Co na mrówki w domu? Sprawdź praktyczne sposoby na pozbycie się mrówek

Mrówka to symbol pracowitości, ale też uciążliwy domowy szkodnik. Jak pozbyć się całych kolonii, które zwabione do naszego domu, zakładają gniazda i zanieczyszczają jedzenie? Dlaczego właściwie pojawiły się w naszej kuchni czy jadalni? Podpowiadamy domowe i gotowe sposoby na walkę z mrówkami.

Dlaczego mrówki wchodzą do domu i skąd się biorą?

Mrówki pojawiają się w naszych domach głównie w poszukiwaniu pożywienia oraz – w przypadku niektórych gatunków – znalezienia ciepłego miejsca z dobrym dostępem do pokarmu, w którym warto założyć gniazda. Kuszą je resztki jedzenia, niezabezpieczone pojemniki w kuchni oraz kosze na śmieci organiczne. Żywią się wszystkim, poszukują cukrów i białek, ale bywają też takie, które lubią padlinę. Dostają się do domów przez wszelkie szczeliny i pęknięcia, np. wokół okien, pod drzwiami oraz przechodzą od mieszkania do mieszkania. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie rozprzestrzeniania się tych szkodników.

Przede wszystkim należy zadbać o porządek w kuchni: na blatach i w zlewie nie powinny pozostawać resztki jedzenia, unikajmy rozsypanego cukru, rozlanego miodu i słodkich napojów, a wszelkie produkty spożywcze zamykajmy w szczelnych pojemnikach. Śmieci umieszczajmy w dobrze zamykanych koszach. Warto też zabezpieczyć szczeliny, przez które mogłyby wejść mrówki. Można to zrobić gipsem lub silikonem.

Jakie mrówki możemy spotkać w domu?

  • Faraona – najtrudniejsze do wytępienia, ponieważ jako jedyne zakładają gniazda – nawet kilka naraz – w naszych domach. W każdym gnieździe znajduje się królowa, dlatego gatunek ten szybko się rozmnaża. Może się okazać, że po pozornym wytępieniu szkodników, pojawią się one ponownie, ponieważ nie znaleźliśmy wszystkich centrów kolonii. Można je znaleźć również w pożywieniu. Faraonki to bardzo małe mrówki (2-4 mm) i mogą mieć kolor żółty, brązowy lub czerwony.

  • Gmachówki – w drewnianych domkach i altanach znaleźć możemy dużo większe (5-17 mm) gmachówki. Zazwyczaj żyją w lasach i w próchniejących drzewach, ale zdarza się, że zaglądają do domów. Zakładają bardzo duże kolonie i są aktywne nocą.

  • Darniowe – w domu możemy spotkać je w okresie zimowym, kiedy w cieple zakładają gniazda. Są czarne, niewielkie (osiągają 3-8 mm).

Inne gatunki mrówek odwiedzają nasze domy i mieszkania wyłącznie w poszukiwaniu pożywienia i nie zakładają gniazd, dlatego o wiele łatwiej je wytępić.

Czego nie lubią mrówki i co je odstrasza w domu? Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Mrówki poruszają się po trasach wyznaczonych przez pozostawione ślady z feromonów. Zazwyczaj prowadzą od gniazd do źródeł pożywienia. Możemy to wykorzystać, ustawiając na tych liniach płaskie pojemniczki lub gaziki nasączone substancjami, których szkodniki te nie lubią. Odstraszają je:

  • ocet lub sok z cytryny,

  • olejek eteryczny: cytrynowy, lawendowy, miętowy, cynamonowy,

  • terpentyna,

  • płyn do mycia naczyń,

  • wazelina.

Mrówki w domu odstraszają również:

  • zioła (świeża mięta, lawenda, liście pomidorów, czarnego orzecha i czarnego bzu, majeranek, wrotycz, pokrzywa, piołun),

  • cynamon,

  • sól,

  • pieprz,

  • proszek do pieczenia,

  • węgiel drzewny,

  • proszek do lutowania.

Dobrze wiedzieć

Substancje, których zapachów nie lubią mrówki, warto też umieścić w szafkach i szufladach w kuchni. Dzięki temu pozbędziemy się intruzów, a zyskamy ładny aromat, np. cytrusowy lub ziołowy.

