Jak zwalczać chwasty w ogrodzie i na trawniku
Chwasty w ogrodzie i na trawniku wyglądają nieestetycznie oraz mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze rośliny ozdobne czy uprawne. Rośliny muszą konkurować z chwastami o dostęp do światła, wody oraz składników pokarmowych. Aby je skutecznie zwalczać, przede wszystkim musimy nauczyć się je odróżniać (jednoliścienne, dwuliścienne, mech). Jak skutecznie pozbyć się chwastów? Podpowiadamy!
Niekorzystne działanie chwastów
Występowanie chwastów bardzo niekorzystnie wpływa na rośliny w naszych ogrodach. Przede wszystkim chwasty zużywają składniki pokarmowe oraz wodę, obniżają temperaturę gleby oraz zacieniają inne rośliny. Chwasty są także żywicielami różnych patogenów (np. grzybów, pleśni, szkodników), które mogą atakować rośliny ozdobne i uprawne. Poza tym wiele gatunków chwastów to rośliny trujące, które stanowią niebezpieczeństwo dla małych dzieci i zwierząt.
Chwasty odznaczają się dużą plennością i rosną szybciej niż rośliny uprawne czy ozdobne. Przeważnie mają krótszy okres wegetacji, a niektóre z nich rozmnażają się tak szybko, że w ciągu jednego sezonu mogą wydać nawet kilka pokoleń. Wiele gatunków chwastów może rozmnażać się nie tylko generatywnie (czyli z nasion), ale także wegetatywne (np. przez rozłogi czy podział kłączy).
Ponadto chwasty dobrze znoszą niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Łatwej się też przystosowują do wszelkich zmian. Dlatego walka z nimi musi być systematyczna i wielokierunkowa.
Zwalczanie chwastów przed założeniem ogrodu i trawnika
Chwasty w ogrodzie i na trawniku mogą wyrastać z nasion, które przyniesie wiatr lub ptaki. Bardzo wiele nasion chwastów znajduje się także w ziemi, którą przywozimy do ogrodu, aby poprawić strukturę gleby np. przed założeniem trawnika czy przed posadzeniem roślin ozdobnych.
Aby pozbyć się wszystkich chwastów przed założeniem ogrodu czy trawnika, należy zastosować herbicyd totalny (nieselektywny), który zniszczy zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Środek taki ma działanie kontaktowe: wnika przez liście i łodygi, a roślina usycha około trzy tygodnie po wykonaniu oprysku. Warto jednak wiedzieć, że herbicydy totalne nie działają na nasiona, dlatego trzeba poczekać, aż chwasty wykiełkują. Do preparatów takich należą np. Basta czy Roundup. Oprysk wykonujemy w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień.
Chwasty jednoliścienne – gatunki i zwalczanie
Chwasty jednoliścienne to przeważnie różne gatunki dziko rosnących traw. Można je poznać po tym, że tworzą w trawniku kępki, które mają inną barwę niż darń. Ponadto źdźbła chwastów jednoliściennych mają inny kształt (mogą być węższe lub szersze).
Chwasty jednoliścienne bardzo ciężko jest zwalczyć, jeśli występują na trawniku, ponieważ herbicydy, które je zniszczą, zadziałają także na trawę. Chwasty takie można wyrywać mechaniczne, jest to jednak sposób bardzo pracochłonny i niezbyt skuteczny. Jednak jeżeli będziemy nasz trawnik kosić często (i dość nisko), regularnie go nawozić i podlewać, to chwasty powinny szybko zginąć. Prawidłowo pielęgnowana trawa będzie rosła na tyle bujnie, że zahamuje wzrost niepożądanych gatunków.
Trawnik cz.1: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Jeżeli chwasty jednoliścienne pojawią się wśród roślin ozdobnych, można je zwalczyć stosując opryski specjalnymi herbicydami na rośliny jednoliścienne (np. preparatem Fusilade). Jednak przed opryskaniem całego ogrodu zalecam wykonanie próby na niewielkiej ilości roślin, aby zaobserwować, jak środek ten działa na gatunki ozdobne. Trzeba pamiętać, że poszczególne gatunki i odmiany mogą różnie reagować na tak silnie działający preparat chwastobójczy.
Do powszechnie występujących chwastów jednoliściennych należą np.: chwastnica jednostronna, kupkówka pospolita, miotła zbożowa, owies głuchy, palusznik krwawy, perz właściwy, tomka oścista, wiechlina roczna, włośnica zielona, włośnica sina, wyczyniec polny.
Chwasty dwuliścienne – gatunki
Do powszechnie występujących chwastów dwuliściennych zaliczamy gatunki takie jak np.:
- babka (lancetowata i zwyczajna),
- blekot pospolity,
- bylica pospolita,
- czerwiec roczny,
- dymnica pospolita,
- gorczyca polna,
- gwiazdnica pospolita,
- jaskier rozłogowy,
- jasnota purpurowa,
- jastrzębiec kosmaczek,
- koniczyna,
- krwawnik pospolity,
- kurzyślad polny,
- mlecz (polny, kolczasty i zwyczajny),
- mniszek pospolity,
- pięciornik gęsi,
- podbiał pospolity,
- pokrzywa żegawka,
- portulaka pospolita,
- powój polny,
- przetacznik polny,
- przymiotno kanadyjskie,
- rogownica pospolita,
- rumianek (pospolity i bezpromieniowy),
- rdest ptasi (a także kolankowy, plamisty, powojowy),
- skrzyp polny,
- starzec zwyczajny,
- stokrotka polna,
- szarłat szorstki,
- szczaw zwyczajny i polny,
- żmijowiec zwyczajny,
- żółtlica drobnokwiatowa.
