Pomysły na elewację domu – jak łączyć ze sobą kolory i materiały? Inspiracje
Elewacja domu_ pełni nie tylko funkcje estetyczne, lecz także praktyczne. Musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych, różnego rodzaju patogenów i na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego polecamy Ci dokładnie przemyśleć wybór elewacji. Poznaj nasze podpowiedzi, zainspiruj się i stwórz dom idealnie dopasowany do swoich potrzeb!
Czym pokryć elewację domu?
Zanim wybierzesz elewację do swojego domu, zwracamy Ci uwagę na to, na jak wiele czynników ona wpływa. To nie tylko kwestia wizualna. Elewacja musi być odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Dodatkowo stanowi część warstwy izolacji cieplnej i akustycznej.
Na rynku jest wiele dostępnych materiałów, których możesz użyć do budowy elewacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najpopularniejszych i sprawdzonych rozwiązań:
- tynk – zarówno grubo-, jak i cienkowarstwowy. Ten pierwszy określamy mianem standardowego tynku, a do wyboru są dwa jego rodzaje: cementowo-wapienny i cementowy (oba mają ok. 15-30 mm grubości). Polecamy Ci je na murowanych i betonowych elewacjach budynków. Wśród tynków cienkowarstwowych (2-10 mm grubości) możemy wyróżnić: mineralne, akrylowe, silikonowe, akrylowo-silikonowe, silikatowe i silikonowo-silikatowe. Co ważne, tynk tego typu możesz położyć na elewacji, która wcześniej była wykończona tynkiem grubowarstwowym;
- kamień elewacyjny – możesz zastosować zarówno kamień sztuczny, jak i naturalny. Najczęściej są to: granit, marmur, piaskowiec, sjenit. Kamień elewacyjny to materiał dość trwały, a do wyboru są płyty o różnej grubości i wykończeniu. Wadą kamienia może być jego wysoka cena;
- płytki elewacyjne – nazywane też płytkami klinkierowymi, powstają w procesie wypalania mieszanki piasku i gliny. W ofercie znajdują się płytki o różnych wzorach i kolorach. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych, ścieranie, kwasy czy mróz. Polecamy Ci to rozwiązanie również dlatego, że możesz dość łatwo czyścić płytki, ponieważ nie nasiąkają wodą;
- cegła klinkierowa– jak łatwo wywnioskować, ona także składa się z klinkieru. Cegły są jednak dużo cięższe niż płytki, więc zwykle stosuje się je na ścianach trójwarstwowych, a nie dwuwarstwowych. Cechują się trwałością i występują w wielu kolorach;
- beton architektoniczny – świetnie wygląda na elewacjach nowoczesnych, minimalistycznych domów. Jest dość odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie warunków atmosferycznych;
- deski i panele elewacyjne – drewno jest eleganckie, ponadczasowe i świetnie pasuje np. do domku na wsi lub w górach. Pamiętaj jednak, że pomiędzy ścianą główną a drewnianą elewacją powinna znajdować się pusta przestrzeń, która poprawi wentylację, a tym samym zmniejszy ryzyko wystąpienia m.in. pleśni. Zwracamy Ci również uwagę na to, że co kilka lat drewniane deski elewacyjne należy odnawiać i pokrywać, np. lakierem lub lakierobejcą (częstotliwość impregnacji zależy od gatunku drewna). Chcąc zachować doskonały efekt, jaki daje drewno, ale zwiększyć trwałość elewacji, polecamy Ci zastanowić się nad panelami elewacyjnymi kompozytowymi i PCV;
- blacha – Dobrze prezentuje się przede wszystkim na domach w minimalistycznym stylu, zwłaszcza jeśli połączy się ją z betonem architektonicznym lub cegłą. Blachę elewacyjną wytwarza się m.in. z miedzi, stali, tytanu i cynku.
- Kamień elewacyjny i dekoracyjny
- Płytki klinkierowe
- Cegły klinkierowe
- Deski i panele elewacyjne kompozytowe i PCV
Płytki, drewno, beton – z czego wykonać elewację domu?
Jakie są modne kolory elewacji domu?
Dobór koloru elewacji zależy od kilku różnych czynników. Polecamy Ci przede wszystkim dopasować kolor elewacji do otoczenia. Dom w stylu rustykalnym nie będzie się dobrze prezentował na nowoczesnym osiedlu. Podobnie rzecz wygląda na wsi – bardzo minimalistyczne, surowe i industrialne konstrukcje mogą pozbawić taką okolicę sielskiego charakteru.
