Jak się pozbyć rybików z mieszkania?

Jednym z nieproszonych i częstych gości w mieszkaniach jest rybik cukrowy. Niewielki i niegroźny, ale raczej nieprzyjemny insekt, który uwielbia wilgotne łazienki, wypełnione jedzeniem kuchnie i szafy z ubraniami. Skąd się biorą rybiki w mieszkaniu i jak je zwalczać?

Jak wygląda rybik cukrowy i co warto o nim wiedzieć?

Rybik cukrowy jest pospolitym owadem biegającym, z którym problem mogą mieć zarówno mieszkańcy starych kamienic, jak i nowych osiedli. Rybiki występują w łazienkach, piwnicach, kuchniach i garderobach. Lubią ciemność, wilgoć i ciepło – uaktywniają się, gdy gasisz światła i idziesz spać.

Rybik cukrowy ma podłużny kształt, łuskowatą powierzchnię ciała, długie czułki, krótkie odnóża i srebrzysty kolor (dlatego nazywa się go czasami srebrzykiem), ale niektóre z nich wydają się niemal czarne. Długość jego ciała osiąga od 7 do 10 milimetrów. Porusza się bardzo zwinnie (ruchem zygzakowatym), dlatego zazwyczaj dość trudno go złapać. Rybik cukrowy szybko się rozmnaża i długo żyje. Codziennie może składać do 20 jaj i przeżyć nawet rok bez jedzenia. Na szczęście nie jest to typ szkodnika, który osiedla się na zawsze. Tak robią karaluchy, które znacznie trudniej wytępić.

Domowe sposoby na rybiki – co je odstrasza?

Rybiki boją się światła. Gdy jest widno, ukrywają się w różnych szczelinach, pod listwami przypodłogowymi, pomiędzy płytkami, pod meblami, w narożnikach pomieszczenia i innych zakamarkach. Nie lubią też zimna – najlepiej czują się w temperaturze pokojowej lub wyższej. Jeśli chcesz się ich pozbyć, zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach do 15/16°C. Przeniosą się wtedy do mieszkania, w którym jest cieplej.

Dobrym sposobem na rybiki jest też wykorzystanie niektórych zapachów. Zniechęcająco działają aromat cytryny i lawendy. Rybiki to robaki, które uwielbiają wilgoć. Dlatego nie występują w suchym otoczeniu, a ich naturalnymi wrogami są pająki i skorki. Podobno polują na nie także koty domowe, ale nie jest to regułą.

Jak skutecznie pozbyć się rybików z każdego pomieszczenia?

Skutecznym sposobem na pozbycie się tych robaków z łazienki czy kuchni jest oczywiście zastosowanie różnego rodzaju chemicznych preparatów na rybiki. Potrafią one je odstraszyć lub wręcz przeciwnie – zwabić w pułapkę.

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Sposoby domowe i nie tylko

Łazienka jako pomieszczenie z natury wilgotne powinna być często wietrzona. Im bardziej suche powietrze i mniej wilgoci na ścianach, tym lepiej. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, należy zadbać o sprawną (drożną) wentylację i pamiętać o regularnym czyszczeniu kratki wentylacyjnej. W przypadku bardzo zawilgoconych łazienek, pleśni i grzybów rozwijających się na tynku, zdecydowanie warto zamówić profesjonalną usługę osuszania lub ozonowania takiego wnętrza, aby od razu pozbyć się wszelkich drobnoustrojów. Jeśli problem wilgotności jest niewielki, można ustawić w łazience pochłaniacze wilgoci, a nawet użyć od czasu do czasu zwykłej suszarki do włosów, aby „omieść" ciepłym powietrzem newralgiczne, zawilgocone miejsca.

