Dywany do wnętrz – jak je dopasować do stylu?
Dywan pasuje do każdej aranżacji – od surowych, industrialnych loftów po ciepłe, rustykalne wnętrza. Konkretny styl w rządzi się innymi prawami – co innego sprawdzi się w apartamencie w stylu glamour, a co innego w domu urządzonym po skandynawsku. Zwróć uwagę na wzory, które pokrywają runo oraz materiały, z których wykonany jest dywan. Ważna jest też kolorystyka, która dominuje w wybranym stylu. Warto też spróbować przełamać konwencję i na zasadzie kontrastu wybrać dywan „z innej bajki”. Ciekawie może wyglądać niewielki orientalny dywan w supernowoczesnym wnętrzu. Natomiast gładki i jednobarwny, podkreśli z kolei urodę antyków odziedziczonych po przodkach.
Dywan w stylu skandynawskim – naturalne włókna rządzą
Styl skandynawski wyróżnia się prostotą i zastosowaniem naturalnych surowców. Dlatego do wnętrz tak zaaranżowanych pasują dywany z włókien naturalnych – wełny, juty, sizalu, bawełny. Najczęściej są utrzymane w jednolitej kolorystyce bieli, szarości, czerni, beżów. Są to dywany o prostych geometrycznych wzorach, w paski lub gładkie.
Wnętrza skandynawskie lubią też bezpretensjonalne luźno tkane chodniki, naturalne skóry owcze i krowie z powodzeniem zastępujące tradycyjne dywany. Sprawdzą się też niewielkie dywany o artystycznych walorach, które nie przykrywają podłogi w całości, podkreślając jej urodę.
W sypialni po każdej ze stron łóżka połóż małe dywaniki, w kuchni tkane na płasko bawełniane chodniczki albo dywaniki z polipropylenu, które łatwo wyczyścić.
Dywan w stylu industrialnym – geometryczne wzory mile widziane
Wnętrza industrialne z założenia są surowe, proste i minimalistyczne. Dlatego tutaj raczej spotykane są betonowe podłogi lub posadzki z żywicy epoksydowej. Takie materiały tworzą gładką, jednolitą powierzchnię bez spoin, warto więc zaszaleć przy wyborze dywanu. Co prawda nie sprawdzą się tutaj miękkie i miłe w dotyku dywany typu shaggy. Jednak geometryczne wzory czy graficzne nadruki będą ciekawie wyglądać w takim otoczeniu.
Konwencję przełamują nieco dywany typu vintage – z przetartym nadrukiem jak z perskiego dywanu stylizowanym na stary.
Dywan w stylu prowansalskim – w królestwie jasnych kolorów
Wnętrza w stylu prowansalskim mają rustykalny urok i dozę nostalgii. Jasne drewniane meble, naturalne materiały i stonowana kolorystyka odwołująca się do natury tworzą ich klimat.
W prowansalskich wnętrzach dużo jest bieli, ecru, beżu, pastelowego fioletu czy różu. W takiej tonacji powinny też być utrzymane dywany. Jasnym barwom mogą towarzyszyć delikatne kwietne wzory albo paski czy klasyczne francuskie desenie aubusson i savonnerie.
Posadzki we wnętrzach prowansalskich są często wykonane z kamienia lub terrakoty i stanowią przedłużenie tarasu. Dlatego ozdoba podłogi też powinna być wykonana z naturalnych włókien – wełny, jedwabiu, sizalu, bawełny czy juty. Kompozycja będzie spójna, jeśli wykorzystasz takie same bawełniane chodniki w pokoju, kuchni, na tarasie.
Dywan w stylu klasycznym – nie tylko perskie wzory
Klasyka lubi tradycyjne wzory z korzeniami: perskie dywany, wzory rodem z Turcji, Pakistanu czy francuskich pałaców. Równie dobrze w takich wnętrzach sprawdzą się desenie w marokańską koniczynę, antyczne bordiury, wzór damask czy motywy art déco – palmeta i chevron.
Wśród bogato zdobionych, ciężkich mebli i antyków dobrze będą się czuły gładkie, jednobarwne dywany. Oprócz modeli z krótkim runem, do klasycznych wnętrz pasują także długowłose dywany typu shaggy, prostokątne, okrągłe czy owalne.
Dywan w stylu angielskim – nie zawsze kwieciste wzory
Angielskie wnętrza są przytulne i tradycyjne. Lubią ciepłe kolory, kwiatowe wzory, deseń kratki, miękkie poduszki, wygodne, tapicerowane meble w salonie. Do tych wszystkich elementów trzeba jeszcze dopasować dywan. Jeśli dodatki są wzorzyste, dywan powinien być stonowany i jednobarwny.
W angielskich domach często spotyka się chodniki z juty czy sizalu albo wykładziny dywanowe, które przykrywają całą podłogę. Jeśli aranżacja na to pozwala, wybierz dywan ze wzorem kwiatów czy liści albo w kratkę.
Dywan w stylu boho – hippisowski akcent
Boho to hippisowski luz i ukłon w stronę natury. W takim wnętrzu nie ma miejsca na syntetyczne materiały– rządzą wełna, bawełna, juta i sizal.
W aranżacji boho możesz wprowadzić trochę akcentów etno – sprawdzą się pakistańskie kilimy, azteckie romby czy berberyjskie wzory. Meble z drugiej ręki dobrze wyglądają też w towarzystwie klasycznych dywanów w perski wzór. Żeby nieco złagodzić ten efekt, zastanów się nad dywanem typu vintage z przetartym wzorem.
Boho lubi też patchwork. Dlatego ciekawy efekt daje zszycie kilku różnych bawełnianych dywaników albo ułożenie ich tak, by nachodziły na siebie. Możesz też kupić gotowy dywan z patchworkowym wzorem.
Dobrym pomysłem są też dywany wpisujące się w trend urban jungle. Ich powierzchnię zdobią liście monstery, palmy albo paproci.
Pamiętaj, że w aranżacjach boho dywan nie musi leżeć na podłodze. Chcesz uzyskać efekt „wow”? Zawieś go na ścianie jako dekorację.