Jesienne kwiaty. Czy wiesz, co kwitnie jesienią?
Jesień to przebarwiające się na drzewach, kolorowe liście i mnóstwo dojrzewających owoców. Ale to także czas, kiedy możemy cieszyć się pięknie kwitnącymi roślinami. Jesienne kwiaty ukazują swą urodę dopiero wtedy, kiedy inne gatunki już dawno przekwitły. Mogą być ozdobą ogródków aż do pierwszych przymrozków. Są wśród nich fioletowo-niebieskie astry, okazałe chryzantemy, rudbekie w ciepłych odcieniach żółci czy dalie we wszystkich kolorach tęczy. Czy znasz te popularne jesienne kwiaty?
Astry
Astry (zwane także marcinkami) to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Zakwitają pod koniec sierpnia i mogą być ozdobą ogrodu nawet do listopada. Dekoracyjne są przede wszystkim ich kwiaty we wszystkich odcieniach fioletu, błękitu, różu i czerwieni. Astry nie są trudne w uprawie i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego są bardzo popularne w naszych ogrodach.Kwitną wtedy, kiedy większość roślin już przekwitła, a intensywne barwy ich kwiatów potrafią ożywić każdy jesienny ogródek.
Marcinki to rośliny wieloletnie, które bardzo dobrze znoszą długie polskie zimy i nie trzeba zabezpieczać ich przed mrozem. Rosną dość szybko, więc trzeba je regularnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Nawożenie jest szczególnie wskazane w okresie kwitnienia (czyli jesienią), kiedy rośliny potrzebują dużej dawki składników odżywczych.
Wyższe odmiany astrów to astry nowoangielskie i nowobelgijskie, które mogą osiągać dość duże rozmiary (dorastają nawet do około 2 m wysokości), więc należy zapewnić im odpowiednie podpórki. Niższe astry to np. aster krzaczasty (20-50 cm) i aster gawędka (40-70 cm).
Chryzantemy
Chryzantemy (złocienie) nadają się do uprawy w pojemnikach, więc mogą stanowić ozdobę balkonu czy tarasu. Pięknie prezentują się także w wazonie jako kwiat cięty. Chryzantemy można uprawiać również na rabatach. Aby złocienie zakwitły jesienią, należy posadzić je późną wiosną, kiedy minie już groźba przygruntowych przymrozków.
Chryzantemy preferują stanowiska jasne, słoneczne. Lubią podłoża żyzne, próchnicze, gliniasto-piaszczyste. Najlepiej rosną w glebie, której odczyn jest lekko kwaśny lub obojętny (pH 6,5-7,0 ). Niektóre mrozoodporne odmiany chryzantem mogą zimować w gruncie. Należą do nich np. odmiany:
- Senso,
- Cameo,
- Clara Curtis (kwitną na różowo),
- Capycat Yellow (kwitnie na żółto),
- Nebelrose (kwiaty bladoróżowe),
- Apollo (kwiaty czerwono-pomarańczowe),
- Holly (kwiaty żółte),
- Dreamstar Balios (kwiaty pomarańczowe).
Zimujące w gruncie chryzantemy należy po pierwszych przymrozkach przyciąć na wysokości ok. 15-20 cm nad ziemią. Rośliny okrywamy na zimę gałązkami świerkowymi.
Dalie
Późne lato i jesień to czas, który należy do dalii. Rośliny te kwitną od połowy lipca do pierwszych przymrozków i zachwycają kształtem i kolorem swoich kwiatów, które mogą być białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe w różnych odcieniach. Mogą mieć także kwiaty dwubarwne lub wielobarwne.
Obecnie znanych jest około 35 gatunków dalii. Można wśród nich spotkać odmiany karłowe (około 20 cm wysokości), jak i odmiany osiągające nawet 2 m wysokości. Dalie dzielimy również ze względu na kształt kwiatów: 3 podstawowe grupy to dalie pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Można jednak wyróżnić także dalie anemonowe, kołnierzykowe, kuliste i wiele innych.
Dalie preferują stanowiska zaciszne i słoneczne, ale poradzą sobie także w półcieniu. Lubią gleby żyzne i przepuszczalne, a także dostatecznie wilgotne. W okresie kwitnienia trzeba je także nawozić, ale nie wolno przesadzać z nawozami azotowymi, które powodują silne rozrastanie się roślin, jednak osłabiają kwitnienie. Dalie rozmnaża się głównie przez podział kłączy, choć można je także rozmnażać z sadzonek lub z nasion.
