Trwała podłoga – jak wybrać podkład i na co zwrócić uwagę podczas układania paneli
Kupując nawet najlepsze i najdroższe panele laminowane, nie uzyskasz pożądanego efektu, jeśli nie zadbasz o podłoże oraz odpowiedni podkład. Poza praktycznymi poradami od producentów, kieruj się również naszymi wskazówkami. Dzięki temu będziesz cieszyć się piękną podłogą i komfortem z jej użytkowania na co dzień.
Podłoże – jak je przygotować
Montaż podłogi można rozpocząć dopiero po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych. Pomieszczenie musi być wysuszone i posiadać sprawny system wentylacyjny. Temperatura w pomieszczeniu, w którym będzie układana podłoga powinna wynosić od 18°C do 23°C. Taką temperaturę powinno mieć również podłoże. Co ważne, podłogę powinno układać się na stabilnym i wyrównanym podłożu, którego odchylenie może wynosić maksymalnie 2 mm na 100 cm długości. Podłoże pod podłogi laminowane musi być suche i czyste. Laminaty są bardzo wrażliwe na wilgoć, dlatego warto sprawdzić jego wilgotność. Jeżeli jest wyższa niż 2%, producent nie uzna potencjalnej gwarancji.
Paroizolacja, czyli jak chronić panele przed wilgocią
Wymaganiem wszystkich producentów paneli jest zapewnienie paroizolacji, czyli trwałej ochrony przed wilgocią od strony podłoża (niezastosowanie warstwy ochronnej jest częstą przyczyną odrzucenia gwarancji).
Jak powinna przebiegać praca? Jedną z opcji jest rozłożenie na przygotowanym podłożu folii paroizolacyjnej na zakładkę 20-30 cm oraz sklejenie jej taśmą odporną na wilgoć. Folia musi być wywinięta na ściany do wysokości 3-4 cm. Kolejną, a jednocześnie szybszą i pewniejsza alternatywą, jest zastosowanie podkładów podłogowych ze zintegrowaną folią paroizolacyjną – 2 w 1 lub 3 w 1, które w zestawie posiadają dodatkowo taśmę.
Paroizolacją może być specjalna folia, o parametrze SD > 75m (ten parametr zastąpił grubość folii, która wcześniej była podawana jako wyznacznik jakości). Co ważne, nie należy używać nieprzeznaczonych do tego folii np. malarskich.
Podkłady podłogowe – rodzaje
Przed położeniem podłogi należy zastosować podkład odpowiedni do rodzaju paneli, a także dostosowany do podłoża (im grubszy, tym łatwiej zniwelować nierówności punktowe). Podkład poprawia komfort użytkowania podłogi i zwiększa jej trwałość. Dodatkowo może izolować od zimna, lub przeciwnie - dobrze przewodzić ciepło, jeśli zastosuje się ogrzewanie podłogowe.
Podkłady w różnym stopniu wyciszają pomieszczenie. Cechy i funkcje podkładu w dużej mierze zależą od materiału, z którego są wykonane. Na rynku dostępne są:
podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) – podkłady z najwyższej półki, zapewniają najlepsze wyciszenie pomieszczenia; mają bardzo dużą wytrzymałość na nacisk, dzięki czemu chronią podłogę i zapewniają jej trwałość. Nadają się idealnie na ogrzewanie podłogowe ze względu na bardzo niski wskaźnik oporu cieplnego. Podkłady poliuretanowe pozwalają zaoszczędzić nawet 1000 zł w jeden sezon grzewczy (wartość wyliczona dla: 50 m2, temperatura 22°C, ogrzewanie podłogowe elektryczne, okres grzewczy 6 miesięcy, porównanie podkładu Multiprotec 1000 z pianką PE 2mm).
podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – idealnie nadają się do wyrównania niewielkich krzywizn podłoża. Takie podkłady mogą mieć aż 6 mm grubości i dzięki wysokiemu poziomowi oporu cieplnego są najlepszym izolatorem wśród podkładów (sprawdzają się nad nieogrzewanymi pomieszczeniami). Pomimo wysokiej elastyczności zachowują trwałość paneli dzięki bardzo dobrej odporności na obciążenia. Podkład z XPS występuje we wszystkich formach: tradycyjna płyta, rolka i najszybsza w układaniu forma harmonijki. Są również wyjątkowo lekkie, co ułatwia transport i montaż, szczególnie początkującym.
podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) – podkłady tego typu nadają się nad ogrzewanie podłogowe, jednocześnie dobrze wyciszają pomieszczenia.
podkłady tradycyjne – znane od dawna, np. korek, który stanowi niezłą izolację akustyczną, ale z czasem kruszy się, przez co może nie zapewniać pełnej ochrony. Nie jest polecany na nierówne powierzchnie. Innym materiałem może być bardzo krucha tzw. eko-płyta, która dodatkowo pyli i brudzi, a pomimo swojej dużej wagi i twardości nie jest odporna na ściskanie. Dodatkowo bardzo chłonie wodę, przez co potęguje zniszczenie paneli nawet przy najdrobniejszej jej ilość. Nie można układać jej nad ogrzewanie podłogowe.