Choć jest to dość kłopotliwe, warto po kąpieli wycierać do sucha wannę lub brodzik i kabinę prysznicową. Zapobiegniesz napływowi rybików i unikniesz kamienia osadzającego się na tych powierzchniach. Staraj się także nie suszyć prania w łazience, aby było w niej jak najmniej wilgoci. Dobrze jest także uszczelnić szpary. Wypełnij silikonem (najlepiej takim odpornym na pleśń) wszelkie przestrzenie pomiędzy ścianą a wanną, podłogą a brodzikiem oraz ubytki i pęknięcia w płytkach.

Profilaktyka jest ważna, ale nie wystarczy, gdy rybiki już zadomowią się w łazience. Wówczas warto zastosować wcześniej wspomniane domowe sposoby na rybiki. Wystarczy przesycić pomieszczenie zapachem cytrynowym, pomarańczowym albo lawendowym. Można w tym celu używać świec zapachowych, olejków eterycznych, pachnących suszonych kompozycji i innych rozwiązań, które sprawią, że łazienka będzie pełna aromatu odstraszającego rybiki. Pozbywanie się ich domowymi sposobami obejmuje także nasączenie płatków kosmetycznych cytrusowymi olejkami eterycznymi i umieszczenie ich w narożnikach łazienki i innych miejscach, gdzie skrywają się insekty. Zaatakowane wnętrze trzeba częściej sprzątać, nie przechowywać w nim zbędnych rzeczy, pozbyć się chwilowo wszelkiego rodzaju dywaników, przecierać kafelki wodą z cytryną lub detergentem o silnym zapachu cytrusowym.

Kolejnym ciekawym domowym sposobem na rybiki jest samodzielnie przygotowana pułapka! Weź mały słoiczek, oklej go z zewnątrz plastrem o chropowatej fakturze, do środka wsyp odrobinę cukru i postaw słoik na podłodze w łazience (bo to właśnie na podłodze srebrzyków jest zwykle najwięcej). Zwabione cukrem, którym się żywią, wejdą po chropowatej powierzchni plastra do słoika, ale już się z niego nie wydostaną, ponieważ nie potrafią wspinać się po gładkim szkle.

Możesz również samodzielnie przygotować pułapkę na rybiki. Weź mały słoiczek, oklej go z zewnątrz plastrem o chropowatej fakturze, do środka wsyp odrobinę cukru i postaw słoik na podłodze w łazience (bo to właśnie na podłodze srebrzyków jest zwykle najwięcej). Zwabione cukrem, którym się żywią, wejdą po chropowatej powierzchni plastra do słoika, ale już się z niego nie wydostaną, ponieważ nie potrafią wspinać się po gładkim szkle.

Jak pozbyć się rybików w kuchni?

Zdarza się, że rybiki w domu zasiedlają także kuchnię – szczególnie, jeśli ta sąsiaduje z łazienką lub jest pomieszczeniem ślepym (bez okna). W kuchniach też bywa wilgotno i ciepło, a brak dostępu światła słonecznego i resztki jedzenia tworzą idealne warunki do rozwoju srebrzyków.

Aby pozbyć się rybików z kuchni, postępuj według tych kilku wskazówek:

  • postaraj się dobrze doświetlić pomieszczenie,

  • przechowuj suche pokarmy w szczelnych (najlepiej szklanych) opakowaniach,

  • nie zostawiaj żadnych okruszków,

  • zamiataj podłogę i utrzymuj czystość – szczególnie w okolicy zlewozmywaka,

  • często wynoś śmieci,

  • odstraszaj rybiki zapachem ostrych przypraw i ziół, także tych w doniczkach – sprawdzą się laski cynamonu, goździki, a także świeży rozmaryn,

  • w zakamarkach kuchennych umieść skórki cytryny, które będą wydawać aromat.

W kuchni również ustawia się pułapki – takie jak w łazience. Możesz także próbować łapać insekty na tekturę i miód. Srebrzyki go uwielbiają, podobnie jak celulozę, dlatego zaleca się posmarowanie kawałków tektury miodem i rozłożenie ich w kuchni. Rybiki zwabione smakołykiem przyjdą się posilić, ale przykleją się do słodkiej warstwy miodu.