Rudbekie
Rudbekie to kwiaty późnego lata i wczesnej jesieni. Kwitną dosyć długo, bo od lipca aż do października. Pięknie wyglądają zarówno na rabacie, jak i w wazonie: rudbekie są bardzo trwałe, więc idealnie nadają się na kwiat cięty. Do wazonu ścinamy rośliny będące w pełni rozkwitu.
Kwiaty rudbekii mają postać koszyczków. W środku są kwiaty rurkowate (barwy od ciemnozielonej, przez brązowo-purpurową, aż do czarnej), natomiast zewnętrzne kwiaty języczkowe są duże i mają jaskrawe barwy: wiele odcieni żółci i brązu. W ogrodzie możemy posadzić zarówno gatunki jednoroczne (rudbekia owłosiona, dwubarwna), jak i wieloletnie (rudbekia błyskotliwa, lśniąca, naga, trójklapowa). W zależności od gatunku i odmiany rudbekie mogą osiągać od 60 cm do nawet 2 m wysokości.
Rośliny te preferują gliniaste gleby próchnicze, żyzne i dość wilgotne. Najlepiej rosną i najpiękniej kwitną na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Rudbekie są całkowicie mrozoodporne. Nasiona rudbekii wysiewamy do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Warto regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, ponieważ pobudza to rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych i tym samym wydłuża okres kwitnienia. Rudbekie najpiękniej wyglądają posadzone w grupach.
Zimowit jesienny
Wrzesień i październik to czas, kiedy zakwitają zimowity. Są to jedne z niewielu roślin, które kwitną o tej porze roku. Fioletowe kwiaty zimowitów przypominają kształtem krokusy, jednak nie są z nimi spokrewnione.
Zimowity najpiękniej prezentują się posadzone w dużych, nieregularnych grupach. Zimowity sadzić możemy także w donicach i pojemnikach na tarasie, a nawet w domu. Trzeba tylko pamiętać, by po przekwitnięciu bulwy umieścić w gruncie i obficie podlać. Delikatne kwiaty zimowitów nadają się także na kwiat cięty. Kwiaty do wazonu ścinamy od razu po ich pojawieniu się, wtedy będą bardziej trwałe.
Zimowity preferują miejsca słoneczne, ale radzą sobie także w półcieniu. Najlepiej rosną w podłożu żyznym, przepuszczalnym, o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 6,5-7). Gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe, a także stale wilgotna.
Wszystkie prace ogrodnicze związane z zimowitami należy wykonywać w rękawiczkach, ponieważ jest to roślina silnie trująca. Nie należy ich także sadzić tam, gdzie często bawią się dzieci.
Wrzosy
Wrzosy pospolite spotkać można w środowisku naturalnym w suchych i widnych lasach sosnowych. Porastają także otwarte torfowiska i wrzosowiska. Nie są to rośliny wymagające i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą być ozdobą naszego ogrodu przez długie lata.
Wrzosy kwitną dość długo (od lipca do października), a ich małe, dzwonkowate kwiaty mogą przybierać barwę białą, różową, fioletową, purpurową. Rośliny te mają także ozdobne liście: seledynowe, ciemnozielone, szare, czerwone, a nawet cytrynowożółte. Najniższe odmiany osiągają zaledwie 10 cm wysokości, te najwyższe mogą dorastać nawet do około 80 cm.
Wrzosy najpiękniej wyglądają posadzone w jednorodnych grupach, świetnie sprawdzają się też jako rośliny okrywowe, nadają się także do obsadzania skarp. Wrzosy dobrze komponują się z innymi roślinami kwasolubnymi (wrzosowatymi) np. z różanecznikami, azaliami, piersiami, wrzoścami, borówkami. Warto w ich sąsiedztwie posadzić także karłowe odmiany drzew i krzewów iglastych (np. sosny czy jałowce).
Rośliny te lubią stanowiska słoneczne (chociaż radzą sobie także w półcieniu) oraz przepuszczalne, lekkie podłoże o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Mają dość płytki system korzeniowy, co naraża je na przesuszenie, więc w czasie upalnych i suchych miesięcy należy je systematyczne (ale umiarkowane) podlewać.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak zakwasić ziemię w ogrodzie?
Aby zakwasić glebę, możesz wymieszać podłoże z kwaśnym torfem lub ściółkować glebę korą sosnową.
Czy we wrześniu można sadzić trawy ozdobne?
Początek jesieni to dobry moment na sadzenie traw ozdobnych. Rośliny będą miały dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Pamiętaj, żeby zapewnić trawom odpowiednie warunki wzrostu. Przed posadzeniem traw dokładnie oczyść i przekop stanowisko. Do dołków możesz dodać trochę nawozu organicznego, np. kompostu.