Trawnik z rolki czy z siewu – czym się różnią? Nasze porównanie
Tradycyjny trawnik z siewu czy ekspresowy trawnik z rolki? Obie metody mają swoje wady i zalety. Warto poznać specyfikę obu sposobów zakładania trawnika i wybrać najbardziej odpowiedni dla naszego ogrodu. Przy wyborze metody trzeba wziąć pod uwagę: powierzchnię trawnika, koszt założenia, czas oczekiwania na możliwość użytkowania murawy. Ważny jest też termin zakładania trawnika i miejsce, gdzie chcemy mieć trawę (słoneczne, cieniste, na płaskim terenie czy na skarpie). Warto jednak pamiętać, że podłoże pod trawnik z siewu i pod trawę z rolki trzeba przygotować tak samo dokładnie.
Wysiew trawy – jak to robić prawidłowo?
Nasiona należy wysiewać w bezwietrzną i pochmurną pogodę (aby silne słońce nie wysuszyło nadmiernie podłoża). Przyjmuje się, że na 1 m2 trawnika potrzeba około 25-30 g nasion (przykładowo: jeśli mamy w planach 100 m2 trawnika, musimy kupić 2,5-3 kg nasion).
Jeśli użyjemy zbyt małej ilości nasion, trawnik będzie mało zwarty, a tam, gdzie trawa nie urośnie, bardzo szybko zaczną pojawiać się chwasty. Za to jeżeli trawę posiejemy zbyt gęsto, siewki będą musiały ze sobą konkurować o dostęp do światła, wody i składników odżywczych. Trawa taka słabiej się rozwija, jest podatna na choroby i gorzej zimuje.
Nasiona wysiewamy ręcznie – połowę nasion siejemy w jednym kierunku, drugą część – prostopadle do pierwszego. Siew dwukierunkowy daje nam gwarancję, że trawa będzie wysiana równomiernie. Do obsiewania dużych powierzchni stosuje się specjalne siewniki. Zakup siewnika nie jest konieczny przy zakładaniu trawników przydomowych, chyba że chcemy wykorzystać siewnik do rozsiewania nawozu.
Nasiona należy przykryć około 1-2 cm warstwą ziemi, a następnie podłoże zwałować wałem z kolcami. Jeśli nie przykryjemy nasion, mogą one zostać rozwiane przez wiatr, wyjedzone przez ptaki, spalone przez słońce albo zmyte przed wodę w czasie podlewania.
Trawa z rolki – poprawna technika układania
Trawa z rolki powinna być ciemnozielona, jednolita, wolna od chwastów oraz wilgotna, bez suchych fragmentów. Trawę z rolki przycina się do wysokości około 4-5 cm. Pasy trawy mają różne wymiary np. 50 x 50 cm, 250 x 40 cm, co znacznie ułatwia jej rozkładanie.
Trawa z rolki jest dość ciężka: 1 m2 waży od 15 do 20 kg. Należy kupić około 5% więcej trawy niż wynika z obliczeń powierzchni trawnika. Rolki trzeba zwinąć murawą do środka, w czasie transportu najlepiej zabezpieczyć je folią, aby ziemia się nie osypywała.
Trawę należy rozłożyć od razu po przywiezieniu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, rolki rozwijamy w cienistym miejscu na folii i podlewamy – ciasno zwinięta trawa mogłaby się zaparzyć. Płaty darni układamy ściśle jeden obok drugiego i dociskamy, aby usunąć powietrze (można do tego celu użyć deski lub wału o wadze około 50-70 kg).
Rolki powinny być ułożone naprzemianlegle (podobnie jak cegły przy budowie muru), ale nie mogą na siebie nachodzić. Układanie trzeba zacząć od najdłuższego boku trawnika. Na brzegach trawnika docinamy ostrym nożem brakujące fragmenty trawy i dociskamy. Ułożony trawnik obficie podlewamy.
Trawa z rolki czy z siewu – co lepsze?
Trawnik z siewu bardziej sprawdzi się na dużych powierzchniach. Do obsiewania rozległych terenów stosuje się specjalne siewniki, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę. Trawnik z rolki to dobre rozwiązanie dla posiadaczy małych ogródków. Gotową murawę można dowolnie przyciąć, szybko rozłożyć i daje natychmiastowy efekt.
Warto jednak pamiętać, że podłoże pod trawnik z siewu i pod trawę z rolki trzeba przygotować tak samo – trawie trzeba zapewnić lekką, przepuszczalną glebę i odpowiedni poziom wilgotności podłoża, a także pozbyć się chwastów i wyrównać teren.
Najlepszym terminem na zakładanie trawnika z siewu jest druga połowa kwietnia oraz maj, a także koniec sierpnia, wrzesień i początek października. Trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny.
Zakładanie trawnika z siewu – kiedy najlepiej je wykonać?
Najlepsza pora na zakładanie trawnika z siewu to wiosna (przełom kwietnia i maja) oraz jesień (od końca sierpnia, przez wrzesień, do początku października). Wiosną (kwiecień i maj) w ziemi jest sporo wilgoci po zimie (roztopy, deszcze), więc trawie nie grozi susza.
