Grill betonowy w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć
Grillowanie w przydomowym ogrodzie lub na działce rekreacyjnej w towarzystwie przyjaciół czy rodziny może być dobrym sposobem na relaks. Dostarcza też przyjemności w postaci dobrego jedzenia. Jednak do przygotowania aromatycznych potraw jest potrzebny odpowiedni grill. Jeśli lubisz grillować i robisz to często, warto pomyśleć o wybudowaniu stałego grilla betonowego, który dodatkowo będzie spełniał funkcje kominka w ogrodzie. Dowiedz się, jak go zbudować.
Wybór miejsca na grill
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne budowanie grilla, pierwszym krokiem jest staranny wybór miejsca. Powinno ono zapewniać swobodę, być odpowiednio oddalone od budynków, aby dym nie przedostawał się do wnętrza. Co wziąć pod uwagę?
- odległość od domu – ważna, w przypadku, gdy chcesz szybko sięgnąć po potrzebną rzecz z kuchni; należy także rozważyć, czy dym nie będzie wlatywał do pomieszczeń domu,
- osłona przed wiatrem – grill warto ustawić w miejscu, gdzie wiatr wieje w najmniejszym natężeniu lub w okolicy domu lub altanki; w przeciwnym razie płomień może szybko gasnąć,
- wolna i ustronna przestrzeń – sytuując grilla na wolnym powietrzu, ustaw go tyłem do najczęstszego kierunku wiatru – w ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania się kłębów dymu,
- odległość od sąsiadów – warto wziąć pod uwagę ich zdanie i sprawdzić, czy nie będzie im przeszkadzał specyficzny zapach grillowanych potraw; bezpieczną opcją jest umieszczenie konstrukcji z dala od granicy działki,
- bliskość drzew, krzewów i innej roślinności – ze względu na zagrożenie pożarowe, lepiej wybierać miejsca z dala od konarów drzew i gałęzi, a także wiaty na drewno.
- Ruszty do grilla
- Akcesoria do grillowania
- Grille betonowe
- Grille elektryczne
- Grille gazowe
- Grille węglowe
- Meble wypoczynkowe do ogrodu
- Sofy, fotele, krzesła, ławki ogrodowe
- Dekoracje i ozdoby ogrodowe
- Leżaki, leżanki ogrodowe
- Oświetlenie ogrodowe solarne
Na czym postawić grill betonowy?
Nie wymaga on specjalnych zabezpieczeń termicznych, gdyż ziemia doskonale znosi rozgrzewanie i nie jest podatna na palenie się. Znacznie ważniejsza jest natomiast struktura podłoża. Ze względu na materiał jest to ciężka konstrukcja, dlatego wymaga odpowiednio utwardzonego terenu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, ile waży grill betonowy. Waga kompletnej konstrukcji z metalowym rusztem może sięgać nawet 300 kg, a jeszcze cięższy jest grill betonowy z wędzarnią (do 500 kg).
Jak przygotować teren?
W ogrodzie należy zdjąć ok. 20 cm urodzajnej gleby. Na gruncie piaszczystym wystarczy wyrównanie powierzchni. Natomiast grunt gliniasty stabilizuje się warstwą żwiru lub tłucznia ogrodowego. Miejsce na grill wymaga utwardzonej powierzchni, którą wyłożyć można kostką brukową, płytami z przeznaczeniem na taras czy wylewką betonową. Grill z bloczków betonowych lub cementu wymaga wykonania wylewki o grubości 10 cm.
Jak zrobić grill betonowy?
Z jakich elementów składa się grill betonowy? Najczęściej są to gotowe części z żelbetonu lub betony uszlachetnionego, które należy ze sobą skleić. Komplet prefabrykatów powinien zawierać:
- podstawę,
- blat,
- komorę paleniska,
- pojemnik na popiół (opcjonalnie),
- ruszt (warto go dostosować do wielkości grilla, by zapobiec osmoleniu się ścian),
- czopuch (łączy komorę z kominem)
- komin,
- czapę (nakrycie komina).
Czym skleić grill betonowy?
