Jak wybrać odpowiedni wąż ogrodowy do swojego ogrodu lub na działkę?

Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez sprzętu do jego pielęgnacji oraz narzędzi codziennego użytku, w tym – węży do podlewania trawnika. Wąż to jeden z najważniejszych pomocników, zwłaszcza w młodych ogrodach lub tych z dużą ilością sezonowych nasadzeń. Jego zakup powinien być poprzedzony analizą uwarunkowań w ogrodzie i indywidualnych potrzeb. Istotną informacją jest w tym przypadku rozmiar działki, w tym długość odcinka od ujęcia wody do najdalszego krańca podlewanej przestrzeni. Warto uwzględnić też konieczność omijania większych roślin lub innych przeszkód znajdujących się na trawniku.

Jakie są rodzaje węży ogrodowych?

Każdy szlauch ogrodowy służy do podlewania, ale w miarę zmieniających się potrzeb, zastosowanie tego narzędzia różnicuje się.

  • Węże ogólnego zastosowania – tradycyjnie służą do podlewania. Łącząc taki wąż z różnymi końcówkami, można uzyskać strumień wody o innym natężeniu. Kupuje się węże konkretnej długości bądź na metry, co pozwala na precyzyjne dopasowanie zakupu do własnych potrzeb.
  • Węże elastyczne/rozciągliwe – ciekawy rodzaj węży ogrodowych, które nawet kilkukrotnie zwiększają swoją długość pod wpływem ciśnienia przepływającej w nich wody. Taki wybór sprawdza się w miejscach, gdzie przechowywanie ciężkich i obszernych zwojów tradycyjnego węża jest utrudnione. Wymiary tego typu węży podawane są w przedziale min-max, np. 4-12 (pusty – napełniony wodą).
  • Węże ogrodowe zraszające – płaskie węże ze specjalnymi kanałami umożliwiającymi delikatny wypływ wody na zewnątrz. Otwory zraszacza ogrodowego można skierować w górę lub w stronę ziemi.
  • Węże kropelkowe – pozwalają na równomierne nawodnienie terenu bez niepotrzebnych strat wody. Węże tego typu są sztywniejsze od uniwersalnych, wykonane z nieprzepuszczalnej powłoki i wyposażone w specjalne otwory z membraną regulującą wypływ wody na zewnątrz oraz jednocześnie chroniącą przewody przed zanieczyszczeniem ziemią i liśćmi. Specjalna konstrukcja węża kroplującego (mniejsza liczba otworów na 1 m bieżący węża w pobliżu ujęcia wody) pozwala uzyskać jednolite nawodnienie terenu na całej jego długości. Przy pomocy specjalnych złączek możliwe jest tworzenie linii kroplujących i systemów obejmujących swoim zasięgiem np. skomplikowane kształty rabat.
  • Węże pocące – w przeciwieństwie do kropelkowych, mają półprzepuszczalną powierzchnię, umożliwiającą zwilżenie węża na całej jego długości (tego typu węże nie mają otworów).
  • Węże żebrowane – przeznaczone do zasilania zbiorników i oczek wodnych oraz podłączania fontann (pomp i filtrów).
  • Węże spiralne – wyglądem przypominają sprężynę o niewielkim przekroju. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić sporo miejsca, przechowując taki wąż. Jednak jego wadą jest możliwość zahaczania o różne rośliny i przeszkody w trakcie podlewania, więc sprawdza się jedynie w ogrodach, gdzie można bez przeszkód go rozwinąć lub np. do podlewania trawników.
  • Węże zbrojone – to węże o podwyższonej trwałości mechanicznej. Mają wzmocnioną konstrukcję ścian zewnętrznych, dzięki czemu można je wykorzystać w trudnym, np. kamienistym terenie, bez obaw o rozerwanie powłoki.
  • Węże z przyłączem w bębnie – nawinięte na specjalny bęben z przyłączem wody, która jest podawana bezpośrednio na zwoje. Wygodne i praktyczne rozwiązanie sprawdzające się głównie w przypadku dużych ogrodów, gdzie transport ciężkich i długich węży bywa kłopotliwy.
  • Węże tłoczone do pomp – w zestawie z pompą zatopioną w wodzie umożliwiają podawanie jej w docelowym miejscu. Ze względu na użycie pompy tłoczącej, można również użyć tego modelu do wypompowania wody z zalanych miejsc. Ze względu na specyfikę pracy z pompą, średnica tych węży jest większa niż pozostałych modeli.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węża ogrodowego?

