Kalendarz ogrodnika – sierpień
W sierpniu warto zająć się dzieleniem i przesadzaniem bylin, wykonujemy też ostatnie przed zimą cięcie drzew i krzewów iglastych oraz liściastych. Zaczynamy nawozić rośliny nawozami jesiennymi. To także czas zbiorów warzyw i owoców. Nie zapominajmy też o trawniku. O czym jeszcze pamiętać? Zobacz nasze wskazówki!
Trawnik
W czasie upalnych dni podlewaj trawnik codziennie. Trawę najlepiej podlewać rano lub późnym wieczorem. Dzięki temu masz pewność, że woda nie wyparuje i trafi prosto do gleby. Jeśli masz system automatycznego nawadniania ustaw go na godzinę 5 lub 6 rano. Dodatkowo warto podłączyć system nawadniania do elektronicznego sterownika, co pozwoli Ci na podlewanie roślin podczas nieobecności w domu.
Pamiętaj też o regularnym koszeniu trawnika, najlepiej co 7-10 dni. W przypadku słabszej trawy wystarczy ją skosić raz na dwa tygodnie. Jeśli jest bardzo gorąco i słonecznie, nie należy kosić trawy zbyt nisko. Trawnik powinien mieć wysokość około 6-7 cm. Do połowy sierpnia stosuj nawozy azotowe. W połowie miesiąca zacznij nawozić trawę preparatami bogatymi w potas.
Regularnie usuwaj chwasty z trawnika. Kiedy jest ich dużo, zastosuj oprysk z herbicydem.
Balkon i taras
Podlewaj rośliny na balkonie i tarasie. Jeśli Twój balkon skierowany jest na południe, nawadniaj rośliny dwa razy – rano i wieczorem. W przypadku upalnych dni woda wyparowuje z gleby, dlatego unikaj podlewania kwiatów w pełnym słońcu.
Ziemię w doniczkach PRODUCT-BROWSING-NAV::14175 warto spulchniać. Pamiętaj, żeby uważać i nie uszkodzić bryły korzeniowej. Rośliny balkonowe odżywiaj nawozami ok. raz w tygodniu. Najlepiej sprawdzą się płynne, wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących. Możesz też wybrać nawóz dedykowany konkretnym gatunkom np. pelargoniom.
Regularnie usuwaj przekwitłe kwiatki. W ten sposób pobudzisz rośliny do wytwarzania nowych pędów i pąków. Warto też podcinać wysokie łodygi, dzięki czemu zagęścisz pokrój sadzonek. Rośliny balkonowe są łakomym kąskiem dla szkodników np. mszyc. Obserwuj czy na sadzonkach nie pojawiły się pajęczynki lub drobne owady. Jeśli, zauważysz niepokojące objawy koniecznie spryskaj rośliny opryskiem.
Ogródek warzywny
Sierpień to czas zbiorów. Właśnie teraz dojrzewają:
- pomidory,
- kalafiory,
- brokuły,
- bakłażany,
- ogórki,
- fasola,
- papryka,
- cukinia,
- kapusta.
Zacznij też zbierać ziemniaki (kiedy ich liście zżółkną) i cebulę. W sierpniu zbieraj oraz szusz zioła. Aby na początku jesieni cieszyć się świeżymi warzywami z własnego ogródka, wysiej w sierpniu nasiona:
- sałaty,
- rzodkiewki,
- koperku,
- szpinaku,
- rzepy,
- kapusty pekińskiej.
W sierpniu po raz ostatni nawozimy warzywa nawozem zasobnym w azot.
Rośliny cebulowe i byliny
Na początku miesiąca wysadź do ziemi cebulki zimowitów i jesiennych krokusów. Pod koniec miesiąca posadź również cebulki roślin, które zakwitają wiosną i latem. Należą do nich:
tulipany,
hiacynty,
narcyzy,
lilie,
szafirki,
pustynniki,
szachownice,
przebiśniegi.
