Co odstrasza koty? Poznaj kilka skutecznych środków

Koty to zwierzęta pożyteczne. Łowny kot będzie twoim sprzymierzeńcem w walce z gryzoniami, które sieją spustoszenie na grządkach i rabatach. Jednak koty także potrafią narobić szkód w ogrodzie. Zobacz, co odstrasza koty od sikania, czego koty nie lubią w ogrodzie i jak wypłoszyć je z miejsc, w których są niepożądane.

Jakie szkody mogą wyrządzić w ogrodzie koty?

Dzięki temu, że ograniczają liczebność gryzoni, takich jak mysz polna, nornik polny i karczownik, kot jest sprzymierzeńcem osób dbających o kwiaty i ogródki warzywne. Kocia obecność jest więc pożądana – pod warunkiem, że zwierzak sam nie zniszczy twojej pracy, a to niestety zdarza się dość często.

Zakopywanie odchodów

Rozkopywanie grządek, rabat i ogródków warzywnych to główny problem, z którym wiążą się kocie wizyty w ogrodzie. Kot ma silną potrzebę zakopywania swoich odchodów i poszukuje do tego celu odpowiedniego podłoża. Najczęściej wybiera tereny łatwe do rozkopania i miękkie. Piasek, drobny żwirek i ziemia ogrodowa – zwłaszcza obszary świeżo skopane – są do tego celu idealne.

Jeśli masz w sąsiedztwie koty, bardzo prawdopodobne jest to, że mogą one wybrać na swoją kuwetę miejsce świeżo posadzonych warzywa lub kwiaty. Idealną kuwetą jest także dziecięca piaskownica – dlatego tę należy przykrywać plandeką w czasie, gdy dziecko z niej nie korzysta.

Znaczenie moczem

Drugim problemem jest znaczenie terenu moczem. Robią to najczęściej niekastrowane kocury. Nie jest to załatwianie potrzeby fizjologicznej, lecz metoda komunikacji. Dlatego kot, pozostawiając taki sygnał zapachowy, unosi wysoko ogon i „strzyka” moczem, najczęściej na jakąś pionową powierzchnię.

Zastanawiasz się, czy koci mocz jest szkodliwy dla roślin? Na szczęście nie jest tak żrący jak ten psi – istnieje więc mniejsze ryzyko wypalenia roślin przez znaczące teren kocury. Niemniej jednak takie ryzyko istnieje – zwłaszcza, jeśli kocur wybrał sobie jedną konkretną roślinę. Osobnym problemem jest zapach kociego moczu – niestety jest on intensywny i trudno go zignorować.

Najskuteczniejszą metodą ograniczenia znakowania moczem terenu jest kastracja kocurów. Zabieg ten jest wykonywany przez lekarzy weterynarii rutynowo, w większości przypadków hamuje u kocurów odruch „strzykania” moczem, a ponadto jest korzystny dla samego zwierzęcia, które mniej chętnie wdaje się w bójki i nie odnosi z tego powodu ran.

Drapanie

Koty drapią, aby pozbyć się wierzchniej, obumarłej warstwy pazura. Oznaczają również w ten sposób swój teren – przy opuszkach łap znajdują się gruczoły zapachowe, wydzielające niewyczuwalne dla ludzkiego nosa feromony. Koty drapać muszą – jest to ich podstawowa, naturalna potrzeba.

Drapanie jest zazwyczaj problemem w domu, gdy koty niszczą w ten sposób meble i dywany. Na zewnątrz koty wybierają do drapania pnie drzew lub leżące na ziemi konary. Nie jest to problematyczne, o ile zwierzę nie wybierze sobie drzewa młodego, o delikatnej korze. Aby uchronić pnie młodych drzewek przed kocimi pazurami, wystarczy osłonić je grubą siatką ochronną.

Czym odstraszać koty?

Jeśli zastanawiasz się, jak odstraszyć koty z podwórka lub ogrodu, wiedz, że Istnieje wiele produktów odpychających koty swoim zapachem, nieprzyjemną dla łap strukturą lub wysokim dźwiękiem. Większość kotów nie znosi także wody.

Czego nie lubią koty? Woda – doskonały odstraszacz

Najlepszą bronią przeciw kotom grzebiącym wśród roślin okazać się mogą zraszacze ogrodowe. Nie należy straszyć kotów wodą z węża ogrodowego – jest to stresujące i nieskuteczne. Kot wróci, gdy nie będziesz już podlewać. Natomiast zraszacz z fotokomórką to pułapka, która będzie działała zawsze, gdy zbliży się do niej kot. Urządzenie zainstalowane w miejscu często odwiedzanym przez zwierzę skutecznie je odstraszy.

Jeśli podlewasz ogród za pomocą węża, postaraj się podlać intensywniej miejsca, koło których kot kopie dołki lub sika. Jeśli kilka razy wetknie łapę w kałużę wody, nie będzie to dla niego przyjemne doświadczenie i zrezygnuje z tej lokalizacji.

