Obornik granulowany ‒ rodzaje i zastosowanie. Dlaczego warto nawozić glebę?

Nawożenie roślin w ogrodzie obornikiem granulowanym ma wielu zwolenników. To nic zaskakującego! Nawóz ma te same zalety, co świeży obornik, a jednocześnie jest pozbawiony jego mankamentów. Doskonale nadaje się do pielęgnowania zieleni na działce. Kiedy warto stosować obornik granulowany? Jak to robić? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poradniku!

Obornik granulowany ‒ co to jest?

Obornik granulowany jest nawozem pochodzenia naturalnego. Ma zbliżone właściwości do świeżego obornika, ale występuje w formie granulatu. Cylindryczne granule nie pylą, rozkładają się stopniowo, uwalniając do gleby mikro- oraz makroelementy. Dzięki temu obornik jest bezpieczny dla korzeni roślin, a przy tym działa długo. W odróżnieniu od świeżego produktu granulowany nie wydziela przykrego zapachu. W dodatku ma kilkukrotnie mniejszą objętość. Transport i nawożenie są więc znacznie wygodniejsze. Obornik granulowany się nie zbryla. Prawidłowo przechowywany, długo zachowuje trwałość (do 3 lat), w związku z czym się nie marnuje. Skład i właściwości zależą od rodzaju nawozu.

Co powinien zawierać obornik granulowany?

Obornik granulowany jest ceniony nie tylko ze względu na naturalne pochodzenie i brak negatywnego wpływu na środowisko. Przede wszystkim ma bogaty skład. Zawiera podstawowe składniki pokarmowe, tj. azot, potas, fosfor, magnez, wapń i siarkę, a także wiele mikroelementów, np. mangan, bor, miedź i cynk. To duży atut. Mikroelementy są niedoceniane, a wpływają na wiele procesów zachodzących w tkankach roślin. Niedobór mikroelementów zwiększa ryzyko wystąpienia chorób fizjologicznych. Przykładem jest bor, który u pomidorów wpływa na jakość owoców; skutkiem jego niedoboru są zgorzele. Dobry, granulowany obornik zawiera także znaczną ilość masy organicznej, która oddziałuje na procesy glebotwórcze i wspomaga rozwój mikroorganizmów glebowych.

Rodzaje obornika granulowanego

Możesz zaopatrzyć się w nawozy różnego pochodzenia. Mają zbliżony skład, ale mogą mieć odmienne cechy.

  • Obornik bydlęcy granulowany – najbardziej uniwersalny i tym samym najpopularniejszy. Nadaje się do dokarmiania roślin ozdobnych i jadalnych. Dobrze zatrzymuje wodę w glebach przepuszczalnych. Działa odkwaszająco, ma odczyn zasadowy lub zbliżony do zasadowego.
  • Obornik kurzy granulowany – zawiera więcej azotu, dlatego wykorzystuje się go do uprawy roślin azotolubnych, wytwarzających dużo zielonej masy. Jest najbardziej stężony (ma więcej składników pokarmowych niż inne oborniki). Z tego względu należy stosować go ostrożnie i rozcieńczać, przynajmniej w proporcji 1:10.
  • Obornik koński granulowany – podwyższa temperaturę gleby. Stosuje się go nie tylko jako nawóz, ale także jako podkład grzewczy, np. w inspektach i na uprawach warzyw ciepłolubnych. To idealny obornik na trawnik i pod warzywa.
  • Obornik świński granulowany – warto go stosować na gleby piaszczyste, gdyż poprawia ich strukturę. Lekkie, przepuszczalne podłoża, z czasem stają się bardziej zwięzłe.
Artykuł Czytaj więcej

Nawożenie trawnika – jak zadbać o trawę przez cały rok?

Prawidłowo nawożony trawnik ma ciemnozielony kolor, jest gęsty, zwarty, odporny na choroby, lepiej znosi niedostatek wody i mróz. Warto dowiedzieć się: jakich minerałów potrzebuje trawa do wzrostu, jak i kiedy nawozić trawnik oraz czym różnią się od siebie nawozy wiosenne i jesienne. Trzeba też pamiętać, że przenawożenie jest gorsze niż brak składników odżywczych w glebie.

