Jak pozbyć się pająków z domu?

Nieduże, zwykle niegroźne, ale dla wielu osób dość przerażające – pająki „domowe”. Wiadomo, że potrzebne, bo kontrolują populację owadów, jednak w pierwszym odruchu zwykle się je zabija. Co zrobić, aby nie pojawiały się w naszym otoczeniu? Jak pozbyć się pająków z domu?

Pająki w domu – dlaczego się pojawiają?

Pająki pojawiają się w naszych domach z kilku głównych powodów, które zazwyczaj wiążą się z poszukiwaniem przez nie odpowiedniego schronienia, pożywienia lub określonych warunków do rozmnażania.

Pająki preferują ciepłe, suche miejsca, a domowe środowisko zwykle takie właśnie jest. Ponadto w każdym domu czy mieszkaniu jest zazwyczaj mnóstwo uwielbianych przez pająki zakamarków i kryjówek oraz idealnych lokalizacji do rozpięcia sieci, gdzie można spokojnie wyczekiwać na ofiary (głównie małe owady: muchy, komary, mole i inne). Sprawdzają się wszelkie kąty, wysokie sufity, rzadko używane szafy, piwnice, strychy i inne zapomniane miejsca. Taka „domowa atmosfera” sprzyja także rozmnażaniu pająków.Poza tymi kilkoma ważnymi powodami zdarzają się oczywiście również przypadkowe wejścia pająków do domu – na przykład przez otwarte okno, nieszczelności wokół ram okiennych lub drzwi czy inne szczeliny.

Pająki – które można spotkać w domu?

W domach spotkasz różne pajęczaki (spośród kilkuset gatunków żyjących w Polsce), na szczęście większość z nich jest niegroźna dla ludzi. Najpopularniejsze są kątniki, ale to nie jedyne pająki domowe. Na kogo jeszcze możesz trafić w mieszkaniu?

  • Kątnik domowy (mniejszy i większy) – to jeden z najczęściej spotykanych w domach gatunków. Charakteryzuje się długimi, smukłymi odnóżami. Buduje swoje lejkowate sieci w ciemnych, spokojnych kątach (stąd nazwa gatunku), takich jak piwnice, garaże, ale także przestrzenie za meblami w domu. Jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi.
  • Sidlisz piwniczny – często spotykany w domach (szczególnie w piwnicach). Cechuje się długimi, cienkimi nogami i małym ciałem, co nadaje mu nieco upiorny wygląd. Jest znany z charakterystycznego zachowania przy zagrożeniu – szybko kołysze się na boki w sieci, przez co trudniej go dostrzec. To pająk o łagodnym temperamencie, który unika kontaktu z ludźmi.
  • Zyzuś tłuścioch – pająk domowy często mylony (ze względu na podobieństwo w wyglądzie) z czarną wdową (nie jest jednak tak niebezpieczny). Jest spokojnym, niewielkim pająkiem (z krótkimi w stosunku do ciała nogami), który tworzy nieregularne sieci w ciemnych, mało zakłócanych miejscach (piwnice, szafy, przestrzeń między meblami a ścianami).
  • Krzyżak – pająk pojawiający się częściej na elewacji czy na oknie niż w domu (ponieważ jest to gatunek bardziej typowy dla przydomowych ogrodów, parków, lasów). Jest znany i łatwo rozpoznawany dzięki charakterystycznemu wzorowi w kształcie jasnego krzyża na ciemnym odwłoku. Buduje koliste sieci – bardzo precyzyjne i symetryczne.
  • Skakun – mały, zwinny pająk, który zamiast tkać sieci, poluje na swoje ofiary (małe owady, czasami także inne pająki), skacząc. Jest wzorzysty i kolorowy, ma duże oczy i doskonały wzrok. Nie jest szkodliwy. Rzadko gryzie, a jeśli już do tego dochodzi, to ukąszenie niczym nie grozi (można je porównać z ukąszeniem przez komara).

Pająk w domu – jak pozbyć się nieproszonego gościa?

Aby ograniczyć liczbę pająków w domu, utrzymuj czystość i porządek, regularnie odkurzaj i usuwaj pajęcze sieci, uszczelniaj okna i drzwi oraz kontroluj populację owadów w domu. Systematyczne sprzątanie zakamarków i rzadziej używanych przestrzeni może pomóc w redukcji miejsc, które pajęczaki chętnie wybierają na swoje schronienia. Jeśli jest ich w domu wyjątkowo dużo, warto sięgnąć także po środki chemiczne na pająki lub po naturalne repelenty.

Naturalny odstraszacz na pająki w domu – zrób go sam!

Niektóre naturalne substancje mogą odstraszać pająki, a ich regularne stosowanie w domu – w miejscach, gdzie często się pojawiają, bywa skuteczne. Do takich naturalnych odstraszaczy należą między innymi niektóre olejki eteryczne, ocet oraz skórki cytrusowe. Jak to zastosować?

  • Kilka kropli olejku miętowego zmieszaj z wodą i rozpyl w tych miejscach, w których widywane są zwykle w domu pająki. Ziołowy aromat powinien zadziałać na nie odstraszająco.
  • Możesz też przygotować roztwór octu i spryskać nim kąty oraz szczeliny, w których chowają się domowe pająki. Tego zapachu także nie lubią.
  • Pomaga niekiedy także umieszczenie skórek z cytryny lub pomarańczy w miejscach, gdzie pająki często się pojawiają. Dla domowników to przyjemna woń, dla pajęczaków odpychająca.

