Folia w płynie – czym jest hydroizolacja w płynie, gdzie i jak ją stosować?
Jest wydajna, chroni powierzchnię przed wilgocią, a na dodatek można ją stosować niemal na każdym podłożu. Folia w płynie to niezastąpiony produkt podczas remontu kuchni i łazienki. Na jakiej zasadzie działa i czy każda osoba poradzi sobie z jej aplikacją? Przeczytaj!
Czym jest i do czego służy folia w płynie?
Folia w płynie to nowoczesny materiał uszczelniający. Powstaje na bazie żywic syntetycznych. Po wyschnięciu staje się elastyczną masą, która ma właściwości zabezpieczające. Można nią pokrywać podłoża różnego rodzaju, takie jak beton, cegły bądź tynk cementowo-wapienny.
Służy przede wszystkim do hydroizolacji, czyli zabezpieczenia danej powierzchni przed działaniem wilgoci i wody. Elastyczną masę stosuje się najczęściej w łazienkach, ale doskonale nadaje się także do uszczelniania kuchennych ścian i podłóg. Dobrze sprawdza się również podczas remontu balkonu bądź tarasu.
Warto pamiętać, że same płytki nie ochronią powierzchni przed szkodliwym działaniem wilgoci. Skutkami nieprawidłowo wykonanego uszczelnienia mogą być: kruszenie fug i kleju, odpadanie kafelków, pojawienie się pleśni i grzyba. Dlatego, jeśli rozpoczynasz remont, izolacja w płynie może okazać się bardzo użyteczna. Produkt doskonale zabezpiecza wybraną powierzchnię – tworzy trwałą, elastyczną i bezspoinową powłokę.
Folia jest gotowa do użycia od razu po zakupie. Przed przystąpieniem do pracy, wystarczy ją jedynie dokładnie wymieszać.
Zastosowanie folii w płynie
Hydroizolacja w płynie sprawdza się w pomieszczeniach najbardziej narażonych na działanie wilgoci. Co ważne, istnieje wiele rodzajów folii, które różnią się przeznaczeniem. W zależności od potrzeb, możesz wybrać produkt przeznaczony do zastosowania wewnątrz lub na zewnątrz budynku.
Folia w płynie na balkon i taras
Folia w płynie przeznaczona do użytku na zewnątrz zapewnia doskonałą ochronę balkonów i tarasów. Wodoszczelny produkt powinien się znaleźć pod materiałem, jakim został wyłożony balkon. Dzięki temu deszcz i wilgoć nie zniszczą kafelków bądź desek tarasowych. Unikniesz również nieestetycznych wybrzuszeń oraz zniszczeń betonowej wylewki.
Folia w płynie do łazienki i kuchni
Grzyby lubią wilgotne środowisko. W domu to właśnie kuchnia i łazienka są najbardziej narażone na pojawienie się pleśni. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na walkę ze szkodliwymi wykwitami. Czy folia w płynie chroni przed grzybem? Produkt jako taki nie usunie nalotu, jednak doskonale izoluje powierzchnię od wilgoci; dzięki temu ogranicza ryzyko powstania grzyba w kuchni i łazience. Folię w płynie można stosować bezpośrednio na podłoża, które większość czasu bywają mokre. Doskonale sprawdzi się np. pod prysznicem czy w okolicach wanny.
Folia w płynie na dach
Izolacja w płynie coraz częściej staje się alternatywną dla popularnej papy. Produkt przeznaczony do pokrywania dachu tworzy na jego powierzchni wodochronną i wodoszczelną powłokę, która jest także odporna na działanie silnych mrozów i promieniowania UV. Masa uszczelnia mikropęknięcia w podłożu, pełni także funkcję dekoracyjną. Folie służące do pokrywania dachów są dostępne w różnych kolorach.
Folia w płynie do basenu
Jeżeli planujesz budowę basenu w ogrodzie, nie zapomnij o hydroizolacji płytek. Odpowiedni materiał ochronny sprawi, że kafle będą trwale przylegały do podłoża. Produkty przeznaczone do zabezpieczania basenów, oczek wodnych, ale niekiedy też do łazienek i pralni, są zazwyczaj dwuskładnikowe. Oznacza to, że przed przystąpieniem do pracy należy wymieszać ze sobą dwa składniki: suchy i mokry. Tak powstała guma charakteryzuje się dużą elastycznością i odpornością na działanie wody pod ciśnieniem. Poza tym masa jest niewrażliwa na działanie chloru i niskich temperatur. Folia w płynie to świetny wybór na powierzchnię basenu, która przez większość czasu jest mokra.
Jak stosować folię w płynie?
Prawidłowa aplikacja materiału hydroizolacyjnego wymaga przestrzegania kilku zasad. Najważniejsza z nich to odpowiednie przygotowanie remontowanej powierzchni.
