Graj w zielone – postaw na ściany w modnym kolorze
Zielony to najczęściej spotykany w naturze kolor. Jest przy tym bardzo uniwersalny. Daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga w skupieniu, poprawia pamięć. Dlatego obecnie stanowi bardzo modny dodatek w aranżacji wnętrz: popularna jest nie tylko domowa dżungla pełna bujnych roślin, ale i ściany w kolorze liści. Odpowiednio dobrany odcień sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Gdzie zastosować zielony kolor ścian?
W jakim pomieszczeniu najlepiej wykorzystać zielony kolor ścian? Odpowiedź jest prosta: w każdym, bo zieleń jest bardzo uniwersalna, a jej stonowany odcień sprawdzi się wszędzie. Szczególnie pożądana jest w miejscach, w których chce się odpocząć, ponieważ działa kojąco, uspokaja i wprowadza harmonię.
Elementy dekoracyjne w zielonym kolorze warto też dodawać w pomieszczeniach, w których należy zachować spokój – salach szpitalnych lub halach fabrycznych.
Zieleń działa dobrze również na wzrok, ponieważ odpręża i relaksuje zmęczone oczy. Specjaliści radzą, by po długiej pracy przez chwilę popatrzeć na zieloną płaszczyznę lub przedmiot, dlatego to idealny kolor ścian w pokoju do pracy lub biurze. Psychologowie są też zdania, że jego stonowany odcień jest wskazany w pokoju dla niemowlęcia.
Szmaragdowy odcień zieleni sprawia, że pomieszczenie nabiera cech elegancji i luksusu – dobrze wyglądać będzie w salonie lub w jadalni.
Z kolei jaskrawy limonkowy odcień jest pełen energii – bardziej pasuje do kuchni lub łazienki niż do sypialni, w której chce się odpocząć.
Jak malować ściany na zielono?
Zasady są podobne, jak w przypadku każdego innego koloru: ciemne odcienie potrzebują dużej, jasnej przestrzeni, pastelowe sprawdzą się w mniejszych wnętrzach. Warto wziąć też pod uwagę poniższe wskazówki:
- Jeśli nie jest się przekonanym do zieleni, można wypróbować ją tylko na jednej ze ścian, jako akcent.
- Próbka koloru pomoże podjąć decyzję, sprawdzą się testery farb, którymi najlepiej zamalować tylko część ściany.
- Można również dopasować kolor ścian do odcieni sąsiadujących mebli, warto też sprawdzić, jak komponuje się z podłogą. Każdy rodzaj zieleni będzie wyglądał inaczej w zależności od oświetlenia czy pory dnia.
- Najlepiej wybierać kolor farby w naturalnym świetle. Odcień znaleziony np. przez internet w rzeczywistości może okazać się zupełnie inny.
Z czym łączyć zielony kolor ścian?
Na początku warto wybrać paletę barw, w której chce się zaaranżować wnętrze: na przykład pastele albo kolory ziemi. Aby sprawdzić, jakie połączenie będzie dobrze wyglądać, trzeba sięgnąć po koło barw i zastosować poniższe zasady o zestawianiu kolorystycznym:
- Warto łączyć kolory sąsiadujące na kole barw. Dla zieleni są to niebieski i żółty. Trzeba też pamiętać, aby były utrzymane w tej samej tonacji.
- Można też wypróbować zestawienia komplementarne – kolory, które na kole barw znajdują się naprzeciwko siebie tworzą mocne i kontrastowe połączenia, jak np. zieleń i fiolet.
- Na początku dobrze też łączyć ze sobą maksymalnie trzy kolory. Można pomóc sobie regułą triady – na kole z próbkami odcieni wybrać trzy z nich, oddalone od siebie o 120 stopni. Ten miks będzie bardzo harmonijny.
Zieleń – jako kolor prosto z natury – dobrze łączy się z materiałami i barwami występującymi w przyrodzie, np. drewnem, gliną lub kamieniem. Będzie więc idealny jako tło dla motywów roślinnych.
