Zaprawa murarska. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Czym jest zaprawa murarska i w jaki sposób działa? Do czego jest wykorzystywana i jak długo schnie? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne często zadawane pytania dotyczące zaprawy murarskiej.

Co to jest zaprawa murarska?

Zaprawa murarska to rodzaj chemii budowlanej, wykorzystywanej do budowy obiektów (domów, bloków, budynków przemysłowych), a dokładnie do stałego łączenia ze sobą elementów – np. cegieł oraz wykonywania posadzek czy osadzania część konstrukcyjnych na gruntach, także do wewnętrznej i zewnętrznej ochrony murów. Zaprawa murarska to gęsta mieszanka wody, spoiwa oraz kruszywa lub innego wypełniacza (np. piasku), która ma zdolność przechodzenia ze stanu ciekłego w stan stały w procesie schnięcia. Jej bazą może być cement i wapno, sam cement lub samo wapno.

Z czego składa się zaprawa murarska?

Zaprawa murarska składa się ze spoiwa – cementu, wapnia lub wapnia i cementu, wody oraz wypełniacza, którym może być kruszywo ciężkie, takie jak piasek, kamień, tłuczeń – lub lżejsze, np. pumeks, węgiel, żwirek.

Ile schnie zaprawa murarska?

Czas wysychania zaprawy murarskiej zależy głównie od jej jakości oraz grubości ściany lub muru. Na opakowaniu każdego rodzaju zaprawy powinny być podane dokładne informacje o tym, ile należy odczekać do minimalnego i całkowitego stwardnienia.

Zwykle maksymalny czas schnięcia (do pełnego wyschnięcia) wynosi ok. 24 h, choć w przypadku niektórych producentów oczekiwanie może trwać nawet kilka dni.

Minimalny czas to okres, po którym można już bezpiecznie wykonywać dalsze prace budowlane (mimo iż zaprawa nie wyschła w 100%) w obrębie danej ściany lub muru. Wynosi on przeciętnie od 2 do 5 h.

Dlaczego zaprawa murarska twardnieje?

Zaprawa murarska ze stanu ciekłego przechodzi w stan stały dzięki dwutlenkowi węgla zawartemu w powietrzu. Zawarte w niej wapno gaszone łączy się z CO2. W tym samym czasie z zaprawy wyparowuje woda. W wyniku tego procesu masa twardnieje.

Jak długo wiąże zaprawa murarska?

Czas wiązania zaprawy murarskiej, czyli minimalny czas wysychania, po którym można wykonywać dalsze prace budowlane w obrębie muru lub ściany, to ok. 2-5 h – w zależności od marki zaprawy. Zawsze należy sprawdzić na opakowaniu, jaki jest minimalny czas wysychania zaprawy.

Ile zaprawy murarskiej na m2?

Wydajność zapraw może być różna w zależności od producenta (informacji należy szukać na etykiecie produktu). W przypadku cienkowarstwowych zużycie to zaledwie 1,8-2 kg na m2 przy grubości spoin od 8 do 20 mm. Klasyczne zaprawy są znacznie tańsze, jednak mniej wydajne. Potrzeba ok. 30-40 kg na m2 muru o grubości ½ cegły przy grubości spoin w przedziale 6-40 mm.

Zaprawa murarska – jakie proporcje?

Zaprawę murarską dobrze jest kupić już jako gotową mieszankę. Samodzielne przygotowanie może bowiem sprawić dość duże problemy osobie początkującej. Receptura zaprawy cementowo-wapiennej wykorzystuje proporcje 1:2:9, co oznacza, że potrzeba 1 część cementu, 2 części wapna i 9 części piasku (lub innego wypełniacza). Ilość wody, jaką dodaje się do mieszanki, powinna być taka, by nadać jej plastyczną konsystencję. Trzeba to robić stopniowo. Przykładowo, dla zaprawy o klasie m10 (1 kubik) potrzeba: około 290l wody, 0,94 m3 piasku, 57 kg wapna hydratyzowanego oraz 247 kg cementu.