Pomóc w pozbyciu się mrówek z domu mogą również własnoręcznie wykonane pułapki. Do ich przygotowania potrzebować będziemy wabika w postaci np. żółtka jaja, miodu lub cukru oraz boraksu w proporcjach 1:10. Wystarczy jedna część boraksu na 10 części wabiącego pożywienia). Jak rozrobić boraks na mrówki? Dobrą metodą jest zagotowanie pół szklanki wody i dodanie do niej szklanki cukru oraz ok. 15 g boraksu. Gdy konsystencja preparatu się zagęści aż do stanu stałego, można porozkładać go w odpowiednich miejscach. W przypadku żółtka jajek – wystarczy ugotowane żółtka (ok. 10 g) rozdrobić z 1-2 g boraksu. Mrówki zaniosą pokarm do gniazda, zatruwając całą kolonię. Tej metody nie możemy jednak zastosować, jeśli w naszym domu są dzieci lub zwierzęta – ryzykujemy, że mogą nieopatrznie zjeść szkodliwe substancje. Możemy wtedy zrezygnować z dodatku boraksu i po wystawieniu pułapki, polać szkodniki wodą.

Jaki środek na mrówki?

Kiedy domowe środki zawiodą, pozostają jeszcze specjalne preparaty na mrówki, pułapki i urządzenia dostępne w sklepie. Gotowymi sposobami są:

  • środki chemiczne na mrówki – trutki w postaci proszku, aerozolu lub płynu, które stosujemy w podobny sposób, co te domowe, umieszczając je na trasie od gniazd do źródeł pożywienia. Nie zaleca się stosowania ich w domach z dziećmi i zwierzętami.

  • gotowe pułapki na mrówki – niewielkie pudełeczka z wabikiem w środku. Ustawia się je w miejscach bytowania szkodników.

  • ultradźwięki – bardziej humanitarny i nieszkodliwy dla dzieci i zwierząt sposób. Dźwięki o odpowiedniej częstotliwości wydaje urządzenie, które możemy wpiąć do kontaktu.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak usunąć latające mrówki w domu?

Latające mrówki są odmianą hurtnic. Najczęściej można je spotkać w lipcu i to wtedy zdarza się, że uprzykrzają życie domowników. Obecność skrzydełek dodatkowo ułatwia im dostanie się do domu oraz utrudnia ich zwalczanie. Warto jest umieścić odstraszające mrówki substancje (np. wymienione wcześniej cynamon, ocet, sok z cytryny, sól czy pieprz) w różnych punktach mieszkania, w których najczęściej insekty przebywają np. na parapetach okien. Jeśli problem jest bardzo uciążliwy, można też zdecydować się na moskitiery, które dodatkowo ochronią wnętrze przed innymi owadami.

Co na mrówki na balkonie?

Co ciekawe mrówki na balkonie to dość powszechny problem niezależnie od piętra! Jeśli jeszcze nie borykasz się z nieproszonymi insektami w swoim mieszkaniu, ale pojawiły się one na balkonie, to najwyższy czas, aby się ich pozbyć! Jeśli przebywają one głównie w balkonowych kwiatach, to warto spróbować intensywniej podlewać rośliny. Insekty nie radzą sobie ze zwiększoną wilgocią. Innym sposobem na mrówki może być dosypanie do doniczki ziemi okrzemkowej, sody oczyszczonej, cynamonu, fusów z kawy lub obierek ogórka.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?

    Jeśli po nocy spędzonej w kupionym z drugiej ręki łóżku pojawiły się swędzące ugryzienia na nadgarstkach, stopach lub kostkach; pod starymi obrazami lub w szczelinach ścian widoczne są perłowe jaja i drobne owady, a w mieszkaniu nagle zaczęło pachnieć czymś, co przypomina gnijące maliny - może oznaczać, że pojawiły się w nim pluskwy. Podpowiadamy, jak rozpoznać pluskwy i czy są groźne dla zdrowia.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Jak pozbyć się pająków z domu?

    Nieduże, zwykle niegroźne, ale dla wielu osób dość przerażające – pająki „domowe”. Wiadomo, że potrzebne, bo kontrolują populację owadów, jednak w pierwszym odruchu zwykle się je zabija. Co zrobić, aby nie pojawiały się w naszym otoczeniu? Jak pozbyć się pająków z domu?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Karaluchy – jak pozbyć się uciążliwego problemu?

    Widok karalucha w domu to nic przyjemnego, tym bardziej że jeden osobnik szybko przerodzi się w całą kolonię. Co ciągnie karaluchy do ludzkich mieszkań? Czym się odżywiają? I co najważniejsze - jak się ich pozbyć?