Renowacja paneli podłogowych – jak łatwo odnowić swoją podłogę?
Niezależnie od rodzaju paneli podłogowych (drewniane lub laminowane), z czasem podłoga może zostać zarysowana. Panele mogą też puchnąć i odstawać. Na szczęście rysy i inne uszkodzenia nie muszą szpecić podłogi. Nie trzeba jej też wymieniać. Wystarczy poddać panele renowacji – można to zrobić samodzielnie lub zlecić prace specjalistom. Sprawdź, co zrobić, aby naprawa paneli podłogowych przebiegła szybko i sprawnie.
Zniszczone panele podłogowe – przyczyny
Zniszczone panele podłogowe wyglądają nieestetycznie i negatywnie wpływają na odbiór całego pomieszczenia. Uszkodzona podłoga może mieć wiele przyczyn, często wynikających z użytkowania, nadmiernej eksploatacji i czyszczenia paneli podłogowych niewłaściwymi detergentami.
Do najczęstszych przyczyn zaliczyć można uszkodzenia spowodowane przez nadmierną wilgoć, co prowadzi do charakterystycznego pęcznienia, wypaczenia lub rozwarstwienia paneli. Dodatkowo uszkodzenia, zarysowania, wgniecenia i ślady po np. przesuwaniu ciężkich mebli mogą wpłynąć na stan posadzki.
Naprawa paneli podłogowych może okazać się też niezbędna w miejscach, gdzie ruch pieszy jest zbyt intensywny oraz gdy do czyszczenia używa się środków chemicznych, które nie są przeznaczone np. do drewnianych powierzchni.
Renowacja paneli – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Podłogi laminowane i te z drewnianych paneli są tańsze od parkietowych. Renowacja jest rozsądna z ekonomicznego punktu widzenia. Panele nie blakną i nie ciemnieją, aczkolwiek są podatne na różne uszkodzenia. Najpowszechniejsze z nich to:
- rysy na panelach;
- ubytki i dziury;
- trzeszczenie i skrzypienie;
- puchnięcie i odstawanie paneli;
- starcia i plamy na panelach.
Renowacja wcale nie musi być trudna i skomplikowana. Do prac przeprowadzanych na dużą skalę przydaje się specjalistyczny sprzęt (np. cykliniarka), ale proste naprawy możesz wykonać samodzielnie, bez angażowania specjalistów i ponoszenia wysokich kosztów. Sprawdź, jak przywrócić panelom pierwotny wygląd i co zrobić, jeśli są wybrzuszone lub dziurawe.
Jak przygotować panele podłogowe do renowacji?
Renowację należy rozpocząć od przygotowania paneli. Nie jest to trudne zadanie. Wystarczy oczyścić podłogę – pozamiatać ją i umyć. Dlaczego te dwa elementy są tak ważne?
Zamiatanie podłogi – w ten sposób usuniesz ziarna piasku i inne drobne elementy, które mogłyby zarysować panele.
Mycie podłogi – wykonuje się w celu jej odtłuszczenia. Warto użyć mopa oraz roztworu ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Ewentualnie do mycia paneli laminowanych można użyć ciepłej wody z dodatkiem octu spożywczego, zmieszanych w proporcjach 5 do 0,5 l. Nie należy jednak takiego preparatu stosować na panele drewniane, gdyż może on uszkodzić wierzchnią warstwę desek.
Wiele osób nabłyszcza podłogę, by lepiej się prezentowała. Przeznaczone do tego preparaty mogą tworzyć grubą powłokę, dlatego po ich użyciu panele należy umyć dwukrotnie.
Sposoby odnawiania paneli podłogowych
Renowacja paneli podłogowych przebiega różnie, w zależności od:
- rodzaju (laminowane lub drewniane);
- liczby i charakteru uszkodzeń (rysy, dziury, wybrzuszenia, trzeszczące i wybarwione panele).
Sprawdź także: Panele laminowane: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Renowacja paneli drewnianych
Drewniane panele podłogowe są zrobione z drewna klejonego warstwowo. Grubość warstwy licowej wynosi zwykle 2-3 mm. Podłogi tego typu można naprawiać i cyklinować, ale co najwyżej dwukrotnie – potem mogą być już zbyt wytarte. Im grubsza jest dekoracyjna warstwa, tym lepiej. Ważną rolę odgrywa również wykończenie warstwy licowej. Lepsza jest podłoga z paneli olejowanych, ponieważ mogą one samoczynnie się naprawiać. Na szczęście istnieje kilka metod, za pomocą których można usuwać uszkodzenia widoczne na panelach – zarówno olejowanych, jak i lakierowanych.