Do połączenia bloczków w stabilną konstrukcję najlepiej wykorzystać zaprawę cementowo-wapienną przygotowaną z zaprawy szybkowiążącej, której czas maksymalnego utrwalania wynosi 24 godziny. W tym celu używa się także silikonu odpornego na działanie bardzo wysokiej temperatury oraz mrozu.
Jak i czym pomalować grill betonowy?
Po sklejeniu wszystkich elementów, można je zaszpachlować, a następnie zaimpregnować specjalnym preparatem. Bloczki betonowe mają surowy szary kolor, który ma swoich amatorów, lecz nie zawsze komponuje się w ogrodowym otoczeniem. Jeśli chcesz lepiej dopasować do niego swój grill betonowy możesz go pomalować na dowolny kolor. Do tego celu możesz użyć tradycyjnego wałka malarskiego lub odpowiedniego pędzla. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie pistoletu natryskowego, dzięki któremu cała powierzchnia będzie pokryta równomiernie. Takie malowanie wymaga jednak zabezpieczenia otoczenia i powinno być wykonane przez montażem rusztu.
Jakich produktów używać? Sięgnij po specjalne farby do malowania betonu, które trwale pokryją powierzchnię grilla.
Wybieramy grill gazowy – rodzaje, ceny, obsługa
Konserwacja grilla
Aby cieszyć się trwałym grillem na lata, nie zapomnij o jego odpowiedniej pielęgnacji. Warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu rusztu, który ma bezpośredni kontakt z żywnością. Samą konstrukcję należy od czasu do czasu przemalować, uprzednio oczyszczając ją z sadzy, tłuszczów (wystarczy woda z płynem) oraz resztek starej farby.
Pamiętaj, aby chronić konstrukcję przed działaniem temperatur. Ochronę przed mrozem zapewni specjalny pokrowiec. Natomiast, kiedy chcesz uniknąć mikrouszkodzeń w obrębie betonu, nie rozpalaj kominka bezpośrednio po opadach deszczu – zbyt wysoka temperatura może spowodować popękanie.
Nie wiesz, jak zrobić grill betonowy? Kup gotowy model
Jeśli nie wiesz jak zrobić grill betonowy we własnym zakresie, możesz skorzystać z gotowego rozwiązania. W ofercie Leroy Merlin znajdziesz odpowiedni grill betonowy – nowoczesny, trwały, zaprojektowany z myślą o użytkowaniu przez wiele lat. W asortymencie znajdziesz grill betonowy z imitacją drewna, z różną liczbą rusztów, w kształcie czworokątnym i wyokrąglonym, a także z podstawą z kamieni.
Zobacz, o co pytali nasi klienci
Jak długo trwa wykonanie grilla betonowego?
Około 4 dni, z czasem wiązania wylewki i zaprawy.
Czy grill betonowy jest trwały?
Tak, jednak, aby przedłużyć ten efekt należy stosować się do zaleceń producenta, dbać o czystość i odpowiednią konserwację.
Jakie farby wykorzystać do malowania?
Farby do betonu, a wcześniej zastosować impregnat lub akryl wodny.
Czy montaż grilla betonowego jest prosty?
Tak, jednak ze względu na wagę poszczególnych elementów, najlepiej nie wykonywać go samodzielnie.
Jakie są dostępne rozmiary rusztów?
W ofercie Leroy Merlin znajdziesz ruszty o wymiarach od 41.5 x 24 mm do 60 x 40 mm, a także ruszty okrągłe o średnicy 41-467 mm.
Czy wielkość grilla jest dowolna?
Grill betonowy powinien być wielkością dostosowany do miejsca, liczby użytkowników, wielkości rusztu.
Ile waży grill betonowy z wędzarnią?
Waga takiego grilla może wynieść nawet 500 kg.
Jak dobrać grill betonowy?
Zwróć uwagę na wielkość paleniska i rusztów oraz możliwość ich ustawienia.
Czy są dostępne grille betonowe z termometrem?
Tak. Sprawdź naszą ofertę grilli i akcesoriów do grillowania.
Czego używać do opału?
Węgla lub brykietu. Jeśli chcesz uzyskać specyficzny aromat, wybierz drewno bukowe, brzozowe, z jawora lub klonu. Dobrze sprawdza się też drewna z drzew owocowych.