Kuna domowa, czyli nieproszony gość

To wyjątkowo urocze zwierzę potrafi przysporzyć wielu problemów. Żwawe, mądre i łakome chętnie wprowadza się do piwnicy, na poddasze czy do garażu. Dla kuny życie blisko człowieka jest czymś normalnym. Jednak dla ludzi jej obecność może być uciążliwa. Przegryza kable, zostawia resztki jedzenia, a dodatkowo potrafi być bardzo głośna. Dowiedz się, co możesz zrobić, gdy zadomowi się u Ciebie. Podpowiadamy, jak odstraszyć kunę, aby odeszła na dobre.

Kuna domowa – cechy charakterystyczne

Kuna domowa, inaczej kamionka – to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. Wyróżnia się jasnobrązowym kolorem futra i długim ogonem. Ma też charakterystyczną plamkę, której biały kolor rozlewa się od szyi do wysokości przednich łapek i w tym miejscu też się rozwidla. Ciało kuny jest podłużne, a jej łapy są dosyć krótkie. Dzięki temu przemieszcza się w bardzo charakterystyczny sposób. Jest też niezwykle zwinna. Długość ciała dorosłego osobnika może mieć do 53 cm, a jego ogona do 30 cm. Do naturalnych wrogów kuny zalicza się lisy i borsuki. W Europie można ją spotkać niemal na całym terenie.

Czym się żywi?

Kamionka to drapieżnik. Żywi się głównie gryzoniami, żabami, ptakami i ich jajami – również drobiem. Potrafi wyrządzić wiele szkód w kurnikach. Co jeszcze zjada kuna domowa? Nie pogardzi owadami czy nawet owocami. Charakterystyczne dla niej jest to, że bardzo często zostawia po sobie resztki jedzenia. To jeden z elementów, po których możesz rozpoznać, że kamionka zadomowiła się w jakimś miejscu.

Jakie szkody może wyrządzić kuna?

Wiele zależy od tego, gdzie dokładnie pojawił się ten drapieżnik. Jeśli kuna dostała się do garażu, to spodziewaj się przegryzionych kabli pod maską. Dzieje się tak, ponieważ kuna, podobnie jak koty, lubi ciepło silnika, więc na niego wchodzi. Co więcej, może też zniszczyć izolację.

Niezależnie od tego, czy myślimy o poddaszu domu, garażu czy innym pomieszczeniu, kuna bardzo często dostaje się do nich przez dach. Jeśli znalazła nawet niewielki otwór, bez problemu dostanie się do środka. Wtedy krótka droga do założenia przez nią gniazda. Kuna podczas jego robienia może uszkodzić termoizolację, a już na pewno wełnę mineralną. Potrafi też zniszczyć pokrycie dachu, plastik, odginać metal. Jednym słowem jest w stanie poradzić sobie z większością materiałów.

Jeśli zadomowi się na dobre, w pomieszczeniach pojawią się odchody, a z nimi przykry zapach. Dodatkowo, szczególnie gdy pojawią się małe, może powstać wiele szkód podczas ich zabawy. Zwierzęta te są wyjątkowo inteligentne i chętnie urozmaicają sobie czas – ganiają się, przewracają, upuszczają i niszczą różne przedmioty.

Sposoby na pozbycie się kuny domowej

Podobnie jak z innymi szkodnikami, najlepiej po prostu zapobiegać zadomowieniu się kuny. Zwierzę to bardzo szybko się uczy, dlatego często będzie potrafiło przechytrzyć człowieka. W przypadku domu jednorodzinnego w ochronie przed kamionką sprawdzą się psy, jeśli będą mogły swobodnie biegać.

Ze względu na to, że kuny potrafią się wspinać po ścianach, rynnach i z łatwością biegają po dachach – konstrukcja budynku musi być wręcz idealna. Jeśli będą w niej otwory o średnicy większej niż 4 cm, to kuna na pewno przeciśnie się przez nie do środka. Warto też zwrócić uwagę np. na podbitkę dachu, ułożenie dachówek czy szczelinę wentylacyjną, która musi być dobrze osłonięta.

Jak pozbyć się kuny z budynku lub samochodu?

