Wybieramy nowoczesne drzwi wewnętrzne
Już na etapie projektu domu lub mieszkania należy zaplanować liczbę, wielkość oraz sposób otwierania drzwi. Najpopularniejsze są tradycyjne drzwi rozwierane (uchylne) – jednoskrzydłowe. Popularnością cieszą się również drzwi przesuwne oraz ukryte. Nie wiesz, jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Dzisiaj podpowiemy Ci, czym się kierować, wybierając drzwi do domu oraz jak wykonać pomiar otworu pod drzwi.
Drzwi wewnętrzne – co warto wiedzieć przed zakupem?
Przed wyprawą do sklepu należy wykonać precyzyjny pomiar drzwi. Istotne jest dokładne określenie, jaka powinna być wysokość i szerokość skrzydła. Należy także sprawdzić szerokość i wysokość otworu drzwiowego i grubość murów. Pomiary te są niezbędne do odpowiedniego doboru ościeżnicy drzwi (futryny). Jest to rama, montowana w otworze drzwiowym, na której wiesza się skrzydło drzwi. W sprzedaży znaleźć można dwa rodzaje ościeżnic — standardowe (zwykle o szerokości 6 lub 10 cm) oraz regulowane, które pozwalają na ich dopasowanie do grubości muru.
Ewentualne błędy pomiarowe będzie można skorygować, ale dotyczy to tylko szerokości otworu, który w miarę potrzeby można zwęzić lub poszerzyć. Niestety w większości przypadków błędy pomiarowe dotyczące wysokości otworu drzwiowego są trudne do zniwelowania, z uwagi na często zbrojone nadproża, które trudno skuć. Dokonując pomiaru otworu drzwiowego, należy uwzględnić materiał posadzkowy oraz sposób wykończenia powierzchni otworu.
Jak zmierzyć otwór na drzwi wewnętrzne? Aby uniknąć pomyłek w pomiarach, tę czynność najlepiej powierzyć wykonawcy, który będzie zajmował się montażem drzwi. Odpowiedni pomiar drzwi i otworu drzwiowego jest bardzo istotny z jeszcze jednego względu – zamontowanej futryny oraz drzwi nie będzie można zwrócić ani wymienić.
Montaż drzwi
Drzwi wewnętrzne – wymiary i rodzaj
Wymiary drzwi wewnętrznych mogą być różnorodne. Standardowo szerokość drzwi jednoskrzydłowych wynosi 70-90 cm. A co z innymi wymiarami? Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, wysokość oscyluje w granicach 203-205 cm. Do pokoi zazwyczaj wybiera się drzwi o szerokości 80 cm, które zapewnią wygodną komunikację.
- Drzwi wewnętrzne
- Drzwi wewnętrzne drewniane
- Drzwi przesuwne wewnętrzne
- Drzwi wewnętrzne ukryte i składane
Węższe drzwi można zastosować w pomieszczeniach gospodarczych, garderobach czy spiżarniach. A co w przypadku drzwi do łazienki? Optymalna szerokość drzwi do łazienki to około 80 cm. Istotna jest jednak nie tylko szerokość drzwi. Skrzydło powinno mieć podcięcie lub otwory wentylacyjne, które odprowadzają nadmiar wilgoci z pomieszczenia.
Drzwi lewe i prawe
Kolejnym istotnym czynnikiem, decydującym o wyborze konkretnych drzwi wewnętrznych jest kierunek ich otwierania. Do wyboru są drzwi wewnętrzne lewe oraz prawe. Jest to bardzo ważny parametr, który będzie decydował o bezproblemowej komunikacji między poszczególnymi pomieszczeniami, wpłynie także na możliwości aranżacyjne wnętrza.
Jak rozróżnić drzwi lewe od prawych? W tym celu należy stanąć przed drzwiami tak, aby ich skrzydło otwierało się w kierunku stojącej przed nimi osoby. Jeśli skrzydło otwiera się na prawą stronę – są to drzwi prawe, jeśli skrzydło uchyla się na lewo są to drzwi lewe.
Nowoczesne drzwi wewnętrzne: dopasowane do pomieszczenia
Wybierając drzwi wewnętrzne dobrze jest mieć już wizję kolorystyczną danego pokoju, aby móc jak najlepiej dopasować ich wygląd do aranżacji. Kupując kilka drzwi wewnętrznych do pomieszczeń na danej kondygnacji warto zwrócić uwagę, aby pasowały do siebie nie tylko wymiarami czy sposobem wykończenia, ale również kolorystycznie.
Drzwi wewnętrzne zazwyczaj dobiera się w taki sposób, aby ich kolor był zbliżony do koloru posadzki lub ram okiennych. W przypadku drzwi o wykończeniu drewnianym (pełne drewno, fornir bądź okleina drewnopodobna) warto dopasować je kolorystycznie do parkietu czy listew przypodłogowych.
Ciekawym rozwiązaniem są również drzwi ukryte, których powierzchnię można pomalować na dowolny kolor. Dzięki temu drzwi są niemal niewidoczne i tworzą spójną płaszczyznę ze ścianą.
Białe drzwi
Białe drzwi to uniwersalny wybór, który sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Jasne drzwi to dobre rozwiązanie, jeśli we wnętrzu znajdują się białe ramy okienne lub listwy przypodłogowe.
Drzwi z przeszkleniami
Drzwi szklane lub z przeszkleniami zapewniają delikatny dopływ światła do pomieszczenia oraz pozwalają sprawdzić czy we wnętrzu pali się światło. Większość skrzydeł ma matowe wykończenie szyby, które gwarantuje prywatność za zamkniętymi drzwiami.
Drzwi kolorowe
Coraz częściej we wnętrzach montuje się drzwi o kontrastującym kolorze, np. czerwonym, który nawiązuje jedynie do koloru dodatków w pomieszczeniu. Dzięki temu drzwi nadają wnętrzu charakteru.
Drzwi przesuwane
Nowoczesną alternatywą dla drzwi uchylnych są drzwi przesuwane. To dobre rozwiązanie do małych pomieszczeń. Wybierać można wśród drzwi pełnych, przeszklonych (o różnym stopniu przeszklenia) lub zupełnie szklanych.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy drzwi do łazienki muszą mieć otwory wentylacyjne?
Tak. Otwory lub podcięcia pomogą regulować wilgotność w pomieszczeniu oraz umożliwią odpowiednią cyrkulację powietrza.