Rośliny w Twoim domu – krok po kroku
Przed zakupem roślin doniczkowych, najpierw sprawdź swoją przestrzeń i oceń jej nasłonecznienie. Pamiętaj, że słońca nie powinno być za dużo. Większość roślin preferuje rozproszone światło. Jeśli wystawisz roślinę na działanie silnych promieni słonecznych szybko zauważysz przesuszenia oraz przebarwienia na liściach. Kiedy decydujesz się na konkretną roślinę, musisz poznać jej preferencje. Na tej podstawie wybierzesz dla niej odpowiednie miejsce w pokoju.
Podlewanie i zraszanie
Podlewanie i zraszanie to kwestie kluczowe, jeśli chodzi o pielęgnację roślin. I tutaj decydujące są preferencje konkretnych gatunków roślin. To podstawowa informacja, którą warto sprawdzić przed wyborem. Nie wszystkie rośliny muszą być podlewane co kilka dni, niektórym gatunkom wręcz służy lekkie przesuszenie podłoża. To samo dotyczy zraszania liści - w pielęgnacji niektórych gatunków jest to wręcz wymagane, w innych - niewskazane. Dlatego tak ważne jest dobranie pielęgnacji do konkretnej rośliny. Nieocenioną pomoc w tych kwestiach niosą liczne aplikacje dostępne na smartfona. Dzięki nim możesz zapisać i usystematyzować wiedzę o posiadanych roślinach. Aplikacja przypomni o tym, kiedy podlać dany kwiat.
Oprócz częstotliwości podlewania istotne jest to, czym podlewać kwiaty. Rośliny w domu podlewaj odstaną wodą. Do zraszania używaj przegotowanej lub przefiltrowanej wody – tak, żeby nie zostawić na liściach śladów kamienia. Nie zraszaj roślin, jeśli w danym momencie padają na nią promienie słoneczne – taki zabieg mógłby uszkodzić strukturę liści. Kwiaty „wolą” być podlewane i zraszane raczej pod wieczór lub bardzo wczesnym rankiem.
Intensywność podlewania roślin jest uzależniona także od pór roku – większość z nich podczas wiosny i lata ma większe zapotrzebowanie na wodę. Na to półrocze przypada czas ich rozkwitu. Podlewanie ogranicz zimą i jesienią, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku.
Domowe nawożenie roślin
Podczas rozkwitu, czyli wiosną i latem warto pomyśleć o nawożeniu roślin. Można użyć domowych sposobów – w tym celu sprawdzą się fusy z kawy i herbaty, które dostarczają roślinom niezbędnych mikroelementów, np. azotu, fosforu, wapnia czy potasu.
Do wody, którą podlewasz kwiaty, możesz dodać odrobinę mleka, które wzbogaci ją o dodatkowe składniki odżywcze. Co dwa miesiące użyj wody z dodatkiem aspiryny – wpłynie to korzystnie na wzrost rośliny i uodporni ją na choroby. Również woda z pokruszonymi skorupkami jajek to sprawdzony sposób „domowego” nawożenia roślin doniczkowych.