W przypadku gdy kuna już się zadomowi, do jej przegonienia użyj różnego rodzaju odstraszaczy. Mogą to być preparaty w sprayu. W tego typu środkach na szkodniki odstraszał będzie zapach. Jednak musisz pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Skuteczność będzie większa w przypadku młodych osobników lub kun, które nie założyły jeszcze gniazda, czyli nie będą traktować budynku jak własnego terytorium.

Kolejnym produktem są odstraszacze dźwiękowe. Urządzenia działają na zasadzie ultradźwięków. Emitują fale z zakresu 15-60 kHz. Hałas będzie na tyle irytował zwierzę, że chętnie przeniesie się w inne miejsce. Zastosuj kilka takich produktów, a ich skuteczność będzie większa. Takie odstraszacze dźwiękowe sprawdzą się również w przypadku kotów, lisów, myszy, ale też innych dzikich szkodników. I tutaj podobnie – w przypadku kuny skuteczność urządzenia będzie zależała od stopnia udomowienia tego drapieżnika.

Możesz też zdecydować się na klatki z przynętą. Wystarczy, że do środka, na specjalną półeczkę, położysz np. jajko, a zwabiona kuna wejdzie do środka. Próba ściągnięcia smakołyku sprawi, że złożą się zapadki, a pułapka zamknie się po obu stronach. Za pomocą rączki bez problemu przeniesiesz zwierzę w bezpieczne miejsce, aby je uwolnić. Jednak musisz wykazać się cierpliwością. Dotarcie do pułapki może zająć kunie nawet kilka tygodni.

Jeśli chcesz uszczelnić dach lub elewację, upewnij się, że zwierzęcia nie ma w środku.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy kuna jest gatunkiem chronionym?

Nie. W Polsce kuna domowa ani leśna nie są gatunkami objętymi ochroną. Jednak zaliczają się do małych zwierząt łownych, a te (zgodnie z art. 2 Prawa Łowieckiego) w stanie wolnym są własnością Skarbu Państwa. Osoby prywatne, bez uprawnień myśliwskich, mogą jedynie odłowić kunę ze swojej posesji.

Gdzie wypuścić schwytaną kunę domową?

Kuna to gatunek synantropijny, czyli taki, który dostosował się do życia w środowisku przekształconym przez ludzi. Najlepiej wypuścić ją do lasu. Jednak trzeba mieć świadomość, że będzie poszukiwała dla siebie najlepszego miejsca do życia, czyli zabudowań położonych blisko człowieka.

Czym różni się kuna leśna od domowej?

Kuna leśna, inaczej tumak jest dość podobna do kuny domowej. Jednak odróżnia się głównie kolorem i wielkością plamy na piersi. Zabarwienie futra kuny leśnej jest w tym miejscu żółte, a domowej – białe.

Kiedy kuna wychodzi z ukrycia?

Domowa kuna żeruje głównie nocą, ma doskonale rozwinięty słuch i węch.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Szczury w domu, piwnicy i gospodarstwie. Jak się ich skutecznie pozbyć?

    Niezbyt przyjemny widok szczurów oraz spowodowane przez nie szkody są jednymi z powodów, dla których wiele osób chce wyplenić je ze swoich gospodarstw. Są powszechnie występującym gatunkiem, który został częściowo udomowiony. Jednakże dziko żyjące, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Co zrobić, jeśli w pomieszczeniu zadomowiły się szczury? Jak się pozbyć tych gryzoni?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Nornice w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

    Z pozoru niewinne nornice, wyglądem przypominające chomiki czy myszy polne, mogą doprowadzić do powstania szkód w ogrodzie czy sadzie. Przekopując tunele, skutecznie niszczą rośliny. Jak pozbyć się tych zwierząt z grządek? Oto kilka sposobów.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Krety w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

    Krety są naszymi sprzymierzeńcami w walce z niektórymi ogrodowymi szkodnikami, niestety w trakcie kopania podziemnych tuneli uszkadzają korzenie roślin w naszych ogrodach oraz dewastują wypielęgnowane trawniki. Jest wiele metod, które mają na celu wypłoszenie nieproszonego gościa z naszej posesji (np. siatka pod trawnikiem, elektroakustyczne odstraszacze, wiatraczki, silnie pachnące rośliny i inne). Jednak jeśli naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych efektów – należy sięgnąć po preparaty chemiczne. Sprawdź, jak pozbyć się kreta w ogrodzie.