Karaluchy – jak pozbyć się uciążliwego problemu?
Widok karalucha w domu to nic przyjemnego, tym bardziej że jeden osobnik szybko przerodzi się w całą kolonię. Co ciągnie karaluchy do ludzkich mieszkań? Czym się odżywiają? I co najważniejsze - jak się ich pozbyć?
Karaluch a prusak – jak je odróżnić?
Owady, które potocznie nazywa się karaluchami, nie zawsze w rzeczywistości nimi są. Zazwyczaj mówiąc o karaluchach, wrzuca się do jednego worka dwa różne gatunki owadów: karaczana prusaka (Blatella germanica), nazywanego również karakonem oraz karalucha właściwego, czyli karaczana wschodniego (Blatta orientalis), który jest gatunkiem kosmopolitycznym, występującym w bardzo wielu miejscach na Ziemi. Jak je od siebie odróżnić?
Cechy charakterystyczne prusaka:
mierzy ok. 10-15 mm;
ubarwienie jego ciała i odnóży jest brudnożółte z czerwonawym odcieniem;
jego ciało jest mocno spłaszczone, a sam owad potrafi je spłaszczyć jeszcze bardziej, aby przedostać się przez szczelinę;
są ruchliwe;
szybko się rozwijają: w zależności od temperatury od 2 do 6 miesięcy;
zdolność do rozmnażania osiągają w wieku 4-8 miesięcy;
giną w temperaturze -2˚C.
A jak wygląda karaluch?
mierzy ok. 17-29 mm;
ubarwienie jego ciała jest błyszczące, od rudawego po czarne, u dorosłych osobników zwykle brunatnoczarne;
jego ciało jest mniej spłaszczone niż ciało prusaka;
jego głowa nie jest zbyt wyraźnie oddzielona od tułowia;
rozwija się wolno: gdy temperatura jest niska, rozwój trwa nawet do 2 lat;
ginie w temperaturze 5˚C.
Karaluchy – skąd się biorą w mieszkaniach?
Karaluchy, bez względu na to, czy mowa o prusakach czy o karaluchach właściwych, lubią miejsca wilgotne i ciepłe. Potrzebują stałego dostępu do pożywienia, dlatego tak chętnie zadomawiają się wszędzie tam, gdzie przebywa człowiek. Karaluchy w domu pojawiają się wnoszone na ubraniach, obuwiu, w walizkach podróżnych albo torbach. Wchodzą przez okna, przedostają się przez szczeliny w ścianach, często też korzystają z drogi przez rury.
Karaluchy w bloku to z kolei w znacznej mierze wina zsypów śmieci, czyli pionowych szybów prowadzących z każdego piętra w bloku do śmietnika. Jako że są pełne odpadków, karaluchy chętnie w nich żerują. Dlatego karaluchy pojawiają się najczęściej w starych wieżowcach, które mają zamontowany system zsypu śmieci.
Jak zapobiegać pojawianiu się karaluchów?
Aby uniknąć nieproszonych „domowników", przede wszystkim należy dbać o higienę mieszkania: sprzątać resztki po posiłku, jedzenie przechowywać szczelnie zamknięte i wyrzucać regularnie śmieci, szczególnie bioodpady. Warto również:
zmniejszyć temperaturę pomieszczenia;
zlikwidować szczeliny, szpary, pęknięcia i dziury, które karaluchy najczęściej wybierają na swoje kryjówki;
dokładnie wycierać sprzęt kuchenny: blaty, piekarnik, lodówkę;
dokładnie sprzątać łazienkę: usuwać resztki mydła i kosmetyków, wietrzyć;
ustawić w mieszkaniu kocimiętkę lub drzewko laurowe – karaluchy nie znoszą intensywnego zapachu tych roślin.
Mimo że karaluchy nie gryzą ludzi, stanowią w domu problem:
zanieczyszczają żywność swoimi wylinkami i odchodami;
mogą przenosić wirusy i bakterie, będące przyczyną wielu niebezpiecznych chorób;
gdy raz się zagnieżdżą w mieszkaniu, same go nie opuszczą, zamiast tego będą się rozmnażać.
Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy?
Oprócz bezpośredniego przyłapania karalucha w domu możesz zaobserwować poszlaki i oznaki jego bytowania. Bardzo często pierwszym tropem są odchody – małe, ciemne, przypominające ziarna pieprzu. Najczęściej napotkasz się na nie w szafkach, szufladach i blisko żywności. Dodatkowo karaluchy pozostawiają po sobie rozmazy – nieregularne ślady w miejscach, w których przechodziły. Bardzo często są one widoczne na ścianach.
Jeśli masz podejrzenia, że w domu są karaluchy, sprawdź w pierwszej kolejności ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca. To tam najczęściej przebywają. Jeśli złapiesz jednego lub kilka owadów, rozejrzyj się za gniazdem karaluchów. Nie będzie ono wyglądało zbyt spektakularnie – najprawdopodobniej napotkasz zebrane w jednym miejscu kokony o podłużnym kształcie. Warto jak najszybciej je zniszczyć, aby nie doprowadzić do wyklucia się kolejnych karaluchów.
Jak wytępić karaluchy?
Zapobieganie pojawieniu się karaluchów to jedno, ale jak możesz poradzić sobie z problemem, który już istnieje? Aby je wytępić, potrzebować będziesz specjalnych preparatów w postaci żelu, proszku lub sprayu. Jedne przydadzą się do działań doraźnych (pozbycie się karalucha, który chodzi po stole), inne do działań na większą skalę (pozbycie się całej kolonii w stosunkowo krótkim czasie). Czym charakteryzują się konkretne środki do tępienia karaluchów?
