Jak skutecznie naostrzyć nóż do kosiarki?

Kiedy kosząc trawnik, znajdujemy strzępy trawy za kosiarką, a po skończonej pracy koszona powierzchnia jest nierówna i poszarpana, oznacza to, że najwyższy czas wymienić lub naostrzyć nóż do kosiarki. Jak to najlepiej zrobić? Podpowiadamy, jak skutecznie naostrzyć noże do kosiarki.

Dlaczego noże do kosiarki się tępią?

Jak naostrzyć nóż do kosiarki? Na początek warto dowiedzieć się, dlaczego jakość ostrza ulega pogorszeniu. Noże do kosiarki tępią się z kilku powodów, związanych z codziennym użytkowaniem sprzętu i warunkom, w jakich pracują. Do najczęstszych przyczyn zaliczyć można:

  • kontakt z kamieniami, gałęziami i korzeniami - podczas koszenia ostrze może uderzać o twarde przedmioty ukryte w trawie. Każdy kontakt może spowodować uszkodzenie lub stępienie;
  • codzienną eksploatację - nawet regularne koszenie trawy sprawia, że po pewnym czasie ostrzenie noży kosiarek jest nieuniknione. Z każdym cyklem pracy, cząsteczki metali ścierają się, co prowadzi do stępienia noża.
  • rdzę i nieprawidłowe przechowywanie - wilgoć i koszenie mokrej trawy jest dużym obciążeniem dla elementów tnących. Dodatkowo rdza osłabia noże i powoduje ich szybsze stępienie;
  • niewłaściwą technikę koszenia - zbyt niska wysokość koszenia sprawia, że noże uderzają o ziemię i ulegają mikrouszkodzeniom.
  • jakość noży - niska jakość stali powoduje szybsze zużywanie się ostrzy. Produkty renomowanych producentów są zazwyczaj wykonane z twardych stopów stali odpornych na przedwczesne zużycie lub uszkodzenie.

Jak naostrzyć nóż kosiarki domowymi sposobami?

Ostrzenie noży kosiarki nie jest trudne. Metod przywrócenia nożom do kosiarki dawnej świetności jest kilka. Zacznijmy od domowych sposobów. Najprostszym jest użycie osełki lub pilnika. Pierwszą czynnością, bez względu na zastosowaną metodę, jest odkręcenie noża z kosiarki. Próby ostrzenia noża kosiarki przymocowanego do urządzenia mogą skończyć się uszkodzeniem obudowy. Pamiętajmy też, że nóż kosiarki ma zawsze tylko jedną krawędź tnącą. Druga jest tępo zakończona, aby łatwiej było chwycić nóż.

Jak ostrzyć nóż pilnikiem? W przeciwieństwie do domowych noży kuchennych, nie musimy stosować dokładnych technik ostrzenia. Najważniejszy jest efekt w postaci ostrej krawędzi. Stal noży kosiarki jest z reguły dość twarda, dlatego trzeba przygotować się na trochę wysiłku.

Mniej siły fizycznej wymaga ostrzenie noża kosiarki szlifierką kątową. Jeżeli mamy w garażu szlifierkę stołową, czynność ta będzie szczególnie łatwa. Wystarczy przyłożyć nóż do kamienia pod odpowiednim kątem, by po chwili kontynuować skuteczne koszenie trawnika. Jednak wadą użycia szlifierki jest fakt, że wykorzystując elektronarzędzia, szybciej zużywamy nóż.

Zatem, jak naostrzyć nóż, nie eksploatując go zanadto? Najlepiej przy pomocy pilnika. Zbiera dużo drobniejszą warstwę metalu, przez co ostrze będzie nam służyć dłużej. Bez względu na stosowaną metodę, pamiętajmy też o równomiernym ostrzeniu noża kosiarki po obu stronach. Jeśli ostrze będzie mocno zużyte po jednej ze stron, efekt koszenia będzie gorszy, a powstałe przy tym wibracje mogą doprowadzić do awarii sprzętu.

