Stelaż podtynkowy do WC – jaki wybrać?

Aranżując łazienkę, coraz częściej wykorzystujemy stelaże podtynkowe, które pozwalają na funkcjonalne i estetyczne powieszenie miski WC, bidetu, pisuaru oraz umywalki. Ich dodatkowym atutem jest także łatwiejsze utrzymanie sanitariatów w czystości. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu stelaża podtynkowego?

Rodzaje stelaży podtynkowych

Podstawowym kryterium determinującym wybór stelaża jest rodzaj ściany, na jakiej chcemy go zamontować. Biorąc to kryterium pod uwagę, wyróżniamy trzy rodzaje stelaży podtynkowych.

Stelaże do zabudowy lekkiej (suchej)

To najczęściej wybierane rozwiązanie. Możemy je stosować przy ścianie murowanej i obudować wodoodporną płytą gipsowo-kartonową lub zamontować w lekkiej ściance działowej przymocowanej do podłogi i sufitu lub podłogi i prostopadle do ściany. Ich montaż jest szybki i łatwy.

Stelaże do zabudowy ciężkiej (mokrej)

Wybierane są do ścian murowanych. Należy je odmurować oraz nałożyć tynk. Ich montaż jest zatem czaso- i pracochłonny. Aby go sobie ułatwić, warto wybrać model fabrycznie wypełniony styropianem. Zaletą stelaży podtynkowych do zabudowy ciężkiej jest niższa cena niż stelaży do zabudowy lekkiej.

Stelaże wolnostojące

Nie wymagają mocowania do ściany, dlatego ich montaż jest możliwy w dowolnym miejscu. Takie modele mają wzmocnioną ramę z profilów o większym przekroju.

Dobrze wiedzieć

Nie wolno zakładać stelaży do zabudowy ciężkiej do ścian gipsowo-kartonowych, ponieważ nie wytrzymają ich naporu.

Wymiary stelaży podtynkowych

Na rynku dostępne są stelaże podtynkowe do zabudowy niskiej (wysokość ramy wynosi 80 lub 90 cm) i do zabudowy wysokiej (wysokość ramy nośnej waha się w granicach 110-130 cm).

Wysokość stelaża decyduje, czy przycisk spłukujący będzie widoczny przy podniesionej desce sedesowej (stelaż wysoki), czy też nie (stelaż niski). Zaletą stelaża niskiego jest to, że będziemy zmuszeni opuścić deskę, aby spuścić wodę. Wpłynie to pozytywnie na zwiększenie higieny, co w łazience jest szczególnie ważne.

Niestety może się zdarzyć także niekomfortowa sytuacja – spuścimy niechcący wodę, opierając się o deskę. Decydując się na stelaż niski, mamy możliwość wyboru usytuowania przycisku spłukującego. Możemy umieścić go na pionowej płaszczyźnie obudowy lub półce. Natomiast w stelażach podtynkowych wysokich przycisk spłukujący zawsze znajduje się na pionowej płaszczyźnie – zazwyczaj powyżej deski sedesowej.

Wysokość stelaża podtynkowego wpływa także na wysokość półki – im stelaż jest wyższy, tym półka będzie znajdować się wyżej.

Dobrze wiedzieć

Oferta producentów stelaży podtynkowych jest bardzo duża. Bez problemu znajdziemy modele, które sprawdzą nawet w małej łazience. Dostępne są również stelaże o zmniejszonej głębokości (typu slim), wąskie (wyższe, ale o mniejszej szerokości) oraz narożne.

Na co zwrócić uwagę, kupując stelaż podtynkowy?

Ważny jest także materiał, z jakiego został wyprodukowany zbiornik spłuczki. Najlepiej, aby był wykonany z jednego elementu metodą rozdmuchiwania, gdyż jego rozszczelnienie jest wtedy praktycznie niemożliwe. Unikajmy zbiorników klejonych z kilku elementów.

Zwróćmy również uwagę, czy zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy potrzebne do jego instalacji. W przypadku stelaży podtynkowych do WC warto wybrać gotowe rozwiązania, w których – oprócz standardowego wyposażenia (stelaż połączony ze spłuczką podtynkową) – znajdują się dodatkowe wsporniki do montażu na murze i akcesoria takie jak mata wygłuszająca czy przycisk spłukujący.

Ważną kwestią jest dobór przycisku spłukującego. Chociaż dostępne są stelaże podtynkowe, gdzie przycisk jest elementem zestawu, coraz częściej możemy go dobrać indywidualnie. Producenci najczęściej w specyfikacji produktu wskazują polecane rozwiązania. Najlepiej wybrać stelaż podtynkowy i przycisk tego samego producenta.

Przed zakupem upewnijmy się także, na jakie elementy producent udziela gwarancji. Nie zawsze bowiem informacja o 10-letniej gwarancji umieszczona na opakowaniu obejmuje wszystkie części.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaki stelaż podtynkowy sprawdzi się najlepiej?

Najlepszym wyborem są stelaże podtynkowe pochodzące od sprawdzonego producenta. Takie produkty będą charakteryzować się szczelnością i wytrzymałością. To ważne, gdyż wszelkie awarie mogą skutkować koniecznością kucia zabudowy, co podnosi koszty.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić małą łazienkę?

    Trudno je zaaranżować, ale nadal stanowią standard nawet w nowym budownictwie mieszkaniowym. Podpowiadamy, jak dobrze rozplanować strefy w małej łazience, jakie sprzęty i meble wybrać oraz jakie triki sprawią, że uda się optycznie powiększyć łazienkę.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Płytki wielkoformatowe na posadzkę

    Płytki wielkoformatowe to jeden z nowych trendów w urządzaniu kuchni lub łazienki. Dają estetyczne, minimalistyczne wykończenie. Dzięki małej ilości spoin optycznie powiększają przestrzeń. Są też znacznie szybsze w montażu niż małe płytki. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecyduje się na zakup płytek wielkoformatowych? Jak montować płytki wielkoformatowe? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Łazienka w stylu jungle. Puść wodze fantazji

    Bujna zieleń, kolory ziemi, motywy florystyczne i kojąca harmonia. Brzmi ciekawie? Popularność stylu urban jungle nie maleje. Przeciwnie, coraz więcej pomieszczeń w naszych domach zyskuje elementy typowe dla tej stylistyki. Tym razem mamy propozycję zaaranżowania łazienki. Koniecznie sprawdź i zainspiruj się.