Jak zainstalować lampki świąteczne na zewnątrz domu?

Okres świąteczny to moment, w którym wiele osób decyduje się na ozdobienie domu lampkami. Te zachwycają swoimi kolorami, wzorami i tworzą klimat, który pasuje do zimowej atmosfery. Jednak jak zamontować lampki na zewnątrz domu? Podpowiemy Ci, jak dobrać oświetlenie, jak bezpiecznie zainstalować lampki świąteczne i dopasować je do źródła zasilania.

Jakie oświetlenie możemy zamontować na zewnątrz domu?

Jeśli chcesz oświetlić swój dom z zewnątrz, możesz do tego celu użyć lampek świątecznych. Pamiętaj jednak, aby nie korzystać z typowych lampek choinkowych, które nie są odporne czynniki zewnętrzne, np. deszcz czy wiatr.

Kup specjalne lampki na zewnątrz. W ten sposób zyskasz produkt wyższej jakości, który możesz zamontować na oknach, dachu czy tarasie. To świetny pomysł na dekorację domu oraz bloku. Lampki na zewnątrz możesz zainstalować również na balkonie, aby wyglądały pięknie i nadawały świątecznego klimatu.

Jak sprawdzić czy lampki są do użytku zewnętrznego?

Lampki na zewnątrz są produktem trwalszym, wykonanym z wyższej jakości materiałów. Dzięki temu mogą bezpiecznie oświetlać dom czy balkon i nie ulegną zniszczeniu. Jeśli chcesz kupić lampki do użytku zewnętrznego, zwróć uwagę na ich oznaczenie na opakowaniu. Modele przeznaczone do korzystania poza mieszkaniem mają specjalne symbole.

Sam symbol to jednak nie wszystko. Zwracaj również uwagę na stopień ochrony. Polecamy Ci wybrać lampki z oznaczeniem IP 65. To stopień, który zapewnia, że świąteczne oświetlenie nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem działania wilgoci i wody – dzięki czemu idealnie sprawdzi się na zewnątrz. Pamiętaj, żeby na lampkach nie oszczędzać. Jeśli wybierzesz dobry model, przystosowany do użytku zewnętrznego, będziesz cieszyć się nim przez wiele lat bez żadnych zmartwień i problemów z pięknym oświetleniem.

Czym różnią się świąteczne lampki do domu, a na zewnątrz?

Lampki choinkowe to produkty bardzo delikatne. Jako że służą głównie do montażu na świątecznym drzewku, są cienkie i elastyczne. Na dworze tego typu oświetlenie jest narażone na wiele czynników, np. wiatr czy deszcz. Lampki świąteczne do użytku zewnętrznego mają grubsze przewody, co zmniejsza szansę na uszkodzenie oświetlenia w trakcie montażu, jak i podczas użytkowania.

Polecamy Ci modele, które mają tzw. węże, czyli specjalne, elastyczne rurki, do których dodane są żarówki czy diody LED. To lampki wygodne w montażu i bezpieczne do użytkowania na zewnątrz. Sprawdzą się świetnie do dekoracji balkonów i tarasów. Lampki do użytku zewnętrznego mają również szczelnie chronione żarówki czy diody LED. To pozwala zmniejszyć szanse na przedostanie się do nich wilgoci, co minimalizuje możliwość zwarcia.

Tego typu lampki charakteryzują się także specjalnymi zabezpieczeniami, np. w postaci koszulek termokurczliwych. Te chronią miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia m.in. programatory. To bezpieczne rozwiązanie, które nie rzuca się w oczy, ale zwiększa żywotność lampek.

Nie polecamy Ci obwiązywania lampek świątecznych dodatkową warstwą folii. To może prowadzić do przegrzania programatora!

Lasery i projektory – nowoczesna alternatywa

Alternatywą dla rozwijanych sznurów lampek mogą być gotowe stelaże w kształcie świątecznych figur, takich jak renifery, bałwany, gwiazdy lub mikołaje. Są one dużo prostsze w montażu, gdyż wystarczy po prostu ustawić dekorację w ogródku, a potem jedynie doprowadzić zasilanie sieciowe. Dostępne są kompozycje różnej wielkości – od niewielkich figur złożonych z kilkudziesięciu diod LED po nawet dwumetrowe postaci, które z pewnością dostrzegą wszyscy w pobliżu naszego domu.

Oprócz ogródka najczęściej stroimy elewację domu oraz rośliny ogrodowe. Efektownym sposobem na przystrojenie poddasza są tzw. sople, czyli układ lampek świątecznych LED, przypominających zamarznięte sople zwisające z krawędzi dachu. Jeszcze większe wrażenie mogą zrobić kurtyny, czyli zwisające pionowo szeregi lampek w różnych kolorach. Nie można wreszcie zapomnieć o coraz bardziej popularnych laserach, które mogą stworzyć na ścianie domu prawdziwą iluminację zmiennych kształtów i wzorów.

Jak zamontować lampki świąteczne na zewnątrz domu?

Zanim zabierzesz się do montażu lampek świątecznych, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Stworzyliśmy dla Ciebie instrukcję, aby ułatwić Ci przygotowanie się do instalacji dekoracji na zewnątrz:

  • zmierz wielkości elewacji – wybierz jedne długie lampki albo kilka zestawów, które ze sobą połączysz;
  • sprawdź powierzchnię przed kupnem lasera – najlepsze będą gładkie ściany. Na nich uzyskasz najlepszy efekt;
  • oceń swoje drzewka – wybierze te, które są niskie i rozłożyste. Na nich najlepiej będą wyglądać lampki świąteczne;
  • ustal źródło zasilania – wiele lampek jest przewodowych, przez co potrzebują stałego dostępu do prądu. Sprawdź, gdzie masz najbliższy kontakt i w razie potrzeby dokup przedłużacze o odpowiedniej długości.

