Cement – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania [część 1]
Trudno wyobrazić sobie budowę bez użycia cementu. Podpowiadamy, jakie są jego rodzaje i ich przeznaczenie, z czego składa się cement, jakie ma klasy wytrzymałości Odpowiadamy też na inne, najważniejsze pytania dotyczące tego produktu.
Jakie są rodzaje cementu?
W Polsce stosuje się pięć podstawowych rodzajów cementu, których właściwości określają normy budowlane:
CEM I – cement portlandzki – mieszanka klinkieru cementowego z gipsem (zawartość do 5%). Nadaje się do wykonywania zapraw tynkarskich, słupów i nadproży;
CEM II – cement portlandzki wieloskładnikowy – do mieszanki klinkieru i gipsu zostały dodane żużle (wykorzystuje się go wtedy do wylewania fundamentów, mieszania zapraw czy stabilizacji gruntu) i popioły (nadaje się na posadzki i jastrychy);
CEM III – cement hutniczy – zawiera klinkier portlandzki, gips lub anhydryt oraz granulowany żużel wielkopiecowy. Daje mu to większą wytrzymałość na siarczany. Ma wolniejszy przyrost wytrzymałości w czasie od cementu portlandzkiego. Wykorzystywany do zapraw i tynków;
CEM IV – cement pucolanowy – wytwarza się go z klinkieru portlandzkiego, pucolany (materiał ceramiczny) i siarczanu wapnia. Ma podobne właściwości do cementu hutniczego i takie samo przeznaczenie;
CEM V – cement wieloskładnikowy – ma nawet 50% dodatków, czyli więcej niż pozostałe rodzaje cementu. Pod względem cech jest podobny do cementu hutniczego. Tworzy elementy betonowe i mieszanki przydatne na budowie.
Skład – z czego jest zrobiony cement?
Cement to mieszanina sproszkowanych składników mineralnych, których skład oraz proporcje mogą się od siebie znacząco różnić, co zależy od klasy cementu. W większości mieszanek głównym składnikiem jest klinkier portlandzki (oznaczenie techniczne K). Inne częste składniki betonu to:
granulowany żużel wielkopiecowy (S),
popiół lotny krzemionkowy (V),
popiół lotny wapienny (W),
kamień wapienny (L lub LL),
łupek palony (T),
pył krzemionkowy (D),
pucolana naturalna (P),
pucolana naturalna wypalania (Q),
inne składniki (M).
Klasy wytrzymałości cementu – który cement lepszy: 32,5 czy 42,5?
Wyróżniamy trzy klasy wytrzymałości cementu:
32,5 MPa,
42,5 MPa,
52,5 MPa.
W budownictwie jednorodzinnym, na potrzeby ławy fundamentowej, zwykle stosuje się cement klasy 32,5 lub 42,5. Drugi z wymienionych tu cementów jest droższy, ale będzie bardziej wytrzymały i lepiej zniesie upływ czasu.
Jakie właściwości cementu mają wpływ na jego późniejsze zastosowanie?
Zastosowanie cementu zależy od jego właściwości fizycznych i składu chemicznego, które określa skład produktu:
CEM I – wykorzystuje się do wylewania stropów, słupów konstrukcyjnych, nadproży drzwi i okien. Cement portlandzki biały można wykorzystać też do tworzenia elementów dekoracyjnych. Może być stosowany w niskich temperaturach.
CEM II – stosuje się do zaprawy murarskiej i tynkarskiej. Może być wykorzystywany w niskich temperaturach do 10°C.
CEM III – ma zastosowanie w konstrukcji fundamentów oraz budynków z żelbetonowymi ścianami. Można go wylewać w temperaturze nie niższej niż 5°C.
CEM IV – ma podobne właściwości i zastosowanie co cement hutniczy (CEM III). Jest odporny na środowiska kwaśne. Stosuje się go w częściach podziemnych i naziemnych budynków oraz do tworzenia zapraw.
CEM V – wykorzystywany jest do zapraw cementowych i zaczynów oraz konstrukcji odpornych na ogień.
Jak można wykorzystać cement?
Cement ma szerokie zastosowanie w budownictwie i inżynierii: tworzy się z niego budynki, drogi oraz mosty. Korzysta się z niego m.in. w trakcie tworzenia wylewki fundamentowej, słupów i nadproży, żelbetowych ścian, zaprawy murarskiej oraz tynku.
Czy cement przepuszcza wodę?
Jak większość właściwości cementu, tak i wodoszczelność zależy od składu oraz klasy konkretnego produktu. Nieprzepuszczalność wody przez cement określają klasy W: W2, W4, W6, W8, W10 i W12 MPa. Za cement wodoszczelny uznaje się klasę W8 MPa lub wyższą.
Co więcej, jeżeli beton zrobiony z cementu odpornego na wodę ma też zachować swoje właściwości izolacyjne, musi być przygotowany w odpowiedni sposób (m.in. być wibrowany).
Cement jedynka czy dwójka – który wybrać?
Cement portlandzki klasy I jest uważany za szlachetniejszy niż cement klasy II, który w swoim składzie zawiera dodatkowo popioły. Wpływają one negatywnie na estetykę cementu (klasa II jest ciemniejsza), wygodę użycia oraz wytrzymałość na ściskanie. Z tego powodu cementu klasy I używa się do wylewania stropów, słupów i nadproży oraz do tworzenia zapraw tynkarskich. Cement klasy II stosuje się zaś raczej do produkcji zaprawy murarskiej.
Czy cement i beton to jest to samo?
Cement i beton to nie do końca to samo, ale są to pojęcia pokrewne. Cement jest sypkim półproduktem do wykonywania półpłynnego betonu. Mówiąc inaczej: beton to cement z wodą i kruszywem lub piaskiem oraz ewentualnymi dodatkami.
Ile powstanie betonu z worka cementu?
Z typowego worka zawierającego 25 kg cementu zwykle uzyskuje się ok. 13 litrów mieszanki. Inaczej licząc, można mówić o wydajności 25 kg/m2, czyli pokryciu 1 m2 warstwą betonu o grubości 1 cm.
Jaką ilość cementu przygotować na jedną betoniarkę?
To, ile cementu potrzeba na betoniarkę, zależy od wielkości urządzenia. W przypadku betoniarki o objętości 90 litrów należy wsypać 25 kg cementu, 45 kg piasku, 85 kg kruszywa i 12 l wody.
Ile potrzeba cementu na m3 betonu?
Ilość cementu użytego na 1 m3 betonu zależy od jego klasy i konsystencji. Waha się w przedziale 200-400 kg.
Jak rozrobić cement?
Aby rozrobić cement bez użycia betoniarki, należy rozmieszać go w wiadrze z piaskiem (przy pomocy łopaty). Następnie dodaje się żwir, który miesza się z poprzednimi składnikami. Ostatnim elementem jest woda – po jej dodaniu całość należy mieszać aż do momentu uzyskania jednorodnej masy.
Ile potrzeba łopat piasku na worek cementu?
Jeśli chce się stworzyć beton na fundamenty, do jednego worka cementu o masie 25 kg należy dodać około 6 łopat piasku i 10 łopat żwiru.
Ile kosztuje worek cementu?
Cena zależy od klasy, rodzaju i producenta betonu. Zwykle ceny wahają się między 8 a 15 zł za 25-kilogramowy worek.
Gdzie wyrzucać worki po cemencie?
Worki po cemencie należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, a nie papier. Co ważne, ilość wyrzuconych worków musi wskazywać na samodzielny remont – większe ilości należy oddać do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub MPSZOK (Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).