Jak wybrać żarówkę, która dobrze oświetli pomieszczenie?

Nie potrafisz odnaleźć się w oznaczeniach na dziale oświetleniowym? Zdecydowanie odradzamy kupowanie pierwszej lepszej żarówki. Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne symbole na ich opakowaniach jeszcze przed wybraniem się na zakupy, aby dobrać odpowiednie dla siebie parametry. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak łatwo możesz zrobić to samodzielnie.

Napięcie zasilania żarówki

Zanim przejdziesz do wyboru żarówki, zastanów się, jakie ma być jej napięcie zasilania. Tradycyjnie żarówki są zasilane napięciem sieciowym (230 V), ale w niektórych przypadkach niezbędne są żarówki niskonapięciowe, najczęściej 12 V. Żarówek niskonapięciowych nie możesz podłączyć bezpośrednio do gniazdka sieciowego w ścianie. Do tego potrzebny będzie Ci zasilacz, który obniży napięcie, np. z 230 V na 12 V.

Niskim napięciem zwykle zasila się żarówki halogenowe w meblach, w meblach kuchennych oraz paski LEDowe. Jest to dla nas napięcie bezpieczne. Pamiętaj, że do zasilania źródeł LED należy stosować zasilacze LEDowe, a do żarówek halogenowych zasilacze dedykowane do żarówek halogenowych.

Załóżmy, że potrzebujesz jest żarówki halogenowej niskonapięciowej. Jak dobrać do niej moc zasilacza? Zasada jest prosta: suma mocy wszystkich żarówek połączonych do danego zasilacza nie może przekroczyć mocy samego zasilacza. Informacja o napięciu zasilania żarówki musi być podana na pudełku. Warto wiedzieć, że żarówki niskonapięciowe mają inny sposób połączenia z oprawkami niż żarówki na napięcie sieciowe.

Gabaryty i trzonki w żarówkach

Zanim kupisz żarówkę zastanów się, czy jej gabaryty nie będą zbyt duże w stosunku do oprawy oświetleniowej, w której chcesz ją zamontować. Sprawdź np., czy dane źródło światła zmieści się w plafonie, albo czy nie wystaje poza klosz. Dobrze zaprojektowane oświetlenie jest stworzone w taki sposób, aby uchronić nas przed bezpośrednim kontaktem wzroku ze źródłem światła. Dlatego unikaj rozwiązań w których wielkość źródła światła jest niewłaściwa w stosunku do oprawy oświetleniowej.

Żarówki wyposażone są w trzonki. Trzonki, które możemy spotkać w żarówkach używanych do oświetlenia mieszkań można podzielić na:

  • Trzonki w żarówkach niskonapięciowych (12 V) mają oznaczenia: G4, GY6.35, G53.

  • Trzonki w żarówkach na napięcie sieciowe (230 V) to: E27 (tzw. duży gwint), E14 (tzw. mały gwint), GU10, GX53, G9.

  • Trzonki w świetlówkach liniowych typu T5 (o średnicy rury 16 mm) mają oznaczenie G5 a w świetlówkach typu T8 (o średnicy rury 26 mm) mają oznaczenie G13.

Jasność źródła światła, czyli lumeny a moc żarówki

Kolejnym parametrem, który znajdziesz na pudełku jest moc źródła światła. Im większa jest moc źródła światła dla danego rodzaju oświetlenia, tym jaśniejszy daje ono efekt.

Porównanie takie ma jednak tylko sens w przypadku, kiedy porównujemy żarówkę z żarówką, żarówkę halogenową z żarówką halogenową, świetlówkę kompaktową z świetlówką kompaktową itd. Nie można w taki sposób porównać ze sobą np. świetlówki z żarówką, czy ze źródłem LED.

Czym jest ilość emitowanego światła? W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to ilość energii promieniowania emitowanej w zakresie widzialnym, czyli takim, które widzą nasze oczy. Ilość światła określana jest za pomocą strumienia świetlnego. Jednostką strumienia świetlnego jest lumen w skrócie lm. Im większy strumień świetlny źródła światła tym więcej jest lumenów, czyli więcej światła.

Artykuł Czytaj więcej

Żarówki LED: oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Żarówki LED dawno wyparły żarówki żarowe. Ogromny wybór różnego rodzaju kolorów, kształtów, klas i funkcji sprawia, że coraz trudniej jest nam dokonać wyboru. Co więcej warto wiedzieć o żarówkach LED?

Temperatura światła – jakie ma znaczenie?

Światło słoneczne wpływa na samopoczucie, reguluje zegar biologiczny a także dostarcza witaminy D. Niestety, w naszym klimacie nie mamy do niego równomiernego dostępu przez cały rok. Równie ważne jak nasłonecznianie organizmu jest jednak dobranie odpowiedniej barwy światła w domu.

Co ciekawe, nie powinniśmy robić tego według preferencji estetycznych. Wręcz przeciwnie – każde pomieszczenie powinno mieć specjalnie dostosowaną barwę światła. Wartość barwy światła podajemy w kelwinach:

  • ciepłe światło ma moc do 4000 kelwinów,

  • neutralne to to o mocy 4000-4500 kelwinów,

  • światło zimne to to powyżej 4500 kelwinów.

