Jak i kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe zdobią wnętrza domów. Jeśli rosną w warunkach dla nich odpowiednich, wyglądają przepięknie. Każdy, komu zależy na zdrowych roślinach, powinien wiedzieć, jak o nie dbać i kiedy należy je przesadzić. Dlatego zebraliśmy i opisaliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak i kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Czy przesadzać rośliny po zakupie? Sprawdź!

Jaki kwiat do domu? Przegląd najpopularniejszych gatunków

Kwiaty doniczkowe od lat zdobią domy i mieszkania, przenosząc swoje piękno i pozytywną aurę. Wprowadzenie do wnętrz zieleni poprawia nastrój, oczyszcza powietrze i nadaje pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Wybór roślin jest ogromny, ale istnieje kilka gatunków, które cieszą się ogromną popularnością. Zaliczyć do nich można klasyczne odmiany oraz te bardziej egzotyczne jak np.:

  • Skrzydłokwiat - to roślina o ciemnozielonych liściach i białych kwiatach, które przypominają skrzydła. Ma doskonałe właściwości oczyszczające powietrze, dlatego chętnie wybierana jest do sypialni i salonu.
  • Zamiokulkas zamiolistny - pięknie prezentuje się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Jest wytrzymała dobrze sobie radzi z brakiem regularnego podlewania.
  • Fikus sprężysty - to klasyczny kwiat doniczkowy, który zachwyca swoimi błyszczącymi liścmi w wielu odcieniach zieleni.
  • Storczyk - to efektowny kwiat doniczkowy występujący w różnych kolorach. Lubi jasne miejsca i wymaga regularnego nawadniania.
  • Aloes - to roślina o wielu zastosowaniach. Zachwyca walorami ozdobnymi i leczniczymi. Żel z aloesu ma właściwości kojące i nawilżające.
  • Sansewieria - jej inna popularna nazwa to "język teściowej". To roślina doniczkowa, która jest bardzo wytrzymała i dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. Pionowe, mieczowate liście pięknie prezentują się w wielu pomieszczeniach.

Wybierając kwiaty doniczkowe, warto zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale także wymagania dotyczące pielęgnacji. Regularne podlewanie, przycinanie oraz przesadzanie pozwala utrzymać roślinę w nienagannym stanie. Wszystko po to, by kwiaty zdobiły przez długi czas wnętrza i wprowadzały przyjemną atmosferę.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe – kalendarz

Na początku warto podkreślić, że kwiaty należy pielęgnować zgodnie z potrzebami danego gatunku. Wśród czynników, które są zależne od rodzaju roślin, wymienia się: stanowisko, typ podłoża, temperaturę i odpowiedni okres nawożenia. Informacje o upodobaniach kwiatów można znaleźć np. na kartonikach dołączonych do kwiatów lub w naszej Encyklopedii roślin! Poza tymi podstawowymi zasadami, dyktowanymi przez konkretne rośliny konieczne są również zabiegi pielęgnacyjne. Zalicza się do nich: podcinanie, podlewanie, zraszanie, czyszczenie z kurzu, a także przesadzanie.

W przypadku kwiatów doniczkowych można wyróżnić następujące etapy, w których przeniesienie ich do większej lub po prostu innej doniczki jest konieczne:

  • Pierwsze przesadzanie – roślinę trzeba przesadzić niedługo po jej nabyciu. Jeśli została kupiona zimą, podczas transportu warto pamiętać, aby ją osłonić, a w domu dać czas na zaaklimatyzowanie (2-3 dni). Przesadzenie na tym etapie jest niezwykle ważne. Po pierwsze osłonkę, w której kwiat został kupiony, zmień na doniczkę. Po drugie należy wymienić ziemię. Dodatkowo trzeba sprawdzić czy w ziemi znajdują się szkodniki oraz, czy bryła korzeniowa rozwija się prawidłowo (nieprzyjemny zapach wydobywający się z ziemi, może świadczyć o chorobie grzybowej).
  • Cykliczna pielęgnacja (w przybliżeniu co 2 lata) – rośliny trzeba przesadzić co jakiś czas. Te młode raz na rok, a starsze i rozwinięte co 2, a nawet 3 lata. Czasem, szczególnie w przypadku okazałych kwiatów, wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi.
  • Intensywny wzrost – kwiat, który bardzo szybko rośnie, potrzebuje więcej miejsca. Jeśli nie zostanie mu zapewnione, wtedy wzrost się zatrzyma. Sposobem na sprawdzenie, czy roślina potrzebuje przesadzenia, jest obserwowanie bryły korzeniowej. Jeśli korzeni jest dużo, są splątane i zaczynają wystawać przez dziurkę w doniczkę, to sygnał, że warto przesadzić roślinę.

