Rośliny doniczkowe dla początkujących

Odpowiednia aranżacja codziennej przestrzeni to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia – tym bardziej, że może na tym skorzystać także zdrowie. Dlatego domową przestrzeń warto wypełnić roślinami doniczkowymi, które produkują tlen, ożywiają wnętrze i uczą systematyczności. Oto kilka prostych zasad, jak pielęgnować rośliny w domu i jakie sadzonki warto wybrać.

Rośliny w Twoim domu – krok po kroku

Przed zakupem roślin doniczkowych, najpierw sprawdź swoją przestrzeń i oceń jej nasłonecznienie. Pamiętaj, że słońca nie powinno być za dużo. Większość roślin preferuje rozproszone światło. Jeśli wystawisz roślinę na działanie silnych promieni słonecznych szybko zauważysz przesuszenia oraz przebarwienia na liściach. Kiedy decydujesz się na konkretną roślinę, musisz poznać jej preferencje. Na tej podstawie wybierzesz dla niej odpowiednie miejsce w pokoju.

Podlewanie i zraszanie

Podlewanie i zraszanie to kwestie kluczowe, jeśli chodzi o pielęgnację roślin. I tutaj decydujące są preferencje konkretnych gatunków roślin. To podstawowa informacja, którą warto sprawdzić przed wyborem. Nie wszystkie rośliny muszą być podlewane co kilka dni, niektórym gatunkom wręcz służy lekkie przesuszenie podłoża. To samo dotyczy zraszania liści - w pielęgnacji niektórych gatunków jest to wręcz wymagane, w innych - niewskazane. Dlatego tak ważne jest dobranie pielęgnacji do konkretnej rośliny. Nieocenioną pomoc w tych kwestiach niosą liczne aplikacje dostępne na smartfona. Dzięki nim możesz zapisać i usystematyzować wiedzę o posiadanych roślinach. Aplikacja przypomni o tym, kiedy podlać dany kwiat.

Oprócz częstotliwości podlewania istotne jest to, czym podlewać kwiaty. Rośliny w domu podlewaj odstaną wodą. Do zraszania używaj przegotowanej lub przefiltrowanej wody – tak, żeby nie zostawić na liściach śladów kamienia. Nie zraszaj roślin, jeśli w danym momencie padają na nią promienie słoneczne – taki zabieg mógłby uszkodzić strukturę liści. Kwiaty „wolą” być podlewane i zraszane raczej pod wieczór lub bardzo wczesnym rankiem.

Intensywność podlewania roślin jest uzależniona także od pór roku – większość z nich podczas wiosny i lata ma większe zapotrzebowanie na wodę. Na to półrocze przypada czas ich rozkwitu. Podlewanie ogranicz zimą i jesienią, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku.

Domowe nawożenie roślin

Podczas rozkwitu, czyli wiosną i latem warto pomyśleć o nawożeniu roślin. Można użyć domowych sposobów – w tym celu sprawdzą się fusy z kawy i herbaty, które dostarczają roślinom niezbędnych mikroelementów, np. azotu, fosforu, wapnia czy potasu.

Do wody, którą podlewasz kwiaty, możesz dodać odrobinę mleka, które wzbogaci ją o dodatkowe składniki odżywcze. Co dwa miesiące użyj wody z dodatkiem aspiryny – wpłynie to korzystnie na wzrost rośliny i uodporni ją na choroby. Również woda z pokruszonymi skorupkami jajek to sprawdzony sposób „domowego” nawożenia roślin doniczkowych.

Rośliny doniczkowe dla początkujących – popularne gatunki

Sukulenty

Najmniej wymagającą w warunkach domowych rodziną roślin są sukulenty – rośliny o grubszych łodygach i grubszych liściach. Ich zdolność magazynowania wody sprawia, że sprawdzą się z powodzeniem u osób, które zapominają o regularnym podlewaniu. Najpopularniejszym sukulentem jest kaktus, warto jednak zainspirować się innymi, mniej popularnymi gatunkami.

Do wytrzymałych sukulentów należą grubosze. Jedną z bardziej efektownych odmian jest grubosz o łatwej do zapamiętania nazwie „Hobbit”, który czaruje mięsistymi liśćmi o różnym kształcie, wizualnie odpowiadając drzewku w stylu bonsai.

Popularnym sukulentem są również draceny. Dracena obrzeżona przypomina intensywnie zielony pióropusz na grubej dłuższej łodydze, która pomaga jej przetrwać w gorszych czasach, a jej świetny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu został uwzględniony w badaniach NASA.

Dobrą rośliną na początek jest też nolina – rośnie wolno, bardzo rzadko choruje i nie wymaga intensywnej pielęgnacji, co czyni ją niezłym wyborem dla początkujących w uprawie domowych roślin doniczkowych.

