Kosiarki. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Kosiarka to podstawowy sprzęt ogrodniczy, dzięki któremu można utrzymać atrakcyjnie wyglądający i estetyczny trawnik. Podpowiadamy, jakie urządzenie będzie najlepsze: spalinowe, akumulatorowe, elektryczne, a może kosiarka traktorek? Rozwiewamy wątpliwości związane z obsługą i konserwacją sprzętu.
Jaka kosiarka spalinowa?
Kosiarka spalinowa najlepiej sprawdzi się na działkach, do których nie jest doprowadzony prąd, np. tych rekreacyjnych (warto wiedzieć, że zazwyczaj, zgodnie z zasadami panującymi na terenie ogródków działkowych, osoby je użytkujące muszą dbać o estetyczny wygląd działki oraz kosić miejsce przed bramą). Będzie też dobrym sprzętem służącym do pielęgnacji niewielkiego, przydomowego trawnika — jest łatwa w użyciu, ponieważ pracy nie utrudnia kabel (element popularnej kosiarki elektrycznej), którego trzeba pilnować podczas koszenia. Wybierając konkretny model kosiarki spalinowej, trzeba zwrócić uwagę na istotne cechy:
- rozmiar kosiarki – to od niej zależy wielkość powierzchni koszonej za jednym razem. Większe urządzenia będą więc pracować szybciej i wydajniej;
- moc silnika – dobiera się do areału: do średniej wielkości trawnika odpowiednia będzie ta na poziomie 4-6 KM (dostosowana do powierzchni 400-1000 m2);
- rodzaj silnika – wybierać można spośród dwu- i czterosuwowych. Te drugie będą spalać mniej paliwa oraz emitować mniej spalin;
- szerokość koszenia – musi być dobrana do metrażu trawnika;
- pojemność kosza – od tego parametru zależy częstotliwość opróżniania pojemnika na ściętą trawę;
- z napędem lub bez – kosiarka z dodatkowym napędem pozwoli na łatwiejszą, szybszą pracę i używanie mniejszej siły nawet na nierównym terenie;
- możliwość regulacji uchwytu – warto dobrać go do wzrostu użytkowników;
- funkcja rozdrabniania trawy – urządzenia tego typu pozostawiają skoszoną trawę, która rozkładając się, wzmacnia glebę.
Jaka kosiarka elektryczna?
W przypadku kosiarek elektrycznych istotne są następujące parametry:
- moc – zwykle występuje od 1000 do 1800 W. Im wyższa, tym szersze pole koszenia i wydajność;
- pojemność kosza – wpływa na częstotliwość opróżniania go ze skoszonej trawy oraz czas pracy;
- szerokość koszenia – pomaga skracać czas koszenia;
- wysokość koszenia – można wybierać spośród modeli z jedną dźwignią oraz regulacją znajdującą się przy każdym kole;
- funkcje, takie jak możliwość mulczowania trawy, czyli rozdrabniania skoszonej trawy i pokrywanie cienką warstwą pokosu trawnika;
- regulowana rączka – dobrana do wzrostu osoby, która będzie zajmowała się koszeniem;
- wielkość kół – te o większej średnicy pozwolą na większy komfort pracy.
Kosiarki elektryczne nadają się do małych i średnich trawników, ale mogą nie poradzić sobie z bardzo pofałdowanym terenem oraz wysoką trawą. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że działają na energię elektryczną, dlatego muszą pracować blisko jej źródła.
Jaka kosiarka akumulatorowa?
Kosiarki akumulatorowe są bezprzewodowe, dlatego nie będą potrzebowały źródła energii elektrycznej, a kabel nie będzie utrudniał pracy. Nie wymagają również paliwa, jak modele spalinowe i są bardziej ekologiczne. Dobrze radzą sobie na pochyłych powierzchniach. W przypadku takich urządzeń warto sprawdzić:
- długość czasu pracy, która pozwoli na skrócenie całego trawnika bez ładowania. Niektóre modele mają dodatkowe, wymienne akumulatory;
- regulację wysokości koszenia trawy – kosiarki akumulatorowe mogą mieć aż kilkanaście stopni do ustawienia;
- szerokość koszenia – warto wybrać największą, aby praca była wydajna i szybsza (zwłaszcza kiedy kosi się większy areał);
- napęd – dodatkowy pozwala na łatwiejszą i szybszą pracę.
Jaka kosiarka do wysokiej trawy?
Wysoka trawa, która nie była koszona przez okres dłuższy niż 2 tygodnie, to wyzwanie dla kosiarki. Najlepiej sprawdzą się najbardziej wydajne i silne modele spalinowe z dodatkowym napędem. Odpowiednio silne będą też kosiarki elektryczne o najwyższej mocy – na poziomie 1500-1800 W. Kosz na trawę musi być możliwie jak największy. Pomocna będzie też funkcja wyrzucania ściętej trawy oraz regulacja wysokości koszenia. Dobrym wyborem będzie też kosiarka traktorek z wyrzutem bocznym skoszonej trawy, która poradzi sobie w tak trudnych warunkach.
