Nornice w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

Z pozoru niewinne nornice, wyglądem przypominające chomiki czy myszy polne, mogą doprowadzić do powstania szkód w ogrodzie czy sadzie. Przekopując tunele, skutecznie niszczą rośliny. Jak pozbyć się tych zwierząt z grządek? Oto kilka sposobów.

Nornica ruda – charakterystyka gatunku

Jak wygląda nornica?

Nornica to niewielkie zwierzę z gatunku gryzoni o masie 20-30 g, wyglądem przypominające udomowionego chomika lub mysz polną. Długość jej ciała wynosi około 10 cm, a ogona — 5 cm (czym odróżnia się od chomika).

Charakterystyczną cechą jest odcień ubarwienia. Nornice mają futro w szarym kolorze, z przebijającym rudym akcentem w umaszczeniu (stąd nazwa nornica ruda). Nornice mają czarne, nieco wypukłe oczy w kształcie koralików oraz małe uszy. Na uwagę zasługują zęby, które są wyjątkowo mocne i ostre — potrafią przegryźć korę drzewną czy drewniane gałęzie.

Nornica zaczyna żerowanie wieczorem, jest więc zwierzęciem o sporej aktywności nocnej.

Gdzie żyje nornica?

Gryzoń jest popularnym zwierzęciem zamieszkującym region Europy i Azji. Ze względu na niezbyt wygórowane wymagania bytowe, nornice żyją niemal w każdych warunkach. Można spotkać je zarówno w regionach górskich, lasach, jak i w przydomowych sadach czy ogrodach. Lubi tereny wilgotne, puste.

Czym się żywi nornica?

Nornice są głównie roślinożerne i z tego powodu uciążliwe w ogrodach. Szczególnie upodobały sobie nie tyle owoce i warzywa, ile ich nasiona (których szukają, ryjąc w ziemi, czym dają się poznać jako szkodniki). Poza nasionami, zwierzęta te żywią się zielonymi częściami roślin, a także bezkręgowcami, larwami, korą drzew i porostami. Dorosłe osobniki potrafią przetrwać do 5 dni bez pożywienia. Co ciekawe, ciężarne nornice mają zdolność absorbowania zarodków, w przypadku wystąpienia epizodów głodu.

Jak rozmnaża się nornica?

Gryzonie tego gatunku rozmnażają się bardzo szybko i intensywnie, dostarczając nawet do czterech miotów rocznie. Każdy miot liczy około 5 osobników, co daje sumę około 20 nowych nornic pochodzących od jednej samicy rocznie.

Intensywność rozmnażania jest uwarunkowana zasobami, takimi jak dostęp do pokarmu i warunki do założenia gniazda (wykonuje je zwykle pod ziemią, z mchu i gałęzi).

Ciąża nornicy trwa 24 dni, młode rodzą się nieowłosione, szybko zyskując samodzielność — dzieje się to po 25 dniach (wtedy przestają pobierać pokarm od matki). Pełną dojrzałość płciową osiągają po 8 tygodniach.

Jakie szkody powodują nornice?

Mało wprawny ogrodnik może mieć problem z ustaleniem, czy w ogrodzie zadomowiły się nornice, czy szkody są dziełem kretów.

Obydwa gatunki powodują podobne zniszczenia, lecz nornice od kretów odróżnia fakt, że nie stawiają charakterystycznych kopców.

Szkody powodowane przez nornice:

  • korytarze i koleiny o średnicy ok. 5 cm, drążone około 10-15 cm pod ziemią,
  • podgryzanie systemów korzeniowych i cebuli roślin,
  • żywienie się nasionami owoców i warzyw,
  • naruszenie systemów korzeni pod ziemią,
  • obgryzanie kory drzew w szkółkach,
  • nadgryzanie zielonych części roślin.