W zależności od pory dnia temperatura światła słonecznego jest różna, przyjmuje się że jest to zwykle w okolicy 4000-4500 kelwinów. Tę temperaturę światła warto wykorzystać w szczególności w pomieszczeniach użytku dziennego, takich jak salon czy kuchnia.

W miejscach służących do odpoczynku, takich jak sypialnia, światło powinno być nieco cieplejsze – dzięki niemu łatwiej jest się zrelaksować. Z kolei tam, gdzie chcielibyśmy się skupić (biuro, lub nad samym biurkiem) – lepiej postawić na światło chłodniejsze, które wspomaga koncentrację.

Rozsył światła

Źródła światła mogą rozsyłać je w różny sposób. Inaczej będzie robić to żarówka z przezroczystą bańką, inaczej świetlówka kompaktowa a jeszcze inaczej LED. Zanim wybierzesz żarówki zastanów się, które z tych źródeł najlepiej sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu.

W zależności od potrzeb, możesz postawić na szeroki albo bardziej kierunkowy rozsył światła. W typowo kierunkowych rozsyłach sprawdzą się żarówki reflektorowe. O szerokości rozsyłu światła możesz się dowiedzieć z informacji podanej na opakowaniu.

Dobrze wiedzieć

Montowane na suficie (lub wbudowane w sufit) oprawy oczkowe ze źródłami reflektorowymi o szerokich rozsyłach pozwalają na równomierne rozświetlenie dużych powierzchni, mogą jednak zbytnio razić w oczy. Jeśli szukasz oświetlenia do pomieszczenia, w którym będziesz przebywałć dłużej, szukaj raczej źródeł o rozsyłach węższych.

Inne ważne informacje o źródłach światła

Wskaźnik oddawania barwy

Często z barwą światła mylony jest inny parametr, nazywany wskaźnikiem oddawania barwy. Na opakowaniu (o ile się pojawi) oznaczany jest on literką Ra albo CRI. Wskaźnik oddawania barw mówi nam o tym w jakim stopniu źródło światła oddaje kolory oświetlanych przedmiotów.

Żarówki halogenowe cechują się najwyższym stopniem oddawania barwy (Ra=100). Jest to wciąż ich cecha unikatowa. W przypadku źródeł LED częstotliwość ta waha się między 70-90 CRI, z kolei w przypadku świetlówek liniowych między 80-98 CRI. Z powodu rozbieżności warto więc sprawdzać to oznaczenie kazdorazowo na opakowaniu żarówek.

Gwarancja i trwałość

Dodatkowe parametry, które należy uwzględnić przy wyborze żarówek to okres gwarancji, trwałość (podawana w godzinach i liczbie włączeń i wyłączeń). Najbardziej trwałymi rozwiązaniami są źródła LED. Trwałości teoretyczne dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy godzin, ale w rzeczywistości czas ich działania jest uwarunkowany konstrukcją i jakością układu zasilającego (elektroniki), dlatego i tutaj warto postawić na sprawdzonych producentów.

Możliwość ściemniania

Na pudełku znajdziesz też informację odnośnie możliwości ściemniania źródeł światła. Jeśli w mieszkaniu masz zainstalowane ściemniacze, a chcesz wykorzystać świetlówki albo ledówki, wybieraj tylko produkty przystosowane do ściemniania.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Żarówki z czujnikiem ruchu – czy działają w kloszu?

Żarówki z czujnikiem ruchu to inaczej żarówki, które włączają się pod wpływem ruchu w ich zasięgu, a wyłączają, gdy ten z kolei ustaje. Niestety nie wszystkie żarówki tego rodzaju działają, gdy zostaną umieszczone w kloszu. Niektóre z nich trzeba więc zamontować na całkowicie odsłoniętym kloszu.

Jakie żarówki są najbardziej energooszczędne?

Współcześnie najbardziej energooszczędnymi żarówkami są te ledowe. Nie tylko zużywają dużo mniej energii niż pozostałe stosowane na rynku, ale także mają dużo dłuższą żywotność.

Zobacz powiązane artykuły

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Lampy sufitowe, stojące i stołowe: przewodnik po najmodniejszych lampach

    Odpowiednie oświetlenie potrafi budować nastrój i podkreślić styl pomieszczenia. Dodatkowo oryginalne lampy mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym. Dzisiaj pokażemy Ci lampy sufitowe i stojące, które odmienią Twoje wnętrza. Poznaj te nowości!
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Nowe etykiety energetyczne oświetlenia – co się zmienia?

    Od 1 września 2021 roku na opakowaniach żarówek nie ma już widocznego charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z normami europejskimi wprowadzone zostały nowe klasy oraz etykiety energetyczne. Czym się charakteryzują i o czym informują?
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Inteligentne oświetlenie w Twoim domu. Poznaj rozwiązania smart!

    Smartdom odpowiada na wiele potrzeb swoich mieszkańców. Inteligentne systemy m. in. utrzymują właściwą temperaturę pomieszczeń, dbają o idealne nawadnianie roślin, a także monitorują ruch w pomieszczeniach. Dlatego sterowanie głosowe lub za pomocą telefonu staje się coraz bardziej popularne. W tym zestawieniu nie może zabraknąć inteligentnego oświetlenia. Takie udogodnienie idealnie sprawdzi się w Twoim domu, niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz przygodę z systemami smart, czy masz ich już naprawdę dużo.