Jeśli chcesz długo cieszyć się kwitnącymi bylinami, regularnie usuwaj przekwitłe kwiatostany. W ten sposób pobudzisz roślinę do wytwarzania nowych pąków. Sierpień to dobry czas na rozmnażanie bylin. Rozmnażanie wykonuj poprzez podział kęp. Podziel i przesadź te byliny, które rosłym na tym samym stanowisku przez 3-4 lata. Na podział roślin wybierz pochmurny dzień, w przeciwnym razie słońce poparzy sadzonki. Po przesadzeniu obficie podlej rośliny.
Truskawki
Kiedy sadzić truskawki?
Druga połowa sierpnia to dobry moment na sadzenie nowych krzaczków. Sadzonki zdążą się ukorzenić przed zimą i zawiązać pąki kwiatowe, dzięki czemu w kolejnym sezonie wydadzą obfite plony.
Gdzie sadzić truskawki?
Warto posadzić je tam, gdzie rosły aksamitki, buraki, warzywa cebulowe, gorczyca, kukurydza, bób, groch lub zielony groszek. Nie należy ich natomiast sadzić w miejscach po: cebuli, pomidorach, marchewkach, malinach i ogórkach.
Jak sadzić truskawki?
Dobrze spulchnij ziemię i usuń chwasty. Przed posadzeniem zanurz korzenie truskawek w wodzie na około 30 minut. Po posadzeniu podlej sadzonki. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu i pilnuj, żeby ziemia cały czas była wilgotna. Truskawki obficie owocują przez 3-4 lata. Po tym czasie grządki należy oczyścić i posadzić nowe krzewy.
Drzewa i krzewy owocowe
W sierpniu zbieraj borówki, jeżyny, maliny, brzoskwinie i śliwki. Możesz też przerzedzić jabłonkę. W ten sposób zapewnisz jabłkom rosnącym w głębi korony, lepszy dostęp do światła. Jeśli na drzewku jest dużo owoców, podeprzyj gałęzie za pomocą palików.
Po zbiorach brzoskwiń, czereśni, gruszek i wiśni możesz delikatnie podciąć drzewka. Natomiast po zerwaniu porzeczek i agrestu usuń z krzewu stare i połamane gałązki. Warto też przyciąć winorośl. Usuń część liści oraz pędy, które nie owocują.
Drzewa i krzewy ozdobne
Koniec sierpnia to dobry czas na sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów iglastych. Niższe temperatury nie zagrażają roślinom. Nowe sadzonki, będą miały czas by ukorzenić się przed zimą. Posadzone rośliny regularnie podlewaj.
W sierpniu skończ nawożenie nawozami azotowymi i zacznij zasilać iglaki nawozami jesiennymi. W tym miesiącu wykonaj ostatnie cięcie żywopłotu. Przytnij też żywotniki, choinki, cyprysy, cisy, jałowce i modrzewie.
W sierpniu skończ nawożenie roślin liściastych. Dzięki temu młode pędy będą miały czas, żeby zdrewnieć przed nadejściem mrozów. Wykonaj ostatnie cięcie roślin, które zrzucają liście na zimę. Dotyczy to także żywopłotów np. z graba, buka, ligustru, bukszpanu.
Jeśli sierpień jest upalny i suchy, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Obserwuj rośliny, przyglądaj się czy na sadzonkach nie żerują szkodniki. Gdy tylko zauważysz symptomy choroby, spryskaj rośliny odpowiednimi preparatami.
Oczko wodne
Podczas gorących dni, woda szybko paruje ze stawu. Uzupełniaj ją stopniowo, żeby gwałtownie nie obniżyć temperatury oczka. Lato sprzyja namnażaniu się glonów. Kiedy woda w stawie zmieni kolor, koniecznie zainstaluj filtr. Urządzenie wyraźnie poprawi jakość wody. Jeśli hodujesz ryby w stawie, pamiętaj o regularnym napowietrzaniu. Mała kaskada, fontanna albo aerator sprawdzi się doskonale. W sierpniu możesz sadzić oraz przesadzać rośliny wodne. Najlepiej robić to rano lub pod wieczór, aby nie narazić roślin na przeschnięcie. U gatunków strefy przybrzeżnej regularnie usuwaj kwiatostany. Natomiast u roślin wodnych usuwaj zgniłe pędy i przekwitłe kwiaty.