Rośliny na pająki w domu

Jest kilka roślin, które uważa się za naturalne repelenty i stosuje przeciwko pająkom w domu. Choć nie ma naukowych dowodów potwierdzających ich skuteczność w 100%, chętnie po nie sięgamy, bo są bezpieczne i... zwykle bardzo przyjemne w odbiorze przez domowników.Lawenda – dzięki intensywnemu aromatowi odstrasza wiele owadów (między innymi komary), a także kleszcze oraz pająki. Umieść doniczki z lawendą w pobliżu okien i drzwi, aby zapobiec wchodzeniu intruzów do środka.

  • Mięta (szczególnie mięta pieprzowa) – to jeden z bardziej skutecznych naturalnych repelentów przeciwko pająkom. Intensywny, miętowy zapach jest bardzo przyjemny dla ludzi, ale za to niekomfortowy dla pajęczaków.
  • Bazylia – również nie jest lubiana przez pająki. Warto ją mieć na przykład na kuchennym parapecie. To roślina łatwa w uprawie, odstrasza nieproszonych gości, a do tego może być wykorzystywana jako dodatek kulinarny.
  • Rozmaryn – podobnie jak wszystkie inne silnie pachnące zioła, rozmaryn może pomóc w odstraszeniu pająków w domu. Jego zapach, pozostając stosunkowo przyjemnym dla ludzi, jest jednocześnie odpychający także dla wielu owadów.
  • Kocimiętka – to roślina, która (podobnie jak mięta) zawiera nepetalakton – substancję działającą odstraszająco na owady oraz pająki. Możesz ją łatwo uprawiać nie tylko w ogródku, ale także w domu – w doniczkach.Z innych roślin, których pająki raczej unikają, warto wymienić jeszcze drzewka cytrusowe (szczególnie cytrynowe) oraz czosnek, który zresztą skutecznie odstrasza nie tylko pająki.

Wszystkie rośliny, które mogą być naturalną bronią na pająki, najlepiej rozmieść w strategicznych miejscach – w domu i wokół niego, aby zniechęcić nieproszonych gości do wchodzenia do środka. Pamiętaj jednak, że samo uprawianie tych gatunków może nie wystarczyć. Naturalne repelenty nie mają 100% skuteczności i mogą nie wyeliminować całkowicie pająków z domu, choć zapewne znacząco przyczynią się do zmniejszenia ich obecności. Dlatego czasami warto wesprzeć się środkami chemicznymi na szkodniki. Preparaty, dzięki którym w naszych domach nie będzie much, komarów, moli, karaluchów, mrówek i innych intruzów sprawią, że pająki nie będą miały w nim czego szukać.

Sprawdź także: Karaluchy – jak pozbyć się uciążliwego problemu?

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak usunąć kokon pająka?

Znaleziony w domu kokon pająka należy usunąć delikatnie za pomocą szczotki i szufelki lub odkurzacza. Następnie trzeba dokładnie sprawdzić, czy w danym miejscu nie ma innych kokonów i pajęczych sieci. Najlepiej wyczyść powierzchnię środkiem dezynfekującym lub wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie feromony, które mogą przyciągać pajęczaki.

Czy preparat na pająki w domu jest bezpieczny dla ludzi?

Naturalne preparaty na pająki (na przykład ziołowe odstraszacze takie jak melisa, bazylia, rozmaryn i inne) są całkowicie bezpieczne dla ludzi, ale zwykle nie aż tak skuteczne, jak syntetyczne środki przeciw pająkom. Te drugie zawsze należy stosować, zachowując ostrożność i ściśle stosując się do wskazówek producenta w tym zakresie.

Czy pająki w domu są pożyteczne?

Wedle niektórych przesądów pająk w domu to dobry znak – oznacza szczęście i dobrobyt (dlatego nie powinno się go zabijać). Pomijając jednak przesądy, pajęczaki w domu mogą być niekiedy pożyteczne. Są naturalnymi wrogami much, komarów, moli i innych uciążliwych insektów pojawiających się czasami w mieszkaniach. Pomagają zatem pozbywać się tego typu intruzów.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Co na mrówki w domu? Sprawdź praktyczne sposoby na pozbycie się mrówek

    Mrówka to symbol pracowitości, ale też uciążliwy domowy szkodnik. Jak pozbyć się całych kolonii, które zwabione do naszego domu, zakładają gniazda i zanieczyszczają jedzenie? Dlaczego właściwie pojawiły się w naszej kuchni czy jadalni? Podpowiadamy domowe i gotowe sposoby na walkę z mrówkami.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?

    Jeśli po nocy spędzonej w kupionym z drugiej ręki łóżku pojawiły się swędzące ugryzienia na nadgarstkach, stopach lub kostkach; pod starymi obrazami lub w szczelinach ścian widoczne są perłowe jaja i drobne owady, a w mieszkaniu nagle zaczęło pachnieć czymś, co przypomina gnijące maliny - może oznaczać, że pojawiły się w nim pluskwy. Podpowiadamy, jak rozpoznać pluskwy i czy są groźne dla zdrowia.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Karaluchy – jak pozbyć się uciążliwego problemu?

    Widok karalucha w domu to nic przyjemnego, tym bardziej że jeden osobnik szybko przerodzi się w całą kolonię. Co ciągnie karaluchy do ludzkich mieszkań? Czym się odżywiają? I co najważniejsze - jak się ich pozbyć?