Jak przygotować podłoże pod folię w płynie? Najpierw usuń z powierzchni wszelkie zabrudzenia i pozostałości tynku, kleju oraz farb. Następnie pozbądź się pyłu oraz tłustych plam, a także uzupełnij ewentualne ubytki w podłożu. Do tego celu możesz użyć masy naprawczej lub produktów wytwarzanych na bazie żywicy epoksydowej.
Tak przygotowaną powierzchnię pokryj preparatem gruntującym. Jeśli zastanawiasz się, jakiego gruntu użyć przed nałożeniem hydroizolacji, sięgnij po specjalistyczne środki gruntujące. Zazwyczaj mają one postać koncentratu, który trzeba rozcieńczyć wodą. Produkty tego typu ograniczają pylenie, wyrównują chłonność remontowanej powierzchni i ją wzmacniają.
Teraz możesz już przejść do aplikowania masy. Czym nakładać folię w płynie? Masę z łatwością rozprowadzisz pędzlem lub wałkiem malarskim. Folię powinno się nakładać w dwóch, jednomilimetrowych warstwach. Przed nałożeniem drugiej trzeba zaczekać, aż pierwsza wyschnie – trwa to od dwóch do ośmiu godzin, w zależności od preparatu.
Pamiętaj, że przed nałożeniem drugiej warstwy folii w płynie trzeba dokładnie uszczelnić połączenia między ścianami oraz punkty pomiędzy ścianami i podłogą. Służą do tego narożniki, kołnierze i taśmy uszczelniające.
Jaką taśmę do hydroizolacji wybrać?
Istnieje wiele rodzajów taśm uszczelniających. Wybierz produkt, który będzie elastyczny, odporny na rozerwania i działanie związków alkalicznych. Dlaczego?
W niektórych miejscach zastosowanie samej folii w płynie nie zapewnia wystarczającej ochrony przed wilgocią. Szczególnie narażone na nią są punkty styku ścian i podłóg oraz naroża. W tych miejscach ryzyko powstawania pęknięć i rys jest największe. Dlatego warto stosować specjalną taśmę, która skutecznie uszczelni wspomniane punkty.
Zalety izolacji w płynie
Głównymi zaletami folii w płynie są jej szczelność, trwałość i elastyczność. Powyższe cechy sprawiają, że produkt skutecznie zabezpiecza powierzchnie przed szkodliwym działaniem wilgoci. Co więcej, przygotowanie izolacji jest proste. Masę wystarczy wymieszać, a następnie nałożyć na uprzednio oczyszczoną powierzchnię.
Płynny materiał uszczelniający jest również niezwykle uniwersalny. Można go stosować na różnych powierzchniach, a ponadto nie zajmuje wiele miejsca. Bez problemu znajdziesz masy przeznaczone do użytku w budynku (np. w kuchni lub łazience), jak i na zewnątrz (na balkonie, dachu czy w basenie). Całkowita grubość warstwy izolacyjnej wynosi tylko 1-2 mm.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy folia w płynie nadaje się do drewna?
Nie, folią w płynie możesz pokryć np. pustaki ceramiczne, surowy beton, płyty wiórowe czy gipsowe podłoża. Nie zaleca się nakładania produktu bezpośrednio na drewno. Masa sprawdzi się jednak jako izolacja pod drewnianą podłogę lub drewnopodobną okładzinę ścienną.
Czy folię w płynie można malować farbą?
Wodoszczelna powłoka nie jest odporna na nacisk i uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu powinna być stosowana jako podkład, nie warstwa wierzchnia. Odpowiednim wykończeniem powierzchni pokrytej folią w płynie będą więc płytki lub deski tarasowe. Sama farba nie sprawdzi się jako warstwa ochronna.
Czym zmyć folię w płynie?
Do usunięcia folii w płynie najlepiej użyć specjalistycznego preparatu, który w łatwy i bezpieczny sposób pomoże pozbyć się niepożądanej powłoki.
Czy folia w płynie pomoże na śmierdzący komin?
Tak, za pomocą folii w płynie można uszczelnić śmierdzący komin. Jest to szybki, prosty i skuteczny sposób na rozwiązanie tego problemu.
Czy na folię w płynie można kłaść płytki?
Na folię w płynie można kłaść płytki, ale tylko pod warunkiem, że została ona odpowiednio nałożona i całkowicie wyschła. Pamiętaj, że czas wyschnięcia zależy od liczby i grubości warstw. Nie układaj na folii żadnego innego materiału, dopóki nie upewnisz się, że powierzchnia jest w pełni sucha.
Czy folia w płynie przepuszcza wodę?
Nie, folia w płynie jest materiałem w pełni wodoodpornym, który może być stosowany na powierzchniach stale mokrych. Tworzy barierę – tworzy elastyczną powierzchnię, która nie przepuszcza wody. To skuteczna hydroizolacja.
Czy na folię w płynie można kłaść gładź szpachlową?
Na całkowicie przeschniętą folię w płynie można kłaść gładź szpachlową. Będzie stanowiła dla niej doskonałe podłoże – przedłuży jej trwałość.