Ekologiczna łąka kwietna. Czy sprawdzi się w każdym ogrodzie?

Wielobarwność kwiatów, ich oryginalna woń i zwabione motyle, a do tego łatwość pielęgnacji i rezygnacja z koszenia – łąki kwietne mają tyle zalet, że coraz więcej ogrodników i działkowców wybiera je do swoich ogrodów. Jak się je zakłada? Jakie wybrać rośliny i jak je pielęgnować?

Czym jest łąka kwietna?

Łąka kwietna to alternatywa dla równych i wymagających trawników. Składa się z nasion roślin, które rosną dziko, barwnie kwitną, a swoją wonią przyciągają pszczoły i motyle. Sprawdza się w ogrodach o klimacie swojskim, swobodnym i nastawionym na ekologię. Łąka kwietna jest dobrym schronieniem dla małych zwierząt i pożytecznych owadów. Wykazuje też wiele zalet pod względem uprawy i ma wpływ na sąsiadujące plony.

Jakie rośliny dobrać do łąki kwietnej?

W ofercie znaleźć można gotowe mieszanki łąki kwietnej — nasion roślin jednorocznych (kwitną tylko w pierwszym roku od posiania, następnie trzeba je odtworzyć), wieloletnich (z każdym rokiem kwitną intensywniej) lub obu rodzajów. W ich skład mogą wchodzić gatunki rodzime lub ozdobne, trawy oraz rośliny uprawne.

Wyróżnić także można łąki kwietne z nasionami:

  • roślin dziko rosnących (chaber bławatek, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, nagietek lekarski, rumianek pospolity, stokrotka pospolita, jastrun właściwy);
  • roślin przyjaznych pszczołom (chaber bławatek, dziurawiec zwyczajny, facelia błękitna, łyszczec ozdobny, ostrzeń powabny, żmijowiec babkowaty, jastrun właściwy, koniczyna biała, nagietek lekarski, koniczyna łąkowa);
  • roślin o pachnących kwiatach (goździk chiński, hyzop lekarski, kłosowiec fenkułowy, lak, maciejka, rezeda wonna, smagliczka nadmorska, tytoń ozdobny);
  • kwiatów wabiących motyle (aminek egipski, ostróżeczka ogrodowa, nagietek lekarski, goździk chiński, ubiorek różowy, lnica marokańska, mak polny, facelia błękitna);
  • samozagęszczającymi się (kostrzewa czerwona, kostrzewa szczeciniasta, kostrzewa trzcinowa, życica trwała, mietlica, mieszanka kwiatów miododajnych)

Jak założyć łąkę kwietną?

Pracę należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia miejsca pod łąkę kwietną. Pozostawienie fragmentów roślin i ich korzeni może sprawić, że pojawią się gatunki niepożądane, które trzeba będzie pielić ręcznie. Dobrze jest usunąć warstwę wierzchnią i darń (ok. 5-10 cm) lub przekopać teren. Ziemię należy wyrównać. Następnie nasiona warto połączyć z piaskiem lub wermikulitem (ok. 2 l na 100 g nasion), aby móc je równomiernie rozsypać.

Mieszanką nasion roślin kwitnących można uzupełnić też już istniejący trawnik. W tym celu należy najpierw usunąć chwasty i część trawy, użyć wertykulatora, a powstałe miejsca podsypać nowymi nasionami.

Terenu pod łąkę kwietną nie trzeba, a nawet nie należy nawozić, ponieważ mogłoby to pobudzić chwasty do intensywnego wzrostu. Ziemię bogatą w glinę należy wymieszać z piaskiem, a tę zbyt piaszczystą wzbogacić kompostem. Warto też przeprowadzić wapnowanie dla zachowania odpowiedniego pH gleby.

Nasiona na łąkę kwietną w ogrodzie do 500 m2 wysiewa się przy pomocy siewnika lub ręcznie, pamiętając, że potrzebne jest ich około 1-5 g na m2 . Najlepiej zacząć to robić, kierując się liniami pionowymi, a potem krzyżować je, przechodząc torami poziomymi. Teren warto jeszcze zagrabić, zwałować (lub przy mniejszych łąkach udeptać) i obficie podlać.

Jak pielęgnować łąkę kwietną?

Koszenie

Mieszanki jednoroczne wymagają jednokrotnego koszenia w momencie, gdy kwiaty przekwitną, czyli po okresie wegetacyjnym. Rośliny wieloletnie należy kosić w czerwcu lub lipcu oraz w sierpniu lub wrześniu.

Pielenie

Łąki kwietne wymagają regularnego oczyszczania z gatunków niepożądanych. Należy to robić ręcznie, bez użycia środków chemicznych.

Podlewanie

Łąka kwietna nie wymaga tak częstego i obfitego podlewania jak klasyczny trawnik, ponieważ tworzące ją rośliny są odporne na suszę. Podlewać należy wtedy, kiedy wystąpi przesuszenie roślin i przez dłuższy czas nie pada. O dostateczną ilość wody należy jedynie szczególnie zadbać w momencie wysiewu. Młode rośliny powinny przez około miesiąc mieć wilgotne podłoże, aby prawidłowo wzrastać.