Do czego stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany wykorzystuje się do nawożenia różnych grup roślin. Dokładny sposób zastosowania zależy od rodzaju nawozu. Do nawożenia warzyw najlepiej nadaje się nawóz koński, a także bydlęcy. Zastosowanie granulowanego, kurzego obornika, mogłoby być z kolei w tym przypadku niebezpieczne. W przypadku nowalijek, charakteryzujących się krótkim okresem wegetacyjnym, a mających tendencję do kumulowania i przekształcania związków azotu, stosuje się mniejsze dawki obornika bydlęcego.

Drzewa i krzewy owocowe są mniej wrażliwe; w ich przypadku warto kierować się typem podłoża. Przykładowo, gatunki uprawiane na lepszej glebie można nawozić obornikiem świńskim. Dla roślin ozdobnych z liści odpowiedni jest kurzy obornik granulowany (rozcieńczony). W przypadku roślin ozdobnych z kwiatów (jeśli rosną w piaszczystej glebie), można zastosować bydlęcy lub świński obornik granulowany.

Obornik granulowany nadaje się do nawożenia roślin w pojemnikach, np. rosnących przy drzwiach wejściowych do domu, na balkonie i na tarasie.

Obornik granulowany ‒ jak go używać?

Obornik granulowany stosuj przynajmniej raz na kilka lat. W praktyce można go aplikować 2-3 razy w sezonie. Dzięki temu gleba jest zasobna w składniki pokarmowe, a jednocześnie ma dobre parametry (strukturę, stosunki wodno-powietrzne). Nawożenie zapobiega niekorzystnemu efektowi „zmęczenia gleby”. Najczęściej jest on skutkiem intensywnego uprawiania roślin o dużych potrzebach pokarmowych, np. w warzywniaku.

Kiedy stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany, przed założeniem upraw, można aplikować w dowolnym terminie w trakcie sezonu. W odróżnieniu od świeżego obornika może być stosowany nie tylko jesienią, ale także wiosną. Najlepiej korzystać z niego ‒ jak w przypadku nawozów mineralnych – wiosną, latem lub najpóźniej na początku jesieni. Jesień nie jest jednak odpowiednią porą do nawożenia kurzym obornikiem granulowanym, który zawiera dużo azotu. Nadmiar tego pierwiastka w glebie sprawia, że rośliny nie są odpowiednio przygotowane na zimę; obniża się ich mrozoodporność.

Obornik granulowany – jak stosować?

Pierwszym krokiem przed zastosowaniem obornika zawsze powinno być odpowiednie przygotowanie gleby. Powinna być ona spulchniona, dlatego w tym celu należy ją dokładnie przekopać. Można w tym celu użyć np. glebogryzarki.

Obornik stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu – punktowo lub posypowo. Dawki również są zalecone przez producenta i zwykle wynoszą 2-4 garście na m2, co oznacza ok. 100-200 g/m2. Nie można być nadgorliwym – większe dawki nie sprawią, że rośliny będą lepiej rosły.

Granulaty należy rozsypywać na danej powierzchni równomiernie – powinny być rozproszone – w tym celu można wykorzystać np. siewnik. Częstym błędem jest nadmierne nawożenie: w niektórych miejscach występuje za duże stężenie granulatu, w innych go brakuje.

Tam, gdzie jest to możliwe, granulaty warto przysypać glebą i dobrze go z nią wymieszać. Wtedy szybciej rozpocznie się proces rozkładu, ponieważ składniki obornika będą łatwiej dostępne dla roślin. Nawozu nie powinno się aplikować na mokre rośliny. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku trawnika. Obornik granulowany możesz również rozrabiać w wodzie i stosować w formie płynnej. W przypadku nawozu kurzego jest to koniecznością. Na koniec należy obficie i dokładnie podlać miejsca stosowania granulatu wodą.

