Nowe etykiety energetyczne oświetlenia – co się zmienia?
Od 1 września 2021 roku na opakowaniach żarówek nie ma już widocznego charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z normami europejskimi wprowadzone zostały nowe klasy oraz etykiety energetyczne. Czym się charakteryzują i o czym informują?
Jakie informacje zawiera etykieta energetyczna oświetlenia?
Podobnie jak inne urządzenia elektryczne, elementy oświetlenia muszą być wyposażone w specjalną etykietę informacyjną. Pozwala ona na porównanie m.in. energooszczędności produktów, która wyrażana jest przez klasy. Do 2021 roku producenci mogli umieszczać na oświetleniu etykiety, które przedstawiały skalę klas od A++ (najkorzystniejsza pod względem poboru energii) do E (najmniej energooszczędna).
Sytuacja na rynku elektroniki zmienia się jednak bardzo dynamicznie. Wprowadzane na rynek nowe przepisy regulujące to, jak powinien wyglądać produkt mają na celu przede wszystkim ochronę środowiska poprzez zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie - zmniejszenie naszych wydatków. Dziś klasy energetyczne z jakich korzystamy są oznaczone literami od A go G. Co ciekawe, stara klasa A++ odpowiada dopiero klasie D według powszechnie używanych dziś norm.
Co oznacza klasa energetyczna?
Klasa Efektywności Energetycznej (w skrócie EEI) określa sprawność energetyczną danego urządzenia. Na obowiązujących do 1 września 2021 roku etykietach do poszczególnych oznaczeń w przypadku oświetlenia można było przypisać:
A++ – wysokiej jakości oświetlenie LED oraz lampy sodowe niskociśnieniowe;;
A+ – to np. świetlówki kompaktowe i moduły LED, liniowe lampy fluorescencyjne, lampy wyładowcze HID;
A – do tej klasy należą urządzenia tego samego typu, co w poprzednim stopniu, ale mniej energooszczędne;
B – halogeny niskiego napięcia, niższej jakości lampy LED i świetlówki kompaktowe;
C – halogeny niskiego napięcia o mniejszej efektywności energetycznej;
D – lampy żarowe wysokiej jakości, lampy halogenowe;
E – standardowe lampy żarowe.
Nowe oznaczenia energetyczne zostały uproszczone do skali bez dodatkowych plusów, a klasyfikacja skrócona. Dziś posługujemy się tylko klasami A do G. Orientacyjne odpowiedniki poszczególnych klas, które obowiązują od 2021 roku, przedstawia poniższa tabela:
Klasa oświetlenia A w porównaniu z D - ile możemy zaoszczędzić?
Dlaczego warto kupować żarówki tej najwyższej klasy, skoro mamy ich tyle do wyboru? Przede wszystkim, wymieniając żarówki z klasy D na A oszczędzamy na rachunkach do aż 36%. Przeciętna żarówka o klasie A posłuży nam też dwukrotnie dłużej, niż klasy D. Dodatkowo, żarówki o najlepszej klasie energetycznej emitują o ok. 40% mniej CO2, niż żarówki klasy D. Warto więc zainwestować w lepszej jakości sprzęt, który nie tylko posłuży nam dłużej - odczujemy to również opłacając rachunki.
Jakie produkty nie mają etykiet energetycznych?
Etykiet energetycznych nie mają tzw. produkty wyposażone, a więc te, w których źródło światła nie jest zintegrowane i można je zdemontować. Gdzie szukać informacji o ich efektywności? Klasa energetyczna źródła światła jest określona w instrukcji. Oprawy, np. lampy stołowe, mają etykietę z informacją, jakiej klasy żarówki są wymagane do danego modelu.
Kod QR na etykietach energetycznych – do jakich informacji odsyła?
Uproszczone etykiety energetyczne oświetlenia mają dołączony kod QR, który odsyła do Karty Informacyjnej Produktu, zarejestrowanej przez każdego producenta w bazie EPREL (European Registry for Energy Labelling). Można je znaleźć również w serwisie internetowym Leroy Merlin i odczytać szczegółowe informacje, np. średnią długość życia źródła światła, strumień światła podany w lumenach, zużycie energii w przeliczeniu na waty.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Gdzie można znaleźć etykietę energetyczną oświetlenia?
Etykietę energetyczną można znaleźć na froncie lub z boku opakowania lub w serwisie internetowym.
Czym jest produkt wyposażony i czy ma etykietę energetyczną?
Produkt wyposażony to taki, z którego można wymontować niezintegrowane źródło światła. Nie ma on etykiety energetycznej, a jedynie informację, jakiej klasy źródło światła będzie optymalne dla danego modelu.
Jaka klasa energetyczna jest najlepsza?
Najlepszą klasą energetyczną jest zawsze A.