Jak wybrać odpowiednią kosiarkę akumulatorową?
Kosiarka akumulatorowa to przydatny gadżet dla posiadaczy ogrodu lub działki. Użytkownicy doceniają jej mobilność i brak emisji spalin podczas pracy. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Jakie są zalety kosiarki akumulatorowej i kiedy sprawdzi się najlepiej?
Kosiarka akumulatorowa – czym się wyróżnia?
Kosiarka akumulatorowa jest zasilana prądem, a więc jest znacznie bardziej ekologiczna niż modele spalinowe. Nie wykorzystuje paliwa i nie produkuje zanieczyszczeń powietrza. Nie wymaga też stałego źródła prądu (czyli podłączenia do gniazdka czy agregatora). Jej baterie można doładowywać, gdy się rozładują.
Zwykle w zestawie z urządzeniem dostępne są dwa akumulatory o mocy ok. 40W, które mogą pracować wymiennie (jeden jest używany, gdy drugi się ładuje). Czasem jednak urządzenie ma domyślnie tylko jedną baterię. Drugą trzeba dokupić osobno. Najczęściej akumulatory tego typu sprzętów mają wydajność od 2,5 do 5 ah, co daje od 85 do 170 minut ciągłej pracy. Taka ilość czasu spokojnie wystarczy na pielęgnację małego lub średniego ogrodu o wielkości do 500 m2.
Niektóre kosiarki akumulatorowe mają również dodatkowo kabel, co pozwala użytkownikowi wybrać, czy chce akurat korzystać z akumulatora, czy kabla, a w razie rozładowania się urządzenia w trakcie pracy zawsze może podłączyć je do sieci.
Kosiarka akumulatorowa — zalety i wady
Zalety kosiarki akumulatorowej
- Zastosowanie akumulatora sprawia, że urządzenie ma większy zasięg roboczy i można lepiej manewrować kosiarką na niewymiarowej przestrzeni (pomiędzy drzewami, w ciasnych przestrzeniach, między ogrodzeniami).
- Przewody nie plączą się pod nogami, co również wpływa na sam komfort pracy.
- Ponadto niewątpliwą zaletą jest fakt, że kosiarkę akumulatorową można wykorzystywać w miejscach bez stałego dostępu do elektryczności np. na działce.
- Nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń jak kosiarka spalinowa, co także wpływa na ogólny komfort użytkowania.
Wady kosiarki akumulatorowej
Rozwiązanie tego typu ma też swoje wady.
- Główną jest pojemność akumulatora. W przypadku wyboru urządzenia o mniejszej wydajności, może nie wystarczyć czasu na pełną pielęgnację ogrodu.
- Akumulatory mają też to do siebie, że z czasem w miarę użytkowania tracą jakość – mogą się szybciej rozładowywać.
- Nie wszystkie modele są też wyposażone w dwa akumulatory, których można używać zamiennie. Niektóre na starcie mają tylko jedną baterię. W takim wypadku już na początku należy uwzględnić dodatkowy wydatek. O ładowaniu akumulatora trzeba też stale pamiętać. Pełne naładowanie baterii 2,5 Ah może trwać około 90-120 minut.
- Kosiarka zawierająca akumulatory może być też nieco cięższa niż urządzenia na samym kablu. Różnica wagi nie jest duża (baterie ważą zwykle ok. 1-1,5 kg).
Czym różnią się poszczególne kosiarki akumulatorowe?
Modele kosiarek akumulatorowych mogą znacząco różnić się między sobą:
- pojemnością baterii – od 2,5 do 5 Ah, co daje między 85 a 170 minutami pracy;
- mocą silnika – zwykle urządzenia tego typu mają ok. 36-60 W. Mocniejszy silnik to wydajniejsza praca i lepsze radzenie sobie z trudnymi warunkami pracy;
- wyposażeniem w kabel – niektóre kosiarki akumulatorowe można też podłączyć do stałego źródła prądu. To dobre rozwiązanie dla osób, które przy domu mają nieduży teren do pielęgnacji, ale korzystają z kosiarki też np. na działce, gdzie dostęp do stałego źródła prądu jest utrudniony lub potrzeba większego zasięgu urządzenia;
- szybkością ładowania – niektóre akumulatory ładują się dłużej niż inne. Warto sprawdzić ten parametr przed kupnem urządzenia. Producenci często podają czas „szybkiego ładowania”, po którym bateria jest naładowana częściowo, ale bezpiecznie można z niej korzystać. (Czas pełnego ładowania jest zwykle co najmniej 2 razy dłuższy);
- liczbą akumulatorów w zestawie – najlepiej już na wstępie wybrać model, który ma dwie baterie w zestawie, by móc korzystać z nich wymiennie (gdy jedna pracuje, druga się ładuje).
Jak wybrać kosiarkę akumulatorową dla siebie?
Przy małym podwórku (200-300 m2) wystarczy kosiarka z akumulatorem 2,5 Ah. W przypadku terenu o powierzchni ok. 500 m2 lepsza będzie taka z wydajniejszą baterią – ok. 5 Ah. Ponadto warto zastanowić się, gdzie najczęściej dany sprzęt będzie używany – jeśli np. na działce, warto sprawdzić dokładnie wagę i wymiary. Od tego zależy, czy kosiarka zmieści się w bagażniku samochodu i czy łatwo będzie ją tam umieścić.
Warto też sprawdzić czas ładowania akumulatora oraz czytelność wyświetlacza poziomu naładowania baterii. Dobrze jest też porównać ze sobą wielkość koszów na trawę różnych modeli i opcje, takie jak ilość poziomów cięcia.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Po ilu latach trzeba wymienić akumulator w kosiarce?
Okres użyteczności akumulatora to od 4 do 6 lat, w zależności od jego jakości. Przy właściwej eksploatacji okres ten może się wydłużyć, jednak jeśli często korzysta się z baterii na niepełnym doładowaniu i niewłaściwie ją przechowuje, spadek jej wydajności można zaobserwować znacznie szybciej.
Ile czasu może pracować kosiarka akumulatorowa?
To zależy od pojemności. Urządzenie 2,4 Ah pracuje ok. 85 minut na jednym akumulatorze. Bateria o pojemności 5 Ah umożliwia dwukrotnie dłuższy okres pracy (170 minut).
Jaką moc kosiarki akumulatorowej wybrać?
Zaleca się kupno urządzenia o mocy min. 36-40 W. Taka moc silnika gwarantuje komfort pracy i poradzi sobie z wyzwaniami, jakie stawia nawet bardzo zaniedbany ogród.
Co zrobić z akumulatorem do kosiarki przed zimą?
Baterię należy rozłączyć przed zimą, by się nie rozładowała i nie utraciła części swoich właściwości z powodu niskich temperatur. W okresie zimowym należy ją przechowywać w ciemnym i suchym miejscu oraz w temperaturze pokojowej (lepiej, by nie leżała w nieogrzewanym garażu). Po wyjęciu z urządzenia dobrze jest również od razu naładować ją do pełnego stanu akumulatora.