Jak odstraszać komary?

Z bzyczącymi komarami i poruszającymi się bezszelestnie meszkami, czyli owadami które potrafią nie tylko uniemożliwić wypoczynek na zewnątrz, ale i dobrać się do nas wewnątrz pomieszczeń, można radzić sobie na różne sposoby: odstraszać, zabijać albo skutecznie się przed nimi osłaniać.

Co odstrasza komary?

Dokuczliwe owady można trzymać na dystans. Pomogą nam w tym:

  • specjalne preparaty na komary i meszki (tak zwane repelenty), którymi spryskuje się odzież i skórę;
  • rośliny, których zapachu komary nie tolerują. Posadzone wokół tarasu czy placyku wypoczynkowego, a także w ustawionych tam donicach i skrzynkach gatunki takie, jak lawenda, bazylia, mięta, plektrantus i pelargonia pachnąca (nazywana potocznie geranium), dzięki olejkom eterycznym wydzielanym przez liście i kwiaty stworzą zaporę, zniechęcającą komary do składania nam wizyt;
  • olejki eteryczne: goździkowy, lawendowy, geraniowy (uzyskiwany z bodziszka korzeniastego) i miętowy. Ich zapach skutecznie odstrasza komary. Możemy smarować nimi ubranie i odkryte części ciała albo podgrzewać w popularnych „kominkach”. Można też smarować nimi framugi okien i drzwi.
  • esencja waniliowa (taka jaką dodajemy do ciast). Możemy, tak jak olejkiem, smarować nią ubranie lub odkryte części ciała, bo jej zapachu meszki bardzo nie lubią,
  • świece zapachowe, specjalne pałeczki i bambusowe pochodnie przeciw komarowe, które zapala się na zewnątrz - stearyna może zawierać olejek cytronelli odstraszająca komary lub związki owadobójcze,
  • spirale przeciwkomarowe. Zapala się ją jak kadzidełko Żarząc się, emituje przez kilka godzin opary zawierające związek, który odstrasza i zabija komary i meszki. Spirali nie należy używać w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci lub osoby starsze i chore.

Skuteczne środki na komary

Jeśli odstraszanie komarów nie pomaga, możesz sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania takie jak:

  • elektrofumigatory, czyli odparowywacze elektryczne. Po włączeniu do kontaktu rozgrzewa się umieszczona wewnątrz płytka nasączona substancją owadobójczą co powoduje wydzielenie się oparów odstraszających i zabijających komary. Zamiast płytki w obudowie może też znajdować się mały zbiorniczek z roztworem insektycydu. Elektrofumigatorów nie należy używać w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci lub osoby starsze i chore,
  • lampy owadobójcze wabiące owady światłem i porażające prądem,
  • elektryczna paletka na owady z naciągiem przewodzącym prąd, a zasilanym bateriami. Należy się nią posługiwać jak rakietą do kometki.

Zapory przeciw komarom

Siatki do okien i drzwi to podstawowe wyposażenia domu czy działki latem. Mocuje się je do ram okiennych lub drzwiowych zgodnie z instrukcją. Tworzą skuteczną zaporę nawet przed bardzo drobnymi owadami.

Sprawdzą się także moskitiery do powieszenia nad łóżkiem, nad fotelem i nad stołem z krzesłami. Chronią przed bardzo drobnymi owadami, nie utrudniając przepływu powietrza.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile żyją komary?

Średnia długość życia komara waha się od kilku dni do kilku tygodni. Samce zazwyczaj żyją krócej, około 7-10 dni. Samice potrzebują krwi do rozrodu. Dlatego mogą żyć od 6 do 8 tygodni, a w stanie hibernacji nawet do 6 miesięcy.

Czy lawenda odstrasza komary?

Tak. Komary nie lubią zapachu lawendy. Dlatego warto mieć tę roślinę w swoim ogrodzie.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Co zastosować na kleszcze - preparaty, środki a może spraye?

    Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Dlaczego mają złą sławę? Ich ugryzienie może być niebezpieczne dla człowieka. Może, ale nie musi. Aby uchronić się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze, należy przestrzegać kilku zasad. Jedną z metod jest zastosowanie preparatu na kleszcze.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Moskitiera – skuteczny sposób na owady

    Przełom wiosny i lata, oprócz pięknej pogody, oznacza także początek sezonu na komary. Jeśli chcesz stworzyć w swoim domu przestrzeń wolną od tych insektów, postaw na dobrą moskitierę. Dzięki niej komary nie dostaną się do wnętrza, a ty wciąż będziesz cieszyć się świeżym powietrzem docierającym do środka przez otwarte okna i drzwi. Zobacz, jak wybrać i zamontować moskitierę!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?

    Jeśli po nocy spędzonej w kupionym z drugiej ręki łóżku pojawiły się swędzące ugryzienia na nadgarstkach, stopach lub kostkach; pod starymi obrazami lub w szczelinach ścian widoczne są perłowe jaja i drobne owady, a w mieszkaniu nagle zaczęło pachnieć czymś, co przypomina gnijące maliny - może oznaczać, że pojawiły się w nim pluskwy. Podpowiadamy, jak rozpoznać pluskwy i czy są groźne dla zdrowia.