Jak często ostrzyć nóż kosiarki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na zużycie ostrza wpływa kilka czynników, jak chociażby grubość koszonej trawy lub to, czy kosimy tuż przy ziemi, czy tylko delikatnie skracamy murawę.

Istnieje za to kilka przesłanek, które podpowiadają nam, że czas najwyższy zadbać o ostrze naszej kosiarki. Pierwszym symptomem, po którym możemy poznać, że nóż się stępił, są strzępy trawy, które zostają na trawniku, zamiast trafić do kosza kosiarki. Oznacza to, że koszenie odbywa się nieefektywnie, a najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest właśnie niewystarczająco ostry nóż. Jakość koszenia rozpoznaje się też po tym, czy trawa jest skoszona równo, nie zostawiając żadnej kępki. Kiedy noże są wyjątkowo tępe, ostrze jedynie przeczesuje trawę, zamiast uciąć końcówki źdźbeł. Można zauważyć także wibracje pojawiające się nawet przy powolnej pracy oraz większy niż zwykle hałas.

Podczas koszenia, pod nóż wpadają od czasu do czasu drobne gałązki oraz małe kamienie. Taka sytuacja może wymagać podostrzenia noża przed każdym użyciem. Tego typu praktyka to jednak skrajne przypadki i to tylko w kosiarkach wyposażonych w niezbyt dobre noże. Zazwyczaj, uwzględniając koszenie raz lub dwa razy w tygodniu, ostrze odkręcać trzeba raz na miesiąc lub nawet rzadziej. Jednak dobrą jakość noża utrzymamy tylko w sytuacji, jeśli zadbamy o naszą kosiarkę.

Jak ostrzyć noże rzadziej?

Warto zadbać profilaktycznie o jakość ostrza. Przede wszystkim należy kosić trawnik w optymalnych warunkach. Trawa nie może być wilgotna, ponieważ nie będzie właściwie układać się w koszu, a nóż może korodować. Zanim uruchomimy kosiarkę, trzeba sprawdzić czy na trawniku nie ma kamyków, dziecięcych zabawek oraz innych elementów, które mogą wyszczerbić ostrze. Prawdziwą zmorą, nie tyle dla noża, co dla silnika urządzenia, są wszelkiego rodzaju sznurki i nitki, jakie od czasu do czasu można znaleźć w trawie. Mogą one wplątać się w mechanizm kosiarki i poważnie go uszkodzić.

Kolejnym ważnym aspektem, o który należy zadbać tym razem po każdym koszeniu, jest wyczyszczenie noża oraz wnętrza obudowy urządzenia. Możemy do tego wykorzystać specjalne szczotki. Niektóre typy kosiarek mają także przyłącze do węża ogrodowego, który ułatwia proces czyszczenia jej po koszeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ powiększająca się warstwa zaschniętej trawy na obudowie wpływa na jakość pracy kosiarki oraz dokładność koszenia.

Podsumowując, jeżeli będziemy obchodzić się z ostrzami z należytą starannością, ostrzenie noża kosiarki będzie potrzebne zdecydowanie rzadziej. Kiedy już jednak się na nie zdecydujemy, pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli wybierzemy ostrzenie noża kosiarki szlifierką, bądźmy ostrożni, żeby zanadto nie zużyć ostrza. Nie zapominajmy też o wyważeniu, które wpływa na pracę całego urządzenia oraz jakość koszenia. Sprawdzenie czy nóż nie jest zużyty zanadto jest łatwe. Wystarczy sprawdzić, czy pozostawiony swobodnie na gwoździu nóż będzie samoistnie się kręcił. Jeśli tak, oznacza to, że któraś ze stron jest cięższa, a przez to powoduje ruch ostrza. Źle wyważony nóż wibruje w trakcie pracy, co znacznie utrudnia koszenie.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym najlepiej ostrzyć nóż kosiarki?

Wszystko zależy od naszych umiejętności. Profesjonaliści używają szlifierek, dla początkujących polecamy raczej osełkę.

