Sposób na wnętrze – metamorfoza pokoju dziewczynki

W nowym inspiracyjnym cyklu “Sposób na wnętrze” – w ramach programu Dzień Dobry TVN – pokazujemy, że szybka i efektowna metamorfoza jest możliwa do zrealizowania nawet w jedeń dzień. Nasz projektant wprowadza do wnętrz zachwycające zmiany, które oczarowują bohaterów. W pierwszym odcinku postanowiliśmy odmienić pokój 7-letniej Rozalki. Sprawdź, jaki sposób na to wnętrze znaleźliśmy i zainspiruj się do zmian.

Przed metamorfozą

Pokój 7-letniej Rozalki powstał z salonu, który mama podzieliła ścianką na dwa pomieszczenia. Dzięki temu dwójka dzieci może cieszyć się osobną przestrzenią. W wyniku tego podziału powstał długi, wąski pokój, który nie jest zbyt ustawny. Dodatkowo Rozalka marzy o zmianach. To doskonały czas na metamorfozę – dziewczynka za kilka miesięcy idzie do szkoły i potrzebuje biurka do nauki i zabawy.

Rozalka nie lubi różu, marzy jej się pokój w jasnych kolorach z dodatkiem mięty, a na wielką wróżkę na ścianie nie może już patrzeć. Postanowiliśmy coś z tym zrobić.

Nasz sposób na to wnętrze

Wyzwanie jest spore. Z typowego wąskiego wagonu, w którym mieściło się łóżko, szafa i półka na zabawki, planujemy zrobić funkcjonalne wnętrze małej uczennicy, w której strefa nauki, zabawy i odpoczynku będą od siebie wyraźnie oddzielone.

Niezbędna jest strefa z biurkiem, a także regały i półki do przechowywania. W niedużym pokoju trudno utrzymać porządek, dlatego warto sięgnąć po funkcjonalne rozwiązania do przechowywania dziecięcych skarbów. Poza tym przydadzą się stylowe dodatki, idealne do pokoju dziecka. Sprawdź efekt metamorfozy.

Obejrzyj cały odcinek

Metamorfoza pokoju dziewczynki – co się zmieniło

Już na pierwszy rzut oka widać w tym wnętrzu wielką zmianę. Dzięki jasnej kolorystyce – połączeniu bieli z miętą – pokój optycznie się powiększył. Z kolei zastosowanie miętowej farby na suficie i w strefie nauki sprawiło, że zmniejszył się efekt wagonu. Pokój nie wydaje się już aż tak długi i wąski.

W pozornie mało ustawnym pokoju udało nam się wydzielić aż trzy strefy użytkowe:

  • nauki i grania,
  • spania i relaksu,
  • przechowywania.

A to wszystko dzięki sprytnym rozwiązaniom, które zastosowaliśmy.

Strefa nauki

Pod oknem postawiliśmy biurko. Dostęp do dziennego światła jest kluczowy przy aranżowaniu strefy do nauki. Jednak na biurku nie może zabraknąć dodatkowego oświetlenia. Parapet wykorzystaliśmy jako dodatkową przestrzeń na dekoracje.

Obok biurka zmieściliśmy dwie przegrody, z których stworzyliśmy regał do przechowywania. Drewniane elementy jednej z nich pomalowaliśmy farbą kredową do mebli. Jej odcień łączy się z miętowym kolorem na ścianach. Drugą przegrodę, po zabezpieczeniu drewna bejcą, zostawiliśmy w naturalnym kolorze.

Dzięki temu powstał niepowtarzalny mebel, łączący styl i funkcjonalność.

Dobrze wiedzieć

Przegrody Honir możesz pomalować na dowolny kolor. W ten sposób dopasujesz je do swojego pomieszczenia. Zestawienie kilku pomalowanych na różne kolory przegród obok siebie to oryginalny pomysł na stworzenie niepowtarzalnego regału.

Strefa relaksu

Do oddzielenia strefy spania i nauki użyliśmy świerkowej ścianki. Tak powstało przepierzenie. Taka ażurowa konstrukcja to doskonały pomysł na wydzielenie stref w małych pomieszczeniach. Przepuszcza światło, a jednocześnie oddziela przestrzeń. Nie przytłacza przy tym wnętrza. Pomalowaliśmy ją na biało, tak aby pasowała do całości. Co istotne, konstrukcji można użyć także jako tła dla dekoracji. W pokoju Rozalki zawiesiliśmy na niej girlandę świetlną.