Coraz popularniejszym wyborem do mieszkań jest też aloes zwyczajny. W doniczce może rosnąć przez wiele lat – lubi słońce, ale nie szkodzą mu też ciemniejsze pomieszczenia. Jego liście i ich miąższ dodatkowo mają zastosowanie praktyczne – w pielęgnacji skóry i włosów, a także w łagodzeniu różnego rodzaju ran na skórze.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Sukulenty

    To zróżnicowana grupa obejmująca rośliny o pokroju drzewiastym, rozetowatym i pnącym. Sukulenty są łatwe w uprawie. To idealny wybór dla osób początkujących w pielęgnacji roślin.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Grubosz

    Grubosze to liczna i zróżnicowana grupa roślin. Grubosze drzewkowate osiągają do 1 metra wysokości. Mają regularny, atrakcyjny pokrój. Grubosze niskie rozrastają się głównie wszerz. Wszystkie odmiany mają grube liście, w których magazynują wodę. Grubosz jest nazywany „drzewkiem szczęścia”.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Dracena

    Dracena tworzy gęste rozety złożone z lancetowatych – węższych lub szerszych liści. Rośliny mają drzewiasty pokrój, a wiele gatunków wytwarza gruby pień. Dorastają nawet do 2 metrów.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Nolina wygięta

    Nolina to sukulent wytwarzający gruby pień. Bulwiasty u podstawy i zwężający się ku górze. Z uwagi na wygląd, nazywana jest „nogą słonia”. Na szczycie występują pióropusze długich, równowąskich, powykręcanych liści.
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Aloes

    Większość aloesów tworzy szerokie, ale niskie rozety złożone z kilku lub kilkunastu grubych, mięsistych liści. Zwykle aloesy bardziej rozrastają się na szerokość niż na wysokość. Liście aloesu zawierają galeretowaty miąższ.

Rośliny obrazkowate

Klasyczna ozdobna opcja to epipremnum, popularne, zielone pnącze spowijające szafki i obrazy. Jego roczne przyrosty to około pół metra. Czaruje błyszczącymi i intensywnie zielonymi liśćmi. Lubi słońce i świetnie się w nim prezentuje.

Inny kwiat z tej rodziny to zamiokulkas, ze względu na swoje niewielkie potrzeby bardzo chętnie wybierany również do biur – o ciemnozielonym odcieniu, wytrzymały na długotrwały niedostatek wody, a także niezbyt wymagający w kwestii światła.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć monstery. Roślina nie wymaga specjalnych warunków. Przetrwa zarówno w miejscu dość ciemnym, jak i nasłonecznionym. Jeśli obawiasz się przelania rośliny, posadź ją w doniczce z dziurką. Dzięki temu nadmiar wody wypłynie na podstawkę.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Epipremnum

    Pnącze o długich pędach osiągających kilka metrów długości, pokrytych sercowatymi liśćmi. W zależności od odmiany mogą mieć żołte lub kremowe wybarwienie. Niektóre wyróżniają się ciemnozielonymi liśćmi, nakrapianymi srebrzystym wzorem.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Zamiokulkas

    Roślina tworzy kępy wzniesionych pierzastych liści osadzonych na grubych, mięsistych ogonkach. Pojedyncze listki są okrągłe, błyszczące, ciemnozielone. Z czasem ogonki liściowe stają się coraz dłuższe.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Monstera

    Jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Wiele gatunków w warunkach naturalnych tworzy bardzo duże liście. Część ma na liściach charakterystyczne wcięcia i dziury. Rośliny te tworzą również korzenie powietrzne.

Domowa dżungla dla początkujących

Jeśli marzysz o dżungli w domu, musisz przygotować się na większe zobowiązanie. Im więcej kwiatów masz w domu, tym więcej pielęgnacji potrzebują, większe jest też ryzyko chorób i zaniedbań. Ciekawym rozwiązaniem może być las w słoiku. Do ich stworzenia używane są atrakcyjne wizualne odmiany roślin, naturalne kamienie czy też kora. To taki prywatny kawałek ekosystemu. Las w słoiku (czy też ogród w słoiku) możesz kupić lub samodzielnie zrobić.

Nie myśl szablonowo! Nie decyduj się na rośliny tylko w jednym pokoju. Kwiaty mogą sprawdzić się również w nieoczywistych miejscach – w łazience możesz postawić paprotkę lub oryginalny obraz z mchu.

Warto obserwować swoje kwiaty – od czasu do czasu poświęć kilka chwil i dokładniej przyjrzyj się liściom, oceń czy doniczka jest wystarczająco duża, sprawdź stan łodyg i zapobiegaj chorobom.

Artykuł Czytaj więcej

Jak zrobić i pielęgnować ogród w słoiku?

