Odprowadzanie wody z rynien. Zobacz, jak uchronić się przed zalaniem działki

Deszczówka zalewająca w niekontrolowany sposób teren posesji to nic przyjemnego. Dlatego też jest tak ważne prawidłowe odprowadzenie wody z rynien i odpowiednie jej zagospodarowanie. Nie tylko pozwoli to uniknąć podtapiania fundamentów i kłopotów z wilgocią w budynku, lecz także może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za media. Jak odprowadzić wodę z rynny w sposób skuteczny, ekologiczny i przede wszystkim zgodny z prawem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Odprowadzanie wody a przepisy prawne

Jeśli w przyszłości chcesz uniknąć ewentualnych kłopotów prawnych, budując dom, musisz zadbać o nawet pozornie tak błahą kwestię, jak odprowadzenie wody z rynien. Przepisy obowiązujące na terenie Polski regulują kilka znaczących zagadnień, do których należą przede wszystkim:

  • kwestia tego, co dzieje się z deszczówką;
  • sposób, w jaki woda opadowa jest rozprowadzana po terenie posesji;
  • możliwość nakładania taryfikatora opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji miejskiej;
  • określa szczególne warunki dla gospodarowania wodą opadową w przypadku nieruchomości położonych blisko kąpielisk;
  • narzuca pewne obowiązki względem sąsiadów otaczających teren posesji.

Jako podstawę prawną powyższych kwestii należy w szczególności przytoczyć:

  • Ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne;
  • Ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo budowlane;
  • Ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. – o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Warto również zapoznać się z treścią dokumentu *Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. *

Nie każdy ma jednak czas na zapoznawanie się z kilkusetstronicowymi ustawami, dlatego też płynące z nich wnioski na temat odprowadzania wody z dachu można nieco skrócić. Prawo nakazuje przede wszystkim by:

  • deszczówka nie zalewała terenów należących do sąsiadów;
  • samowolnie nie zmieniać ani kierunku, ani natężenia wód opadowych, jeśli miałoby to przynieść szkodę dla sąsiadujących z posesją gruntów.

Państwo narzuca również bezwzględny zakaz odprowadzania wody opadowej oraz roztopowej do sieci kanalizacji sanitarnej. Jego złamanie będzie wiązać się z koniecznością poniesienia dotkliwych kar finansowych.

Jakie rury i inne akcesoria do odprowadzania wody wybrać?

Rury do odprowadzenia wody z rynien są podstawą każdego systemu odwadniającego. Dlatego też powinny być one wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych pokroju PVC. Jest to materiał obojętny biologicznie i niekorodujący.

Plastikowe rury do odprowadzenia wody z rynien doskonale znoszą też ekspozycję na działanie promieniowania UV oraz na skrajnie niskie lub wysokie temperatury. Są one też stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania pazurami ptaków lub koronami drzew.

Chcąc stworzyć trwały system odwadniający, warto postawić też na betonowe odprowadzenie wody z rynny. Charakteryzuje się ono długą żywotnością, a także jest praktycznie niewrażliwe na oddziaływanie wody, która z wysokim impetem wypływa na nie z systemów rynnowych.

Posesję można również wyposażyć w specjalne kanały odpływowe, które będą ściągać nadmiar wody zbierający się wokół wjazdów do garażu.

Sposoby na skuteczne odprowadzanie wody z rynien

Deszczówka może zostać zagospodarowana przy pomocy wielu różnych metod. Niektóre z nich zakładają klasyczne odprowadzenie wody z rynny do gruntu, podczas gdy inne pozwalają ponownie wykorzystywać ją w praktyczny i zarazem w pełni ekologiczny sposób. Oto 6 najpopularniejszych z nich.

Odprowadzanie wody do kanalizacji

Woda opadowa oraz roztopowa może być odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Może się to wiązać z koniecznością poniesienia opłat, dlatego też znacznie lepiej zadbać o samodzielne zagospodarowanie deszczówki na terenie własnej posesji. Musisz też pamiętać, że istnieje kategoryczny zakaz odprowadzania jej do kanalizacji sanitarnej.