W projekcie wykorzystaliśmy obecne łóżko dziewczynki. Na ścianie w tej strefie położyliśmy tapetę 3D, która w małym wnętrzu daje pozory dekoracji przestrzennej. Tapeta to bardzo sprytne rozwiązanie z kilku powodów:

  • Często tańsze od innych.
  • Można ułożyć ją samodzielnie.
  • W przypadku zmiany wystroju można bez problemu zmienić ją na inną.

Na ścianie naprzeciwko łóżka ścianę pomalowaliśmy na dwa kolory – biel i miętę – oddzielone sztukaterią. Owalne lustro dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń.

Strefa przechowywania

Szafa – choć pojemna – nie przytłacza wnętrza. Możliwość rozbudowy korpusu o dodatkowe półki i wieszaki daje maksymalną funkcjonalność i pewność utrzymania w szafie porządku. W tej strefie zostawiliśmy też miejsce na podłodze na ewentualne dodatkowe zabawki Rozalki. Na ścianach zawisły obrazy w białych ramkach i neon.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – jaśniej się nie da

W każdej ze stref szczegółowo zaplanowaliśmy rozmieszczenie oświetlenia, które odgrywa kluczową rolę w każdym projekcie. Powinno być nie tylko funkcjonalne. Buduje także klimat we wnętrzu.

Głównym źródłem jest bambusowa lampa sufitowa Palanga. W strefie nauki są dwa źródła światła: funkcjonalna lampa biurkowa oraz podświetlająca regał lampka stołowa.

Nastrój w strefie relaksu tworzą girlandy zamontowane na ażurowej ściance przy łóżku. Młodzieżowe neony nad łóżkiem i przy wejściu oraz projektor gwiazd Astronauta to urocze dekoracje.

Dodatki do pokoju dziewczynki

W pokoju 7-latki nie mogło zabraknąć dekoracji.

Kolorowe, pluszowe poduszki i pledy zachęcają, żeby się w nich zanurzyć. W połączeniu z miękkim dywanem dodają wnętrzu przytulności.

Na biurku i regałach znalazły się ożywiające pokój rośliny w kolorowych osłonkach. To także miejsce, w którym Rozalka będzie mogła przechowywać swoje skarby.

Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że znaleźliśmy sposób na to wnętrze. Metamorfoza z pewnością robi wrażenie. Rozalka i mama są zachwycone rezultatem. A my mamy nadzieję, że dziewczynka będzie spędzać w nim przyjemne chwile… także na nauce.

A już niedługo kolejne odcinki, jeszcze więcej udanych metamorfoz i sposobów na wnętrza. Może znajdziesz swój?

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Sposób na wnętrze – pokój dla rodzeństwa

    Nowy odcinek cyklu „Sposób na wnętrze” w programie Dzień Dobry TVN oznacza nowe wyzwanie. Tym razem nawet kilka. Po pierwsze – metamorfoza sypialni rodziców w pokój dziecięcy. Po drugie – pogodzenie potrzeb i zainteresowań dwóch braci. I po trzecie – połączenie strefy do nauki z miejscem do zabawy. Brzmi jak zadanie dla nas. Zobacz, co z tego wyszło.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Sposób na wnętrze – metamorfoza salonu

    Metamorfoza salonu w jeden dzień to nasze wyzwanie w kolejnym odcinku cyklu „Sposób na wnętrze” w programie Dzień Dobry TVN. Pusty pokój, na aranżację którego zabrakło młodym rodzicom czasu i pomysłu, musi zmienić się w klimatyczną i przytulną przestrzeń dla całej rodziny. Bohaterowie odcinka pozwolili nam poszaleć z projektem... Nie trzeba było nam dwa razy powtarzać. Sprawdź efekty tych szaleństw.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Sposób na wnętrze – metamorfoza małej kuchni

    Montaż kuchni w jeden dzień? Kto ma remont kuchni za sobą, doskonale wie, ile czasu, zaangażowania i… nerwów pochłania montaż mebli, sprzętów, instalacji. Nawet Andrzej – bohater drugiego odcinka cyklu „Sposób na wnętrze” w programie Dzień Dobry TVN – podchodził do tego planu sceptycznie. Postanowiliśmy podjąć to wyzwanie. Sprawdź, czy nam się udało.