Jak urządzić kino ogrodowe?
Wspólne seanse filmowe to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jednak latem warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Czy można pogodzić jedno z drugim? Oczywiście - zorganizuj kino w plenerze! Kino ogrodowe to nietuzinkowy pomysł na ciepły, letni wieczór. Wcale nie trzeba do tego profesjonalnych ekranów. Wystarczy białe prześcieradło i rzutnik. W naszym poradniku podpowiadamy, jak zorganizować kino plenerowe z prawdziwego zdarzenia i co, oprócz sprzętu multimedialnego, będzie ci do tego potrzebne.
Kino w ogrodzie – dobry pomysł na każdą okazję
Kino plenerowe to ciekawy sposób na relaks, a także niecodzienna atrakcja dla uroczystości w szerszym gronie. Na ekranie możesz wyświetlać seriale i hity światowego kina, ale to przecież nie wszystko.
Seansem w kinie ogrodowym może być pokaz pamiątkowych zdjęć podczas rocznicy ważnych rodzinnych wydarzeń lub urodzin. Ogród możesz także zaaranżować jako strefę kibica, by wspólnie z innymi fanami przeżywać sportowe emocje. Wreszcie, wieczorny seans może uprzyjemnić romantyczny wieczór we dwoje. Wystarczą tylko dwa leżaki albo huśtawka ogrodowa, stolik, lampki lub świece i dobry film.
Kino ogrodowe – od czego zacząć?
Zanim zaprosisz rodzinę i znajomych na wspólny seans, musisz zaadaptować swój ogródek na potrzeby kina w plenerze. Zadbaj o komfort gości, smakowite przekąski, oświetlenie, a przede wszystkim odpowiednie miejsce. Gdzie najlepiej zorganizować kino plenerowe? Za ekran może posłużyć ściana budynku. Jeśli elewacja jest biała, nie potrzebujesz dodatkowej adaptacji. Natomiast, jeśli jest kolorowa, lepiej rozwieś białe prześcieradło pomiędzy dwoma drzewami albo zaczep je o wysoki płot, by zwiększyć wizualne możliwości rzutnika.
W zależności od liczby zaproszonych gości musisz wydzielić przestrzeń na odpowiednią liczbę miejsc siedzących. W tym przypadku możesz:
- zorganizować szeroką przestrzeń na trawniku z przeznaczeniem na koce i poduchy do siedzenia lub leżenia,
- wydzielić fragment ogrodu na leżaki, krzesła i stoliki,
- ustawić dwa lub trzy połączone ze sobą stoły i zestaw krzeseł.
Jeśli masz w domu hamak, zawieś go pomiędzy drzewami, by urozmaicić seans szczęśliwcom, którym uda się go zająć jako pierwszym.
Jak stworzyć kinowy nastrój w ogrodzie?
Jeśli chcesz, żeby twoi goście poczuli się jak w prawdziwej sali kinowej, trzeba zadbać o odpowiedni klimat. Jak zrobić kino plenerowe rodem z multipleksu? Obowiązkowo musisz zapewnić gościom świeży popcorn i inne kinowe przekąski. Jako że seans odbywa się pod gołym niebem, dodatkową atrakcją mogą być przysmaki z grilla.
Kluczową rolę w budowaniu kinowego nastroju odgrywa światło. Za pomocą lamp wbijanych w ziemię możesz wytyczyć gościom trasę na miejsca siedzące. Tego typu oświetlenie ogrodowe nie jest zbyt intensywne, dlatego nie będzie przeszkadzało w oglądaniu wyświetlanego z rzutnika filmu. Zamiast lamp stojących i pochodni możesz także wykorzystać lampki na baterie, świece oraz lampiony, którymi oświetlisz stolik z przekąskami. Dodatkowym atutem będzie wykorzystanie girland ogrodowych, które stworzą wrażenie zamkniętej sali kinowej. Pamiętaj, żeby światło nie było zbyt intensywne i nie przeszkadzało w seansie.
- Oświetlenie ogrodowe solarne
- Girlandy ogrodowe i latarenki napięciowe
- Grille węglowe
- Grille gazowe
- Grille elektryczne
- Akcesoria do grillowania
Akcesoria przydatne do seansu na świeżym powietrzu
Jeśli chcesz zadbać o komfort widzów, pamiętaj też o mniej przyjemnych aspektach spędzania letnich wieczorów na świeżym powietrzu.
- Nawet w najbardziej upalny czas temperatura po zachodzie słońca szybko spada, dlatego warto zaopatrzyć się w ogrzewacze ogrodowe lub przynajmniej ciepłe koce.
- Pogoda latem bywa wyjątkowo zmienna. Aby lekki deszcz nie zniechęcił widzów do dalszego oglądania, a także, aby nie uszkodził rzutnika, warto rozstawić w ogrodzie parasole albo szeroki pawilon ogrodowy.
- Pamiętaj także o preparatach odstraszających owady. Nawet najbardziej wciągający film może przegrać z natarczywymi komarami. Bardziej radykalnym rozwiązaniem może być skorzystanie z lamp owadobójczych.
Kiedy zorganizować kino w plenerze?
Pierwsze próby zorganizowania kina w plenerze można podjąć już w maju, gdy temperatura zaczyna zachęcać do spędzania wieczorów poza domem. Świetnym terminem jest również koniec sierpnia, czyli okres wakacyjny, kiedy jednak szybciej robi się ciemno, co z kolei sprzyja seansom. To, o której godzinie rozpoczniesz wyświetlanie filmu, zależy od możliwości twojego projektora. Niektóre bardzo dobrze radzą sobie, kiedy na zewnątrz jest jeszcze dość jasno, natomiast inne potrzebują niemal całkowitego mroku.
Nie tylko ogród
Do zorganizowania kina w plenerze nie potrzeba wiele przestrzeni. Jeśli masz do dyspozycji ogród, możesz zaprosić wielu gości, jednak dla bardziej kameralnych imprez wystarczy przydomowy taras. Za miejsca siedzące posłużą meble ogrodowe. Łatwiej będzie też podłączyć i ustawić rzutnik oraz osiągnąć wystarczający poziom ciemności do wyświetlenia filmu. Prawdziwą gratkę dla kinomanów mogą urządzić posiadacze basenów – oglądanie filmu z materaca na wodzie będzie na pewno wyjątkowym przeżyciem.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czego potrzeba do stworzenia kina ogrodowego?
Wystarczy projektor, ekran oraz wygodne miejsce dla widzów. Wbrew pozorom kino ogrodowe można zorganizować nawet w niewielkim ogrodzie - wykorzystaj przestrzeń swojego tarasu
Jak stworzyć klimat kina w plenerze?
Aby stworzyć przyjemny klimat do oglądania filmów na świeżym powietrzu, wykorzystaj zestaw akcesoriów. Przydatne będzie nastrojowe oświetlenie ogrodowe, a także smaczne przekąski i wygodne siedziska. Nie zapomnij o miękkich kocach i poduchach
O czym trzeba pamiętać, organizując kino ogrodowe?
Latem wieczory bywają chłodne, dlatego zadbaj o koc albo ogrzewacz ogrodowy. Ze względu na letnią aktywność komarów, przyda się także środek przeciwko insektom albo lampa owadobójcza
Gdzie można zrobić kino w plenerze?
Kino plenerowe możesz urządzić w ogrodzie, na tarasie, a nawet przy basenie.
Kino ogrodowe a imprezy okolicznościowe?
Ekran i projektor to świetna atrakcja, którą możesz wykorzystać na rodzinnych uroczystości, kinderbalach, a także romantycznej randce we dwoje.