Cyklinowanie – do odnawiania podłóg o dużej powierzchni, np. w salonie, warto użyć profesjonalnej cykliniarki. Dzięki niej szlifowania nie trzeba wykonywać ręcznie – za pomocą szlifierki oscylacyjnej lub wiertarki z tarczą wyłożoną papierem ściernym. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że dekoracyjna warstwa ma co najmniej 2 mm grubości i nie jest przetarta. W przeciwnym razie cykliniarka może zniszczyć warstwę licową, a co za tym idzie – także panele. Podłogę należy szlifować papierem ściernym o coraz mniejszej gradacji. Po zakończeniu tego procesu można ją pokryć lakierem lub olejem.
Nie zawsze musisz korzystać z profesjonalnej cykliniarki. Jeżeli renowacji ma zostać poddany tylko niewielki fragment podłogi, górną powłokę warstwy licowej możesz usunąć za pomocą szlifierki oscylacyjnej lub wiertarki z tarczą wyłożoną papierem ściernym.
Marker lub olej na drobne rysy – jeśli na olejowanej podłodze widać niewielkie rysy, można je usunąć, stosując bezbarwny olej naprawczy lub taki o odcieniu podłogi. Najpierw nałóż olej i usuń jego nadmiar, potem wyrównaj powierzchnię, posługując się np. tarczą polerską lub szlifierką tarczową z padem. Do odnawiania paneli lakierowanych warto z kolei użyć lakieru lub markera. Po nałożeniu lakieru trzeba poczekać przez ok. 30 minut, potem odtłuścić i wyszlifować naprawiane miejsce, a na końcu – odkurzyć podłogę i ponownie nałożyć lakier.
Uszczelnianie podłogi woskiem – barwny wosk może zamaskować nawet większe uszkodzenia. Alternatywą jest bezbarwna masa naprawcza, zmieszana z pyłem, który powstał podczas wcześniejszego szlifowania podłogi. Woskiem możesz wypełniać także szczeliny tworzące się w sezonie grzewczym. Po nałożeniu preparatu powierzchnię należy delikatnie wyrównać papierem ściernym.
Malowanie paneli podłogowych – w ten sposób można nadać im nowy, atrakcyjny wygląd. Najpierw podłogę trzeba oczyścić, wyszlifować i pokryć specjalnym podkładem. Farbę nakładaj na warstwę licową za pomocą wałka lub małego pędzla, pociągnięciami w kierunku od ścian do środka, zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia paneli.
Sprawdź także: Zabezpieczamy drewnianą podłogę
Renowacja paneli laminowanych
Być może zastanawiasz się, jak odświeżyć panele laminowane, które na ogół są zbyt cienkie, by dało się je cyklinować. Panele tego typu wytwarza się z materiałów drewnopochodnych, a wierzchnią warstwę laminatu zabezpiecza folią. Nie znaczy to, że paneli laminowanych nie można poddawać renowacji – także w ich przypadku istnieje kilka sposobów na usunięcie uszkodzeń.
Masa naprawcza do paneli – sprawdzi się np. zestaw naprawczy do paneli Leroy Merlin. To specjalny wypełniacz, który ma formę pasty – wypełnia się nią rysy i ubytki. Zaschniętą warstwę pasty naprawczej należy delikatnie wygładzić papierem ściernym o małej ziarnistości. Następnie miejsce aplikacji zabezpiecz lakierem o odcieniu zbliżonym do koloru podłogi.
Kredki woskowe – służą do maskowania płytkich rys. Wosk je wypełnia, ale nie jest zbyt trwały. Dlatego po kilkukrotnym myciu podłogi prawdopodobnie trzeba będzie nałożyć go ponownie.
Malowanie farbami – w ten sposób można przywrócić atrakcyjny wygląd wytartym panelom laminowanym. Najpierw podłogę należy przygotować: zetrzeć wierzchnią warstwę lakieru papierem ściernym, a następnie dokładnie wyczyścić powierzchnię. Potem można malować – pędzlem lub wałkiem.
Paneli laminowanych zwykle się nie cyklinuje, ponieważ są zbyt cienkie. Uszkodzenia najlepiej jest usuwać za pomocą kredek lub specjalnych zestawów naprawczych.