Dlaczego kosiarka nie odpala?
Kiedy kosiarka spalinowa nie odpala, należy przede wszystkim sprawdzić poziom paliwa oraz oleju. Ważne też, czy w paliwie lub filtrze nie znalazły się resztki trawy, ziemia lub inne zanieczyszczenia. Innym powodem może być zniszczony, obluzowany lub brudny nóż, lub filtr powietrza. Poważniejszą awarią będzie zepsuty lub zalany silnik.
Dlaczego kosiarka nie zbiera trawy?
Problemem może być tępy lub zniszczony nóż, który nie radzi sobie z cięciem trawy. Innym powodem może być zbyt wysoka trawa dla danego modelu kosiarki. Jeśli po koszeniu zostały zlepione fragmenty trawy, może to oznaczać, że była ona zbyt mokra na koszenie.
Jak skutecznie naostrzyć nóż do kosiarki?
Dlaczego kosiarka kopci?
Powodem pojawienia się dymu podczas koszenia może być zatarty silnik. Innym problemem może być zabrudzenie filtra powietrza czy zalanie gaźnika lub tłoku olejem.
Jaka kosiarka traktorek?
Kosiarka traktorek to urządzenie, które sprawdzi się najlepiej na dużych trawnikach (o powierzchni kilkudziesięciu arów), oszczędzając czas pracy i ułatwiając koszenie. Decydując się na jej wybór, powinno się sprawdzić poszczególne parametry:
- moc dobraną do wielkości i ukształtowania koszonej powierzchni oraz wykorzystania sprzętu (wyższa stosowana jest przy traktorkach z pługiem i przyczepką). Mniejsze traktorki o niższej mocy (10-15 koni mechanicznych) będą odpowiednie do trawników mających do 10000 metrów kwadratowych. Ich zaletą jest zwrotność i łatwa obsługa. Jeśli teren jest pochyły, warto zdecydować się na wyższą moc silnika (ponad 20 koni mechanicznych);
- wraz z wielkością kosiarki traktorka i mocą silnika wzrasta szerokość koszenia. Najmniejsze będą ciąć trawę o pasie do 70 cm, a największe nawet o szerokości większej niż 90 cm;
- sposób przeniesienia napędu z silnika na koła – prostsze kosiarki wykorzystują przekładnię ręczną, a droższe hydrostatyczną;
- wielkość pojemnika na trawę – im większy, tym mniej przerw w pracy. Jeśli trawy jest dużo i jest wysoka, warto rozważyć kupno traktorka z wyrzutem bocznym i później grabić ściętą trawę;
- możliwość mielenia trawy i wysypywania jej na trawnik, aby zasilała glebę w składniki odżywcze;
- skrzynia biegów: mechaniczna, półautomatyczna, automatyczna – od niej zależy łatwość obsługi, ale też cena;
- promień skrętu – krótszy pozwoli na poruszanie się po dużych nierównościach;
- silnik jedno- lub dwucylindrowy – ten drugi jest trwalszy i mocniejszy, stosowany w większych traktorkach;
- funkcja amortyzacji nierówności.
Istotne mogą być również funkcje dodatkowe kosiarek traktorków. Niektóre modele po doczepieniu pługa pomogą podczas odśnieżania. Często można również dokupić przyczepkę, aby przewozić, np. drewno do kominka lub piasek.
Dlaczego kosiarka gaśnie? Dlaczego kosiarka nierówno pracuje?
Powodem gaśnięcia i nierównej pracy urządzenia może być:
- brudna kosiarka: zanieczyszczony filtr powietrza, zapchany przewód paliwowy, zabrudzenia w paliwie;
- zalane świece (wystarczy je wymienić) lub silnik, który będzie musiał zostać naprawiony w profesjonalnym serwisie;
- za małe obroty silnika, które należy wyregulować;
- poluzowane lub wygięte ostrze kosiarki.
Jakie obroty ma kosiarka elektryczna?
Kosiarka elektryczna ma średnio ok. 3000 obr./min. Im większe obroty, tym szybsza, łatwiejsza praca i dokładniejsze cięcie trawy przez szybko obracające się noże.
Kosiarka: jakie paliwo wybrać?
Do kosiarki spalinowej odpowiednie będzie zwykłe paliwo bezołowiowe ze stacji benzynowej Pb 95 (Pb 98 nie poprawi parametrów koszenia, a jest droższe). Nie należy stosować benzyny z zawartością etanolu powyżej 15% oraz liczbą oktanów niższą od 91 RON.
Jeśli urządzenie wymaga oleju (przy silnikach dwusuwowych), należy go rozmieszać z benzyną przed użyciem. Proporcje oleju do benzyny to zwykle 1:50, a w okresie docierania silnika — 1:30.