Z ogólnych zasad dotyczących przesadzania kwiatów doniczkowych warto wymienić kilka. Podczas tej czynności należy jak najdokładniej oczyścić korzenie z ziemi, w której się znajdowała. Jeśli są bardzo splątane, można wykorzystać patyczek i delikatnie je rozprostować.

Dla większości kwiatów marzec i kwiecień to najlepsze miesiące do przesadzania. Wczesna wiosna to moment, w którym rośliny dopiero zaczynają budzić się do życia. W nowej ziemi pełnej składników mineralnych będą mogły pięknie rozkwitnąć. Pamiętaj! Zawsze trzeba się kierować specyfiką danego gatunku, aby najlepiej dostosować etap przesadzania i nie robić tego w momencie kwitnienia.

Zimą zaleca się powstrzymanie od przesadzania, chyba że kwiat jest nowy. Poza tym koniecznie trzeba zaopatrzyć się w doniczkę z otworami, aby woda swobodnie mogła się wydostać. Inaczej, kiedy roślina zostanie przelana, woda, która nie będzie miała ujścia, może wywołać gnicie korzeni.

Jak przesadzać kwiaty po zakupie?

Czy przesadzać rośliny po zakupie? W wielu przypadkach, kwiaty po przyniesieniu do domu warto przesadzić. Przed przystąpieniem do pracy warto mieć wszystko pod ręką. W przypadku przesadzania kwiatów przydadzą się:

  • drenaż
  • doniczka z otworami
  • papier ochronny lub gazeta
  • łopatka
  • kawałek agrowłókniny
  • ziemia
  • nożyczki do przycinania korzeni

W pierwszym kroku na dno doniczki należy wsypać drenaż. Warstwa powinna mieć wysokość od 2 do 4 cm. Taki drenaż sprawi, że podłoże będzie lepiej dotlenione, a nadmiar wody będzie mógł wypłynąć z doniczki. Dostępne są różnego rodzaju podłoża drenujące, np.:

  • keramzyt - to uniwersalny materiał, który nie wpływa na stan gleby, jest neutralny chemicznie. Nie rozpuszcza się w wodzie, jest odporny na działanie grzybów, ale też szkodników;
  • perlit - posiada podobne właściwości, a dodatkowo dobrze dostosowuje się do korzeni, dzięki czemu umożliwia im swobodny wzrost i jednocześnie je chroni;
  • pumeks ogrodniczy - to skała wulkaniczna, która pochłania duże ilości wody dzięki swojej porowatości. Będzie idealny np. dla storczyków.

W kolejnym kroku na warstwę drenażu warto położyć agrowłókninę, aby zapobiegała jego zamuleniu przez spływającą wodę. Dzięki niej również otwory w doniczce pozostaną czyste.

Następnie należy wsypać warstwę ziemi. Może to być ziemia uniwersalna lub specjalistyczne mieszanki dostosowane do konkretnych potrzeb, np. podłoże dla roślin kwasolubnych, palm lub orchidei. Najważniejsze w wyborze ziemi jest pH, większość roślin najlepiej rozwija się w podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Kiedy podłoże jest przygotowane, należy przełożyć kwiat do doniczki. Jeśli ziemia jest zbita, można zruszyć ją łopatką. Wbija się ją pomiędzy osłonkę a ziemię i stopniowo oddziela. Roślinę można chwycić za łodygę. W przypadku bardziej problematycznych kwiatów, jak np. kaktusy, trzeba chronić dłonie. Ten etap przesadzania jest niezwykle ważny, ponieważ trzeba przyjrzeć się bryle korzeniowej. Jeśli część z korzeni jest sucha lub lekko się rozmazuje, powinno się je obciąć.

Gdy roślina znajdzie się w nowej doniczce, należy wsypać kolejną warstwę ziemi, a następnie ją lekko ugnieść. Ważne, aby zachować również wolną przestrzeń (1-2 cm) od góry.

Następnie należy podlać roślinę. Przez kolejne dni warto dbać o nawodnienie kwiatów. A w kolejnym etpaie można pomyśleć nad nawozami, które wzmocnią ich wzrost. Co ważne, trzeba koniecznie zadbać o odpowiednie dla danego gatunku miejsce, jedne z roślin lubią pełne słońce, inne cień lub półcień.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy przesadzać duże kwiaty?