Dodatkowo w wilgotnej, zbrylonej ziemi kot mniej chętnie będzie zakopywał swoje odchody.

Zapachowe odstraszacze na koty

Na rynku dostępne są różne środki w sprayu, których zadaniem jest odstraszanie zwierząt nieprzyjemnym dla nich zapachem. Aby wybrać skuteczny środek, dowiedz się, jakiego zapachu nie lubią koty. To wskazówka przy analizie składu wybranego preparatu.

Warto jednocześnie pamiętać, że koty mają różną wrażliwość na zapachy. Ten sam zapach może na jednym kocie nie robić wrażenia, a innego skutecznie odstraszyć. Dlatego musisz nastawić się na dobieranie preparatu metodą prób i błędów. Pamiętaj jednocześnie, że zapach trzeba regularnie odświeżać.

Do zapachów nielubianych przez większość kotów należą:

  • lawenda,
  • geranium,
  • ruta zwyczajna,
  • ocet,
  • cytrusy,
  • eukaliptus, mentol, kamfora i tym podobne – drażnią nos i oczy, skutecznie odstraszają, ale są ulotne.

_Skuteczne odstraszacze na koty – ultradźwięki

Odstraszacze ultradźwiękowe to idealne rozwiązanie, jeśli próby odstraszania za pomocą środków zapachowych nie przyniosły rezultatu. Urządzenia te działają na podobnej zasadzie co odstraszacze kretów. Emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnej dla ludzkiego ucha, ale drażniącej koty. Zaletą takich urządzeń jest brak konieczności odświeżania jak przy repelentach. Wystarczy zadbać o wymianę baterii (część produktów ma zarówno możliwość włożenia baterii, jak i podłączenia do sieci).

Odstraszacz ultradźwiękowy można wbić w ziemię lub powiesić na ścianie albo drzewie. Jest to środek bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Pamiętaj jednak, że działa on na wszystkie zwierzęta reagujące na ultradźwięki.

Co odstrasza koty – domowe sposoby

Jak zrobić domowy odstraszacz na koty? Wykorzystaj wiedzę o zapachach, których nie lubią. Aby odstraszyć kota z niewielkiej przestrzeni, np. tarasu, użyj olejków eterycznych na bazie lawendy, eukaliptusa lub olejków mentolowych. Wystarczy pokropić nimi wybrane miejsca. Jeśli nie chcesz, aby wchodził w konkretne miejsce, np. na stół ogrodowy – szmatka nasączona octem jest doskonałym i bezpiecznym środkiem odstraszającym koty. Dobrym pomysłem jest także umycie tarasu roztworem octu i soku z cytryny.

Aby kot nie wchodził na rabatę, w pobliże iglaków itp., warto sadzić w tych newralgicznych punktach rośliny wydzielające zapach nielubiany przez koty. Poza lawendą dobrym odstraszaczem na koty będzie też ruta zwyczajna, która zawiera silne olejki eteryczne, kocanka włoska i bodziszek bałkański. Dodatkowo pomóc może wysypywanie w te miejsca zmielonych nasion gorczycy – one również działają na koty drażniąco.

Pokojowa koegzystencja z kotem – czy to możliwe?

Możesz także urządzić ogród tak, by odwiedzający go kot nie wyrządził w nim szkód. Kluczem jest zrozumienie, co kieruje kotem i przechytrzenie go. Jak to zrobić?

Zlokalizuj, w których miejscach kot najczęściej znaczy teren. Wiele kotów lubi narożniki ogrodu. Nie sadź w takich miejscach roślin szczególnie wrażliwych na działanie moczu, takich jak wrzosy, miniaturowe iglaki itd. Spokojnie może tam rosnąć wysoka roślina liściasta.

Wysiane nasiona i świeżo posadzone, młodziutkie rośliny skutecznie ochronisz przed kocimi łapami, okrywając je siatką o dużych oczkach. Utrudnisz kotu grzebanie. Na rabatach z kolei warto wysypywać kamyki lub gruboziarnisty żwir, dzięki którym kot nie będzie mógł kopać dołków i miejsce stanie się dla niego bezużyteczne. Równie skuteczne jest wyłożenie niektórych miejsc mchem lub agrowłókniną.

Kącik dla kota w ogródku

Jeśli cenisz łowieckie zdolności kota lub po prostu cieszy cię jego towarzystwo, przeznacz dla niego jakiś kąt w ogrodzie. Koty lubią miejsca, w których mogą wygrzewać się na słońcu, ale również schować w razie potrzeby. Nasłonecznione stanowisko z dość wysoką trawą, odpornym krzewem, punktem obserwacyjnym i kępą kocimiętki z pewnością zachęci go do spędzania czasu właśnie tam. Możesz w tym miejscu pozostawić nieco piasku – do załatwiania potrzeb, a także pieniek przeznaczony do drapania.

Jak pozbyć się kota sąsiada?