Jak zamontować lampki świąteczne na tarasie?

Jeśli chcesz zamontować lampki świąteczne na tarasie, potrzebne Ci będą: opaski zaciskowe, uchwyty do nich i cążki boczne. Gdy już masz wszystkie niezbędne rzeczy, możesz zabrać się za instalację:

  1. Uchwyty przyklej do framugi i mocno dociśnij;
  2. Zawieś ozdoby na uchwytach;
  3. Owiń opaskami zaciskowymi wrażliwe elementy światełek, które podtrzymują konstrukcję;
  4. Za pomocą cążek mocno dociśnij całość do framugi;
  5. Jeśli zewnętrzne lampki choinkowe montujesz wokół balustrady, opaską uciskową zabezpiecz początek i koniec instalacji.

Jak zainstalować lampki na dachu?

Do montażu lampek świątecznych na dachu potrzebujesz pistoletu do gwoździ lub kleju do elewacji. Dla bezpieczeństwa polecamy Ci montaż elementów za pomocą kleju, który pozwala na instalację oświetlenia bez naruszenia blachodachówek. Jeśli chcesz zamontować świąteczne oświetlenie na dachu, skorzystaj z czyjejś pomocy. Niech ktoś potrzyma lampki i drabinę, co zwiększy Twoje bezpieczeństwo i przyspieszy wykonanie montażu.

Jak zamontować oświetlenie na drzewkach w ogrodzie?

Do montażu świątecznego oświetlenia na choinkach w ogrodzie nie potrzebujesz specjalnych narzędzi. Polecamy Ci otoczyć drzewka odpornymi światłami, ledowymi wężami lub solarnymi świetlikami. Niskie krzewy będą pięknie wyglądać ze sznurem klasycznych lampek albo girland solarnych.

Jak zamontować lampki świąteczne na oknach?

Światła na oknach zamocujesz za pomocą dwustronnej taśmy, która pozwoli Ci pozostawić nienaruszoną konstrukcję framug. Przy montażu lampek i ledowych ozdób musisz sprawdzić, czy natężenie światła, robiące wrażenie na zewnątrz, nie za mocno rozświetli wnętrze Twojego domu.

Jak podłączyć lampki zewnętrzne do źródła zasilania?

Gdy montujesz lampki zewnętrzne, musisz mieć dla nich źródło zasilania, aby mogły działać. Polecamy Ci korzystać z gniazdka znajdującego się na zewnątrz budynku. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, poprowadź przewód do domu lub garażu. Pamiętaj, że przygnieciony skrzydłem drzwi lub oknem kabel może się rozszczelnić. Gdy tak się stanie, może dojść do zwarcia. Dlatego, jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia przewodu, pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu, np. przy pomocy osłony, która uchroni go przed przygnieceniem.

Jeśli korzystasz z przedłużacza, wybierz model do użytku zewnętrznego. Zadbaj o to, aby był zabezpieczony przed czynnikami, takimi jak woda czy wiatr. Możesz np. zasłonić go wyciętym pojemnikiem albo skrzynką.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaki rodzaj lampek świątecznych wybrać?

Polecamy Ci lampki ledowe. Są energooszczędne, świecą bardzo jasno i mają wiele ciekawych kolorów. To świetna dekoracja do Twojego balkonu, tarasu czy na dach.

Jak przymocować lampki choinkowe na zewnątrz?

Do przymocowania lampek choinkowych na zewnątrz potrzebujesz taśm montażowych, kleju albo opasek zaciskowych. Te elementy pozwolą Ci bezpiecznie zainstalować oświetlenie.

Czy warto kupić lampki świąteczne solarne?

Solarne lampki choinkowe to bardzo dobre rozwiązanie, które jest energooszczędne i proste w montażu – nie wymaga podłączenia do kontaktu. Polecamy Ci zakup takiego oświetlenia. Pamiętaj jednak, że nie jest to rodzaj lampek dla Ciebie, jeśli masz zaciemniony ogród albo balkon.

Jakie lampki na zewnątrz – na baterie czy przewodowe?

Lampki na baterie najczęściej są słabsze od przewodowych modeli. Polecamy Ci je, jeśli nie masz możliwości doprowadzenia lampek do źródła prądu, a bardzo chcesz rozświetlić swój balkon albo ogrodowe drzewka.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Choinka na święta – sztuczna czy żywa. Jakie drzewko kupić do domu?

    Choinka to jeden z najważniejszych świątecznych symboli. Wciąż pozostaje jednak pytanie, jaką choinkę kupić – żywą czy sztuczną? Jeśli stoisz przed tym wyborem, przeczytaj zalety i wady obydwu rozwiązań, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Świąteczna przestrzeń do relaksu. Jak przygotować taras na zimę?

    Taras może być przestrzenią wykorzystywaną nie tylko wiosną czy latem. Idealnie sprawdzi się np. podczas świąt bożonarodzeniowych, kiedy zechcesz wypić z gośćmi gorącą herbatę lub zaczerpnąć świeżego powietrza po świątecznej uczcie. Oto kilka porad, dzięki którym zamienisz taras w zimową przestrzeń do relaksu.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zrobić efektowny stroik? Zobacz 3 pomysły

    Stroiki bożonarodzeniowe stanowią piękną dekorację stołu, drzwi, mebli, a nawet balkonu i ogrodu. Wykonanie tej świątecznej dekoracji wbrew pozorom nie jest trudne, należy jedynie zaopatrzyć się w kilka elementów, np. świerkowe gałązki, szyszki, owoce jarzębiny czy kokardki. Można też zdecydować się na gotowy nieozdobiony wianek, któremu dodamy odpowiedniego charakteru. Jak przygotować piękny świąteczny stroik?