Smart home: jak wykorzystać inteligentne kamery w domu?

Monitoring domowy kojarzy się przede wszystkim z kamerami ustawianymi na zewnątrz budynku w celu ochrony swojej posesji. Kamery wewnętrzne stosuje się jednak nie tylko po to, by zebrać ewentualny materiał dowodowy przeciw włamywaczom. Inteligentne rozwiązania pozwalają być w stałym kontakcie z domem i jego mieszkańcami. Zobacz, na co zwrócić uwagę, kupując kamerę do domu!

Jak działają inteligentne kamery wewnętrzne?

Inteligentny dom to taki, z którym domownicy mogą się porozumieć i wydawać mu polecenia. Podstawą smart home jest tzw. internet rzeczy, czyli koncepcja sieci połączonych urządzeń mogących ze sobą zdalnie współpracować. Jednym z przykładów jest wykorzystanie inteligentnej kamery, której obraz można śledzić z poziomu swojego smartfona. Pozwoli to np. na kontrolowanie tego, co dzieje się podczas nieobecności domowników.

Kamery wewnętrzne wyglądają mniej więcej tak, jak kamerki internetowe. Udostępniają nagranie w sieci, i to w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można na bieżąco oglądać nagrywany obraz w przeglądarce. Inteligentne kamery wewnętrzne łączą się z domową siecią Wi-Fi i w ten sposób umożliwiają odbiór nagrania na smartfonie, tablecie czy laptopie.

Dostęp do materiałów transmitowanych przez inteligentną kamerę jest rzecz jasna opatrzony hasłem. Przy jego zmianie warto upewnić się, czy ciąg liczb i cyfr jest wystarczająco skomplikowany, by nagrania nie dostały się w ręce osób nieupoważnionych.

Kamery do domu mają także funkcję zapisywania nagrań na dysku, karcie SD lub też w chmurze. Dzięki temu można wrócić do materiałów z poprzednich dni. Będzie to pomocne w przypadku włamania i poszukiwania sprawców.

Rodzaje inteligentnych kamer, czyli sposoby na podglądanie domu

Inteligentne kamery dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Te ostatnie będą chronić dom przed włamywaczami lub też upewnią domowników na wyjeździe, że z ich posesją nie dzieje się nic złego. Wewnętrzne pozwolą na doglądanie dziecka z nianią, ekipy remontowej czy zwierzaka pozostawionego samego w mieszkaniu.

Kamery typu smart można rozróżniać także ze względu na ich format i kształt. Są to kamery:

  • kopułkowe – instalowane pod sufitem, nieduże i dyskretne;
  • tubowe – jak nazwa wskazuje, ukształtowane w formie tuby; bardziej zauważalne, dlatego mogą odstraszyć ewentualnych złodziei;
  • uchylno-obrotowe – mogą poruszać się w górę i w dół oraz na boku, sprawdzą się zwłaszcza przy monitorowaniu dużych przestrzeni;
  • naścienne – instalowane bezpośrednio na ścianie budynku.

Wśród kamer wewnętrznych najczęściej spotyka się urządzenia wolnostojące, przypominające kamerki internetowe. Nowoczesne sprzęty posiadają także mikrofon umożliwiający dwukierunkową komunikację między osobami znajdującymi się w domu i tymi poza posesją. Dodatkowo, jednym dotknięciem w smartfonie, można zamknąć przesłonę obiektywu i przestać monitorować dom.

Gdzie umieścić kamery wewnętrzne?

Kamery do użytku wewnętrznego można ustawić właściwie wszędzie, gdzie jest na to miejsce. Wielu osobom zależy na tym, by urządzenie nie rzucało się w oczy, dlatego warto zainstalować je obok dekoracji domowych, koło roślin doniczkowych czy na wysokiej szafce. Minimalistyczny design i stonowane kolory kamery z rejestratorem sprawią, że idealnie dopasuje się do aranżacji mieszkania.

Artykuł Czytaj więcej

Jak wykorzystać kamery do zabezpieczenia domu, posesji i mieszkania?