W drugiej połowie maja mija już groźba przygruntowych przymrozków. Zakłada się, że panuje wtedy najbardziej optymalna temperatura do kiełkowania i wzrostu traw. Przed nastaniem upalnych letnich miesięcy trawnik zdąży się dobrze ukorzenić. Jeśli wiosna jest ciepła i sucha, trawnik trzeba dodatkowo nawadniać.
Późnym latem oraz wczesną jesienią można liczyć na częste opady deszczu, ale nie tak obfite jak np. w lipcu. Zbyt silne deszcze wypłukują nasiona traw, co niekorzystnie wpływa na wygląd trawnika. Na jesieni w glebie jest odpowiedni poziom wilgotności, nie ma także ryzyka wystąpienia suszy ani przymrozków (trawa zdąży się dobrze ukorzenić przed zimą).
Kiedy zakładać trawnik z rolki?
Mimo tego że trawnik z rolki można zakładać w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny (od marca do listopada), w czasie letnich miesięcy trawa słabiej się ukorzenia i istniej ryzyko przesuszenia darni. Jeśli mamy taką możliwość, to trawnik z rolki warto zrobić na przełomie września i października (temperatura jest wtedy niższa, częściej pada deszcz).
Warto zainwestować w system automatycznego nawadniania, który zapewni trawie optymalny poziom wilgotności w glebie przez cały sezon wegetacyjny. Dzięki regularnemu podlewaniu trawa dobrze się ukorzeni.
Trawnik z siewu – czas oczekiwania na wyrośnięcie trawy
Jeśli świeżo wysiana trawa będzie regularnie podlewana, po około 10-14 dniach nasiona traw powinny wykiełkować. Brak dostatecznej ilości wody w glebie możne znacznie opóźnić kiełkowanie, część siewek zostanie wysuszona i obumrze. Po świeżo wysianym trawniku nie należy chodzić do pierwszego koszenia, a młodą trawę trzeba skosić dopiero wtedy, kiedy źdźbła będą miały wysokość około 8-10 cm.
Podczas pierwszego koszenia skracamy trawę nie więcej niż 1/3 wysokości. Zbyt niskie pierwsze koszenie może negatywnie wpłynąć na krzewienie się trawy i prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Aby cieszyć się pięknym, gęstym trawnikiem, trawę w czasie sezonu wegetacyjnego kosimy regularnie co około 7-10 dni.
Trawnik z rolki – kiedy można zacząć użytkować?
Jeśli rozkładamy w ogrodzie trawę wcześniej uprawianą na folii, po trawniku można chodzić już po kilku dniach. Trawa taka bardzo szybko się ukorzenia. Nie należy jednak użytkować jej zbyt intensywnie. Rolowana murawa uprawiana w gruncie ukorzenia się wolniej, ponieważ w czasie oddzielania jej od podłoża korzenie trawy są dość silnie przycinane. Trawa taka wymaga obfitego podlewania.
Jeśli chcemy wiedzieć, czy użytkowanie trawy jest już bezpieczne, trzeba sprawdzić, czy korzenie przerosły podłoże. W tym celu trzeba delikatnie spróbować oddzielić murawę od gleby – jeśli trawa stawia opór, to znaczy, że korzenie wrosły w podłoże.
Zakładanie trawnika z rolki i z siewu – porównanie kosztów
Koszt trawnika z siewu jest niższy niż trawy z rolki (biorąc pod uwagę materiały, pracę, przygotowanie podłoża, powierzchnię trawnika, transport). Warto wziąć pod uwagę, że podłoże pod oba typy trawników trzeba przygotować tak samo dokładnie. Według danych z końca 2018 roku koszt trawy z siewu waha się od 10 do 30 zł/m2 (w zależności od powierzchni). Całościowy koszt trawy z rolki to nawet 20-35 zł/m2.
Na skarpach i terenach pochyłych bardziej sprawdzi się trawa z rolki – nasiona mogą zostać wypłukane przez spływającą wodę w czasie deszczu czy nawadniania.
Jaki trawnik wybrać na miejsca zacienione?
W miejscach zacienionych bardziej sprawdzi się trawnik z siewu. Mieszanki na stanowiska cieniste zawierają nasiona traw, które kiełkują i rosną przy niedoborach światła słonecznego. Ponadto zawierają konglomeraty wapniowe i żelazowe. Konglomeraty wapniowe dodatkowo odkwaszają glebę, a konglomeraty żelazowe są stosowane do zwalczania mchu, który w miejscach rośnie w miejscach zacienionych.
Do produkcji trawy z rolki używa się nasion, które najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i wilgotnych.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Kiedy siać trawę?
Trawnik zakłada się zazwyczaj wiosną lub jesienią. Dobrym terminem jest koniec kwietnia oraz lub przełom sierpnia i września. Zanim zaczniesz siać trawę, upewnij się, że minęło ryzyko gruntownych przymrozków.