Chwasty dwuliścienne – zwalczanie
Do chwastów dwuliściennych zaliczamy bardzo wiele roślin, które powszechnie „zaśmiecają” nasze uprawy czy ozdobne rabaty. Bardzo łatwo jest odróżnić je na trawniku, ponieważ przeważnie są dużo wyższe niż trawa, mają inny kolor i dość często są to rośliny kwitnące. Na szczęście pozbycie się chwastów dwuliściennych z trawnika nie powinno nastręczać trudności: wystarczy oprysk specjalnym herbicydem na rośliny dwuliścienne. Preparat taki zwalczy wszystkie niepożądane gatunki roślin dwuliściennych, a trawa (która należy do roślin jednoliściennych) pozostanie nienaruszona. Herbicydy na rośliny dwuliścienne to np. Bofix, Chwastox, Mniszek, Starane.
Natomiast jeżeli chwasty dwuliścienne pojawią się wśród roślin ozdobnych, jedynym na nie sposobem będzie systematyczne i dokładnie pielenie. Na klombach i rabatach, a także na warzywnych grządkach nie możemy zastosować herbicydów na rośliny dwuliścienne, ponieważ preparaty takie zniszczą wszystkie rośliny.
Aby zmniejszyć występowanie chwastów, można także zastosować agrowłókninę. Przed posadzeniem roślin na ziemi wykładamy agrowłókninę, która przepuszcza wodę oraz powietrze, jednocześnie hamując rozrastanie się chwastów. Podobnie działa ściółkowanie ziemi wokół roślin, które dodatkowo zapobiega nadmiernemu parowaniu wody i chroni korzenie roślin przed mrozem.
Jak walczyć z mchem na trawniku?
Przyczyn występowania mchu na trawniku jest kilka:
- zbyt niskie pH gleby (czyli gleba zbyt kwaśna),
- zbyt duża wilgotność podłoża,
- podłoże gliniaste i nieprzepuszczalne,
- znacznie ocienienie powierzchni,
- nieprawidłowe nawożenie,
- zbyt niskie koszenie.
Jeśli stwierdzimy, że gleba jest zbyt kwaśna, należy zastosować nawóz wapniowo-magnezowy (np. Dolomit). Wapniowanie poprawi strukturę gleby i odkwasi podłoże. Trawnik najlepiej rośnie na glebie o odczynie obojętnym, jest wtedy gęsty i zwarty, co zapobiega rozrastaniu się mchu.
Rozrastaniu się mchu sprzyja duża wilgotność, dlatego warto ograniczyć podlewanie trawnika. Jeśli mamy zamontowany system automatycznego nawadniania, warto zainwestować także w czujnik deszczu, który odcina dopływ wody, gdy opady są dostatecznie obfite. Przed założeniem trawnika podłoże należy zdrenować.
Aby mechanicznie usunąć mech z trawnika należy na początku zastosować wertykulację i aerację. Wertykulacja to zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni, dzięki któremu suche i martwe źdźbła zostają usunięte, a składniki odżywcze lepiej docierają do korzeni. Po wertykulacji trawnik należy dokładnie wygrabić, aby usunąć resztki mchu i suchą trawę. Aeracja natomiast to inaczej napowietrzanie darni. Zabieg ten ma na celu rozluźnienie podłoża, dzięki czemu do korzeni lepiej docierają nawozy, woda i powietrze. Napowietrzanie darni przyczynia się do lepszego wzrostu trawy i zagęszczania trawnika. A na zdrowym, gęstym i zwartym trawniku rzadziej pojawia się mech
Po wykonaniu zabiegu wertykulacji i aeracji należy zastosować preparat chemiczny w postaci oprysku (np. Mogeton 25 WP). Zabieg jest najskuteczniejszy, gdy wykonujemy go, kiedy trawnik jest wilgotny. Mech można zwalczać także innymi środkami chemicznymi np. Antymech, Antymos. Po zwalczeniu mchu puste miejsca w trawniku można uzupełnić dosiewając mieszankę traw regeneracyjnych.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czym kosić trawnik?
Do koszenia dużego trawnika najlepiej wykorzystać kosiarki spalinowe. W nieco mniejszych ogródkach dobrze sprawdzą się kosiarki elektryczne lub akumulatorowe. Natomiast mały trawnik możesz wygodnie skosić przy użyciu podkaszarki.
Czy można wypalać chwasty?
Użycie wypalacza to szybki i skuteczny sposób na pozbycie się chwastów. Dzięki niemu nie trzeba używać środków chemicznych lub usuwać roślin mechanicznie.