Zasady prawidłowego podlewania roślin w ogrodzie

Prawidłowe podlewanie roślin to jedna z podstawowych i absolutnie niezbędnych czynności w ogrodzie. Mimo że podlewanie wydaje się banalnie proste, nie zawsze wykonywane jest dobrze – może to szkodzić roślinom. Jak często podlewać rośliny? Kiedy podlewać je najlepiej? Jak podlewać trawnik? Co daje system automatycznego nawadniania? Co to jest hydrożel? Sprawdź nasze porady.

Podlewanie a warunki atmosferyczne, glebowe i stanowisko

Rośliny potrzebują najwięcej wody w okresie intensywnego wzrostu, kwitnienia i wydawania plonów – czyli późną wiosną oraz latem. Temperatura powietrza przeważnie jest wtedy wysoka, co wpływa na szybkość parowania wody z gleby. Podłoże wysusza także silny, porywisty wiatr. Częściej trzeba podlewać te rośliny, które rosną w glebie piaszczystej i przepuszczalnej. Podłoże gliniaste, zbite nie wymaga tak częstego podlewania, ponieważ dość dobrze zatrzymuje wodę. Częstszego podlewania wymagają rośliny, które rosną na stanowiskach z wystawą południową, południowo-wschodnią oraz południowo-zachodnią – jest tam najwięcej słońca, które przesusza podłoże. Szybciej wysycha także gleba na stokach, zboczach i pochyłościach.

Kiedy podlewać?

Należy pamiętać, aby roślin w ogrodzie nie podlewać w czasie największych upałów – najlepsza pora to ranek oraz wieczór. Wysoka temperatura i silne słońce powodują, że woda szybciej paruje. Ponadto krople wody na liściach czy kwiatach mogą zadziałać jak soczewki i spowodować poparzenia. Jeśli jest bardzo gorąco i sucho, rośliny należy podlewać dwa razy dziennie. Jeżeli warunki pozwalają na podlewanie raz dziennie, to lepiej zrobić to rano – zdążą obeschnąć do wieczora, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Jak często podlewać?

Rośliny należy podlewać, kiedy ziemia wokół nich lekko przeschnie. Większości gatunków bardziej szkodzi zalanie niż chwilowe przesuszenie. Niektóre rośliny wymagają stale wilgotnego podłoża, np. wrzosowate – azalie, różaneczniki, magnolie, pierisy, hebe, golteria, żurawina. Inne natomiast preferują gleby suche i piaszczyste np. irga pozioma, szałwia omszona, żarnowiec, lawenda, perukowiec podolski, rojniki i rozchodniki. Częstotliwość podlewania należy więc dostosować do wymagań poszczególnych gatunków.

Często i mało czy rzadko i obficie?

Rośliny w ogrodzie należy podlewać rzadziej, ale za to obficie. Najlepiej kiedy większa ilość wody przenika w głąb gleby i dociera do niżej położonych korzeni. Jeśli rośliny podlewane są często ale skąpo, woda rozlewa się po powierzchni gleby i szybciej paruje, a system korzeniowy nie jest w stanie „wyłapać” wody z gleby i nawodnić rośliny. Każde podlewanie powinno trwać tak długo, żeby nawodnić glebę na głębokości około 15-20 cm.

Silny strumień wody niewskazany

Rośliny należy podlewać w taki sposób, aby nie kierować silnego strumienia wody z węża ogrodniczego bezpośrednio na liście i kwiaty, które mogłyby zostać uszkodzone. Ponadto na mokrych liściach i kwiatach łatwiej rozwijają się choroby grzybowe. Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu automatycznego nawadnia z liniami kroplującymi, które kierują wodę wprost do gleby. Najlepiej podlewać glebę wokół roślin, pamiętając, że system korzeniowy rozrasta się dosyć szeroko wokół rośliny – nie należy podlewać tylko wokół pnia czy łodygi.

Jak podlewać trawnik?

Trawnik w okresie intensywnego wzrostu przeważnie trzeba podlewać raz dziennie. Kiedy jest chłodno i pochmurno, powinno wystarczyć podlewanie raz na kilka dni. Trawę należy podlewać tak długo, aż ziemia będzie dostatecznie wilgotna na głębokości około 10-15 cm. Ilość wody zależy także od tego, na jakim podłożu wysiany jest trawnik: glebę piaszczystą i przepuszczalną podlewa się rzadziej, ale za to bardziej obficie, natomiast glebę cięższą, gliniastą lepiej nawadniać częściej i mniej obficie. Warto pamiętać, że świeżo posadzoną trawę należy podlewać delikatnie, aby nie wypłukać nasion z gleby. Idealnym rozwiązaniem do podlewania trawnika jest zamontowanie systemu automatycznego nawadniania – dzięki zraszaczom trawa otrzyma optymalną ilość wody.

Hydrożel

Hydrożel to substancja, która magazynuje wodę w glebie. Po wymieszaniu z ziemią hydrożel zatrzymuje w glebie wodę deszczową lub wodę z podlewania, a następnie powoli uwalnia ją do systemu korzeniowego roślin. Stosowanie hydrożelu polecane jest szczególnie w okresach suszy oraz przy nieregularnym podlewaniu, sprawdza się także podczas wakacyjnego wyjazdu, gdy w ogrodzie nie ma systemu automatycznego nawadniania. Hydrożel ma postać proszku, granulatu lub kryształków. Poprawia strukturę gleby i potrafi wchłonąć nawet 300-400 razy więcej wody, niż wynosi jego objętość.