Decyzja o zakupie węża ogrodowego powinna być poprzedzona rozważeniem kilku parametrów i potrzeb. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Długość węża – w dużym ogrodzie wygodę pracy zapewnia długi wąż. Możliwe, że w ogrodzie potrzebnych jest kilka węży (i tak jest zazwyczaj) - wtedy trzeba przeanalizować, w jakim najodleglejszym punkcie ogrodu ma być używany ten konkretny wąż. Niektóre, sprzedawane w zestawach, oferują dość duży wybór długości (5 m, 10 m, 20 m, 50 m itd.). W razie konieczności pozostaje opcja zakupu węża na metry bieżące. W przypadku węży specjalistycznych często jest się uzależnionym od zestawów konkretnej długości, ponieważ sprzedaż na metry (np. węża rozciągliwego) nie jest praktykowana.
  • Średnica węża – związana bezpośrednio z uzyskiwanym ciśnieniem wody. Zwyczajowo, w przypadku większych ogrodów, należy wybrać wąż o większej średnicy (19 mm – 3/4”), natomiast do mniejszych powierzchni wystarczy przekrój 13 mm – 1/2”. Węże tłoczone mają zazwyczaj średnicę 38 mm – 1 i 1/2” lub 52 mm – 2”.
  • Materiał wykonania – powiązany bezpośrednio z konstrukcją węża, decydującą o końcowej wytrzymałości. Do produkcji wykorzystywane jest PVC lub syntetyczny kauczuk. Zależnie od rodzaju, węże mają 1-6 warstw i ewentualnie wzmocnienie w postaci oplotu z włókien poliestrowych, materiałowych lub stalowych. Zapobiegają kurczeniu i skracaniu się węży.
  • Ciśnienie – producent określa przedział ciśnienia roboczego, w jakim może pracować dany wąż. Mieści się ono przeważnie w granicach 4-12 bar, choć dopuszczalne są również wyższe wartości. Podawane jest też ciśnienie graniczne (rozrywające), w jakim nastąpi uszkodzenie mechaniczne węża.

Większy komfort podlewania – bęben, wózek na wąż ogrodowy i inne akcesoria

Wiele akcesoriów do węży ogrodowych znacznie ułatwia i uprzyjemnia pracę ogrodnikom, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Warto więc pomyśleć o kilku dodatkowych rzeczach.

  • Wózek na wąż ogrodowy – zapewnia szybki i wygodny (duże kółka) transport ciężkiego i niewygodnego węża w dowolne miejsce ogrodu. Wąż ogrodowy z wózkiem może być również wyposażony w automatyczny zwijacz, uchwyt na wąż ogrodowy oraz szpule zapobiegające problematycznemu zaginaniu się węży i umożliwiające prawidłowe układanie ich w trakcie zwijania.
  • Bęben i wieszak naścienny – umożliwiają wygodne umieszczenie i przechowywanie węża na ścianie w specjalnym uchwycie. Bęben ułatwia rozwijanie i zwijanie węża ogrodowego, natomiast uchwyt pozwala na prawidłowe przechowywanie węża.
  • Pistolet zraszający – końcówka umożliwiająca uzyskanie strumienia wody o pożądanym rodzaju i ciśnieniu. Dzięki pistoletowi możesz również w dowolnym momencie zatrzymać strumień wody.
  • Złącza/szybkozłącza – pozwalają na podłączenie węża do źródła wody, ale również na łączenie go z innym wężem.
  • Przyłącza/nyple – akcesoria umożliwiające podłączenie dwóch lub kilku węży do jednego ujęcia wody. Dzięki nyplom można łączyć węże i uzyskać większą długość przewodu.
  • Obejmy/opaski zaciskowe – wykonane najczęściej ze stali pozwalają na szybkie łączenie ze sobą niezależnych węży.

Jaki podłączyć wąż do myjki ciśnieniowej?

Odpowiednia końcówka przyłączeniowa znajduje się w zestawie z myjką ciśnieniową. Zazwyczaj przyłączany jest wąż o średnicy 1/2 lub 3/4”. W przypadku myjek ciśnieniowych sprawdzają się elastyczne, wytrzymałe węże. Warto założyć specjalny filtr oczyszczający wodę, aby drobinki piasku lub kurzu nie uszkodziły pompy w myjce.

Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu w kuchni i w ogrodzie?

Temu celowi służą przyłącza kranowe z adapterem i szybkozłączki na końcówce kranu. Do niej bezpośrednio można podłączyć wąż ogrodowy. Jednak wykorzystanie kranu kuchennego powinno być jedynie doraźnym rozwiązaniem, bo przy częstym użytkowaniu w ten sposób, wcześniej czy później bateria kuchenna ulegnie zniszczeniu.

Wydajniejsze podlewanie dzięki odpowiednim końcówkom zraszającym

Strumień wody, którym podlewasz rośliny w ogrodzie oraz jego ciśnienie ma duże znaczenie. Zraszanie dostarcza roślinom odpowiednią dawkę wilgoci, jednak leżące na powierzchni ziemi węże zraszające czasem przeszkadzają, a w istniejących ogrodach rozwiązanie to nie zawsze jest możliwe do zastosowania. Wyjściem są końcówki zraszające montowane na wężu uniwersalnym. Pozwalają uzyskać strumień wody o odpowiednim zasięgu i ciśnieniu.

