Jak pozbyć się mrówek z ogrodu

Mrówki to zarówno owady pożyteczne, jak i szkodliwe. Z jednej strony poprawiają strukturę gleby, zjadają larwy, oczyszczają swoje najbliższe otoczenie z resztek roślinnych i zwierzęcych. Z drugiej strony mrówki w ogrodzie to niemały kłopot. Niszczą korzenie, bulwy, pąki kwiatowe, „wspierają" żerowanie mszyc, potrafią dotkliwie ukąsić. Jeśli chcemy pozbyć się mrówek z naszego ogrodu, możemy skupić się na ich odstraszaniu (np. metodami naturalnymi), a jeśli to nie pomoże lub będziemy chcieli pozbyć się tych owadów definitywnie – trzeba będzie zastosować preparaty chemiczne.

Mrówki – podstawowe informacje

Mrówki to owady należące do rodziny mrówkowatych (Formicidae). Można je spotkać niemal na całym świecie. W Polsce występuje ponad 100 gatunków mrówek. Niektóre z nich znajdują się pod ochroną np. mrówka łąkowa (Formica pratensis), która występuje w lasach i jest owadem pożytecznym. Inne mrówki mogą wyrządzać prawdziwe szkody w naszych ogrodach. W naszym najbliższym otoczeniu możemy spotkać gatunki takie jak:

  • hurtnica czarna (Lasius niger),
  • hurtnica żółta (Lasius flavus),
  • murawka darniowiec (Tetramorium caespitum),
  • wścieklice zwyczajne (Myrmica rubra).

Szkodliwe działanie mrówek w ogrodzie

Mrówki mogą uszkadzać młode przyrosty roślin ozdobnych oraz pąki kwiatów, w których znajduje się nektar. Uszkadzają także owoce (np. morele). Niektóre gatunki zakładają swoje gniazda w pniach lub korze drzew, co na drzewa wpływa bardzo negatywnie, ponieważ je osłabia.

Mrówki potrafią też zniszczyć ozdobne klomby, grządki warzywne i trawnik – kiedy zakładają mrowiska i drążą w ziemi korytarze, które uszkadzają korzenie roślin, a także ich kłącza i bulwy. Korytarze i tunele dodatkowo przesuszają glebę.

Owady te w obronie swojego mrowiska stają się bardzo agresywne – ukąszenie mrówki piecze, boli, wywołuje rumień na skórze, a niekiedy nawet reakcje alergiczne. A to dlatego, że kiedy mrówki gryzą, wstrzykują w ciało jad zawierający kwas mrówkowy.

Dobrze wiedzieć

Niekiedy w poszukiwaniu pokarmu owady te przenoszą się do domów i mieszkań. Lubią smak słodki, a resztki jedzenia pozostawione na werandzie lub tarasie to dla nich prawdziwy rarytas.

Mrówki żywią się spadzią czyli słodką wydzieliną mszyc, które w naszych ogrodach potrafią wyrządzić prawdziwe szkody. Mrówki natomiast wyspecjalizowały się w ich ochronie – bronią mszyce przed ich naturalnymi wrogami (np. biedronkami). Niektóre gatunki zakładają nawet swoje prywatne hodowle – larwy mszyc na zimę przenoszone są w głąb mrowiska, a wiosną dorosłe owady ponownie wynoszone są na zewnątrz, gdzie mogą żerować na roślinach i dostarczać mrówkom potrzebnej im spadzi.

Mrówki – kiedy są pożyteczne

Mrówki to nie tylko szkodniki, niekiedy owady te są bardzo pożyteczne. Dzięki nim bardzo łatwo jest zlokalizować kolonie mszyc, które żerują na roślinach. Szybciej można dostrzec mrówki wędrujące po roślinach, niż małe, często zielonej barwy mszyce ukryte wśród liści. A mszyce to prawdziwe szkodniki i im szybciej zacznie się je zwalczać, tym lepiej dla ogrodu.

Mrówki to sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami, które niszczą rośliny w ogrodach: owady te zjadają larwy np. muchówek. Ponadto mrówki pełnią rolę reducentów – żywią się padliną, martwymi owadami i małymi gryzoniami czy płazami, zjadają resztki organiczne i roślinne, dzięki czemu oczyszczają swoje najbliższe otoczenie.

Mrówki w pewnym stopniu mogą przyczyniać się także do poprawienia struktury gleby w ogrodach. Kiedy budują swoje mrowiska i drążą korytarze w ziemi, spulchniają i napowietrzają glebę. Dodatkowo ich odchody zawierają użyźniające podłoże pierwiastki (np. azot czy fosfor), które poprawiają jakość gleby.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Aby mrówki wyprowadziły się z ogrodu, warto sięgnąć po domowe sposoby:

  • wokół mrowiska i na trasach ich wędrówek można posadzić rośliny, których te owady nie tolerują. Należą do nich np. czosnek, lawenda, nagietki, majeranek, pietruszka, tymianek, wrotycz;
  • skuteczne bywają też bardzo aromatyczne olejki zapachowe np. lawendowy, miętowy, goździkowy;
  • odstraszająco na mrówki działa również sól oraz soda oczyszczona (także proszek do pieczenia), którymi możesz posypywać wykorzystywane przez mrówki ścieżki, jednak substancje te mogą mieć niekorzystny wpływ na rośliny (szczególnie sól);
  • w pobliżu gniazda możesz ustawić miseczki z miodem, słodkim syropem lub piwem (mrówki giną zwabione zapachem);
  • mrówki nie lubią też zapachu cynamonu, octu, skórki cytrynowej, świeżych liści pomidora, orzecha włoskiego, bzu czarnego, pieprzu ziołowego;
  • możesz też skupić się na pozbyciu mszyc. Mszyce to szkodniki, które żerują na roślinach ozdobnych. Aby się ich pozbyć, trzeba wykonać oprysk chemiczny odpowiednim preparatem. Mszyce dostarczają mrówkom słodkiej spadzi i kiedy pozbawi się ich źródła pożywienia, być może mrówki same wyprowadzą się z ogrodu.

