Drzwi przesuwne – co warto o nich wiedzieć?
Drzwi przesuwne, dzięki swojej konstrukcji pozwalają oszczędzić miejsce, więc świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr. A zalet tego rozwiązania jest znacznie więcej! Modele o nowoczesnym designie lub te stylizowane na bardziej rustykalne stają się uzupełnieniem aranżacji. Jeżeli zastanawiasz się, jaki rodzaj wybrać, w jaki sposób je montować lub po prostu, czy to rozwiązanie idealne do Twojego domu - koniecznie przeczytaj nasze porady.
Drzwi przesuwne – jak je zamontować?
Jak właściwie działają drzwi przesuwne? Zasada jest bardzo prosta: osadzone na specjalnych prowadnicach skrzydła otwierane są bez konieczności ich uchylania na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia. Przesuwna forma zajmuje mniej miejsca – takie skrzydło przesuwa się wzdłuż lub wewnątrz ściany, co pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń wokół. Co ważne, modele drzwi montowane na prowadnicy mają zupełnie inny system niż te umieszczane wewnątrz ściany - do którego potrzebna jest specjalna kaseta.
W drzwiach przesuwnych to właśnie prowadnica jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji. Powinna być minimum dwa razy dłuższa od skrzydła, tak aby drzwi bez problemu mogły odsłaniać wejście do pomieszczenia. Wysokość, na której przytwierdza się prowadnicę wskazuje producent i zależy od modelu. Najczęściej montuje się ją na wysokości około 10-15 cm nad otworem drzwiowym. Właściwemu zamocowaniu prowadnicy warto poświęcić więcej czasu. Mury pracują, szczególnie te nowo wybudowane, więc również prowadnica narażona jest na obciążenia i drgania. Aby drzwi przesuwne płynnie się otwierały, na szynie mocowane są wózki prowadzące. Jednocześnie przykręca się do nich skrzydło drzwiowe. W części podłogowej dodatkowo montuje się ograniczniki wychylenia i otwarcia. Prowadniki pomagają utrzymać drzwi na właściwej pozycji, eliminując efekt drgania i hałasu.
Jakie są zalety drzwi przesuwnych? Do najważniejszych warto zaliczyć:
- wielofunkcyjność- można je montować (w zależności od modelu, choć istnieją również uniwersalne) zarówno w biurach, jak i domach, pokojach, łazienkach, a także w szafach czy wnękach;
- łatwość dopasowania - nawet w przypadku niestandardowej przegrody czy zupełnie nietypowego układu pomieszczeń możliwe jest ich dopasowanie. Drzwi przesuwne można wykonać na zamówienie – w różnych wymiarach i z wieloma opcjami ich zamontowania.
- alternatywne zamknięcia - pomimo tego, że w drzwiach przesuwnych trudno zainstalować klasyczny zamek, można również je zablokować, choćby zasuwą lub zapadką. Z tego powodu mogą świetnie nadawać się do łazienek, gdzie istotna jest możliwość zamknięcia się od wewnątrz;
- ograniczone ryzyko trzaskania - odpowiednie skrzydło przesuwne, nawet zamknięte z impetem, nie wyda tak głośnego dźwięku, jak trzaśnięcie klasycznymi drzwiami. To dlatego w takich skrzydłach częściej można wykorzystać nawet cienkie szkło czy szybę. W systemie drzwi przesuwnych może być dodatkowo zastosowane zwolnienie bądź cicha blokada;
- bezpieczeństwo podczas przeciągów - kolejną zaletą takich drzwi jest zupełna obojętność na podmuchy wiatru i brak konieczności blokowania skrzydła.
Rodzaje drzwi przesuwnych
Ten rodzaj drzwi dzieli się głównie ze względu na:
- przeznaczenie – pokojowe, do szaf, uniwersalne,
- liczbę skrzydeł – 1- lub 2-drzwiowe,
- sposób montażu prowadnicy – sufitowe i naścienne,
- widoczność – naścienne lub chowane,
- system przesuwania – montowane na rolkach, szynach, wózkach jezdnych,
- materiał wykonania i styl – tutaj wyróżnia się bardzo dużo rodzajów, od przeszklonych czy pełnych po proste rozwiązania z użyciem płyty drewnopochodnej, a także starannie wystylizowane skrzydła, przypominające klasyczne drzwi.
