Panele laminowane: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Panele laminowane to jeden z najczęściej wybieranych materiałów na podłogę w salonie, sypialni lub pokoju dziecka. Jest tańszy od drewna, a doskonale je imituje. Dostępny jest w wielu kolorach i wzorach. Czy takie panele można położyć w kuchni, czy do montażu potrzebna jest ekipa fachowców i jak je pielęgnować, aby służyły przez lata?

Co to są panele laminowane?

Panele laminowane to rodzaj wykończenia podłogowego, który ma imitować naturalne materiały (najczęściej drewno, ale też np. kamień). Składa się z warstwowo ułożonych i zalaminowanych płyt wiórowych HDF pokrytych papierem ozdobnym, dobrze zabezpieczonym przy pomocy tlenku glinu. Może on mieć rysunek danego gatunku drewna, kamienia lub przedstawiać bardziej fantazyjne wzory. Ich powierzchnia jest twarda i odporna.

Czym myć panele laminowane?

Do mycia paneli laminowanych nie należy używać dużej ilości wody. Lepiej też nie wylewać jej bezpośrednio na podłogę. Dobrze sprawdzi się mop parowy lub klasyczny. Najlepiej dobrać specjalne środki do czyszczenia paneli bez amoniaku, które nie pozostawiają osadu i nie niszczą powierzchni produktu. Powinny mieć składniki antystatyczne, ponieważ panele laminowane przyciągają kurz. Można użyć także wody z octem. Warto pamiętać, aby wybierać miękkie ściereczki i końcówki do mopa.

Czym malować panele laminowane?

Do malowania nadają się tylko niektóre panele laminowane. Tę informację można znaleźć w opisie od producenta. Powierzchnię przed nakładaniem farby należy dobrze zmatowić, odpylić i umyć. Następnie można użyć farby wodorozcieńczalnej lub rozpuszczalnikowej. Można wykorzystać także farby w sprayu. Należy jednak pamiętać, aby wybierać produkty przeznaczone do posadzek, aby były odporne na ścieranie i dobrze pokryły panele.

Jak układać panele laminowane?

Zaletą paneli laminowanych jest prosty montaż, który można wykonać samodzielnie zgodnie z dołączoną instrukcją. Spotkać się można z dwoma podstawowymi sposobami łączenia: „angle-angle” (najpierw układa się rząd paneli, łącząc je krótszymi bokami, następnie dokłada się kolejne, łącząc dłuższe boki) i „push-click”, inaczej G5 (montaż rozpoczyna się od dłuższych boków, a następnie dołącza się krótkie boki przy pomocy zatrzasków).

Przydatne narzędzia:

  • folia paroizolacyjna,
  • dobijak,
  • podkład,
  • kliny,
  • drewniany klocek,
  • listwy przypodłogowe,
  • młotek,
  • miarka,
  • piła lub wyrzynarka,
  • kątownik,
  • wiertarka i śruby,
  • wiertło do drewna,
  • klej montażowy,
  • klej do drewna,
  • taśma klejąca.

Montażu paneli laminowanych nie można rozpocząć od razu po zakupie. Muszą one jeszcze dostosować się do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym będą układane. Taka aklimatyzacja powinna trwać nawet 48 godzin.

Pracę należy zacząć od rozłożenia folii paroizolacyjnej (można ją łączyć przy pomocy taśmy klejącej) i podkładu na całej powierzchni podłogi. Panele układa się, rozpoczynając od lewego rogu (ale nie jest to warunek konieczny). Ważne też, aby były zamontowane prostopadle do głównego źródła światła (okna). Należy pamiętać, aby zostawić tzw. otwory dylatacyjne, ponieważ panele pod wpływem czynników zewnętrznych i użytkowania mogą się rozszerzać. Dlatego powinno się pozostawić około 10 – milimetrową przerwę między panelami, a prostopadłymi elementami, np. ścianami, rurami, instalacjami.

Pierwszy powinien być panel z krótkim wypustem tak, aby kolejny dołączać ponownie na zasadzie: krótki wypust do długiego, najlepiej pod kątem 30 stopni. Panele można docinać przy pomocy piły lub wyrzynarki od strony nadruku. Przy montażu kolejnych rzędów warto pamiętać o zasadzie, która mówi o przesunięciu nowego panelu o około 30 cm względem tego, który już został położony. Między elementami nie powinno być widocznych szpar. Pomóc można sobie dobijakiem. Na koniec trzeba jeszcze zamontować listwy przypodłogowe przy pomocy dołączonych śrub, klipsów lub zaczepów umieszczanych co około 25-50 cm.

Jaki podkład pod panele laminowane?

