Przędziorek - poznaj sposoby na jego zwalczanie
Rośliny zdobią wnętrza domów, balkony, tarasy i ogrody. Zdarza się jednak tak, że pomimo starannej pielęgnacji pojawiają się szkodniki. Jednym z nich jest przędziorek. Te małe robaczki, jeśli w porę nie zostaną usunięte, mogą doprowadzić do obumarcia roślin. Jak się ich pozbyć? I jak właściwie rozpoznać przędziorka? Na te i inne pytanie odpowiadamy poniżej.
Jak wyglądają przędziorki?
Przędziorki to małe pajączki, które mogą mieć żółtą, zieloną, pomarańczową lub brązową barwę. Co ciekawe, ich kolor zmienia się w zależności od pory roku, etapu rozwoju (przędziorek ma ich cztery: jajka, larwa, nimfa, postać dorosła), a także płci. Atakują drzewa owocowe, kwiaty oraz krzewy. Przędziorki są małe i na początku trudno je zauważyć. Nawet dorosłe osobniki są niewielkie, dlatego należy uważnie obserwować rośliny, aby nie przeoczyć problemów. Najczęściej występującym gatunkiem przędziorków jest chmielowiec.
Te roztocza żywią się sokiem roślinnym z blaszki liści. Uszkodzone liście mają coraz mniejszą możliwość fotosyntezy, wstrzymują swój wzrost, a ostatecznie obumierają. Przędziorki żerują na ich spodzie. Idealne dla rozwoju roztoczy są suche miejsca, więc na atak szczególnie narażone będą rośliny wystawione na słońcu w zacisznym miejscu. Przędziorki można również przynieść do domu w doniczce z nowym kwiatem, dlatego trzeba uważnie sprawdzać jego stan.
Po czym poznać, że roślinę zaatakowały przędziorki?
Do najczęstszych objawów zalicza się:
pojawiające się na liściach jasne plamki, z czasem widoczne z góry,
delikatna pajęczynka, w początkowej fazie pojawia się głównie przy nasadzie liści,
osad na liściach,
zwijanie i usychanie liści oraz kwiatów,
usychanie igieł - w przypadku roślin iglastych.
Sposoby na pozbycie się przędziorków
Te roztocza nie lubią wilgoci i wody. Jeśli więc pojawią się na roślinach, na początku najlepiej obficie polać liście i łodygi. Oczywiście należy zachować ostrożność, aby nie zalać bryły korzeniowej, ponieważ może to prowadzić do jej gnicia. Do spryskiwania roślin sprawdzą się ręczne opryskiwacze ciśnieniowe. W przypadku małych kwiatów można przenieść je pod prysznic i delikatnie opłukać, zasłaniając doniczkę. Zabieg warto powtórzyć.
Kolejnym ważnym etapem walki z przędziorkami jest przesadzanie. Chora i osłabiona roślina potrzebuje wartościowej gleby, aby odzyskać zdrowy wygląd. W przypadku okazałych kwiatów można wymienić jedynie wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.
W walce z przędziorkami często trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty i spryskać nimi roślinę. Wcześniej najlepiej też przyciąć uszkodzone i suche liście. Środki, które chronią przed przędziorkami i innymi szkodnikami, powinno się stosować regularnie, np. dwa razy w roku - wiosną i latem, wtedy działają zapobiegawczo. Według popularnego przekonania, naturalnym wrogiem, który zwalcza przędziorki są biedronki. Jednak owady te bardziej pomocne będą w zwalczaniu mszyc.
Preparaty zwalczające przędziorki
Do zwalczania przędziorków można wykorzystać ekologiczne preparaty (jednak, aby były skuteczne, opryski trzeba robić na bardzo wczesnym etapie żerowania przędziorków), jak również specyfiki o mocniejszym działaniu.
Preparaty zróżnicowane są również pod względem postaci, dostępne są w formie płynu do rozcieńczenia, a także w sprayu. Podczas wyboru zwrócić uwagę na przeznaczenie, czy jest to środek do roślin iglastych, warzyw, czy po prostu preparat uniwersalny. Niezwykle ważny jest również okres karencji, jeśli spryskiwane będą owoce lub warzywa, warto zwrócić uwagę, po jakim czasie można bez obaw je spożywać.
Podczas opryskiwania roślin środkami chemicznymi należy zabezpieczyć dłonie, oczy i skórę. Zabieg najlepiej wykonywać na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
W przypadku przędziorka część z preparatów jest skuteczna w zwalczaniu wyłącznie na etapie wzrostu szkodnika. Wszystkie tego typu informacje zawarte są na etykietach produktów.
Ekologiczne sposoby zwalczania przędziorka
Bezpieczną alternatywą dla oprysków i jednocześnie skuteczną metodą walki z tym szkodnikiem jest wykorzystanie pożytecznych roztoczy. To całkowicie naturalny sposób na pozbycie się niechcianych lokatorów na roślinach domowych i ogrodowych. Drapieżne roztocza, np. dobroczynek kalifornijski - żywią się szkodnikami atakującymi rośliny. Ich skuteczność wynika z tego, że same aktywnie poszukują szkodników, dodatkowo żywią się głównie jajami i larwami przędziorka. Oznacza to, że dobroczynek zwalcza szkodniki we wczesnej fazie rozwoju, kiedy roślina może nie dawać jeszcze wszystkich objawów choroby.
Domowym sposobem na zwalczanie przędziorka są też opryski z pokrzywy. Do wykonania oprysku potrzebujesz ok. kilograma młodej pokrzywy. Roślinę poszatkuj i zalej 10 litrami wody. Tak przygotowany roztwór szczelnie zamknij i odstaw na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie preparat rozcieńcz wodą w stosunku 1:20. Całość przelej do spryskiwacza i stosuj na skupiska przędziorków. Oprysk z pokrzywy możesz stosować nawet 2 razy w ciągu dnia.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy przędziorki można zwalczyć domowym sposobem?
Wszystko zależy od tego, jak bardzo zadomowiły się na roślinie. Jeśli jest to początkowy etap, ważne jest regularne zraszanie liści (co kilka dni). W tym celu można wykorzystać wodę z mydłem lub innym delikatnym środkiem czyszczącym, np. płynem do naczyń, można dodać do tej mieszanki naturalny olejek. Na jakiś czas warto też przenieść roślinę do pomieszczenia, gdzie panuje duża wilgotność.
Jak stosować dobroczynka kalifornijskiego?
Roztocza mają ograniczoną żywotność, dlatego produkt najlepiej wykorzystać w niedługim czasie po zakupie. Saszetkę z roztoczami należy zawiesić na roślinie - nie ma potrzeby rozcinania opakowania - dobroczynek wydostanie się na zewnątrz przez specjalnie przygotowane otwory. Należy pamiętać, aby trzymać opakowanie za kartonowy fragment u góry, tak aby nie uszkodzić zawartości. Dobroczynek kalifornijski najlepiej rozwija się w otoczeniu, w którym panuje wysoka temperatura (20-24 st. C).
Kiedy najlepiej spryskiwać i zraszać roślinę?
Jeśli została zaatakowana, najlepiej działać od razu. Warto zacząć od domowych sposobów, jeśli jednak nie są skuteczne, wtedy trzeba użyć specjalistycznych preparatów. W przypadku działań zapobiegawczych różnego rodzaju środki stosuje się mniej więcej dwa razy w roku (najlepiej wczesną wiosną i latem).