Kolor elewacji warto również dopasować do stylu, w jakim wzniesiono budynek. Do nowoczesnych domów polecamy Ci przede wszystkim elewacje w kolorze białym lub szarym. Te świetnie prezentują się w zestawieniu np. z betonem architektonicznym, blachą lub drewnem.
Pamiętaj, aby konieczne dopasować kolor elewacji do barwy dachu i stolarki – okien, drzwi, bramy garażowej. Do tego zwróć również uwagę na nasłonecznienie. Nie bez przyczyny w krajach śródziemnomorskich, np. w Grecji, dominują białe domy. Białe elewacje nie nagrzewają się tak silnie jak ciemniejsze. Jeśli więc Twój dom nie jest niczym osłonięty, polecamy Ci postawić na jasne wykończenie ścian zewnętrznych.
Szara elewacja domu
Szara elewacja to doskonały wybór dla osób, które lubią ciekawe połączenia. Szarość warto zestawiać z innymi kolorami takimi jak biel, czy nawet czerwień, w celu ożywienia całej aranżacji. Polecamy Ci szarą elewację domu głównie do stylu nowoczesnego, industrialnego czy nawet glamour.
Biała elewacja domu
Biała elewacja domu prezentuje się doskonale, gdy jest jednolita kolorystycznie. Daje estetyczny, ponadczasowy efekt i jest niezastąpiona latem. Biała elewacja odbija promienie słoneczne, dzięki czemu budynek nie nagrzewa się za mocno. Taki zabieg świetnie wpasuje się w styl skandynawski, minimalistyczny, ale i typowo nowoczesny.
Beżowa elewacja domu
Beżowa elewacja domu to bezpieczny i zawsze modny wariant. Doskonale sprawdzi się w przypadku budynków w stylu klasycznym. Do wyboru jest wiele różnych odcieni beżu, w tym kawa z mlekiem, odcień kremowy czy cappuccino. Te kolory będą dobrze wyglądać zarówno zestawione z białymi, jak i drewnianymi oknami.
Czarna elewacja domu
Czarna elewacja domu to odważny wybór, który jest niezastąpiony w stylu nowoczesnym i industrialnym. Świetnie współgra z płaskim dachem, deskami lub panelami elewacyjnymi oraz z cegłą i szkłem. Polecamy Ci go również do pokreślenia geometrycznych budowli o charakterystycznych kształtach.
Jak dopasować kolor elewacji do dachu?
Gdy chcesz wybrać kolor elewacji, polecamy Ci przyjrzeć się dachowi. To może być Twój punkt wyjścia. Sam dach zwykle można pokryć mniejszą paletą kolorów niż elewację. Dlatego łatwiej jest dopasować barwę ścian do koloru dachu niż na odwrót.
Polecamy Ci zachować spójność w zakresie temperatury barw. Jeśli Twój dach ma zimny odcień, elewacja i stolarka powinny być w takim samym. To samo odnosi się do ciepłych barw. Przypominamy, że najbardziej uniwersalnym kolorem jest biel. Postaw na nią, jeśli nie wiesz, jak dopasować kolor elewacji do dachu – to najbezpieczniejszy wybór.
Jaki kolor powinna mieć elewacja, gdy dach jest czerwony?
Czerwony dach najlepiej będzie wyglądał w zestawieniu z białą, kremową lub beżową elewacją. Zwykle nieco gorzej komponuje się z szarą, choć duże znaczenie ma konkretny odcień. Polecamy Ci ciepłą szarość, która prezentuje się dobrze obok czerwieni.
Jaki kolor powinna mieć elewacja, gdy dach jest brązowy?
Dopasowanie elewacji do brązowego dachu jest proste. Polecamy Ci barwy takie jak: biel, krem czy beż. Stylowym rozwiązaniem może być także pokrycie domu cegłą lub drewnem. Nie zachęcamy Cię jednak do zestawiania brązowego dachu z szarą elewacją. Te barwy wyglądają ciężko, przez co mogą optycznie zmniejszyć dom i osłabić jego prezencję.
Jaki kolor powinna mieć elewacja, gdy dach jest antracytowy lub grafitowy?