Drenaż liniowy

Inwestycja w drenaż liniowy to znacznie lepsze rozwiązanie niż popularne kiedyś odprowadzenie wody z rynien na trawnik. Deszczówka odbierana z powierzchni dachu trafia do specjalnej rury perforowanej wkopywanej w ziemię, która umożliwia równomierne rozprowadzanie jej na całej swojej powierzchni. System ten składa się też ze zbiornika retencyjnego, do którego podłączone jest odprowadzenie wody z rynny do drenażu.

Studnia chłonna

Alternatywnym rozwiązaniem może być studnia chłonna. Jest to specjalistyczna struktura wkopywana głęboko poniżej poziomu gruntu. Można ją porównać do zbiornika bez dna, w kształcie dzwonu. Taka konstrukcja umożliwia przesiąkanie wstępnie przefiltrowanej wody opadowej do niższych warstw gruntu.

Tunel rozsączający

Częstym rozwiązaniem, na jakie decydują się inwestorzy, jest odprowadzenie wody z rynny na ogród przy pomocy tunelu rozsączającego. Jego sercem jest wkopywany w ziemię zbiornik retencyjno-rozsączający, który gromadzi w sobie deszczówkę i stopniowo oddaje ją do swojego otoczenia.

Oczko wodne

Niezwykle ciekawym sposobem na wody opadowe i roztopowe jest odprowadzanie ich do znajdującego się na terenie posesji oczka wodnego. Umożliwia to wykonanie pięknej dekoracji, w której jednocześnie można hodować ryby dodające działce uroku.

Zbiornik na deszczówkę

Woda opadowa wcale nie musi być „marnowana” poprzez rozprowadzanie jej po działce lub odprowadzanie do kanalizacji. Zamiast tego można zacząć gromadzić ją w zbiorniku na deszczówkę, a następnie wykorzystywać do wielu celów.

Deszczówka idealnie nadaje się do podlewania przydomowego trawnika, ogrodu oraz warzywnika. Można też oczyścić ją i zacząć wykorzystywać do zasilania zbiorników ubikacji, a nawet celów pitnych. Wymaga to jednak zastosowania dobrej klasy systemów uzdatniania wody.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Na jakiej głębokości zrobić odwodnienie?

Przed wbiciem szpadla w glebę należy odpowiednio przemyśleć odprowadzenie wody z rynien. Schemat powinien uwzględniać granicę przemarzania gruntu, poniżej której deszczówka nie będzie samoczynnie zamarzać podczas mrozów i nie stworzy niebezpiecznych zatorów blokujących rynny. Na jakiej głębokości powinno być odwodnienie? Dużo zależy od położenia geograficznego działki, jednak pewną uniwersalną zasadą jest wkopywanie rur poniżej 1,5 metra w głąb gruntu. Schemat może też uwzględniać specjalne grzałki, które całkowicie wyeliminują ryzyko zamarznięcia instalacji.

Gdzie nie można odprowadzać deszczówki?

Kategorycznie zakazane jest odprowadzenie wody deszczowej z rynien domowym sposobem do kanalizacji sanitarnej. W przypadku wyjścia na jaw takiej instalacji będzie grozić to poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz grzywną, której wysokość może przekroczyć nawet 10 tys. złotych. Deszczówki nie można też odprowadzać w sposób powodujący zalewanie sąsiadujących z posesją gruntów.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Rynny. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (część 1)

    Rynny to niezbędny element wykończenia dachu domu, garażu, domku letniskowego czy nawet większej szopy na narzędzia. Pozwala na prawidłowy odpływ wody, która w przeciwnym razie mogłaby m.in. uszkodzić konstrukcję. Podpowiadamy, jak zamontować system rynien oraz odpowiadamy na najczęściej zadawane w tym kontekście pytania.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Rynny. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (część 2)

    Jakie rynny sprawdzą się przy czarnym, a jakie przy czerwonym dachu? Czym lutować rynny ocynkowane, a czym kleić plastikowe? Odpowiadamy na te i inne pytania, które mogą pojawić się przed zakupem i montażem systemu rynien.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Przegląd orynnowania przed zimą

    System rynnowy, jak każdy inny w domu, wymaga regularnych przeglądów. Zagwarantują one sprawne odprowadzanie wody, uchronią rynny przed zerwaniem, a ściany przed zalewaniem wodą opadową lub roztopową. Rynny są szczególnie narażone na uszkodzenia zimą, dlatego już jesienią warto sprawdzić ich stan i dokonać drobnych napraw.