Jak naprawić wybrzuszone panele?
Zalane panele, które nie są odpowiednio zabezpieczone, będą się wybrzuszać i puchnąć. Ten problem można zazwyczaj rozwiązać samodzielnie, np. za pomocą żelazka oraz bawełnianego ręcznika.
Naprawa paneli podłogowych, które uległy wybrzuszeniu nie jest trudna. Wystarczy położyć ręcznik na łączeniach paneli i przyłożyć do niego żelazko. Po kilku minutach panel powinien odzyskać pierwotny kształt. Łączenia możesz także pokryć wypełniaczem do paneli podłogowych w formie oleju lub wosku. Jeżeli zalany panel nadal pozostaje wybrzuszony, trzeba go wymienić.
Odstający panel podłogowy – jak go naprawić?
Panele mogą się wybrzuszać i odstawać na skutek zalania, ale też błędów popełnionych podczas montażu, braku dylatacji lub niewłaściwego czyszczenia. W takiej sytuacji możesz wykorzystać metodę polegającą na „prostowaniu” paneli rozgrzanym żelazkiem. Ewentualnie usunąć uszkodzony panel (np. stopniowo nacinając go nożem) i zamontować nowy element.
Jak naprawić uginające się panele?
Panele najczęściej skrzypią i uginają się na skutek błędów popełnionych w trakcie montażu (np. braku podkładu, układania na nieodpowiednim podłożu, złego wypoziomowania podłoża, braku dylatacji). Podkład ma postać elastycznej gąbki. Dylatacja to z kolei szczeliny, dzięki którym panele mogą swobodnie zmieniać objętość pod wpływem temperatury, nacisku i wilgoci. Jeszcze inną przyczyną uginania się podłogi może być nadmierna wilgoć, np. w pobliżu łazienki albo kuchni.
Demontaż całej podłogi i układanie jej na nowo to ostateczność. Wcześniej warto skorzystać z mniej inwazyjnych metod. Możesz np. przyciąć panele przy ścianach, tworząc w ten sposób szczeliny dylatacyjne.
W przypadku trzeszczących paneli warto zastosować specjalny wosk. Jeżeli jest to naturalny wosk pszczeli, podgrzej go przed nałożeniem na podłogę. Wygodniej nakłada się syntetyczny wosk do paneli, który samoczynnie wnika w pory i szczeliny między elementami.
Renowacja podłogi z paneli nie zawsze jest więc trudna i skomplikowana. Owszem, w przypadku bardzo zniszczonych podłóg, konieczne może być profesjonalne cyklinowanie. Jeśli uszkodzenia są jednak drobne i punktowe, warto zastosować mniej inwazyjne metody – sięgnąć np. po płyn do usuwania rys z paneli, paste, wosk albo specjalistyczny wypełniacz. Podłogę, po wcześniejszym przygotowaniu, możesz też pomalować specjalną farbą renowacyjną do paneli.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jak przyciąć już położone panele?
Cięcie już ułożonych paneli może wymagać odpowiednich narzędzi np. tzw. zagłębiarki. Trzeba zwrócić uwagę na właściwe ustawienie głębokości cięcia. Szczeliny dylatacyjne przy ścianach możesz jednak wykonać za pomocą ostrego noża, tym bardziej, że zakryje je listwa przypodłogowa.
Jak przyciemnić panele podłogowe?
Żeby przyciemnić panele, należy je pokryć kilkoma warstwami odpowiedniej farby. Nakłada się ją pędzlem lub wałkiem. Wcześniej trzeba jednak wyczyścić i wyszlifować podłogę.
Czy można położyć nowe panele na stare?
Tak, jest to możliwe, ale pod warunkiem, że stare panele są zamontowane równo i stabilnie. Trzeba też pamiętać o tym, że taki zabieg podniesie podłogę.
Jakie preparaty do czyszczenia paneli podłogowych wybrać?
Do czyszczenia paneli podłogowych warto wykorzystywać dedykowane preparaty, które są delikatnie i nie zawierają agresywnych chemikaliów. Do pielęgnacji podłogi popularnością cieszą się płyny o neutralnych pH, które nie tylko skutecznie usuwają brud i kurz, ale jednocześnie chronią całą powierzchnię przed matowieniem i zarysowaniami. Dobry środek do mycia podłogi to także taki, który w swoim składzie nie posiada mydła i wosków, które mogą zostawiać lepkie i trudne do usunięcia plamy.