Ściółkowanie

Ściółkowanie gleby wokół roślin zapobiega parowaniu wody. Ponadto warstwa ściółki dodatkowo chroni system korzeniowy przed przemarzaniem i ogranicza nadmierne rozrastanie się chwastów. Do ściółkowania można użyć drobno mielonej kory dekoracyjnej. Jest ona szczególnie polecana do ściółkowania drzew i krzewów iglastych, ponieważ dodatkowo zakwasza podłoże, a rośliny iglaste wymagają kwaśnych gleb.

System automatycznego nawadniania

Zamontowanie systemu automatycznego nawadniania w ogrodzie umożliwia dostarczanie roślinom optymalnej ilości wody o dowolnej porze (także w nocy) i pozwala zaoszczędzić czas spędzony na ręcznym podlewaniu ogrodu. Na system taki składają się: pompa, rurki z PCV zakopane w ziemi, elektrozawory, zraszacze, linie kroplujące, czujnik deszczu (odcina on dopływ wody do zraszaczy, jeżeli wystąpiły obfite opady deszczu). Zraszacze efektywnie nawadniają trawnik, a prawidłowo rozprowadzone linie kroplujące dostarczają wodę wszystkim roślinom w ogrodzie. Dzięki sterownikowi można ustawić dokładny czas podlewania poszczególnych sekcji (np. o 4 rano każdego dnia, przez 20 minut). Zamontowanie systemu automatycznego nawadniania najlepiej zlecić firmie ogrodniczej, która obliczy wydatek wody, dobierze rodzaj pompy, rozprowadzi rurki w ziemi oraz ułoży linie kroplujące, a także odpowiednio ustawi zraszacze.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie ciśnienie do nawadniania korpelkowego?

Bezpieczne ciśnienie dla takiej instalacji wynosi 4 bary. Jest to system niskociśnieniowy. Gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, należy zamontować reduktor ciśnienia.

Jak przechowywać wąż ogrodowy?

Wąż ogrodowy najlepiej przechowywać zwinięty na bębnie. Możesz użyć bębnów ze specjalnych uchwytem lub kółkami. Dobrym rozwiązaniem jest też zwyczajny hak, na który można odwiesić zwinięty wąż.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Oszczędne podlewanie - jak kontrolować ilość wody do podlewania?

    Podlewanie ogrodu jest niezbędne, by ten rósł bujny, kwitł i owocował. Jak zrobić to efektywnie, tak by nie tracić przy tym zbędnych pokładów cennej wody? Sprawdź i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Susza w ogrodzie. Jakie rośliny nie wymagają dużo wody?

    Zmieniający się klimat i kapryśna pogoda sprawiają, że rośliny cierpią z powodu suszy nie tylko w okresie letnim, ale nawet w przedwiośniu i wiosną. Brak śniegu i roztopów zimą i w okresie przejściowym spowodował, że wiele roślin zimozielonych odczuło skutki suszy już po rozpoczęciu wegetacji. To jedna z przyczyn, dla której warto wprowadzić do ogrodu gatunki dobrze znoszące niedobór wody. Które należą do tej grupy?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak wybrać odpowiedni wąż ogrodowy do swojego ogrodu lub na działkę?

    Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez sprzętu do jego pielęgnacji oraz narzędzi codziennego użytku, w tym – węży do podlewania trawnika. Wąż to jeden z najważniejszych pomocników, zwłaszcza w młodych ogrodach lub tych z dużą ilością sezonowych nasadzeń. Jego zakup powinien być poprzedzony analizą uwarunkowań w ogrodzie i indywidualnych potrzeb. Istotną informacją jest w tym przypadku rozmiar działki, w tym długość odcinka od ujęcia wody do najdalszego krańca podlewanej przestrzeni. Warto uwzględnić też konieczność omijania większych roślin lub innych przeszkód znajdujących się na trawniku.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Prace w ogrodzie latem

    Lato w ogrodzie to czas, kiedy kwitną róże oraz dojrzewają owoce i warzywa. To także czas intensywnej pracy: trzeba regularnie odchwaszczać klomby i rabaty, obficie podlewać rośliny w czasie upalnych dni, nawozić i przycinać drzewa i krzewy. Nie zapominajmy także o pielęgnacji oczka wodnego, trawnika i roślin balkonowych. Jak zaplanować prace ogrodowe na lato? Podpowiadamy!
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Kalendarz ogrodnika – czerwiec

    Ogród w czerwcu potrzebuje naszej troskliwej opieki. Rośliny przede wszystkim wymagają regularnego podlewania, odchwaszczania, nawożenia. Nie można zapomnieć o systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, częstym koszeniu trawnika, uzupełnianiu wody w stawie i pielęgnacji roślin balkonowych i doniczkowych. W czerwcu dojrzewają wczesne odmiany owoców i warzyw. Jak zadbać o ogród w czerwcu? Podpowiadamy!
  6. Artykuł Czytaj więcej

    Zbieranie deszczówki - czy to się opłaca?

    Wodę deszczową, szczególnie tę, która spływa z dachu domu, możemy w łatwy sposób gromadzić i wykorzystywać w ogrodzie do podlewania roślin lub podczas prac porządkowych. Takie rozwiązanie jest ekologiczne, niedrogie w realizacji, a w dłuższej perspektywie przyniesie spore korzyści dla portfela i środowiska naturalnego. Jak zbierać wodę deszczową? Przeczytaj nasze wskazówki.