Jak pozbyć się rybików z szafy z ubraniami?

Garderoba, a nawet po prostu szafa z ubraniami, to kolejne miejsce, w którym mogą się rozgościć rybiki. Szczególnie, jeśli pomieszczenie znajduje się blisko łazienki albo gdy do szafy regularnie wkłada się niedokładnie wysuszone lub przepocone ubrania.

W takiej sytuacji, poza wysprzątaniem szafy oraz wypraniem i wywietrzeniem ubrań, stosuje się zapachowe zawieszki. To najczęściej kawałki tektury lub drewienka nasączone cytrusowym albo lawendowym aromatem. Należy je wymieniać co pewien czas (zwykle raz na kilka tygodni), aby dobrze spełniały swoją funkcję.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Czy rybiki gryzą?

  • Nie, rybiki cukrowe są całkowicie niegroźne dla człowieka. Nie gryzą i nie przenoszą żadnych chorób. Gryzą natomiast papier. Jeśli jest ich naprawdę dużo, zniszczenia w biblioteczce lub dokumentach przechowywanych w domu mogą być zauważalne.

Czy rybiki chodzą po ścianach?

  • Rybiki cukrowe nie potrafią chodzić po całkowicie gładkich powierzchniach, takich jak szkło. Jeśli więc ściana ma chropowatą strukturę, potrafią na nią wejść. Jednak na ogół rybiki wolą podłogę.

Czy rybiki mogą być w całkiem nowym mieszkaniu?

  • Tak i jest to nawet częste. Nowe, dopiero co oddane do użytku mieszkania, to zazwyczaj świeżo wykończone budynki, których mury „jeszcze schną" (co może trwać nawet rok). Wentylacja powinna dbać w takim przypadku o odpowiedni poziom wilgotności/suchości powietrza we wnętrzach, ale nie zawsze tak się dzieje.

Czy istnieją czarne rybiki?

Rybiki to srebrzyste lub ciemnobrązowe, prawie czarne robaki, które pojawiają się od wilgoci w pomieszczeniu.

Czy rybik cukrowy jest pożyteczny?

Rybiki w domu mogą żywić się pleśnią, roztoczami i grzybami. Można zatem w minimalnym stopniu uznać je za pożyteczne, natomiast tak naprawdę ich obecność jest wynikiem problemów albo z czystością w niektórych zakamarkach, albo z podwyższoną wilgotnością powietrza. Powinno się zatem przede wszystkim zadbać o ich zwalczenie i utrzymywanie porządku.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Pluskwy w domu. Jak się ich pozbyć?

    Jeśli po nocy spędzonej w kupionym z drugiej ręki łóżku pojawiły się swędzące ugryzienia na nadgarstkach, stopach lub kostkach; pod starymi obrazami lub w szczelinach ścian widoczne są perłowe jaja i drobne owady, a w mieszkaniu nagle zaczęło pachnieć czymś, co przypomina gnijące maliny - może oznaczać, że pojawiły się w nim pluskwy. Podpowiadamy, jak rozpoznać pluskwy i czy są groźne dla zdrowia.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Karaluchy – jak pozbyć się uciążliwego problemu?

    Widok karalucha w domu to nic przyjemnego, tym bardziej że jeden osobnik szybko przerodzi się w całą kolonię. Co ciągnie karaluchy do ludzkich mieszkań? Czym się odżywiają? I co najważniejsze - jak się ich pozbyć?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak pozbyć się pająków z domu?

    Nieduże, zwykle niegroźne, ale dla wielu osób dość przerażające – pająki „domowe”. Wiadomo, że potrzebne, bo kontrolują populację owadów, jednak w pierwszym odruchu zwykle się je zabija. Co zrobić, aby nie pojawiały się w naszym otoczeniu? Jak pozbyć się pająków z domu?