Podkład pod panele wydłuża ich żywotność oraz zwiększa komfort użytkowania. Często jego rodzaj rekomenduje producent paneli. Te laminowane powinny być ułożone na warstwie folii paroizolacyjnej, która zabezpieczy je przed wilgocią. Potrzebny będzie również jeden z podkładów:

  • z pianki polietylenowej – jego zaletą jest cena. Ma on jednak małe właściwości izolacyjne i słabo wycisza;
  • z polistyrenu ekstrudowanego XPS – nie dopuszcza do pojawienia się wilgoci, dobrze izoluje;
  • płyty ekologiczne drewniane – lepiej izolują niż pianka, ale gorzej niż korek. Są wytrzymałe, ale w mniejszym stopniu chronią przed wilgocią;
  • z korka lub gumokorka – skutecznie chroni przed wilgocią oraz przed powstawaniem pleśni, podczas użytkowania nie spłaszcza się jak pianka i może być stosowany pod ciężkimi sprzętami i meblami. Cechuje go dobra izolacja akustyczna i cieplna.

Czym ciąć panele laminowane?

Panele laminowane najlepiej ciąć wyrzynarką. Warto pamiętać, aby robić to od strony nadruku.

Czym się różnią panele laminowane od winylowych?

Panele różni materiał wykonania. W tych winylowych zastosowano warstwy z PCW oraz włókna szklanego. Podobnie jak laminowane, mogą imitować naturalne surowce i występować w różnych kolorach oraz wzorach. Są nieco bardziej miękkie, dlatego chodzenie po nich jest cichsze. Lepiej też izolują ciepło, dlatego warto kłaść je na ogrzewanie podłogowe. W przeciwieństwie do paneli laminowanych można je kłaść w wilgotnych pomieszczeniach.

Jak nabłyszczyć panele laminowane?

W zabiegu tym sprawdzą się poniższe sposoby:

  • spryskiwanie wodą z odrobiną octu i polerowanie miękką ściereczką;
  • mycie wodą z sodą i wycieranie szmatką;
  • czyszczenie wodą z dodatkiem płatków mydlanych;
  • stosowanie gotowych nabłyszczaczy i past do paneli podłogowych (na czystą, suchą powierzchnię) lub płynów do tego typu podłóg;
  • używanie żelu woskowego.

Sposób pielęgnacji bezpieczny dla danego typu paneli najlepiej każdorazowo sprawdzić w zaleceniach opisanych przez producenta.

Jak odnowić panele laminowane?

Panele laminowane są trudne w renowacji, jednak można pozbyć się niewielkich zarysowań przy pomocy zestawu z woskiem dobranym kolorystycznie. Trzeba go roztopić i równo rozprowadzić. Zabieg kończy się czyszczeniem woskowanego miejsca specjalnym grzebieniem. Rysy można zamalować także flamastrem o barwie drewna. Zaletą paneli laminowanych jest łatwy demontaż, który umożliwia szybką wymianę uszkodzonych lub zniszczonych elementów.

Z czego są zrobione panele laminowane?

Panele laminowane wykonane są z warstw płyt wiórowych HDF pokrytych warstwą zabezpieczonego tlenkiem glinu papieru z wybranym rysunkiem, np. drewna lub kamienia.

Czy panele laminowane nadają się do kuchni?

Panele laminowane można stosować w kuchni. Standardowe są jednak mało odporne na wilgoć i wodę, dlatego lepiej wybrać te z dodatkową powłoką zabezpieczającą. Należy też zdecydować się na panele z oznaczeniem 3, symbolizującym materiał o większej wytrzymałości, który stosuje się w pomieszczeniach często uczęszczanych o wysokiej klasie ścierania (AC4 lub AC5).

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Panele podłogowe. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - część 1

    Montaż i pielęgnacja paneli podłogowych nie są skomplikowane. Wymagają jednak kierowania się kilkoma ważnymi zasadami. Podpowiadamy, jak ułożyć panele względem okna, czym je ciąć i myć. Poznaj odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące wyboru paneli, zakupu, montażu i użytkowania.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Panele podłogowe. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - część 2

    Panele to popularny rodzaj wykończenia podłóg, wykorzystywany nie tylko w pokoju dziennym, salonie czy sypialni, lecz także w przedpokoju i łazience. Podpowiadamy, jaki rodzaj paneli podłogowych będzie najlepszy, jaki podkład pod panele wybrać. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące montażu paneli, a także parametrów technicznych.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać i zamontować profil progowy?

    Profile progowe to stosunkowo niewielki, ale ciekawy element wykończenia podłogi. Montuje się je często również ze względów praktycznych – po to, by połączyć dwie różne struktury podłóg, np. drewniane panele z płytkami w łazience. Listwy progowe o wypukłym designie pozwalają także wyeliminować nierówności między poziomami dwóch podłóg. Zobacz, jakie profile progowe wybrać i o czym pamiętać przy instalacji. Zwykle wykończenie podłóg w mieszkaniu nie jest jednolite. Połączenie dwóch struktur wygląda lepiej, kiedy jest zamaskowane. Profile progowe świetnie sprawdzają się w tej roli. Jednak to nie jedyne funkcje - listwy, w zależności od typu, mogą pełnić różne funkcje.