Grill murowany od A do Z. Sprawdź praktyczne wskazówki
Jeśli dysponujesz ogrodem, tarasem czy działką rekreacyjną, z pewnością chętnie wybierasz grillowanie. Potrawy z grilla są też ciekawym pomysłem na obiad, który przygotujesz dla domowników na letnim tarasie czy w ogrodzie. Niewielki przenośny grill nie zawsze zdaje egzamin zwłaszcza, jeśli korzystasz z niego często i przyjmujesz wielu gości. Pomyśl o znacznie lepszej alternatywie, jaką jest grill murowany.
Z czego zrobić murowany grill?
Do wykonania własnego stałego grilla potrzeba nieco wiedzy, umiejętności i czasu. Konieczne są też odpowiednie materiały, bo jak wiadomo jest to konstrukcja, w której pali się ogień i utrzymuje wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę to, że grill murowany buduje się na zewnątrz, bezpośrednio w ogrodzie, jest on narażony na wilgoć i wodę deszczową, niskie temperatury zimą i wysokie latem oraz działanie promieni UV. Łącząc te czynniki z temperaturami, jakie panują w komorze paleniska nie sposób nie stwierdzić, że dobór materiału ma tu ogromne znaczenie. Jakie materiały wybrać?
Ścianki
Aby wybudować grill, który będzie trwały, przy wyborze materiałów weź pod uwagę ich niską nasiąkliwość wodą, a co za tym idzie wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych.
Możesz wybudować grill murowany z granitu, sjenitu lub innego tłucznia wykonanego z bardzo twardej skały o małej nasiąkliwości. Dobrym rozwiązaniem będzie również zwykły kamień polny odpowiedniego gatunku. Jego ułożenie wymaga jednak trochę więcej wprawy ze względu na nieregularne kształty. Jeśli jesteś początkującym konstruktorem, postaw na grill murowany z klinkieru. Cegły klinkierowe oraz tradycyjne wypalane cegły czerwone są nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale też łatwe do uformowania w równą ścianę.
W zależności od zaleceń producenta danego materiału, ściany musisz zaimpregnować lub nie. Niektórzy producenci płytek klinkierowych nie zalecają kładzenia warstwy impregnatu.
Palenisko
Na palenisko nada się zbrojony beton lub elementy stalowe. Konstruując palenisko, pamiętaj o wykonaniu przewiertów, które będą zapewniać lepszy ciąg. Ruszt powinien być wykonany z trwałych materiałów, które będą łatwe do czyszczenia – stali kwasoodpornej lub kutej. Nad paleniskiem dobrze jest też wykonać daszek, który będzie osłaniał płomień przed deszczem.
Miejsce do przechowywania i blaty
Blat jest nieodzowną częścią funkcjonalnie zaaranżowanego grilla. To tu będziesz przygotowywać potrawy. Zadbaj więc, żeby jego wysokość była dostosowana do Twojego wzrostu (to musi być minimum 85 cm). Zbuduj go z materiałów, które będą odporne na zabrudzenia – np. impregnowanego drewna.
Pamiętaj także o miejscu na przechowywanie drewna czy brykietu, a także innych narzędzi. Pod blatem możesz wykonać półkę, która je pomieści.
Czy grill murowany wymaga zgłoszenia?
Wielu właścicieli ogrodów czy działek rekreacyjnych planując samodzielne wykonanie grilla murowanego zastanawia się, czy taka inwestycja wymaga zgłoszenia u władz. Dobra wiadomość jest taka, że sam grill nie wymaga takiego zgłoszenia. Byłoby ono konieczne, gdyby grill murowany był częścią altany lub wiaty, jeśli ich powierzchnia zabudowy przekracza 25 m2. Jeśli więc planujesz budowę wiaty i siedzisk, a sam grill ma być jedynie częścią większe instalacji, musisz zgłosić do starostwa powiatowego lub w urzędzie miasta.
W tym celu przygotuj dokumenty poświadczające o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkic swojego projektu. Prace możesz zacząć po 30 dniach od złożenia wniosku, jeśli do tego czasu urząd nie zgłosi sprzeciwu.
Jeśli chcesz postawić grill murowany na działce ROD, przeczytaj jego regulamin. Niestety, zwykle spotkasz się z odmową.
Grill murowany – ile od granicy?
W wielu przypadkach każda zmiana zagospodarowania działki wymaga uwzględnienia przepisów dotyczących odległości od granicy. Rozrastające się drzewo, krzew o ekspansywnych korzeniach czy kopcący grill mogłyby negatywnie wpływać na komfort sąsiadów. Na terenie rodzinnych ogródków rekreacyjnych większość takich zasad określa prawo działkowe lub poszczególne statuty ROD. Natomiast przepisy nie określają minimalnej odległości takich obiektów budowanych w ogrodach domowych od granic sąsiednich działek.