Podkłady podłogowe sprzedawane są w różnych formach i opakowaniach. Najpopularniejsze na rynku są płyty, pozornie proste w układaniu, ale przez konieczność łączenia ich taśmą, stają się pracochłonne przy większych powierzchniach. Drugą często spotykaną formą jest rolka, która dzięki możliwości rozwijania, dobrze sprawdza się przy układaniu w większych pomieszczeniach. Nowością na rynku jest podkład w formie harmonijki. Możliwość stopniowego, precyzyjnego układania sprawia, że jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób instalacji podkładu. Układa się go nawet 5 razy szybciej niż tradycyjną płytę. Harmonijka nazywana jest nową generacją płyty.
Pytania, które warto zadać przed zakupem
Czy pod podłogą będzie ogrzewanie podłogowe?
- Jeśli tak, należy szukać podkładów z jak najniższym oporem cieplnym, poliuretanowo-mineralnych (PUM) lub z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD). Na opakowaniach szukaj ikon FLOOR HEATING.
Czy podłoga wymaga dodatkowej izolacji od podłoża? Czy znajduje się nad garażem lub piwnicą?
- Jeżeli tak, w takim wypadku odpowiednie będą podkłady dobrze izolujące, najlepszym materiałem jest polistyren (XPS) o grubości 6mm.
Czy ważne jest wyciszenie pomieszczenia, w którym układana jest podłoga?
- Najlepiej wyciszające podkłady to te wykonane z PUM i PEHD, w dalszej kolejności z XPS lub korka.
Podkład pod panele – jaki wybrać? Porady i wskazówki
Układanie paneli – jak powinien wyglądać proces
Paneli nie powinno układać się od razu po zakupie. Należy pozostawić je na 2-3 dni w pomieszczeniu, w którym będą układane (temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 16°C). Zaleca się również, aby zdjąć z nich folię i pozostawić w kartonie.
Panele montowane w systemie pływającym nie będą przymocowane do podłoża. Należy więc pamiętać, aby pomiędzy nimi a wszystkimi stałymi elementami pomieszczenia (ściany czy rury) pozostawić szczelinę ok. 10 mm tzw. dylatację. To rozwiązanie umożliwi panelom kurczenie się i rozszerzanie wraz ze zmieniającą się temperaturą i wilgotnością. W tym celu najwygodniej użyć gotowych klinów montażowych, które pomagają utrzymać równy odstęp. Należy pamiętać, aby szczelina przy ścianie nie była szersza niż 25 mm (najszersze listwy dostępne na rynku mają szerokość 26 mm, Arbiton INDO).
Planując ułożenie podłogi, nie można zapomnieć o elementach wykończeniowych, takich jak listwy przypodłogowe czy profile podłogowe. Listwy można dobrać pod kolor podłogi, pomalować je na kolor ścian lub zdecydować się na uniwersalną biel.
Profile dzielimy z kolei na:
wyrównujące – łączące różne poziomy podłogi, gdy podłoga w sąsiednim pomieszczeniu jest wyżej lub niżej od układanych paneli,
dylatacyjne – maskujące tylko szczeliny, gdy podłogi pomieszczeń są na tym samym poziomie.
uniwersalny 3w1 - który pozwala na łączenie powierzchni o tych samych lub różnych poziomach, ale także może spełniać funkcje profili zakończeniowych.
Kupując profil w tym samym sklepie co podłogę, bez problemu idealnie dopasujesz jego kolor.
- Panele podłogowe laminowane wodoodporne
- Panele podłogowe winylowe
- Panele, deski, parkiety
- Panele podłogowe laminowane
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy szczeliny dylatacyjne są potrzebne?
Szczeliny dylatacyjne są potrzebne ze względu na możliwe zmiany temperatur w pomieszczeniu. Bez nich, panele mogłyby zacząć się wybrzuszać przy wyższych temperaturach.