Sposoby na pozbycie się nornic

Naturalne

Nornice można odstraszyć za pomocą zapachów, które nie są dla nich komfortowe. Wystarczy zasadzić rośliny, które wydzielają woń przeszkadzającą gryzoniom. Są to czosnek, czarny bez (szczególnie suszony, wetknięty w glebę), wilczomlecz, porzeczka czy mięta. Można posłużyć się gotowym środkiem na krety i nornice, który zawiera naturalne olejki eteryczne.

Nornice nie lubią także zapachu cynamonu. Dobrym pomysłem jest wysypanie tej przyprawy do wydrążonych przez szkodnika otworów.

Dobrym sposobem jest zastosowanie odstraszaczy akustycznych — nornice są wrażliwe na hałasy. Na patykach należy umieścić butelki i puszki, które w trakcie podmuchu wiatru, obijając się o paliki, będą wydawać specyficzne odgłosy.

W ogrodzie warto zamieścić elementy, które staną się punktem obserwacyjnym dla ptaków drapieżnych. Wystarczy w tym celu wbić w glebę drewniane pale czy drągi.

Dobrze wiedzieć

Naturalnym wrogiem nornice jest sowa, która poluje na te zwierzęta.

Chemiczne

Gdy naturalne metody zawiodą, można posłużyć się chemicznymi środkami na szkodniki, które mają za zadanie wypłoszenie gryzoni z ogrodu. Należą do nich świece dymne na nornice, wydzielające olej rycynowy. Można także użyć grudki karbidu i spryskać je wodą, by zaczęły wydzielać acetylen.

Metod tych należy użyć, gdy inne sposoby okażą się nieskuteczne. Powyższe sposoby nie zabiją szkodników, ale poprzez wydzielane substancje pomogą wyprosić niechciane zwierzęta.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak ochronić cebule roślin przed nornicami?

Rośliny cebulowe należy sadzić do gruntu w specjalnych koszyczkach z plastiku lub drutu. Koszyczki stanowią barierę przed gryzoniami. Można także umieścić w glebie przed siewem siatkę o oczkach o średnicy 15 cm.

Jak zapobiec uszkodzeniu kory drzew przez nornice?

Podgryzanie kory drzew może skutkować brakiem plonu przez 3-4 lata. Aby uchronić drzewa przed obgryzaniem przez nornice, należy ciasno owinąć ich pnie siatką lub słomkową matą u dołu.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Szczury w domu, piwnicy i gospodarstwie. Jak się ich skutecznie pozbyć?

    Niezbyt przyjemny widok szczurów oraz spowodowane przez nie szkody są jednymi z powodów, dla których wiele osób chce wyplenić je ze swoich gospodarstw. Są powszechnie występującym gatunkiem, który został częściowo udomowiony. Jednakże dziko żyjące, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Co zrobić, jeśli w pomieszczeniu zadomowiły się szczury? Jak się pozbyć tych gryzoni?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Kuna domowa, czyli nieproszony gość

    To wyjątkowo urocze zwierzę potrafi przysporzyć wielu problemów. Żwawe, mądre i łakome chętnie wprowadza się do piwnicy, na poddasze czy do garażu. Dla kuny życie blisko człowieka jest czymś normalnym. Jednak dla ludzi jej obecność może być uciążliwa. Przegryza kable, zostawia resztki jedzenia, a dodatkowo potrafi być bardzo głośna. Dowiedz się, co możesz zrobić, gdy zadomowi się u Ciebie. Podpowiadamy, jak odstraszyć kunę, aby odeszła na dobre.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Krety w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

    Krety są naszymi sprzymierzeńcami w walce z niektórymi ogrodowymi szkodnikami, niestety w trakcie kopania podziemnych tuneli uszkadzają korzenie roślin w naszych ogrodach oraz dewastują wypielęgnowane trawniki. Jest wiele metod, które mają na celu wypłoszenie nieproszonego gościa z naszej posesji (np. siatka pod trawnikiem, elektroakustyczne odstraszacze, wiatraczki, silnie pachnące rośliny i inne). Jednak jeśli naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych efektów – należy sięgnąć po preparaty chemiczne. Sprawdź, jak pozbyć się kreta w ogrodzie.