Jak uszczelnić okno?

Nieszczelne okna to nie tylko nieprzyjemny chłód przeciskający się przez szpary i szczeliny do wnętrza. To przede wszystkim utrata sporej ilości ciepła, a w konsekwencji wyższe rachunki za ogrzewanie. Pozbycie się tego problemu nie jest trudne, a uszczelnienie okien można wykonać samemu.
Coraz popularniejsze badania termowizyjne budynków jednoznacznie wskazują miejsca, w których ciepło ucieka z domu. Najczęściej winne są okna. W naszym poradniku dowiesz się, jak efektywnie zaizolować je przed najchłodniejszymi miesiącami w roku.

Nieszczelne okna – przyczyny

Nieszczelność okien skutecznie dowodzi badanie termowizyjne – to najbardziej efektywna i profesjonalna metoda sprawdzenia izolacyjności budynku. Jednak na domowe potrzeby, można wykonać test szczelności z wykorzystaniem kartki papieru. Polega on na włożeniu pojedynczego arkusza między ościeżnicę i skrzydło (tylko nie na ryglu), a następnie zamknięciu okna. Jeśli papier da się łatwo wyciągnąć, to znak, że okno nie jest szczelne. Jakie więc mogą być przyczyny nieszczelności?

W przypadku nowych okien może to wynikać z zaniedbań monterów, np. złej regulacji. Natomiast nieszczelność starszych okien najczęściej wynika ze zużytych uszczelek, które przez lata zaczęły kruszeć, a w konsekwencji przepuszczać coraz więcej powietrza z zewnątrz.

Skuteczne metody na uszczelnienie okien

Poprawa jakości izolacji okien nie wymaga gruntownego remontu. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości materiał uszczelniający i poznać prawidłową technikę.

Uszczelki do okien

Uszczelki do okien to jeden z najprostszych sposobów na poprawę izolacji termicznej w domu. Przed zamontowaniem popularnych uszczelek poliuretanowych należy pamiętać, żeby w pierwszej kolejności bardzo dokładnie wyczyścić miejsce montażu. Tylko na czystej, gładkiej powierzchni uszczelka będzie dobrze trzymać się podłoża.

Podpowiedź co do konkretnego modelu uszczelki znajduje się w karcie gwarancyjnej okien lub w dokumentach od firmy montażowej. Tam często zawarte są praktyczne wskazówki dotyczące izolacji. Uszczelki do okien można stosować zarówno na plastikowych, jak i drewnianych modelach.

Taśma uszczelniająca do okien

Nieco bardziej skomplikowana w montażu jest taśma uszczelniająca do okien. Aby ją zamontować, należy dobrze zdiagnozować źródło nieszczelności, a następnie właściwie dobrać rodzaj taśmy. Na zewnętrznej części okna potrzebna będzie taśma paroprzepuszczalna lub poliuretanowa, natomiast wewnątrz stosuje się wyłącznie taśmy paroszczelne.

Jak używać taśmy uszczelniającej? Okno należy zdemontować, aby dostać się do wszystkich zakamarków, przez które może przepływać powietrze. Potem trzeba pozbyć się starych taśm, ponieważ to właśnie one często są źródłem nieszczelności. Powierzchnię, gdzie przykleja się taśmę uszczelniającą, trzeba dokładnie wyczyścić, żeby klej solidnie się trzymał. Następnie montuje się taśmę do ościeżnicy oraz muru. Przydatna będzie też pianka poliuretanowa, która pomoże wypełnić ewentualne ubytki oraz szpary (jej nadmiar najlepiej odkroić nożykiem).

Pianka do uszczelniania okien

Sama pianka również może posłużyć jako izolacja do okna. To sprawdzony i skuteczny materiał, ponieważ jej elastyczna substancja dokładnie wypełnia każdą wolną przestrzeń, a ewentualny nadmiar można łatwo usunąć przy pomocy noża. Pianka po aplikacji zwiększa swoją objętość nawet trzykrotnie. To uniwersalne rozwiązanie dla każdego, kto chce się pozbyć problemu z nieszczelnymi oknami.

Pianka do uszczelniania okien jest odporna na m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne i pleśń. Z drugiej strony, źle reaguje na promienie UV, dlatego warto miejsce izolacji osłonić innym materiałem, np. tynkiem. Co więcej, do pracy z materiałami uszczelniającymi przydadzą się akcesoria montażowe do okien, które ułatwiają proces izolacji.

Silikon do uszczelniania okien

Silikon to dobre rozwiązanie do zasłaniania drobnych szczelin, przez które ucieka ciepłe powietrze. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy wybrany produkt będzie właściwie trzymał się powierzchni okien. W przypadku okien plastikowych należy wybrać silikon do uszczelniania okien PCV, ponieważ ten uniwersalny może okazać się nieskuteczny. Natomiast do usuwania nieszczelności przy murze, tynku lub betonie, poleca się silikon neutralny, który jest odporny na wilgoć i promieniowanie UV.

Zobacz, o co pytają nas klienci

Jakie wybrać uszczelki do okien PCV?

Informacje na temat zalecanych uszczelek często można znaleźć w karcie gwarancyjnej okien. Do modeli PCV najczęściej stosuje się uszczelki poliuretanowe lub EPDM.

Czym uszczelnić okno drewniane?

Najpopularniejsza w przypadku okien drewnianych jest pianka uszczelniająca. Można też wybrać taśmę izolacyjną w kolorze ramy okna.

Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie?

Usterki przy parapecie często dotyczą odpadającego tynku, wobec czego jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie pianki uszczelniającej do okien PCV. Przy mniejszych szczelinach sprawdzi się również silikon.

Jak przygotować się do uszczelniania okien?

Najważniejsze jest, by dokładnie oczyścić powierzchnię. Nie wolno przyklejać nowej taśmy na starą ani wklejać uszczelek na pobrudzoną część okna, ponieważ efekt nie będzie trwały.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Jak myć okna? Oto skuteczne sposoby!

    Myjesz okna dwa razy w roku – przed świętami? A może przecierasz szyby o wiele częściej? Nieważne, do której grupy się zaliczasz – obie łączy niechęć do smug i zacieków! Mycie okien może być prawdziwą katorgą. Na pierwszy rzut oka szyby wyglądają często na umyte i lśniące, jednak wystarczy kilka promieni słonecznych, aby natychmiast pojawiły się nieestetyczne smugi. Jak z tym walczyć i co można wykorzystać, by umyć okna szybko i skutecznie?
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Okna dachowe. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

    Dobrze dobrane okna dachowe zapewniają odpowiednie oświetlenie poddasza, mają również wpływ na wentylację oraz bilans energetyczny budynku. Poprawnie zamontowane – szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone, dbają także o prawidłową izolację wnętrz. Jakie modele okien najlepiej wybrać? Z jakiego materiału powinny być wykonane i jak właściwie je zamontować? We współpracy ze specjalistami z firm VELUX oraz Tyrem – przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem okien połaciowych.
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Ciepłe drzwi wejściowe. Parametry i właściwości drzwi zewnętrznych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych

    Drzwi to jeden z kluczowych elementów wyposażenia domu. Podstawową funkcją drzwi zewnętrznych jest ochrona przed utratą ciepła. Poza tym drzwi oddzielają domowników od świata zewnętrznego i dają poczucie bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze drzwi wejściowych podejmowana jest na dłuższy czas, a ich zakup wiąże się najczęściej z większym wydatkiem. Dlatego warto wybrać takie, które zapewnią bezpieczeństwo, wygodę użytkowania, komfort akustyczny oraz cieplny. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Sprawdź nasz poradnik.