Kompozycje roślin rosnących w szklanych pojemnikach to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich lat. Ogrody „zaklęte” w słoikach stały się popularnym i wyjątkowo dekoracyjnym elementem wnętrz. Taka miniaturowa kompozycja roślinna umożliwia kontakt z przyrodą, stanowiąc namiastkę ogrodu, zajmuje niewiele miejsca i jest stosunkowo mało wymagająca w pielęgnacji czyli ma same zalety dla zapracowanych mieszkańców miast. Co ciekawe ogrody w słoikach nie są wynalazkiem ostatnich lat. Pomysł wywodzi się ze szklanych skrzyń konstruowanych do przewożenia roślin w XIX wieku. Już prawie 60 lat temu francuski botanik David Latimer założył ogród w szklanej butli i pielęgnował go przez kilkanaście lat. W 1972 roku po raz ostatni podlał rośliny i szczelnie zakorkował naczynie. Stworzył idealnie zrównoważoną biosferę, w której rośliny rozwijały się bez ingerencji człowieka. Jak więc stać się szczęśliwym posiadaczem miniaturowego ogródka? Można oczywiście kompozycję roślinną kupić, ale można też ją samodzielnie wykonać. To nie jest trudne zadanie nawet dla laika, a przyjemność i satysfakcja gwarantowana. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Chcesz kupić gotowe kompozycje w szkle? Kliknij tutaj >>>

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy to prawda, że niektóre rośliny pochłaniają dym papierosowy?

Tak. Jest sporo gatunków roślin doniczkowych, które „potrafią” oczyszczać powietrze z toksyn, w tym między innymi z formaldehydów obecnych właśnie w dymie z papierosów. Jedną z nich jest sansewieria (wężownica), zwana potocznie także oślimi uszami albo językiem teściowej.

Jakie rośliny najlepiej sprawdzają się w ogrodzie w słoiku?

Wybór jest całkiem duży i w większości przypadków zależy od indywidualnych upodobań, ale początkujący w tym temacie często tworzą kompozycje tego typu z kaktusów. Do lasu w słoiku wykorzystuje się również skrzydłokwiaty.

Który kwiat wstawić do sypialni?

W sypialni warto mieć te rośliny, które wytwarzają w nocy dużo tlenu, nawilżają powietrze i nie pachną zbyt intensywnie (lub wcale). Warunki takie spełnia wiele gatunków, a wśród nich są między innymi wspomniane już aloes i skrzydłokwiat.

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Rośliny oczyszczające powietrze w Twoim domu

    Sprzęty i meble w naszych mieszkaniach wydzielają toksyczne substancje, urządzenia elektroniczne emitują szkodliwe promieniowanie, a w powietrzu znajdują się ponadto odchody roztoczy i liczne alergeny. Zanieczyszczenia powietrza w dłuższej perspektywie mogą bardzo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, wywołując alergie, choroby układu oddechowego, a nawet nowotwory. W walce o czyste powietrze w domu sprzymierzeńcem mogą być rośliny doniczkowe. Warto poznać gatunki o najwyższych właściwościach filtrujących powietrze.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Popularne rośliny doniczkowe – najmodniejsze kwiaty w polskich domach

    Parapety zastawione doniczkami, kwitnące balkony, kuchnie pełne świeżych ziół - rośliny opanowały mieszkania. Trudno o dekorację bardziej na czasie. Dorodny okaz monstery albo wyrośnięta sansewieria to popularne teraz rośliny doniczkowe, które stanowią najmodniejszy dodatek do wnętrz. Podpowiadamy, co posadzić w domowej dżungli: jakie są powszechne rośliny doniczkowe kwitnące, jakie rośliny doniczkowe są łatwe w uprawie i jaką oprawę wybrać dla roślin doniczkowych, żeby stworzyć piękną i efektowną aranżację zieleni.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Przędziorek - poznaj sposoby na jego zwalczanie

    Rośliny zdobią wnętrza domów, balkony, tarasy i ogrody. Zdarza się jednak tak, że pomimo starannej pielęgnacji pojawiają się szkodniki. Jednym z nich jest przędziorek. Te małe robaczki, jeśli w porę nie zostaną usunięte, mogą doprowadzić do obumarcia roślin. Jak się ich pozbyć? I jak właściwie rozpoznać przędziorka? Na te i inne pytanie odpowiadamy poniżej.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Drzewko cytrusowe uprawiane w doniczce

    Cytrusy to zimozielone rośliny, które z powodzeniem można uprawiać w warunkach domowych. Cytryny, limonki, mandarynki i pomarańcze hodowane w doniczkach będą stanowić ciekawą i egzotyczną ozdobę mieszkania. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju – zakwitną i wydadzą owoce.
  5. Artykuł Czytaj więcej

    Jak i kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

    Kwiaty doniczkowe zdobią wnętrza domów. Jeśli rosną w warunkach dla nich odpowiednich, wyglądają przepięknie. Każdy, komu zależy na zdrowych roślinach, powinien wiedzieć, jak o nie dbać i kiedy należy je przesadzić. Dlatego zebraliśmy i opisaliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu. Jak i kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Czy przesadzać rośliny po zakupie? Sprawdź!