Chowane czy naścienne drzwi przesuwne?
Pierwszy rodzaj rozwiązania wymaga użycia specjalnej kasety, która zostanie umieszczona w tunelu ściennym, są to tzw. drzwi kasetowe . Jednak to nie wszystko – do montażu drzwi przesuwnych chowanych w ścianę trzeba postawić specjalną przegrodę . Zatem to rozwiązanie najlepiej wprowadzać jeszcze na etapie planowania i wykańczania pomieszczeń. Naścienne drzwi przesuwne można natomiast zamontować w każdej chwili i praktycznie w każdym miejscu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi przesuwnych?
Najistotniejszą kwestią dotyczącą wyboru konkretnego modelu jest przede wszystkim decyzja o tym, jaki ma być system drzwi przesuwnych. Nie wystarczy kierować się jedynie budżetem czy walorami estetycznymi, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego dopasowanie do wyznaczonego miejsca. Do najważniejszych kryteriów wyboru drzwi przesuwnych warto zaliczyć:
- rodzaj i wykończenie – drzwi przesuwne pokojowe mogą kompletnie nie nadawać się do użytkowania w łazience,
- wymiary – dotyczą nie tylko wyboru i dopasowania skrzydła, ale i montażu systemu drzwi przesuwnych,
- rodzaj ściany i sufitu – czyli powierzchni, na których będą montowane mechanizmy, muszą być odporne na ciężar całości,
- rodzaj prowadnicy – od niej zależy to, w jaki sposób system drzwi przesuwnych będzie działał.
Wybierając drzwi przesuwne, warto zwrócić szczególną uwagę także na to, w jakiej odległości od ściany mają być zamontowane. Kluczowa jest listwa podłogowa. Innym ważnym elementem jest również szyna do drzwi przesuwnych – od niej zależy, czy będą chodzić gładko.
Chowane drzwi przesuwne doskonale będą nadawać się do pomieszczeń, w których stawia się na minimalizm i elegancję. Dzięki kasecie zabudowanej w ścianie (po otwarciu) skrzydło nie będzie widoczne. Z kolei drzwi przesuwne montowane na ścianie są bardziej uniwersalne, a swoje miejsce znajdą w przestronnych wnętrzach, a także pomieszczeniach użytkowych, jak np. garderoba.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Dlaczego drzwi przesuwne ciężko chodzą? Jak to zmienić?
Najczęstszą przyczyną są różnego rodzaju zanieczyszczenia, które znalazły się na dolnym torze, może to być np. drobny piasek. W tym przypadku warto dokładnie odkurzyć szynę. Jeżeli to nie pomaga, należy zweryfikować, czy drzwi nie opadły - wtedy potrzebna będzie ponowna regulacja przy pomocy śrub znajdujących się na skrzydle, najczęściej pod szczotką uszczelniającą.
Drzwi przesuwne, jak wymierzyć?
Przede wszystkim trzeba dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy - idealnie dobrane drzwi przesuwne powinny zasłaniać go w całości, a dodatkowo wykraczać poza obręb. Na rynku dostępne są różne modele, najpopularniejsze z nich mają oznaczenia 80 (wys. 204 cm, szer. 83), a także 90 (wys. 204 cm, szer. 93 cm). Inne, niestandardowe 60 (wys. 203,5 cm, szer. 64.4 cm), 70 (wys. 202,5 cm szer. 74,4 cm), 100 (wys. 203 cm, szer. 101,5 cm).
Czy drzwi przesuwne skutecznie wyciszają pomieszczenie?
Jeżeli zostaną zamontowane poprawnie, wtedy doskonale spełniają funkcję izolacji akustycznej. Jej poziom będzie porównywalny do standardowych modeli rozwiernych, tym bardziej, że klasyczny odpowiednik ma szczelinę oddzielającą od podłogi.