Zielony w odcieniu mchu w połączeniu z drewnem świetnie sprawdzi się we wnętrzach pełnych antyków. Najmniej korzystnie wypada połączenie zieleni i czerwieni, gdyż te dwie barwy najbardziej ze sobą kontrastują.
Odcień zieleni można też dopasować do charakteru wnętrza:
- oliwkowy – jest przytulny i rustykalny,
- limonkowy – sprawia wrażenie nowoczesnego i dynamicznego,
- z niebieskim odcieniem – jest chłodny i działa uspokajająco,
- zbliżony do koloru trawy – daje poczucie świeżości.
Pastelowej zieleni dobrze z kolorami z tej samej palety: delikatnym różem, rozbielonym żółtym i rozmytą szarością. Jasne barwy zielonego ociepli kremowy lub maślany odcień żółtego. Zieleń w zestawieniu z jaskrawymi kolorami tworzy dynamiczne wnętrze. Zimne, przytłumione odcienie zieleni, jak np. oliwkowy lub khaki, mogą wprowadzić w przygnębienie.
Modne odcienie zieleni
Dzięki szerokiej palecie zieleni z łatwością można dopasować barwę do własnych upodobań. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę pomieszczenie, w którym chce się zastosować zieloną farbę.
Mięta jest pastelowa, a przez to bardzo delikatna i nieco romantyczna. Znajdzie się dla niej miejsce w sypialni czy pokoju dziecięcym.
Szałwiowa zieleń to jeden z najmodniejszych odcieni. Jest delikatny, stonowany i bardzo naturalny. Dobrze komponuje się z drewnem o ciepłej barwie.
Greenery to kolor roku Pantone na 2017 rok. Jawi się jako świeża, tropikalna, lekko kanarkowa zieleń. Pasuje raczej do nowoczesnych wnętrz czy pokoju nastolatka.
Głęboka, ciemna zieleń, która świetnie komponuje się ze złotem. Jest bardzo elegancka. Najlepiej sprawdzi się jako akcent na jednej ze ścian, na przykład za wezgłowiem łóżka.
Turkusowa zieleń to jedna z barw, podobnie jak grynszpan, która bazuje na połączeniu zielonego i niebieskiego. Jest bardzo wyrazista i mocno zaznacza się we wnętrzu. Dlatego lepiej stosować ją jako akcent.
Oliwkowa zieleń jest bardzo neutralna. Ma nieco ziemisty odcień, który w ciemnym wnętrzu może sprawiać nieco przygnębiające wrażenie.
Butelkowa zieleń to kolejny głęboki odcień tej barwy. Jest wciąż bardzo na czasie, wróciła do świata mody. Nie od dziś wiadomo, że co sprawdza się w garderobie, dobrze wygląda we wnętrzu.
Zielone ściany – jakie meble?
Podczas wyboru mebli warto przede wszystkim postawić na lekkie elementy, szczególnie jeśli kolor ścian jest ciemny. Otwarte regały, ażurowy fotel czy szklany stolik – oto propozycje, dzięki którym wnętrze pozostanie przestronne. W kwestii kolorystycznej można też postawić na różne odcienie białego, sprawdzą się np. kanapa ecru, biały regał czy biała komoda.
Zielone ściany – jakie dodatki?
Jakie dodatki włączyć, aby nie przeładować wnętrza kolorystycznie? W tym przypadku można postawić na dekoracje w jaśniejszym odcieniu zieleni, szarości, a także czerni. Pozwoli to podbić żywy odcień ścian. W przypadku głębokich, mocnych barw świetnie sprawdzą się złote oraz miedziane dekoracje. Warto też postawić na rośliny, które wydają się być naturalnym uzupełnieniem aranżacji.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak zamalować zieloną ścianę?
W przypadku ścian w kolorze zielonym, szczególnie w ciemnym odcieniu, zmiana barwy na jaśniejszą wymaga użycia również białej farby. Najlepiej wybrać produkt dobrej jakości, aby bez problemu przykryć ciemny kolor. Może okazać się też, że będzie trzeba nałożyć kilka warstw bieli. Dopiero w kolejnym kroku ścianę można pomalować na wybrany, jasny kolor.