Jeśli odwiedzający twój ogród kot ma właściciela, porozmawiaj z nim. Wychodzący kot to nie tylko nieproszony gość na rabatach. Może chwytać ptaki, gady i płazy, w tym gatunki chronione. Wychodząc bez nadzoru, sam także naraża się na niebezpieczeństwa. Uświadom sąsiadowi, że istnieją bezpieczne sposoby wypuszczania kotów na spacer, np. zabezpieczenie ogrodu, aby zwierzak nie mógł go opuścić.

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Czy lawenda odstrasza koty?

Tak, lawenda może pełnić funkcję środka odstraszającego koty – pamiętaj tylko, że w wysokich stężeniach olejek lawendowy jest toksyczny dla zwierząt.

Czy kocimiętka odstrasza koty?

Kocimiętka działa wręcz odwrotnie – przywabia koty, choć nie wszystkie. Część kotów pozostaje na nią obojętna, inne natomiast będą się w niej tarzać. Kocimiętka przyciągnie koty tam, gdzie rośnie – posadź ją raczej w miejscu, w które chcesz skierować uwagę kota.

Czy waleriana odstrasza koty?

Waleriana, czyli kozłek lekarski, podobnie jak kocimiętka ma na kota działanie przywabiające, lekko ekstatyczne i relaksujące. To środek do przyciągania kotów w wybrane dla nich miejsce.

Czy mięta odstrasza koty?

Mięta ma działanie toksyczne na psy i koty. Niektóre koty uwielbiają jej zapach, inne są na niego obojętne. Pamiętaj jednak, że to nie kocimiętka – zjedzenie mięty może skończyć się źle dla zwierzęcia.

Czy ocet odstrasza koty?

Kot ma bardzo czuły węch. Intensywny zapach octu działa na zwierzę bardzo drażniąco. Jest to bezpieczny, nietoksyczny odstraszacz.

Czy kot może zniszczyć elementy samochodu tak jak kuna?

Kuny i gryzonie mogą zniszczyć elementy wyposażenia oraz przewody znajdujące się w aucie. Koty nie powodują takich szkód, natomiast zimą mogą szukać ciepła w komorze silnika. Jest to dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego warto odstraszać koty od samochodu, na przykład za pomocą odstraszaczy ultradźwiękowych przystosowanych do podłączenia do instalacji elektrycznej auta. Niektórzy kierowcy sugerują także posmarowanie odpowiednich elementów lizolem, zawieszenie cytrynowej kostki toaletowej pod autem lub zastosowanie odstraszacza w postaci woreczka z sierścią psów.

Czy koci mocz może wypalić trawę?

Koci mocz nie jest tak toksyczny dla roślin, jak mocz psi, ale regularne użytkowanie przez kota jednego miejsca lub oddanie dużej ilości moczu na małej powierzchni może wypalić korzenie niektórych roślin, w tym trawy. Zasikane przez kota miejsce najlepiej obficie podlać wodą, aby obniżyć stężenie azotu w glebie.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Kuna domowa, czyli nieproszony gość

    To wyjątkowo urocze zwierzę potrafi przysporzyć wielu problemów. Żwawe, mądre i łakome chętnie wprowadza się do piwnicy, na poddasze czy do garażu. Dla kuny życie blisko człowieka jest czymś normalnym. Jednak dla ludzi jej obecność może być uciążliwa. Przegryza kable, zostawia resztki jedzenia, a dodatkowo potrafi być bardzo głośna. Dowiedz się, co możesz zrobić, gdy zadomowi się u Ciebie. Podpowiadamy, jak odstraszyć kunę, aby odeszła na dobre.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Nornice w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

    Z pozoru niewinne nornice, wyglądem przypominające chomiki czy myszy polne, mogą doprowadzić do powstania szkód w ogrodzie czy sadzie. Przekopując tunele, skutecznie niszczą rośliny. Jak pozbyć się tych zwierząt z grządek? Oto kilka sposobów.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Kocimiętka Faassena

    Kocimiętka Faassena to roślina bardzo łatwa w uprawie, odporna na mróz, suszę, zanieczyszczenia powietrza, zachwaszczenie, choroby i szkodniki. Może rosnąć nawet na stanowiskach bardzo suchych i piaszczystych. A do tego pięknie prezentuje się w ogrodzie i kwitnie bardzo długo – od maja aż do września. Kocimiętka Faassena to idealna roślina dla początkujących ogrodników.
  4. Artykuł Czytaj więcej

    Szkodniki w ogrodzie

    Co zrobić, gdy w ogrodzie pojawią się szkodniki, które dziesiątkują uprawy lub niszczą rośliny doniczkowe na balkonie i w domu? Jak zaradzić okolicznym kotom, które odwiedzają działkę i powodują szkody i zanieczyszczenia w ogrodzie? Nasz cykl porad dotyczących rozpoznawania szkodników w ogrodzie i sposobów radzenia sobie z nimi to rozwiązanie problemów! Jakie domowe sposoby skutecznie zwalczą szkodniki w ogrodzie oraz jakie środki zapobiegawcze zastosować, gdy uprawy są odwiedzane przez niechcianych gości.