Jak wybrać i gdzie zainstalować kamerę na posesji?
Kamery wokół domu instaluje się ze względu na bezpieczeństwo – domowników i posesji. Urządzenia te sprawdzą się nie tylko w charakterze dowodu w razie włamania i kradzieży mienia, lecz także będą pełnić funkcje odstraszające – monitorowany dom nie będzie już tak łakomym kąskiem dla złodziei. Dodatkowo mogą też okazać się ważnym elementem urządzeń połączonych w ramach inteligentnego domu. Gdzie zamontować kamery na posesji i jaki monitoring domu wybrać? Poznaj czynniki, które wpływają na wybór monitoringu.
Kamery w smart home
Systemy monitoringu wykorzystywane są nie tylko w przestrzeni publicznej, gdzie wpływają na spadek przestępczości lub umożliwiają wykrywanie sprawców wykroczeń. Także w obrębie gospodarstwa domowego mogą znacznie podwyższyć bezpieczeństwo mieszkańców. Nowoczesne systemy monitoringu posesji oferują jednak o wiele więcej możliwości w ramach tzw. smart home. Jak można wykorzystać kamery w inteligentnym systemie?
- Mogą być wykorzystane jako czujnik ruchu i włączać światło na podjeździe, kiedy domownik zbliża się do posesji.
- Systemy monitoringu udostępniają funkcję wideodomofonu, dzięki której mieszkańcy wiedzą, kto stoi pod drzwiami i są w stanie porozumieć się z czekającym przed wejściem gościem lub kurierem.
Jaką kamerę wybrać – tubowa, obrotowa czy kompaktowa?
Obecnie na rynku dostępne są trzy rozwiązania, które różnią się pod względem kształtu i możliwości monitorowania posesji.
- Kamera kompaktowa – kształt zbliżony do prostopadłościanu, często ma dodatkową obudowę chroniącą przed śniegiem i deszczem, dość zauważalna.
- Kamera obrotowa – zdolna do obracania się w zasięgu 360 stopni zgodnie z automatycznym lub manualnym programowaniem.
- Kamera tubowa – kształtem przypomina walec, bardzo odporna na uszkodzenia.
Tę ostatnią opcję określa się jako najbardziej uniwersalną – kamery tubowe funkcjonują zarówno jako kamery przemysłowe, jak i te do monitorowania posesji. Poza jakością rejestracji obrazu mają one również drugą zaletę: stylowy i nowoczesny wygląd.
Monitoring przewodowy czy bezprzewodowy?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje kamer zewnętrznych różniących się sposobem zasilania. Kamery przewodowe potrzebują działania prądu i wykorzystują analogowy sygnał wideo – wszystko po jednym kablu. To tradycyjne rozwiązanie wymaga przeprowadzenia po budynku okablowania, wiercenia dziur w oknach i podłączenia do prądu np. w elewacji. Jeśli użytkownikowi zależy na dyskretnym monitoringu, przewody trzeba będzie zamaskować, co jest dodatkowym utrudnieniem.
Kamery zewnętrzne bezprzewodowe nie potrzebują połączenia kablowego, dlatego można umieścić je w dowolnym miejscu, gdzie dociera sygnał Wi-Fi. Nie trzeba ingerować w elewację budynku, dlatego rozwiązanie uda się wprowadzić w każdej chwili. Jakie są minusy monitoringu bezprzewodowego?
- Jeśli czujnik ruchu nie wychwyci danego zdarzenia, nie zostanie ono zarejestrowane;
- Trzeba ładować akumulator – konieczne jest ściągnięcie kamery i podłączenie przez USB;
- Najczęściej są droższe niż kamery przewodowe.
Jakie parametry mają kamery zewnętrzne?
Kamery do monitorowania podwórka różnią się nie tylko kształtem czy typem zasilania. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:
- ogniskowa obiektywu i przetwornik kamery – od nich zależy kąt widzenia kamery,
- rozdzielczość i jakość obrazu – poleca się modele z jakością Full HD, dzięki którym uda się zarejestrować szczegóły obrazu,
- promiennik IR (promiennik podczerwieni) – dostarcza czytelny obraz po zmroku,
- hermetyczność – oznacza zabezpieczenie przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 1 mm (np. przed owadami) oraz ochronę przed deszczem,
- zdalny podgląd – dostęp do nagrań za pomocą urządzeń mobilnych (smartfon, tablet),
- funkcje dodatkowe – opcja przybliżania (zoom), możliwość odróżniania ludzi, zwierząt i samochodów.
Jak wykorzystać kamery do zabezpieczenia domu, posesji i mieszkania?
Gdzie ustawić monitoring?
Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co chce się monitorować i na co szczególnie chce się mieć podgląd. I właśnie tam ustawić urządzenie. Najczęściej kamery zewnętrzne na posesji umieszcza się jednak z tyłu domu, z widokiem na garaż i altankę. Monitoring zewnętrzny obejmuje też zwykle podgląd na drzwi wejściowe.
Ciekawym rozwiązaniem jest także atrapa kamery zewnętrznej, o której kąt widzenia nie trzeba się martwić. Wystarczy zamontować ją w zauważalnym miejscu, aby spełniła swoje zadanie „odstraszacza” złodziei.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy monitoring domu jest zgodny z prawem?
Tak, jednak musi być odpowiednio oznaczony. Kamery nie mogą obejmować sąsiednich domów, a czas przechowywania danych nie powinien być dłuższy niż 3 miesiące. Nagrań nie wolno publikować w sieci, ale mogą być wykorzystane jako materiał dowodowy w razie kradzieży.
Co to jest kamera IP?
Kamera IP rejestruje i na żywo przesyła nagrane wideo za pośrednictwem sieci IP. Sprzęt udostępnia zapis tego, co dzieje się wokół domu w czasie rzeczywistym i umożliwia właścicielom natychmiastową reakcję. Nagranie można obserwować na komputerze lub urządzeniach mobilnych.
Czy kamery zewnętrzne są odporne na warunki atmosferyczne?
Kamera zewnętrzna powinna spełniać normy IP65 (odporność na trudne warunki atmosferyczne) lub IP66 (odporna na ekstremalne warunki atmosferyczne i pył).