Preparaty w sprayu (aerozolu) – sprawdzają się szczególnie na powierzchniach otwartych: w domach wolnostojących, w halach i magazynach, pomieszczeniach, w których nie dochodzi do kontaktu z żywnością. Aby pozbyć się karaluchów, rozprowadzaj oprysk z odległości 20-30 cm w miejscu przebiegania i gromadzenia się robaków. Działa do kilku tygodni, później trzeba go powtórzyć.
Preparaty w proszku – działają pokarmowo. Można rozrobić je w wodzie i stosować jako oprysk (rozrabiać w proporcji 5 g proszku na 1 litr wody) albo rozsypać bezpośrednio na miejsca występowania niechcianych owadów. Szczególnie przydają się do tych kątów w pomieszczeniu, w których stosowanie wody jest niewskazane, np. przewody i gniazdka elektryczne.
Preparaty w żelu – podobnie jak środki w proszku do zwalczania karaluchów, działają pokarmowo. Różnica polega na tym, że ich zastosowanie nie wymaga opuszczenia pomieszczenia przez domowników. Preparat żelowy aplikuje się pistoletem, pozostawiając niewielkie ilości żelu (ok. 3 mm) w jednym, dwóch lub trzech punktach na 1 m2. Preparat nanieś w miejscach występowania karaluchów i prusaków, tj. na listwach przypodłogowych, pod i za meblami, na prowadnicach w szufladach, w kratkach wentylacyjnych, w rozmaitych szczelinach i rurach – tak, aby mieć zwiększoną szansę na pozbycie się karaluchów raz na zawsze. Żel zawiera białko, co sprawia, że jest atrakcyjnym pokarmem dla owadów. Większość populacji ginie w ciągu kilku dni. Jeśli nie zmyjesz żelu, chronić będzie twój dom nawet do 12 miesięcy.
+331066978818.jpg" alt="" />
Jak pozbyć się karaluchów domowymi sposobami?
Karaluchy możesz zwalczać olejkami eterycznymi. Owady nienawidzą zapachu mięty, cytryny czy eukaliptusa. Warto skropić tym zapachem wszelkie miejsca ich bytowania, aby spróbować się ich pozbyć. Innym skutecznym sposobem jest ocet na karaluchy. Mieszankę najlepiej stworzyć mieszając ocet z wodą, a następnie spryskać preparatem dane obszary. Można też raz w tygodniu myć wszystkie szafki i zakamarki tak sporządzoną, naturalną miksturą. To pozwoli zachować porządek i pozbyć się karaluchów raz na zawsze.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Czy karaluchy latają?
Z jednej strony większość karaluchów wyposażonych jest w skrzydła i ma zdolność poruszania się w powietrzu, z drugiej jednak – ruch ten bardziej przypomina szybowanie niż właściwy lot. Karaluchy nie są w stanie kontrolować toru swego lotu ani utrzymać równowagi. Otwierają skrzydła wtedy, gdy się boją i chcą uciec.
Jak wyglądają karaluchy?
Karaluchy mają tułów, odwłok, trzy pary długich i smukłych, pokrytych kolcami odnóży, a ich głowa zakończona jest czułkami. Są lekko spłaszczone, a głowa wystaje im spod przedniej części tułowia. Niektóre osobniki mają skrzydła. Ich pierwsza para jest bardzo delikatna i prawie przezroczysta, a druga jest pod nią schowana, złożona jak wachlarz. Długość ciała karaluchów waha się w zależności od gatunku, średnio wynosi 17-28 mm. Kolor mają rdzawy lub czarny, są lekko błyszczące.
Czy karaluchy gryzą ludzi?
Nie, ani karaluchy, ani prusaki nie gryzą ludzi. Są jednak niebezpieczne dla człowieka pod innym względem: mogą przenosić choroby, takie jak grypa, dżuma, cholera i gruźlica. Bywają też odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Karaluchy mogą również wywoływać alergię u wrażliwych na nie osób, nasilając objawy takie jak: katar, kaszel, duszności, zmiany skórne.
Co odstrasza karaluchy i prusaki?
Karaluchy nie przepadają za chłodem i hałasem. Drażni je intensywny zapach kocimiętki, liści laurowych, nie przepadają również za octem.
Co jedzą karaluchy?
Karaluchy żywią się każdą materią organiczną, gustują dokładnie w tym, czym żywią się mieszkańcy domu. Zjadają owoce i warzywa, mięso, czekoladę, potrawy gotowane, mąkę. W czasie, gdy brakuje pożywienia, karaluchy nie pogardzą martwym naskórkiem, włosami, mydłem, pastą do zębów, klejem z oprawy książek. W skrajnych sytuacjach mogą zjadać odchody, a także siebie nawzajem.
Jakie choroby przenoszą karaluchy?
Karaluchy mogą przenosić na swoich odwłokach wiele chorób wirusowych i bakteryjnych, takich jak biegunka, gruźlica, czerwonka, tężec, dżuma, trąd, cholera, choroba Heinego-Medina, dur brzuszny lub wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego.
Jak karaluchy dostają się do domu?
Do domów i mieszkań karaluchy przenoszą się na butach i ubraniach ich mieszkańców, w starych drewnianych meblach, na bagażu podróżnym, wchodzą też przez okna, rury i szczeliny w ścianach.
Jaki środek na karaluchy wybrać?
W zależności od preferencji możesz wybrać środek na karaluchy w proszku, płynie lub w formie żelu. Metoda żelowa jest szczególnie skuteczna: karaluchy chętnie zjadają żel, a po powrocie do gniazda giną.