Dach w odcieniach szarości – czy to grafitu, czy antracytu – polecamy Ci do nowoczesnych domów. Dobrze komponuje się z białą, szarą i kremową elewacją. Może być idealnym uzupełnieniem elewacji pokrytej drewnem, kamieniem lub betonem architektonicznym. Dachy tego typu są najbardziej uniwersalne.
Jak dopasować kolor elewacji do okien?
Polecamy Ci również dopasować kolor elewacji do barwy stolarki okiennej i drzwiowej. Musisz jednak wiedzieć, że dopasowanie do siebie wszystkich elementów może być trudne. Zwłaszcza jeśli elewacja jest pokryta kilkoma różnymi materiałami. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, które mogą Ci pomóc w wybraniu idealnej elewacji budynku:
- w nowoczesnych domach najlepiej prezentują się okna antracytowe, czyli ciemnoszare. Ten odcień dobrze zgrywa się z szarym dachem oraz ciemniejszą elewacją;
- w ostatnich latach szczególnie modne są okna Winchester. Ramy tego typu występują w miodowym, ciepłym odcieniu. Polecamy Ci je zamontować w klasycznych domach, pokrytych białym lub kremowym tynkiem i czerwonym dachem. Bardzo dobrze sprawdzą się także w zestawieniu z cegłą;
- od wielu lat dużą popularnością cieszą się także białe okna. Do nich możesz dopasować taką elewację, jaką chcesz. Polecamy Ci zarówno pójście w jasne kolory, jak i w mocne barwy, np. butelkową zieleń. Możesz również wybrać cegłę, ciemne panele czy blachę.
Nowoczesne elewacje domów – inspiracje
Sposobów na nowoczesne wykończenie domu jest wiele, choć niewątpliwie w tym zakresie są widoczne pewne trendy. Bardzo dobrze sprawdzają się przede wszystkim elewacje białe i szare. Te z jednej strony są uniwersalne, a z drugiej minimalistyczne. Świetnie wyglądają w zestawieniu z betonem architektonicznym, który jest kwintesencją stylu industrialnego.
Taka estetyka cieszy się coraz większą popularnością. Surowy minimalizm jest bardzo modny! Jednak musisz wiedzieć, że surowość wcale nie musi od razu kojarzyć się z zimnem. Wspomniany przez nas beton fantastycznie wygląda w zestawieniu z cegłą lub drewnem. Polecamy Ci takie materiały. Choć także mają w sobie pewną surowość, dodadzą Twojemu domowi przytulności.
Nowoczesna elewacja powinna cechować się przede wszystkim minimalizmem. Ten wcale nie musi oznaczać nudy! Wręcz przeciwnie, może być bardzo oryginalny i ponadczasowy. Dlatego dokładnie zaplanuj swoją elewację, a w razie potrzeby skorzystaj z pomocy projektanta.
Czy nowoczesna elewacja jest możliwa na starym domu?
Masz stary dom i nie wiesz, jak możesz nadać mu nowoczesny styl? Polecamy Ci stworzyć elewację z blachy albo betonu. Do tego zachęcamy Cię, aby ją dopasować do wspomnianych wcześniej elementów, czyli m.in. stolarki okiennej i otoczenia.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Jaka jest najlepsza farba elewacyjna?
Polecamy Ci farby elewacyjne (nazywane też fasadowymi), czyli modele akrylowe i silikonowe. Są bardzo trwałe, dobrze chronią elewację i cechują się wysoką paroprzepuszczalnością. Dzięki nim Twój budynek może „oddychać”, a to oznacza, że wilgoć nie wnika w ściany.
Czy można samemu pomalować elewację?
Jeśli masz odpowiednie narzędzia, możesz samodzielnie pomalować elewację. Przypominamy Ci jednak, że potrzebujesz do tego stabilnej drabiny albo rusztowania. Oprócz tego zadbaj o zabezpieczenie drzwi i okien przed zabrudzeniami. Dodatkowo warto okryć folią rośliny. Pamiętaj, że po zakończeniu malowania osłonę musisz niezwłocznie usunąć.
Iloma warstwami farby należy pokryć elewację?
Polecamy Ci kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta. Te podane są na opakowaniu farby. Zwykle elewację należy pomalować co najmniej dwa razy. Co ważne, drugą warstwę możesz położyć dopiero wówczas, gdy pierwsza wyschnie.