Panele podłogowe. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - część 1
Montaż i pielęgnacja paneli podłogowych nie są skomplikowane. Wymagają jednak kierowania się kilkoma ważnymi zasadami. Podpowiadamy, jak ułożyć panele względem okna, czym je ciąć i myć. Poznaj odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące wyboru paneli, zakupu, montażu i użytkowania.
Jak układać panele podłogowe z v-fugą?
Montaż nazywany v-fugą to sposób, który ma imitować rozkład paneli wykonany z naturalnego drewna. W przypadku tych wykonanych z innego materiału powierzchnia po ułożeniu jest płaska. Dlatego do v-fugi używa się desek frezowanych z każdej strony. Panele podłogowe z v-fugą należy układać równolegle do dłuższego boku pomieszczenia. Sam sposób ich układania nie różni się od klasycznego. Zazwyczaj są montowane na klik (mają wbudowany specjalny zatrzask) i łączone deska za deską dłuższymi lub krótszymi bokami (wybór zależy od zaleceń producenta). Należy pamiętać o pozostawieniu otworów dylatacyjnych, np. wokół elementów konstrukcyjnych czy przy ścianach.
Jak układać panele podłogowe względem okna?
Zwykle panele podłogowe montuje się w kierunku prostopadłym względem okna. Najlepiej zamontować je równolegle do padania promieni słonecznych, ponieważ wtedy będą wyglądać najkorzystniej.
Czym myć panele podłogowe?
Panele najlepiej myć specjalnym płynem do konserwacji paneli. Drewniane panele podłogowe można również czyścić płynem do drewna. Przy sprzątaniu trzeba pamiętać, że panele podłogowe drewniane są bardzo wrażliwe na nadmiar wody. Z tego powodu należy je myć mocno wyżętym mopem, najlepiej paskowym, który nie pozostawia nieestetycznych smug.
Czym myć panele podłogowe po remoncie?
Panele podłogowe po remoncie lub montażu najlepiej myć specjalnym płynem do czyszczenia paneli, płynem do mycia podłóg drewnianych lub wodą z octem czy sokiem z cytryny. Niestety jednokrotne mycie po dużym remoncie zwykle nie wystarcza. Konieczne jest dokładne odkurzenie paneli z pyłu, kurzu i okruchów, a następnie mycie na mokro – do zniknięcia zanieczyszczeń.
Czym ciąć panele podłogowe?
Cięcie paneli podłogowych nie jest trudnym zadaniem i można użyć do tego różnych narzędzi. Przyda się, np.:
Piła ręczna z brzeszczotem do cięcia paneli – to przede wszystkim najtańsze rozwiązanie. Dodatkowo cięcie paneli w ten sposób jest ciche i nie pyli. Praca trwa jednak dość długo.
Wyrzynarka – jest wszechstronnym i przydatnym urządzeniem do cięcia paneli podłogowych. Pozwala na precyzyjną obróbkę materiału.
Gilotyna do paneli – to specjalne urządzenie, które przyda się raczej ekipom wykończeniowym. Jest szybkie i wygodne oraz gwarantuje równą powierzchnię cięcia, ale jego zastosowanie jest ograniczone tylko do obróbki paneli podłogowych.
Pilarka tarczowa, ręczna lub stołowa – jest przede wszystkim przydatna przy cięciu paneli wzdłuż dłuższej krawędzi. Nie pozwala na precyzyjne wykończenia, ale jest wygodna podczas długiej pracy.
Szlifierka kątowa oraz pilarka ukośnica ze specjalnym ostrzem do cięcia.
Gdzie wyrzucić panele podłogowe?
Panele podłogowe można wyrzucić do kontenera na odpady poremontowe. Jednak jest to rozwiązanie płatne, którego koszt pokrywa inwestor. Są jednak bezpłatne możliwości wyrzucenia paneli podłogowych: można zawieźć je do gminnego lub dzielnicowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) lub oddać do sklepu w czasie zakupu nowych paneli.
Ile kosztują panele podłogowe?
Ceny paneli podłogowych zaczynają się od 20 zł/m2. Warto jednak pamiętać, że najtańsze rodzaje mogą nie być aż tak wytrzymałe i nie zawsze warto wybierać te najtańsze. Więcej trzeba będzie zapłacić za te z wyższą klasą użyteczności i ścieralności czy wodoodporne.
Co pod panele podłogowe?