Domowy monitoring stał się jednym z najważniejszych elementów zabezpieczenia domu, posesji lub mieszkania. Kamery mogą znacznie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, a także zapobiec potencjalnym zagrożeniom i pomóc szybko zareagować w razie wystąpienia niebezpieczeństwa. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat wykorzystania kamer do domowego monitoringu oraz omówimy najlepsze rodzaje kamer do zabezpieczenia domu.

Zalety monitoringu wewnętrznego w domu

Urządzenia smart home do monitorowania domu są pomocne przede wszystkim podczas dłuższych wyjazdów lub w czasie, gdy domownicy są w pracy. Można kontrolować to, co dzieje się w mieszkaniu, bez proszenia o zaglądanie do wnętrza sąsiadów. Zalety kamer wewnętrznych zauważają także rodzice małych dzieci – takie rozwiązanie pozwala kontrolować zabawę czy sen malucha, kiedy mama lub tata znajdują się w innym pokoju.

Inteligentna kamera przyda się również właścicielom zwierząt domowych. Pewnie nie raz zastanawiali się, jak zachowuje się ich podopieczny, kiedy przebywają w pracy. Dzięki nowoczesnym sprzętom mogą nie tylko obserwować pupila, ale także zwrócić się do niego, gdyby np. gryzł wyposażenie mieszkania.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy przez kamery wewnętrzne można się komunikować z domownikami?

Nowoczesne kamery wewnętrzne mają wbudowane mikrofony, dzięki czemu komunikacja może odbywać się dwustronnie.

Co to jest kamera IP?

Kamera IP to kamera działająca na protokole internetowym (Internet Protocol). Urządzenie rejestruje obraz i w czasie rzeczywistym przesyła go do sieci.

Ile kosztuje zestaw do monitoringu domu?

Ceny kamer wewnętrznych są zróżnicowane pod względem jakości obrazu (polecane są urządzenia z Full HD), kąta widzenia (im szerszy, tym większą przestrzeń obejmie), rozdzielczości i jakości wykrywania ruchu oraz mikrofonu. Trzeba przygotować się na wydatek w granicach ok. 700 zł.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać i gdzie zainstalować kamerę na posesji?

    Kamery wokół domu instaluje się ze względu na bezpieczeństwo – domowników i posesji. Urządzenia te sprawdzą się nie tylko w charakterze dowodu w razie włamania i kradzieży mienia, lecz także będą pełnić funkcje odstraszające – monitorowany dom nie będzie już tak łakomym kąskiem dla złodziei. Dodatkowo mogą też okazać się ważnym elementem urządzeń połączonych w ramach inteligentnego domu. Gdzie zamontować kamery na posesji i jaki monitoring domu wybrać? Poznaj czynniki, które wpływają na wybór monitoringu.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

    Oczyszczacz działa zbawiennie na jakość w powietrza w domach. Świetnie radzi sobie ze smogiem, dymem papierosów, a nawet zapachami powstającymi podczas gotowania. To właśnie dzięki niemu alergicy mogą odetchnąć pełną piersią. Powietrze, szczególnie w domu, powinno być przejrzyste, wolne od alergenów, grzybów i pyłów. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy warto kupić oczyszczacz powietrza lub nie wiesz, jaki wybrać - przeczytaj nasze porady.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Inteligentne oświetlenie w domu dzięki zastosowaniu nowoczesnych żarówek SMART

    Oświetlenie inteligentne jest terminem używanym do opisywania sterowania, które jest niezależne od manualnego wyłącznika. Sterowanie oświetleniem w mieszkaniach jeszcze do niedawna kojarzyło się ze sporymi kosztami, koniecznością modernizacji instalacji elektrycznej, montażem dodatkowych paneli sterujących. Wszystko zmieniło się wraz z popularyzacją nowoczesnych żarówek LED oraz rozwojem i miniaturyzacją układów sterujących i cyfrowych. Bardzo dynamicznie rozwijają się również narzędzia komunikacji bezprzewodowej.