Średnice węży ogrodowych – ile cali do danego ogrodu?

Ogólna zasada mówi o wzroście średnicy węża wraz z wielkością nawadnianej powierzchni, czyli im większy ogród, tym grubszy wąż. Dodatkowo znaczenie ma ilość i rodzaj podlewanych roślin. Jednoroczne nasadzenia i wszystkie rośliny o płytkim systemie korzeniowym będą wymagały nawadniania przez cały sezon, więc duża ilość roślin, nawet w niewielkim ogrodzie również może wymagać węża o większym przekroju.

Standardowy przekrój uniwersalnych węży ogrodowych obejmuje:

  • 1/2” – 13 mm
  • 3/4” – 19 mm

dla węży tłoczonych:

  • 1 i 1/2” – 38 mm
  • 2” - 52 mm

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Kiedy najlepiej podlewać ogród?

Najlepszą porą na podlewanie ogrodu są wczesne godziny poranne lub wieczór. Najgorszą – czas, kiedy ogród znajduje się w pełnym słońcu.

Jak prawidłowo podlewać ogród?

Każda roślina powinna dostać odpowiednią ilość wody do systemu korzeniowego, zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem. Przeciętnie prawidłowe podlewanie ogrodu zwilża ziemię na ok. 20-25 cm w głąb. Nie wystarczy polać wodą tylko powierzchni ziemi.

Jak często podlewać ogród?

Lepiej podlać ogród obficie raz na kilka dni niż podlewać go codziennie, zwilżając jedynie górną warstwę ziemi.

Węże ogrodowe czy systemy nawadniające – co wybrać?

Jeżeli planujesz założenie dużego ogrodu, pomyśl o systemie nawadniającym, ale już na etapie projektu (później takie instalacje są nieco kłopotliwe we wdrożeniu). Ręczne podlewanie takiego ogrodu pochłania dużą ilość czasu i zwiększa zużycie wody, dlatego system nawadniania jest wskazany. Jeżeli jednak masz stosunkowo niewielki ogród lub nie masz możliwości montażu systemu nawadniania, wąż ogrodowy w zupełności wystarczy. Jest to również rozwiązanie o wiele tańsze niż system nawadniający.

Ile kosztuje wąż ogrodowy?

Cena zakupu jest uzależniona od rodzaju, długości i średnicy danego węża, a także od liczby oraz jakości akcesoriów do niego przeznaczonych.

Jak naprawić (uszczelnić) uszkodzony wąż?

Jeżeli dziura powstała przy końcu, można uszkodzony fragment odciąć, skracając nieco długość węża. Na pozostałej powierzchni najlepiej zastosować specjalny bandaż do węży gumowych, zachowujący przyczepność nawet do mokrej powierzchni.

Zobacz podobne artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Susza w ogrodzie. Jakie rośliny nie wymagają dużo wody?

    Zmieniający się klimat i kapryśna pogoda sprawiają, że rośliny cierpią z powodu suszy nie tylko w okresie letnim, ale nawet w przedwiośniu i wiosną. Brak śniegu i roztopów zimą i w okresie przejściowym spowodował, że wiele roślin zimozielonych odczuło skutki suszy już po rozpoczęciu wegetacji. To jedna z przyczyn, dla której warto wprowadzić do ogrodu gatunki dobrze znoszące niedobór wody. Które należą do tej grupy?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Nawadnianie kropelkowe: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

    Nawadnianie kropelkowe to oszczędność czasu oraz wody. Znacznie ułatwia prace w ogrodzie i dba o to, aby każda roślina została dostatecznie podlana nawet wtedy, kiedy właścicieli nie ma na działce. Jak zamontować system, ile on kosztuje i ile zużywa wody?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak skutecznie walczyć z suszą w ogrodzie?

    Susza to problem, z którym coraz częściej borykają się działkowcy i właściciele ogrodów. Oszczędzanie wody, a także racjonalne nawadnianie ogrodów stało się konieczne z dwóch powodów – ekologicznych i ekonomicznych. Jakie działania i technologie pozwolą zmniejszyć zużycie wody?
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Zasady prawidłowego podlewania roślin w ogrodzie

    Prawidłowe podlewanie roślin to jedna z podstawowych i absolutnie niezbędnych czynności w ogrodzie. Mimo że podlewanie wydaje się banalnie proste, nie zawsze wykonywane jest dobrze – może to szkodzić roślinom. Jak często podlewać rośliny? Kiedy podlewać je najlepiej? Jak podlewać trawnik? Co daje system automatycznego nawadniania? Co to jest hydrożel? Sprawdź nasze porady.