Jak dbać o taras kompozytowy?
Taras z kompozytu łączy w sobie estetykę i ciepło drewna z trwałością i odpornością tworzywa sztucznego. Jest prosty w montażu i konserwacji, ale trzeba o niego dbać. Czym myć deski kompozytowe, aby nie dopuścić do przebarwień i jak odnowić, kiedy straci kolor?
Taras z desek kompozytowych – charakterystyka
Deski kompozytowe to niezwykle trwały i odporny na czynniki zewnętrzne materiał, wykonany z połączenia tworzyw sztucznych i drewna. Deski kompozytowe łączą w sobie najlepsze cechy obu tych materiałów:
- są ognioodporne;
- nie wpływa na nie negatywnie zbytnia wilgotność;
- zniosą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury;
- są odporne na czynniki biologiczne: rozwój grzybów i pleśni, działanie insektów;
- nie mają widocznych sęków oraz drzazg;
- ich powierzchnia jest idealnie równa;
- przypominają drewno, ale są od niego trwalsze;
- są łatwe do zamontowania i gotowe do użytku natychmiast po położeniu.
Aby taras z desek kompozytowych zachował estetyczny wygląd i kolor, należy jednak dobrze o niego dbać. Mycie tarasu kompozytowego nie jest trudne. Często wystarczy regularne czyszczenie z użyciem odpowiednich środków i narzędzi.
Czym czyścić taras kompozytowy?
Na deskach tarasowych zarówno w sezonie, jak i podczas okresu jesienno-zimowego, zbierają się zabrudzenia, mogące osadzać się zwłaszcza w ryflach, czyli wyciętych rowkach, zapewniających komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki niewielkim żłobieniom w deskach taras nie jest śliski. Aby go jednak dobrze wyczyścić, potrzebne jest regularne zamiatanie kurzu, brudu i opadłych liści, które niesprzątane mogą przywierać do powierzchni desek i tworzyć trudne do usunięcia zabrudzenia.
Jeśli taras jest zamiatany regularnie, warto wybrać zmiotkę o długim włosiu, która wymiecie wszelki kurz z rowków. Po usunięciu większych zabrudzeń powierzchnię można dodatkowo przetrzeć na mokro wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia powierzchni kompozytowych.
Jeśli brud wniknął głębiej i jest trudny do usunięcia, warto wykorzystać myjkę ciśnieniową. Mycie tarasu kompozytowego takim urządzeniem nie jest trudne. Należy pamiętać, aby ciśnienie wody nie przekraczało 100 barów, a odległość dyszy od desek powinna wynosić minimum 40 cm. Strumień wody powinien być skierowany na wprost, równolegle do desek i ryflowań. Nie zaleca się wykonywania okrężnych ruchów.
Czym usuwać plamy i zarysowania z desek kompozytowych?
Brud i charakterystyczny zielony nalot na deskach kompozytowych to zabrudzenia, które powstają na tarasie ze względu na zmieniające się warunki pogodowe i nieprawidłowe użytkowanie. Warto zwrócić szczególną uwagę na zabrudzenia powstałe przez:
- plamy po deszczu
Chociaż taras z kompozytu jest odporny na działanie wilgoci, w pierwszym roku od zamontowania mogą pojawić się plamy pozostałe po wysychających kroplach deszczu. Znikną one same po kilku tygodniach. Można je też usunąć przy pomocy wełny stalowej.
- uporczywe zabrudzenia
Jeśli nawet po użyciu myjki ciśnieniowej taras nadal jest zanieczyszczony, do czyszczenia można wykorzystać miedzianą szczotkę. Nie należy obawiać się, że w miejscu przetarcia deska zmieniła kolor na jaśniejszy. Barwa tarasu wyrówna się po kilku tygodniach.
- zarysowania
Druciana szczotka sprawdzi się także przy usuwaniu drobnych zarysowań. Innym sposobem jest przetarcie powierzchni papierem ściernym, kierując się ruchami równoległymi do ryfli.
Co zrobić, aby zachować kolor tarasu kompozytowego?
Jeśli po około 40-60 dniach od zamontowania deski kompozytowe zmieniły pierwotny kolor, nie jest to ich wada produkcyjna, ale naturalna właściwość. Ich barwa powinna się zmienić jednak tylko o 1 ton. Jest to spowodowane oddziaływaniem promieni światła słonecznego. Dlatego dla zachowania równomiernego koloru tarasu należy przez około 2 miesiące od ułożenia desek co jakiś czas przestawiać stojące na nich meble, donice lub dekoracje.
Do odświeżania tarasów kompozytowych i wydobywania ich barwy służą specjalne środki do renowacji kompozytu. Dzięki nim nie tylko można w znacznym stopniu poprawić ubarwienie desek, ale dodatkowo zabezpieczyć je przed powstawaniem plam. Kilka razy do roku warto też przetrzeć taras kompozytowy wodą z dodatkiem wybielacza.
Czym pomalować deski kompozytowe? Ta odpowiedź zabrzmi dziwnie, ale desek z kompozytu nie powinno się malować i nie trzeba ich specjalnie impregnować. By utrzymać odpowiedni kolor wystarczy regularne czyszczenie. Kompleksowa renowacja jest zalecana tylko wtedy, gdy deska kompozytowa ma już swoje lata, posiada zauważalne ubytki i jest sfatygowana. Wówczas można użyć specjalistycznego renowatora lub dedykowanego oleju do kompozytu.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy deski kompozytowe trzeba impregnować?
Desek kompozytowych nie trzeba dodatkowo zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych. Taras nie będzie więc potrzebował użycia specjalnych impregnatów. Deski kompozytowe można (ale nie jest to konieczne) odnowić przy pomocy renowatora lub specjalnego oleju do tego typu materiału.
Jak zapobiec wyrastaniu chwastów pomiędzy deskami tarasu?
Pomiędzy deskami tarasu zbudowanego na ziemi często wyrastają chwasty i trawa. Aby jednak temu zapobiec, warto przed montażem stworzyć odpowiednią podstawę dla kompozytu. Wystarczy rozłożyć tkaninę ściółkującą, a na nią rozsypać warstwę żwiru.
Jak odśnieżać taras z kompozytu?
Aby nie zarysować powierzchni desek, najlepiej zamienić metalową łopatę do odśnieżania na tę drewnianą lub plastikową. Lepiej jednak do rozpuszczania zamarzniętego śniegu użyć soli, a następnie spłukać deski wodą, aby nie pozostały na nich białe plamy.
Co oznacza zielony nalot na deskach kompozytowych?
Zielony nalot na deskach kompozytowych może oznaczać nadmiar wilgoci i nieprawidłowe umiejscowienie roślin na tarasie. Te charakterystyczne glony lub mchy psują estetykę całej przestrzeni, a w dłuższej perspektywie mogą niszczyć strukturę materiału.