Nawożenie

Nie zaleca się nawożenia łąk kwietnych. Zbyt duża ilość składników mineralnych może jedynie pobudzić rozrost chwastów.

Jakie korzyści przynosi łąka kwietna?

Wsparcie dla owadów zapylających

Rośliny kwitnące z mieszanek na łąki kwietne przyciągają pszczoły. Są też dobrym schronieniem dla pożytecznych owadów oraz małych zwierząt i ptaków. To ekologiczne wsparcie dla rozwijającej się przyrody.

Oszczędność czasu

O łąkę kwietną nie trzeba tak intensywnie dbać jak o trawnik. Ułatwienia pojawiają się już na etapie przygotowania terenu. Koszenie ograniczone jest do jednego lub dwóch razów w sezonie. Rośliny kwitnące są też odporne na suszę, dlatego nie trzeba ich tak często podlewać. Nie trzeba również martwić się o dobór nawozu.

Oszczędność wody

Rośliny z łąki kwietnej nie potrzebują tak dużej ilości wody jak trawnik, dlatego można ją w ten sposób oszczędzić.

Walory estetyczne

Kwitnące wielobarwne kwiaty są prawdziwą ozdobą ogrodu. Jeśli do tego na łące kwietnej rosną rośliny pachnące, można poczuć się jak w zaczarowanym miejscu i otoczyć przyjemną wonią natury.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakich roślin nie powinno być na łące kwietnej?

Na łące kwietnej nie należy sadzić następujących gatunków roślin:

  • perz właściwy – z charakterystycznymi płaskimi kłosami i długimi źdźbłami;

  • chwastnica jednostronna – popularny chwast o długich, cienkich liściach przypominających źdźbła;

  • ostrożeń polny – z charakterystycznymi długimi, kłującymi liśćmi;

  • tasznik pospolity – z drobnymi listkami w kształcie serc;

  • lebioda – roślina pospolita, bardzo szybko się rozprzestrzeniająca (wiatropylna);

  • żółtlica pospolita – często występujący chwast z drobnymi kwiatami z żółtym środkiem i kilkoma białymi płatkami;

  • powój polny – bardzo trudny do usunięcia, ma charakterystyczne kielichowate białe kwiaty.

Obecność tych gatunków roślin powoduje gorszy wzrost i kwitnienie łąki kwietnej.

Kiedy wysiewać łąkę kwietną?

Nasiona tworzące łąkę kwietną należy wysiewać wtedy, kiedy temperatury są już dodatnie. Najlepiej robić to wiosną, kiedy pogoda już się ustabilizuje i nie będzie przymrozków. Łąka może wymagać dodatkowego podlewania, kiedy początek sezonu ogrodowego zapowiada się suchy.

Ile kosztuje łąka kwietna?

W zależności od doboru gatunków nasiona mogą kosztować od 30 do 500 zł za 100m2 łąki. Najtańsze będą nasiona roślin uprawnych, przywołujących pszczoły, a najdroższe specjalne mieszanki roślin niewystępujących powszechnie. W Leroy Merlin koszt mieszanki to około 23-30 zł za 25m2.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Najpopularniejsze rośliny miododajne

    Pszczoły stanowią niezwykle istotny element ekosystemu, ale ich rola w środowisku naturalnym jest często niedoceniana przez ludzi. Owady te są dominującymi zapylaczami wielu gatunków roślin, stanowiących pożywienie ludzi i zwierząt. Jednocześnie żywią się pyłkiem kwiatowym, co umożliwia harmonijną symbiozę w przyrodzie.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Zioła i rośliny lecznicze. Jak stworzyć ogrodową apteczkę?

    Niektóre zioła i rośliny są od wieków wykorzystywane jako naturalne preparaty lecznicze. W Polsce wiele takich gatunków spotkasz na łąkach oraz w lasach. Zioła lecznicze możesz też posadzić w swoim ogrodzie lub na balkonie. Z naszego poradnika dowiesz się o właściwościach najpopularniejszych roślin leczniczych. Zobacz, co warto mieć w swojej ziołowej apteczce!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Kosiarka akumulatorowa – jaką wybrać? Przegląd polecanych kosiarek Makita, Bosch, Ryobi i nie tylko!

    Nowoczesne kosiarki akumulatorowe niczym już nie odstają od wariantów zasilanych sieciowo, a ich wysoka moc potrafi nawet zawstydzić niektóre modele napędzane silnikiem spalinowym. Co więcej, umożliwiają one pracę w każdej lokalizacji, eliminując potrzebę stałego dostępu do prądu. Jednak aby wybrać dobre narzędzie, trzeba wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Meble ogrodowe – inspiracje i pomysły na aranżację strefy wypoczynkowej w ogrodzie

    Ogród to miejsce odpoczynku oraz spotkań ze znajomymi. Do relaksu wśród kwiatów i roślin niezbędne są wygodne meble ogrodowe. Jak zaaranżować strefę wypoczynkową w ogrodzie? Zobacz najnowsze zestawy mebli ogrodowych z Leroy Merlin.