Kosiarka: jaki olej wybrać?
Informacji na temat rodzaju, lepkości oraz ilości potrzebnego oleju należy szukać w specyfikacji technicznej kosiarki. Może ona określać, czy należy użyć oleju mineralnego (raczej do małych kosiarek o niewielkiej mocy), czy syntetycznego.
Zazwyczaj producent zaleca olej syntetyczny o parametrze SAE30. Przy silnikach dwusuwowych powinien być on również wzbogacony o rozpuszczalnik i mieć zabezpieczenia przed dymieniem i zanieczyszczeniami.
Kosiarka: ile powinna mieć koni?
Ilość koni mechanicznych, czyli moc kosiarki należy dobrać do koszonej powierzchni. Do małych ogrodów (około 400 metrów kwadratowych) odpowiedni będzie sprzęt o mocy 3,5-4 KM. Jeśli powierzchnia to około 600-1000 metrów kwadratowych, przyda się 5-6 KM. Do trawników powyżej 1000 metrów kwadratowych odpowiednie będą urządzenia o mocy około 7 KM.
Która kosiarka lepsza: spalinowa czy elektryczna?
Wybór kosiarki zależy od sposobu jej wykorzystania, powierzchni trawnika oraz możliwości, jakie stwarza działka. Na tej, która nie ma doprowadzonego prądu, nie będzie można zastosować sprzętu elektrycznego. Jeśli ważny jest dla Ciebie aspekt ekologiczny i redukcja spalin, lepsza będzie kosiarka elektryczna. Pod uwagę trzeba wziąć też wygodę użytkowania: przy użytkowaniu urządzenia spalinowego nie trzeba uważać na kabel ani ograniczać się jego długością, a przy elektrycznej — stosować paliwa.
Kosiarki elektryczne sprawdzą się do małych i średnich trawników o równych powierzchniach oraz do koszenia trawy, która nie jest zbyt wysoka. Spalinowe będą bardziej wytrzymałe, o mocniejszym silniku, więc lepiej poradzą sobie na nierównościach, wzniesieniach lub przy wyższej trawie (wtedy najlepiej zdecydować się na model z dodatkowym napędem).
Kosiarka: jaki silnik wybrać?
W ofercie dostępne są kosiarki o silnikach:
- dwusuwowych – stosowanych w mniejszych, lżejszych i tańszych urządzeniach. Takie silniki wymagają użycia mieszanki benzyny i oleju (ale nie trzeba go wymieniać). Odznaczają się dużą mocą, ale są mało ekologiczne;
- czterosuwowych – które emitują mniej spalin oraz działają na benzynę Pb 95 (nie trzeba własnoręcznie mieszać paliwa). Co ok. 25 h pracy zaleca się jedynie wymianę oleju. Kosiarki ręczne mają małą lub średnią moc (do 6 KM), a traktorki nawet do 18 KM.
Kosiarka: jaki gwint?
W zależności od modelu, noże w kosiarce osadzone są na kołnierzach śrub mocujących o lewoskrętnych lub prawoskrętnych gwintach. Najczęściej jednak spotkać można kosiarki z gwintem prawoskrętnym (odkręcanie śruby następuje w lewą stronę).
Czy kosiarka odpali bez noża?
Odpalanie kosiarki bez noża nie jest zalecane. Nawet jeśli urządzenie się uruchomi, może dojść do poważnej awarii, której nie będzie można naprawić w ramach gwarancji.
Czy kosiarka ma filtr oleju?
Kosiarki spalinowe i traktorki mają zamontowany filtr oleju, który co jakiś czas trzeba wymieniać. Najlepiej robić to raz na sezon (przed rozpoczęciem koszenia), a jeśli kosiarka pracuje w trudnych warunkach — częściej.
Czy kosiarką spalinową można kosić mokrą trawę?
Koszenie mokrej trawy jest niewskazane, ponieważ może ona przylepiać się do noży i obudowy oraz zapychać urządzenie. Konieczne może być nie tylko dokładne czyszczenie – takie zaniedbanie może doprowadzić do poważniejszych awarii, których nie da się naprawić samodzielnie.
Jakie obroty ma kosiarka rotacyjna?
Kosiarki rotacyjne mają około 2500-3000 obr/min.
Jakie obroty ma kosiarka spalinowa?
Maksymalne obroty kosiarki spalinowej to 2800-3000 obr/min.
Kosiarka: co ile wymiana oleju?
Częstotliwość wymiany oleju określa producent. Zazwyczaj podaje ją w roboczogodzinach. Średni czas to 25 roboczogodzin. Wyjątek stanowi pierwsza wymiana oleju, której należy dokonać po około 5 roboczogodzinach, aby uniknąć zanieczyszczeń poprodukcyjnych.
Zaleca się także, aby każdorazowo wymieniać olej przed rozpoczęciem sezonu koszenia.