Kuchnia rustykalna, czyli wiejska sielanka w Twoim domu

Rustykalne kuchnie spodobają się osobom, które cenią funkcjonalność, naturalne materiały oraz ludowe motywy. Wejdź do kuchni w stylu rustykalnym i poznaj jej zalety.

Czym charakteryzują się kuchnie w stylu rustykalnym?

Przede wszystkim wieloma odniesieniami do ludowości. Kuchnie tego typu przypominają nieco te, które można zobaczyć we wnętrzach wiejskich chat. Taki efekt osiągniesz za pomocą:

  • kolorów nawiązujących do sielskiego krajobrazu – błękitów (niebo), brązów i beży (ziemia) oraz zieleni (rośliny). Pastelowe barwy i biel również będą pasowały do rustykalnej kuchni;

  • wzorów – kwiatów, kropek, krowich łat itp.;

  • odpowiednich tekstyliów i tkanin – haftowanych ściereczek kuchennych, koronkowych zasłonek oraz obrusów, bawełnianych poduszek na krzesła itd.;

  • ceramiki – dobrze, aby naczynia były ozdobione motywem kłosów, owoców, warzyw, róż;

  • naturalnych materiałów wykończeniowych – kamiennych podłóg, ceramicznych płytek oraz zlewów. Dodatkowo warto wybrać drewniane meble i postawić w kuchni wiklinowe kosze.

Wiele wyznaczników kuchni w stylu rustykalnym możesz zaobserwować na poniższej aranżacji. Wnętrze jest widne, czyste, praktyczne. Zwróć uwagę na rzeczy wykonane z drewna – duży stół, stolik w kształcie pnia, blat kuchenny, liczne akcesoria. Nie zabrakło też wspomnianych tekstyliów – ściereczek, obrusu i wygodnych poduch.

Tworzywa i materiały w kuchni rustykalnej

Marzy Ci się naturalna kuchnia? Styl rustykalny – zarówno nowoczesny, jak i bardziej tradycyjny – bazuje na drewnie. To z niego są wykonane krzesła z wyplatanymi siedziskami, fronty szafek, lekko postarzane stoły, a także ławy. Doskonałą i bardzo funkcjonalną ozdobą rustykalnej kuchni jest starodawny kredens. Podłogę natomiast pokrywa się kamiennymi płytami lub parkietem. Nad blatem możesz z kolei ułożyć białą cegłę, bądź jasne płytki metro.

Artykuł Czytaj więcej

Kuchnia vintage, czyli powrót do przeszłości w nowoczesnym stylu. Jak ją urządzić?

Kuchnia vintage to doskonała propozycja dla tych, którym zależy na stworzeniu w pomieszczeniu rodzinnej atmosfery. Będzie to też świetny wybór dla osób uznających kuchnię za prawdziwe serce domu. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, jak urządzić kuchnię vintage – dobrać odpowiednie materiały, meble, kolory oraz akcesoria.

Jakie kolory sprawdzą się w rustykalnej kuchni? Postaw na niebieski, biały lub brązowy. Oczywiście w pomieszczeniu nie może zabraknąć drewnianych mebli, w tym górnych szafek z przeszklonymi frontami. Płytki imitujące kamień i białe cegiełki na ścianie także nadają wnętrzu pożądany charakter. Uwagę mogą przykuwać drobiazgi i dekoracje.

Czym pokryć ściany rustykalnej kuchni?

W tym celu można wykorzystać płytki rustykalne, które nawiązują swoimi wzorami do ludowości.

Alternatywę dla płytek stanowią tynki dekoracyjne, które tworzą niejednolitą powierzchnię na ścianie. Innym rozwiązaniem są tapety z geometrycznym motywem vintage. W kuchni można położyć również boazerię, która świetnie wygląda na tle odsłoniętych belek sufitowych. Nie zapomnij też o białej cegle i kafelkach metro.

Półki rustykalne do kuchni

W kuchniach rustykalnych nie może zabraknąć ozdobnej zastawy – talerzy, kubków, filiżanek, kieliszków, butelek z kolorowego szkła itp. Nie należy ich chować w szafkach, wręcz przeciwnie – powinny być wyeksponowane! Najlepiej na drewnianych półkach. Wszelkie pęknięcia, nierówności i sęki są mile widziane. Półki warto zamocować na tej samej wysokości lub ułożyć jedną nad drugą.

Dodatki do kuchni rustykalnej

Kuchnia rustykalna jest pełna drobiazgów. Oprócz wspomnianej zastawy ważne są rośliny (w tym suszone). W pomieszczeniu doskonale odnajdą się podwieszane warkocze czosnku lub zioła ustawione na parapecie. Charakter takiej kuchni podkreślą też młynki do kawy, maselnice, żeliwne czajniki czy moździerze. Widoczna poniżej aranżacja zawdzięcza swój wyjątkowy styl takim dodatkom, jak drewniane łyżki, deski do krojenia oraz tłuczki. Część z nich stoi na blacie, inne zostały podwieszone.

Firany i zasłony rustykalne

Zasłony do kuchni rustykalnej powinny być lekkie, zwiewne, jasne. Mogą sięgać do połowy okna (to tzw. zazdrostki). Niezależnie od długości zasłon, warto wybrać takie, które mają roślinne hafty.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie drewno najlepiej zastosować w kuchni rustykalnej?

Urządzając kuchnię rustykalną, zdecyduj się na jeden z rodzimych gatunków – dąb, buk, orzech, sosnę lub jesion. Mile widziane jest zarówno drewno o beżowo-brązowej barwie, jak i jasne. To, czy słoje są dobrze widoczne, czy też delikatnie zaznaczone, nie ma większego znaczenia.

Szafki z drzwiczkami czy bez – które bardziej pasują do kuchni rustykalnej?

W tej kwestii panuje dowolność. Najczęściej stosuje się zamykane szafki, a przedmioty, które warto wyeksponować (np. zdobione naczynia), umieszcza się na półkach.

Zobacz powiązane artykuly

  1. Artykuł Czytaj więcej

    Kuchnia rustykalna – harmonia i prostota

    Styl rustykalny to przede wszystkim prostota i funkcjonalność, która łączy w sobie piękno surowych materiałów i komfort codziennego użytkowania. Jeśli zależy ci na wprowadzeniu takiego klimatu do swojej kuchni, sprawdź nasze podpowiedzi, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym.
  2. Artykuł Czytaj więcej

    Łazienka rustykalna, czyli sielanka w Twoim domu

    Jasne kolory, duża wanna, drewno – a jakie Twoim zdaniem są niezbędne elementy stylu rustykalnego w łazience? Sprawdź naszą propozycję na wnętrze w stylu country charm i daj się zainspirować!
  3. Artykuł Czytaj więcej

    Jak urządzić mieszkanie – styl rustykalny

    Jest w nim trochę melancholii oraz tęsknoty za naturalnością i prostotą. Styl rustykalny doskonale łączy te nostalgiczne pragnienia z wygodą i praktycznymi rozwiązaniami. Nie baczy na trendy i popisy projektantów – co wygląda dobrze dziś, będzie tak samo efektowne za kilkadziesiąt lat. A im bardziej spracowane materiały, tym lepiej dla wnętrza. W cenie jest rzemiosło i lokalne surowce. Dzięki swojej naturalności, rustykalne wnętrza są ciepłe, przytulne i bardzo uniwersalne.