Jeśli jednak chcesz postawić w swoim ogrodzie grill murowany, warto porozumieć się z sąsiadami co do jego lokalizacji. Warto wziąć pod uwagę ich preferencje lub też ustawić grilla w zakątku z dala od granicy działki.
Projekt grilla
Przed przystąpieniem do budowy, a nawet przez zakupem materiałów, trzeba zaplanować, jak będzie wyglądał grill murowany. Projekt powinien uwzględniać:
lokalizację (najlepiej z dala od granic działki, w maksymalnie bezwietrznym miejscu, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się kłębów dymu; trzeba wziąć też pod uwagę odległość od domu)
kształt i wymiary podstawy i rusztu (zbyt mały ruszt nie będzie spełniał swojej funkcji i wydłużał czas oczekiwania na potrawę)
firmę komina.
Niezbędne jest zapoznanie się z zasadami działania ciągu kominowego, gdyż niewłaściwa konstrukcja spowoduje odprowadzanie dymu przez palenisko. Wymiary grilla należy dostosować do liczby korzystających oraz rozmiarów dostępnych rusztów. Te ostatnie kupisz w Leroy Merlin w kilku rozmiarach.
Jaki fundament pod murowany grill?
Grill murowany z cegły czerwonej czy kamienia jest bardzo ciężki, dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania fundamentu. Jeszcze solidniejszej podstawy wymaga grill murowany z wędzarnią, też znacznie więcej waży. Aby zyskać gwarancję, że konstrukcja nie osiądzie lub nie zapadnie się w gruncie, przygotuj pod niego żelbetową podstawę. Do jej wykonania wykorzystaj zbrojenie w formie kraty oraz wykonaj otulinę z betonu B20 o grubości 5 cm. Wcześniej należy usunąć ok. 20 cm warstwę żyznej gleby i zagęścić grunt żwirem. Ostatecznie płyta powinna mieć grubość około 10 cm i wymiary o 20 cm szersze z każdej strony grilla.
Murowanie grilla
Po przygotowaniu podstawy, przychodzi pora na wykonanie właściwej konstrukcji. Murowanie sprowadza się do sklejania cegieł lub kamieni za pomocą specjalnej, gotowej zaprawy cementowo-wapiennej (dla klinkieru – samej cementowej). Ile cegieł potrzeba na grill murowany? Na wykonanie konstrukcji o podstawie 87 x 77,5 cm potrzeba średnio 175 cegieł, 1 tony piasku, 50 kg cementu portlandzkiego, 25 kg wapna hydratyzowanego, a także pręty zbrojeniowe (11,5 m), ruszt i drut wiązałkowy (20 m).
Pamiętaj, aby nie rozpalać grilla zaraz po murowaniu. Aby zaprawa związała się i wyschła, potrzebne będą ok. 2 tygodnie.
Jak zrobić grill murowany z wędzarnią?
Grill z wędzarnią jest grillem dla zaawansowanych. Jeśli jesteś amatorem wyrobu i wędzenia własnych wędlin czy ryb, pomyśl o dodatkowej wędzarni. Budowa grilla z wędzarnią nie różni się wiele od tradycyjnej konstrukcji. Dodatkowym elementem jest niewielka komora wykonana z cegieł lub innego materiału, połączona z paleniskiem grilla przewodem odprowadzającym dym. Warto jednak pamiętać, że dym do wędzenia powinien mieć odpowiedni skład. Dlatego trzeba zadbać o odpowiedni rodzaj drewna (najlepszym drewnem do wędzenia jest brzoza, buk, jawor czy klon, a także wiśnia, grusza, bądź jabłoń) i miejsce do jego przechowywania.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Czy można dokupić gotowy ruszt do grilla murowanego?
Tak, jest ich kilka rodzajów.
Jakie temperatury wytrzymuje czerwona cegła?
Ponad 1000°C.
Jaki jest czas wiązania się zaprawy do łączenia cegieł?
24 godziny w przypadku cementu szybkowiążącego.
Czy zbrojenie podstawy pod grill jest konieczne?
Nie, ale gwarantuje, że grill nie osiądzie, a fundament nie popęka. Jego zastosowanie jest uzależnione od wielkości grilla, jego ciężaru i typu gruntu.
Jaki kształt może mieć grill z kamienia?
Dowolny – czworokątny, okrągły, półkolisty.
Jaka jest zalecana średnica komina grilla murowanego?
Co najmniej 15 x 15 cm.
Czy w Leroy Merlin otrzymam ruszt okrągły?
Tak. Wszelkie akcesoria do grillowania znajdziesz w ofercie Leroy Merlin.
Na czym polega zagęszczenie podłoża?
W domowych warunkach można je wykonać przez namaczanie małą ilością wody i mechaniczne ubijanie.
Jak powinna być podzielona konstrukcja grilla murowanego?
Powinien zawierać dwie komory – dolną na zapas drewna i górną na palenisko, a także część z kominem.