Co na mrówki w ogrodzie, czyli preparaty do zwalczania mrówek

Jeśli naturalne metody odstraszania mrówek nie przyniosą spodziewanych efektów, wtedy należy zastosować preparaty chemiczne. Wśród dostępnych insektycydów znajdują się płyny, spraye, proszki i granulaty.

Środki te zawierają trucizny o działaniu kontaktowym i żołądkowym, ale mają atrakcyjny dla mrówek zapach i smak. Mrówki zanoszą je do gniazda jako pożywienie i tym samym zatruwają inne osobniki w mrowisku. Inne preparaty mają w swoim składzie hormony (metopren), które powodują u mrówek bezpłodność. Środki takie działają wolniej niż preparaty kontaktowe, ale po pewnym czasie powodują zamieranie kolonii.

Najmniej skuteczne są środki do opryskiwania mrowiska – działają one głównie na robotnice i tylko nieznacznie zmniejszają liczebność gniazda. Warto pamiętać, że wszelkie środki chemiczne, jakie stosuje się w ogrodzie, mogą wpływać na najbliższe otoczenie. Ich użycie trzeba przemyśleć szczególnie wtedy, kiedy w otoczeniu przebywają dzieci i zwierzęta (psy, koty). Preparaty chemiczne wpływają także na uprawy (warzywa, owoce) oraz na inne owady (np. pożyteczne owady zapylające – pszczoły). Należy zawsze dokładnie czytać etykiety i zalecenia producenta, a także przestrzegać okresu karencji.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy mrówki zjadają mszyce?

Mrówki żywią się spadzią mszyc, która jest bogata w cukry i białka. Mszyce to dla mrówek cenne źródło pożywienia, dlatego mrówki chronią mszyc przed drapieżnikami. Te dwa gatunki żyją ze sobą w specyficznej symbiozie.

Czy mrówki zapadają w sen zimowy?

Sen zimowy – czyli głęboki stan hibernacji, uśpienia – nie dotyczy mrówek. Jednak stworzenia te faktycznie w zimie zmniejszają swoją aktywność. Zazwyczaj zimują w gnieździe, które jest dobrze przygotowane na przetrwanie zimy. Mrówki dużo wcześniej już przygotowują się do tej pory roku i mogą ją przetrwać dzięki zgromadzonym zapasom.

Jak wygląda ugryzienie mrówki?

Objawy przypominają reakcje po ugryzieniu przez inne owady. Zazwyczaj można zauważyć w miejscu ukąszenia zaczerwienienie i lekki obrzęk. Skóra może piec i swędzieć.

Zobacz powiązanie artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Mszyce w ogrodzie

    Mszyce to niewielkie owady, które wysysają sok z roślin. Prowadzi to do ich osłabienia, spadku odporności i wzrostu podatności na choroby. Mszyce najchętniej żerują na młodych, soczystych pędach. Uszkadzają liście, pąki kwiatowe, zawiązki owocowe. Niektóre gatunki żerują także na korzeniach. Walkę z mszycami trzeba zacząć jak najwcześniej, dlatego należy systematycznie oglądać rośliny w ogrodzie i reagować na pierwsze objawy żerowania tych szkodników. Sprawdź, jak rozpoznać i zwalczyć mszyce.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak odstraszać komary?

    Z bzyczącymi komarami i poruszającymi się bezszelestnie meszkami, czyli owadami które potrafią nie tylko uniemożliwić wypoczynek na zewnątrz, ale i dobrać się do nas wewnątrz pomieszczeń, można radzić sobie na różne sposoby: odstraszać, zabijać albo skutecznie się przed nimi osłaniać.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Szkodniki w ogrodzie

    Co zrobić, gdy w ogrodzie pojawią się szkodniki, które dziesiątkują uprawy lub niszczą rośliny doniczkowe na balkonie i w domu? Jak zaradzić okolicznym kotom, które odwiedzają działkę i powodują szkody i zanieczyszczenia w ogrodzie? Nasz cykl porad dotyczących rozpoznawania szkodników w ogrodzie i sposobów radzenia sobie z nimi to rozwiązanie problemów! Jakie domowe sposoby skutecznie zwalczą szkodniki w ogrodzie oraz jakie środki zapobiegawcze zastosować, gdy uprawy są odwiedzane przez niechcianych gości.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Chrabąszcz majowy. Charakterystyka i zwalczanie

    Charakterystyczne buczenie i szkody poczynione w sadach lub w koronach drzew w ogrodzie zwiastują okres, w którym żerować zaczyna chrabąszcz majowy. Ten chrząszcz o charakterystycznych czułkach nie tylko osłabia rośliny, ale dodatkowo składa w glebie jaja, z których rozwijają się żarłoczne pędraki. Jak pozbyć się dorosłych chrząszczy majowych i ich larw?