Montując panele podłogowe, trzeba pod nie podłożyć podkład. Jest wiele technologii ich wykonania, które różnią się właściwościami:
Podkłady poliuretanowo-mineralne: to najlepsze, ale również najdroższe rozwiązanie. Cechują się najwyższą wytrzymałością, wysoką izolacją akustyczną i dobrze przewodzą ciepło, co pozwala układać je na ogrzewaniu podłogowym.
Podkłady z polietylenu o dużej gęstości: również są odporne na zużycie i nadają się do stosowania w przypadku ogrzewania podłogowego.
Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego: są najlepszym rozwiązaniem na nierówną podłogę. Są wytrzymałe i dobrze izolują podłogę od zimna, przez co są polecane do podłóg nad nieogrzewanymi pomieszczeniami.
Korek: tworzy dobrą ochronę przed wilgocią, ale jest mało odporny mechanicznie. Nie nadaje się do ogrzewania podłogowego, ale jest znacznie tańszym materiałem niż tworzywa sztuczne.
Tektura falista: jest najtańszym podkładem pod panele podłogowe. Można ją stosować na ogrzewanie podłogowe, ale nie izoluje paneli przed wilgocią i jest najmniej trwałym podkładem.
Jak odnowić panele podłogowe?
Mniejsze rysy w panelach podłogowych można uzupełnić kredką do paneli. Większe będą wymagały masy naprawczej zwanej wypełniaczem.
Renowacja paneli podłogowych – jak łatwo odnowić swoją podłogę?
Czym pomalować panele podłogowe?
Panele podłogowe należy malować farbą renowacyjną, która ma zwiększoną przyczepność dzięki dodatku żywic. Przed malowaniem warto umyć i przeszlifować powierzchnię np. papierem ściernym.
Co położyć na stare panele podłogowe?
Na stare panele podłogowe można położyć nowe. Jeśli stare tworzą płaską i suchą powierzchnię, nowe można układać bezpośrednio na nich. W przypadku ubytków trzeba je wypełnić kitem lub pianką polipropylenową. Na bardzo nierówne podłogi można zastosować żywicę epoksydową lub lakier.
Czym przyciąć panele podłogowe przy ścianie?
Wyrzynarka jest świetnym narzędziem do precyzyjnego przycinania paneli podłogowych. Można ją zastosować do cięcia nawet przy ścianie.
Jak kłaść panele podłogowe: wzdłuż czy wszerz?
Panele podłogowe kładzie się prostopadle do okna w pomieszczeniu. Inaczej mówiąc: krótszym bokiem przy oknie, zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego.
Ile paneli podłogowych kupić?
Panele podłogowe są sprzedawane w jednostkach powierzchni – m2. Ze względu na straty materiału w trakcie docinania, warto zamówić 10% więcej paneli, niż byłoby to potrzebne.
Jakie panele podłogowe do kuchni?
Kuchnia tworzy trudne warunki dla posadzki ułożonej z paneli podłogowych, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, można uzyskać spektakularny efekt na lata. Warto zdecydować się na panele winylowe – przez to, że mają rdzeń wykonany z tworzywa sztucznego, są odporne na wodę. Ponieważ w kuchni spędza się dużo czasu warto, żeby położone w niej panele podłogowe miały wysoką klasę odporności na ścieranie (AC4, AC5).
Czy panele podłogowe można położyć na ścianę?
Tak, można, choć technika ich montażu jest bardziej skomplikowana i wymaga wykonania ramy nośnej.
Jak położyć panele podłogowe na ścianie?
Panele podłogowe świetnie sprawdzają się jako dekoracja ściany, jednak ich montaż jest dużo bardziej skomplikowany niż na podłodze. Wszystko przez to, że wymaga konstrukcji ramy przykręconej do podłoża. Tworzące ją łaty muszą być przykręcone do ściany za pomocą wkrętów lub kołków co ok. 50 cm w kierunku prostopadłym do kierunku układania paneli. Same panele mocuje się w uchwytach przykręcanych lub przybijanych do łat. Podobnie jak w przypadku układania podłogi, niezbędne będą listwy przypodłogowe i maskujące. Inną możliwością wykończenia jest użycie specjalnych paneli ściennych. Panele ścienne występują w wersji z drewna, z płyt MDF oraz z płyt PCV. Panele ścienne można montować na dwa sposoby: za pomocą kleju oraz przykręcając elementy do stelażu.