Ile kosztuje ostrzenie noża kosiarki?

Często to zależy od stopnia zużycia noża. W przypadku tych wyjątkowo tępych i wyszczerbionych bardziej opłacalny może być zakup nowego noża.

Jak często ostrzyć nóż?

To zależy od intensywności użytkowania. Jeśli odpowiednio dbamy o ostrze, z pewnością nie trzeba szlifować go przed każdym koszeniem.

Jak sprawdzić wyważenie noża?

Najprościej poprzez oparcie środka na uchwycie śrubokręta. Jeśli ostrze zachowa równowagę, wszystko jest w porządku.

Jak dbać o ostrze?

Przede wszystkim poprzez regularne czyszczenie kosiarki. Ręcznie albo przy pomocy myjki ciśnieniowej.

Czy nowy nóż do kosiarki trzeba ostrzyć?

To zależy. Niektóre marki przygotowują sprzęt od razu do pracy, inne w celach bezpieczeństwa montują nóż nieco stępiony.

Co najbardziej może zaszkodzić nożom?

Przede wszystkim wilgotna trawa, a także kamyki i twarde przedmioty.

Kiedy wiemy, że nóż wymaga ostrzenia?

Najczęstsze symptomy to resztki trawy pozostawione po koszeniu, wibracje w czasie pracy, nadmierny hałas oraz postrzępiony trawnik.

Którą stroną założyć nóż do kosiarki?

Tępy lub płaski bok noża powinien być skierowany w stronę koszonej powierzchni. Krawędź tnąca musi być skierowana ku górze, by efektywnie ścinać trawę podczas obrotu noża. Producenci, chcąc ułatwić montaż, wytłaczają na tym elemencie napisy lub strzałki wskazujące, które podpowiadają, w którą stronę musi być skierowane ostrze.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Kosiarki. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

    Kosiarka to podstawowy sprzęt ogrodniczy, dzięki któremu można utrzymać atrakcyjnie wyglądający i estetyczny trawnik. Podpowiadamy, jakie urządzenie będzie najlepsze: spalinowe, akumulatorowe, elektryczne, a może kosiarka traktorek? Rozwiewamy wątpliwości związane z obsługą i konserwacją sprzętu.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać odpowiedni wąż ogrodowy do swojego ogrodu lub na działkę?

    Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez sprzętu do jego pielęgnacji oraz narzędzi codziennego użytku, w tym – węży do podlewania trawnika. Wąż to jeden z najważniejszych pomocników, zwłaszcza w młodych ogrodach lub tych z dużą ilością sezonowych nasadzeń. Jego zakup powinien być poprzedzony analizą uwarunkowań w ogrodzie i indywidualnych potrzeb. Istotną informacją jest w tym przypadku rozmiar działki, w tym długość odcinka od ujęcia wody do najdalszego krańca podlewanej przestrzeni. Warto uwzględnić też konieczność omijania większych roślin lub innych przeszkód znajdujących się na trawniku.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać odpowiednią kosiarkę akumulatorową?

    Kosiarka akumulatorowa to przydatny gadżet dla posiadaczy ogrodu lub działki. Użytkownicy doceniają jej mobilność i brak emisji spalin podczas pracy. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Jakie są zalety kosiarki akumulatorowej i kiedy sprawdzi się najlepiej?
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Trawnik – kiedy siać trawę i jak siać trawę? Jaki jest najlepszy termin na założenie trawnika?

    Trawnik to stylowa i estetyczna ozdoba otoczenia domu – zachwyca wizualnie i stwarza doskonałe warunki do rodzinnej aktywności w ciepłe dni. Dlatego warto go założyć. Najlepsza pora na zakładanie trawnika z siewu to wiosna (przełom kwietnia i maja) oraz jesień (od końca sierpnia, przez wrzesień, do początku października). Trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny. Jednak bez względu na to, czy wybierzemy wiosenny czy jesienny termin siewu lub zdecydujemy się na trawę z rolki, podłoże pod trawnik należy bardzo starannie przygotować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.