Kiedy kwiaty są naprawdę duże i ich przesadzenie jest problematyczne, można wymieniać wyłącznie wierzchnią warstwę ziemi. Jeśli jednak zabieg jest konieczny, bo roślina przestaje się mieścić w doniczce lub zaczyna się przewracać - najpierw trzeba oddzielić, np. łopatką, ziemię od osłonki, a następnie położyć roślinę i delikatnie ją wysunąć.

Jak przesadzić kaktusy?

Podczas przesadzania kaktusów trzeba pamiętać o osłonie na ręce. Można owinąć je grubym materiałem lub nałożyć profesjonalne rękawice. Warto również przygotować specjalną ziemię do kaktusów, która zawiera piasek, żwir i wapno - składniki odpowiednie dla tych roślin. Oczywiście kaktusów nie należy podlewać po przesadzeniu, dopiero po upływie ok. 2 tygodni.

Gdzie wyrzucać kwiaty doniczkowe?

Chcąc wyrzucić kwiaty doniczkowe, należy oddzielić roślinę od doniczki. Kwiaty, liście, korzenie i ziemię trzeba umieścić w specjalnych pojemnikach na bioodpady. Można również włożyć do kompostownika. Doniczki plastikowe mogą trafić do śmietników na tworzywa sztuczne, a doniczki wykonane m.in. z ceramiki, gliny lub betonu powinny zostać wyrzucone do pojemnika na odpady zmieszane.

Do kiedy nawozić kwiaty doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe należy nawozić w okresie ich aktywnego wzrostu. W zależności od konkretnego gatunku jest to najczęściej od wiosny do wczesnej jesieni. Wiosną i latem kwiaty rosną bardzo intensywnie, co oznacza, że potrzebują dodatkowych składników odżywczych. Warto również wiedzieć, że niektóre tropikalne gatunki potrzebują nawożenia w okresie zimowym.

Jak uratować zwiędłe kwiaty doniczkowe?

Uratowanie rośliny zależy w dużej mierze od prawidłowego zdiagnozowania problemu. Zwiędnięcie ma często związek m.in. z niedoborem wody, nadmiernym podlewaniem, brakiem oświetlenia, brakiem składników odżywczych, chorobami i szkodnikami. Obserwacja, znajomość potrzeb rośliny i wdrożenie odpowiednich działań może ją uratować.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Przędziorek - poznaj sposoby na jego zwalczanie

    Rośliny zdobią wnętrza domów, balkony, tarasy i ogrody. Zdarza się jednak tak, że pomimo starannej pielęgnacji pojawiają się szkodniki. Jednym z nich jest przędziorek. Te małe robaczki, jeśli w porę nie zostaną usunięte, mogą doprowadzić do obumarcia roślin. Jak się ich pozbyć? I jak właściwie rozpoznać przędziorka? Na te i inne pytanie odpowiadamy poniżej.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jakie rośliny są trujące dla kotów?

    Warto sprawdzić, czy kot przechadzający się po ogrodzie albo wylegujący się między roślinami doniczkowymi na parapecie, jest bezpieczny. Podpowiadamy, które rośliny doniczkowe są niebezpieczne dla kota, jakie są objawy zatrucia i co zrobić w przypadku spożycia przez zwierzę szkodliwej rośliny.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Rośliny doniczkowe dla początkujących

    Odpowiednia aranżacja codziennej przestrzeni to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia – tym bardziej, że może na tym skorzystać także zdrowie. Dlatego domową przestrzeń warto wypełnić roślinami doniczkowymi, które produkują tlen, ożywiają wnętrze i uczą systematyczności. Oto kilka prostych zasad, jak pielęgnować rośliny w domu i jakie sadzonki warto wybrać.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Popularne rośliny doniczkowe – najmodniejsze kwiaty w polskich domach

    Parapety zastawione doniczkami, kwitnące balkony, kuchnie pełne świeżych ziół - rośliny opanowały mieszkania. Trudno o dekorację bardziej na czasie. Dorodny okaz monstery albo wyrośnięta sansewieria to popularne teraz rośliny doniczkowe, które stanowią najmodniejszy dodatek do wnętrz. Podpowiadamy, co posadzić w domowej dżungli: jakie są powszechne rośliny doniczkowe kwitnące, jakie rośliny doniczkowe są łatwe w uprawie i jaką oprawę wybrać dla roślin doniczkowych, żeby stworzyć piękną i efektowną aranżację zieleni.