Jak zrobić zaprawę murarską w betoniarce?

Włączone urządzenie należy wypełnić wodą mniej więcej do dwóch trzecich pojemności. Następnie należy wsypać do bębna cały cement i odczekać aż substancja połączy się z cieczą. Gdy to nastąpi, można dosypać wapno i niewielką ilość piasku (na początek 2 łopaty wystarczą). Następnie naprzemiennie należy dolewać wodę i dosypywać pozostały piasek. Jeśli konsystencja staje się zbyt sucha, to znak, że potrzeba więcej cieczy. Betoniarka powinna chodzić do czasu, aż wszystkie kruszywa dobrze się ze sobą połączą. Gdy to nastąpi, należy wyłączyć ją na kilka minut, a następnie ponownie włączyć, aby zaprawa odpowiednio się wymieszała.

Ile kosztuje zaprawa murarska?

Najtańszą zaprawę murarską można kupić już od ok. 7 zł za 25 kg. Najwyższe ceny za worek tej samej wielkości wahają się w granicach 30-40 zł.

Czy zaprawa murarska nadaje się do tynkowania?

Zaprawa cementowo-wapienna jest wykorzystywana zarówno jako spoina w pracach murarskich, jak i warstwa ochronna murów i ścian przy pracach tynkarskich. Cement zapewnia ścianie wytrzymałość, a wapno odpowiada za elastyczność masy, dzięki czemu łatwiej się ją rozprowadza i jest bardziej przyczepna. Taką zaprawę można wykorzystywać zarówno w środku budynku, jak i na zewnątrz.

Zaprawa wyłącznie cementowa wykorzystywana jest raczej głównie do wylewek podłogowych i powierzchni o zwiększonej wytrzymałości. Co nie znaczy, że nie można nią tynkować – jest to jednak znacznie trudniejsze i wolniejsze, niż przy wykorzystaniu elastyczniejszej zaprawy cementowo-wapiennej.

Zaprawa murarska czy klej – co lepsze?

To zależy przede wszystkim od rodzaju planowanych prac. Kleje wykorzystuje się głównie w przypadku betonu komórkowego charakteryzującego się niską gęstością oraz do cienkich spoin. W takich sytuacjach kleje wypadną lepiej, gdyż w murach występują duże siły rozciągania. W innych warunkach dobrze sprawdzi się klasyczna zaprawa – gwarantuje trwałość i mniej kosztuje.

Warto wspomnieć, że klejenie betonu to stosunkowo nowa technologia w porównaniu do wykorzystywania zaprawy. Trudno ocenić, jak dużą wytrzymałość klej daje budynkom. O konstrukcjach murowanych z pomocą zapraw wiadomo natomiast bardzo dużo – wytrzymują nawet kilkaset lat.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Cement – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania [część 1]

    Trudno wyobrazić sobie budowę bez użycia cementu. Podpowiadamy, jakie są jego rodzaje i ich przeznaczenie, z czego składa się cement, jakie ma klasy wytrzymałości Odpowiadamy też na inne, najważniejsze pytania dotyczące tego produktu.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak zrobić wylewkę?

    Szlichta, jastrych lub po prostu wylewka pełni niezwykle ważną funkcję, ponieważ stanowi ostatnią warstwę podłogi przed ułożeniem posadzki. To od jej jakości zależy, czy posadzka zachowa swoją trwałość, wytrzymałość i atrakcyjny wygląd. Jak zrobić wylewkę, by spełniła swoje zadanie? Które z rozwiązań jest najlepsze? Wylewka z betonu? Wylewka z cementu? A może wylewka anhydrytowa? Sprawdźmy to!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Cement – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania [część 2]

    Dowiedz się wszystkiego o materiale, który jest niezbędny podczas remontu czy poważniejszych prac budowlanych. Sprawdź, jaki cement będzie najlepszy na fundament, posadzki, do murowania czy ogrodzenia i poznaj odpowiedzi na inne pytania, jakie mogą pojawić się już na etapie budowy.