Nawożenie obornikiem granulowanym ‒ dlaczego warto?

Obornik granulowany ma dwie zasadnicze zalety: dostarcza roślinom całe spektrum składników pokarmowych, makro- i mikroelementów. Dlatego nie ma potrzeby stosowania dwóch (lub więcej) typów nawozów. Jednocześnie, w dłuższej perspektywie czasu, obornik poprawia jakość gleby. Pozwala utrzymać lub poprawia jej parametry. Zwiększa zwięzłość gleb lekkich (m.in. poprawia zdolność do magazynowania wody) oraz przepuszczalność gleb ciężkich. Ma więc cechy obornika świeżego. Jednak, w odróżnieniu od niego, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, nie zajmuje dużo miejsca (łatwiejszy transport) i ma przystępniejszą formę. Jest gotowy do użycia od razu. Nie zachodzi ryzyko, że zanieczyszczą go nasiona chwastów (zdarza się to w przypadku tradycyjnego obornika).

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaki obornik granulowany pod pomidory wybrać?

Do nawożenia pomidorów można używać różnych rodzajów obornika. Najbardziej uniwersalny jest obornik granulowany bydlęcy. W przypadku siewu pomidorów w inspekcie, w pojemnikach znajdujących się w chłodnym pomieszczeniu, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy obornika końskiego (na dnie). Działa jako podkład grzewczy, przyspiesza kiełkowanie i produkcję rozsady.

Obornik granulowany pod piwonie ‒ jaki zastosować?

Piwonie, uprawiane w dobrym podłożu, warto zasilić obornikiem granulowanym bydlęcym. Jeśli byliny rosną na gorszej glebie, odpowiedniejszy będzie nawóz świński. Obornik granulowany to jeden z najlepszych nawozów dostępnych na rynku. Ma szerokie zastosowanie. Wspomaga wzrost i rozwój wielu grup roślin. Poprawia wygląd roślin ozdobnych i zwiększa plon gatunków jadalnych.

Jak przechowywać otwarty obornik granulowany?

Częstym problemem jest zbrylanie się otwartego obornika. Aby temu zapobiec, wystarczy przechowywać go w szczelnym opakowaniu oraz w suchym miejscu.

Jak używać obornika granulowanego wiosną?

Obornik stosuje się wiosną w taki sam sposób, jak w inne pory roku. Można go podsypać lub rozpuścić w wodzie i podlać nim rośliny.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Nawożenie i rodzaje nawozów – kompletny przewodnik: jak efektywnie nawozić rośliny?

    Roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju nie wystarczy słońce, woda i gleba. Potrzebują też wielu składników pokarmowych, które musimy im dostarczyć w odpowiednich ilościach. Mowa o niezbędnych pierwiastkach do których należą azot, fosfor, potas i inne.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Nawożenie roślin przez cały rok - poradnik

    Aby rośliny dobrze rosły, pięknie kwitły, obficie owocowały i były zdrowe – powinny być odpowiednio nawożone. Do odżywiania roślin możesz stosować nawozy organiczne (naturalne) oraz mineralne (o zróżnicowanym składzie). W okresie wiosennym rośliny potrzebują nawozów zasobnych w azot, późnym latem i jesienią mieszanek potasowo-fosforowych. Jak dbać o rośliny przez cały rok? Jakie nawozy stosować? Dzisiaj poznasz odpowiedzi na te pytania!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zakwasić ziemię? Poznaj najlepsze sposoby oraz środki!

    Kwaśna gleba jest konieczna do uprawy niektórych roślin, np. borówek czy różaneczników. W takich przypadkach niewłaściwy, zbyt wysoki odczyn, przyczynia się do karlenia roślin, zaburzeń rozwoju i występowania chorób fizjologicznych. Jak przygotować podłoże pod rośliny kwasolubne? Jak zakwasić ziemię? Jak zbadać i obniżyć pH gleby? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.