Ziemiórki w kwiatach doniczkowych. Jak się ich pozbyć?
Jeśli dookoła rośliny doniczkowej zaczęły latać malutkie muszki, może to oznaczać, że w ziemi zalęgły się żerujące na jej korzeniach larwy ziemiórki. Jak rozpoznać pojawienie się szkodnika i jak z nim walczyć domowymi oraz chemicznymi środkami?
Jak rozpoznać ziemiórki?
Ziemiórki to muchówki, które mogą pojawić się na roślinach doniczkowych. Z wyglądu przypominają po prostu muszki – latają wokół kwiatów lub siadają na ich liściach i płatkach. Najczęściej wystarczy poruszać rośliną, aby maleńkie owady wzbił się w powietrze. Najgroźniejsze dla piękna hodowanych roślin jest jednak to, co niewidoczne, czyli ich larwy, które żerują w ziemi.
- Wielkość dorosłego osobnika: ok. 2-6 mm.
- Wielkość larwy: ok. 7 mm.
- Ubarwienie i cechy dorosłego osobnika: czarne z żółtym odwłokiem, z czułkami.
- Ubarwienie i cechy larwy: przezroczysta, cienka.
- Objawy żerowania: obsychanie, żółknięcie liści.
Ziemiórka szkodliwość i objawy występowania
Zagrożeniem dla roślin doniczkowych nie są wcale latające muszki, czyli dorosłe osobniki, ale żyjące w ziemi larwy ziemiórek, wykluwające się ze złożonych jaj. Dobrze czują się w cieple i wilgoci. Z tego powodu należy pamiętać, aby nie przelewać roślin i nie dopuszczać do sytuacji, w której w doniczce stoi woda. W takich warunkach rozmnażają się bardzo szybko, żywią się tym, co dostarcza im gleba. Kiedy dojdzie do jej nawet krótkotrwałego przesuszenia lub larw jest za dużo, zaczynają żerować na pełnych wody młodych korzeniach i pędach. Naruszone w ten sposób pędy są bardzo wrażliwe. Dlatego szybko atakują je różnego rodzaju choroby. Po pozbyciu się ziemiórek problem nie znika, ponieważ roślina pozostaje narażona na bakterie, wirusy i grzyby. Warto więc zastosować wtedy odpowiedniego rodzaju wzmacniające nawozy z dodatkiem fosforu.
Ziemiórki – jak się ich pozbyć?
Aby jednak w warstwie korzeniowej nie doszło do znacznych uszkodzeń, a po dłuższym czasie nawet obumarcia rośliny, ziemiórki należy usunąć. Jest to o tyle trudne, że po pozbyciu się muszek, w ziemi nadal pozostaną ich jaja oraz najbardziej szkodliwe larwy. Cykl życia dorosłych osobników i tak jest krótki – trwa zaledwie 7 dni. Natomiast w tym czasie jedna muszka może złożyć nawet do 100 jaj. Na szczęście istnieje sporo skutecznych sposobów zwalczania ziemiórek – można zdecydować się zarówno na metody domowe i ekologiczne, jak i chemiczne.
Zwalczanie ziemiórek domowymi sposobami
Istnieje sporo sposobów na pozbycie się ziemiórek w sposób domowy i ekologiczny. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
ocet winny lub jabłkowy z wodą i płynem do naczyń, kurkumą lub curry (można zastąpić żółtym naczyniem lub barwnikiem) – taka mieszanka to pułapka, która przyciąga latające muszki. Warto zastosować ją w połączeniu z metodami, które pomogą pozbyć się larw. W przeciwnym razie problem może powrócić;
woda utleniona z wodą, w proporcji 1:4 – idealna mieszanka do podlewania, aby usunąć larwy.
roztwór z czosnku (główkę czosnku wystarczy zalać 1 szklanką wrzątku i poczekać do przestygnięcia, a następnie rozcieńczyć w 2 l wody) – również doskonale sprawdzi się do usunięcia larw z doniczki.
Metody te warto połączyć z dokładnym umyciem, a najlepiej wymianą doniczek na nowe oraz pozbyciem się starej ziemi. Najlepiej zastąpić ją mieszaniną torfu z piaskiem, aby zapobiec zbytniemu zatrzymywaniu wilgoci i ponownemu pojawieniu się szkodnika. Przy przesadzaniu trzeba bardzo dokładnie usunąć glebę oraz otrzepać korzenie.
Dodatkowo, aby pozbyć się muszek w kwiatach, można zastosować ekologiczne sposoby np. w postaci żółtego lepu na owady latające — umiejscawia się go np. na brzegu donic, jego kolor przyciąga dorosłe osobniki. Jest to metoda, która może być stosowana dodatkowo. Lepy nie pomogą pozbyć się larw z ziemi, a to ich obecność w doniczce jest szczególnie niebezpieczna.
Ziemiórki – jak się ich pozbyć metodami chemicznymi?
Innym sposobem jest zastosowanie środków chemicznych. Służą do tego preparaty z acetamiprydem — środki owadobójcze i zwalczające szkodniki na liściach. Są to zazwyczaj preparaty do rozcieńczenia z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta na opakowaniu. Opryskuje się nimi liście z zachowaniem ostrożności: płyn nie powinien kapać, a zanim przeprowadzane będą dalsze prace pielęgnacyjne, musi przeschnąć. Dostępne są również środki doglebowe, którymi należy podlewać roślinę.
Zobacz powiązane produkty
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Na jakich roślinach najczęściej występuje ziemiórka?
Ziemiórka może zaatakować rośliny doniczkowe oraz ogrodowe. Najgroźniejsza jest dla okazów młodych, w których korzenie są jeszcze świeże i niezdrewniałe.
Jakie są naturalne metody zwalczania ziemiórki?
Do naturalnych metod należy wystawianie pułapek w postaci żółtego lepu lub mieszaniny wody z octem, płynem do naczyń i żółtym barwnikiem. Larwy zwalcza się roztworem z czosnku lub wody utlenionej.
Jak chronić rośliny przed ziemiórkami?
Raz na jakiś czas można zastosować doglebowy środek chemiczny do zwalczania szkodników liści lub podlać roślinę jednym z wyżej wymienionych roztworów. Dobrze też wymieszać ziemię z piaskiem, aby stała się bardziej przepuszczalna i lepiej odprowadzała wilgoć.
Skąd się biorą ziemiórki?
Najczęściej pojawiają się w domu wraz z nową rośliną. Dlatego warto bezpośrednio po zakupie przesadzić roślinę do nowej ziemi i doniczki. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko rozwinięcia się szkodników oraz ich przedostania się na inne rośliny.